Phono stage

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mparaxir

AVClub Addicted Member
Καλημέρα παιδιά.
Θέλω τις γνώμες σάς.
Λοιπόν θα ξεκινήσω λίγο απο το σύστημα μου.
Ενισχυτής creek evolution 2 πικάπ project xperience 2 αμα το γράφω σωστά βελόνα orthofon browse 2m στο πικάπ έχει γίνει και πρόσφατη ανακαλωδιοση βραχίονα με της clear audio.

Phono stage project box s.
Αυτα τα πηρα εδω και χρόνια πρώτα τελευταία πηρα τα focal aria 926
Τα ηχεια ειναι συνδεμενα με nordost super cold ρεύματα απο τον τοιχο φεύγει ενα kimba 10 series παει στο πολυμπριζο της project και απο το πολυμπριζο φεύγει ενα pagea ac14
Απο το phono προς ενισχυτή φεύγουν kimber pbj ultraplate.

Πλεον εδω και 4 χρόνια κατέληξα πλέον ότι οσα έδωσε το phono έδωσε δεν με ικανοποιεί πλέον.
Κατεληψα οτι ναι μεν είναι καλό δίνει δυναμικές βγάζει μπροστά τα μπάσα και τα τύμπανα αλλα θάβει τα πίσω όργανα πχ πιάνο βιολιά τα ποιο λεπτομερια στην ουσία χάνω ανάλυση.
Ένας φίλος με το ιδιο πικάπ με εμενα και βελονα αλλα ποιο υποδεέστερο σύστημα αγόρασε πρόσφατα το vimcent pho 8.

Κάποια μέρα το έφερε απο το σύστημα μου και το βαλαμε να παίξει αποκάλυψη άνοιξε η σκηνή ακούστηκαν όργανα αλλά ήθελα και κατι παραπάνω γιατί το είχα ακούσει και στο σύστημα του.
Προχθές πεταχτηκα σε ενα μαγαζί και πηρα demo το ifi mircro phono 2.
Δυστηχως δεν έπαιξε μα καθόλου καλά εξαντλησα όλες τις ρυθμίσεις που είχε δοκίμασα τα πάντα τίποτα ακομα και το project μου καλύτερα έπαιζε.
Εκει που επαιξε καπως καλύτερα οταν ανεβασα το gain στο ifi απο 36 στα 48 αλλα μέχρι έναν δίσκο μετά παραμορφωνε προφανος υπερφόρτωση της γραμμης προς τον ενισχυτη;
Εχω σκοπο μέχρι 600ευρω να δώσω για phono.
Καμια γνώμη;
Συγνώμη για το σεντόνι που εγραψα είμαι και απο κινητό
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Λοιπον γύρισα από ορφεα ειχε στησει οπως είπα ηχεια ενα κλικ σαν τα δικα μου. Απο phono το project ds+ vincent το λαμπατο μετα το graham slee era gold και το primare r32.
Δισκακια δικα μου απο ροκ μεταλ και μαυρα δισκακια.
Λοιπον το project το απέρριψα δεν ηταν κακό αλλα έπαιζε πολυ φωναχτά να το πω έτσι άγρια και το μπασο δεν το έλεγχε οπως εχω θεμα και με το δικο μου project δεν το μάζευε
Το λαμπατο vincent πολυ καλο έπαιζε γενικα τα κομμάτια απο ολα τα μηχανήματα που ακούγαμε διαφορετικά γιατι ειναι φιλοσοφιας λαμπας αλλα χανει. Σε λεπτομέρεια
Στο σπίτι μου έδωσε να παρω το primare και το grahman σε αυτα τα δυο κατέληξα ειναι ενα με δυο σκαλί παραπάνω απο τα δυο που ανέφερα. Το μονο ξενερωμα ειναι οτι η γειωση απο τα καλωδια του πικαπ δεν φτανει στον primare την γειωση που ειναι τέρμα θεου και εχω βαλει τωρα στον πριμαρε τα μαμα καλωδια ποιο εχει ποιο μακρυ καλωδιο γείωσης και συνδεω ξεσυνδεω καλα καλώδιο πικαπ graham καλωδιο μαμα πικαπ στον primare μπορώ να πω μεχρι στιγμης ο primare υπερτερεί λιγο παραπάνω λογου καλύτερου ρεύματος φαίνονται οι δυναμικες του
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Λοιπόν επανέρχομαι ουφ έχω κάνει μαυρους κύκλους στα μάτια αχα.
Λοιπόν συμπέρασμα ο graham πάρα πολύ καλός πολύ καθαρός ήχος πολύ λεπτομέρεια ακούς ολα τα όργανα συγκρατημενο μπασο δυναμικό εκεί που πρέπει και οχι ανεξελκτο σαν το δικο μου pbono που γενικά έχω κάνει αναθαμισεις στο υπόλοιπο σύστημα Απλα το grahman κλείνει τις γωνίες δηλαδή ενώ είναι πολύ καλό δεν το συζηταω σκαλες ανωτερο απο το δικο μου στην σκηνή κλείνει τις γωνίες να το πω ετσι το μαζεύει.

Primare λοιπόν εδω ήρθε η αποκάλυψη του συστήματος βγήκαν ολες οι υπολοιπες αναβαθμίσεις που ειχα κανει πικαπ ανακαλωδιωση βραχίονα ρεύματα κτλ απίστευτα τρομερό με ολη την σημασία της λέξης η σκηνή ανέβηκε όλη σου λεει εισαι συναυλία παρε να εχεις δυναμικες ατμόσφαιρα βιολιά να ακους την χορδή να την τινάζει μπασο ελεγχόμενο αλλα απίστευτη καθαρότητα ήχου και σαν μαγείας να ξεχωρίζει απόλυτα τα οργανα χωρίς να καλύπτει το ενα το αλλο.

Μαλλον παω για τον primare βεβαια ξεφεύγω πολυ από εκει που ειπα ειμαι στα 600 με 700 ευρω, ε θα βαλω και το phono μου για πώληση πιστευω θα το πιάσει το 100ευρω
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Λοιπον ηρθε η απόλυτη ξενερα και απογοήτευση και ειλικρινά είμαι πολύ προβληματισμενος λοιπον μιας που αυριο θα τα παω πισω ξανα εβαλα και ακουσα που ειχα κατασταλάξει όπως σας είπα στον πριμαρε.
Βαζω ακουω καποια κομμάτια του σαντανα πω πως παίζει έτσι απίστευτα
Βαζω μετα roger waters amused to death που ειχε βγει σε επανέκδοση 200γρμαρια το βινυλιο απίστευτα καλά βέβαια ο πριμαρε επαιζε δυνατά και χαμηλωνω τον ενισχυτη στο 19!! Βαζω και δεύτερη πλευρά και.ερχετε ενα κομμάτι που γινεται μια έκρηξη λεω ας χαμηλώσω στα 16 και έρχεται η ξενερα πήγα να παρω το ηχειο στο χεριι παραμόρφωση χλομιαζω λεω πανε τα ηχεία.

Συνδέω καπακι το δικο μου το project που τωρα τελευταία ειχα ανεβάσει το gain του απο 40 στα 43 γιατι μου αρεσε καλύτερα οπως έπαιζε τα ιδια παραμορφωση στα ηχεία. Το βαζω 40 gain μια χαρα κομπλε μετα συνδεω τον Graham slee evo gold που μου ειχε δωσει και αυτο για δοκιμή αυτο παίζει στα 42 gain μια χαρα καμια παραμόρφωση.

Τι γινεται βρε παιδια; εχω τραβήξει και βιντεο με την παραμόρφωση για να το. Δειξω αυριο που θα παω
Εντιτ το θεμα ειναι πως ειναι δυνατόν να επαιζε το Σάββατο και στο μαγαζι του που ειχα κατεβάσει τον ενισχυτή μου εκει μετα που τα ανεβασα στο σπιτι μου ολο το σκ να παιζει απροβληματιστα και σήμερα μου το εκανε αυτό
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Δεν γίνεται ξαφνικά να υπερφορτώνει το phono stage και μετά να επανέρχεται στο φυσιολογικό.
Το σύστημα πλατώ-κεφαλή-βραχίονας-Phono Stage πρέπει να ρυθμιστεί σωστά , και αυτό γίνεται μόνο με test disc και παλμογράφο.
Εγώ πλέον κατάληξα να ακούω βινύλια με λαμπάτο phono stage, αυτό που διαθέτει ο προοενισχυτής μου, ο Cary SLP-98P. Τίποτε δεν τον πλησιάζει σε δυναμικά , χροιές , ανάλυση (αναλογικού χαρακτήρα) και στερεοφωνική εικόνα.
Στη θέση σου θα δοκίμαζα KAI το λαμπάτο phono stage του Τσακιρίδη, ελπίζω να παράγεται ακόμα και να μην είναι end-of-sale.
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Μήπως δεν σηκώνει η είσοδος του ενισχυτη μου τόσο gain και υπερφοτωνεται; γιατι εχθες μετα που εκανα δοκιμές με το δικο μου phono που όπως ειπα τώρα τελευταία το ειχα ανεβάσει στο 43 gain το εκανε ξανα, οταν εριξα το gain στα 40 έπαιζε μια χαρα και οταν δοκίμασα τον Graham που εχει 42 gain και αυτο έπαιζε μια χαρά μήπως απο τα 43 και πανω δεν σηκώνει η εισοδος; αλλα με παραξενεύει που ο primare έπαιζε ολο το σκ απροβληματιστα και εχθες άρχισε να μου κάνει βλακειες.

Το θεμα φιλε μου ειναι οτι το πικάπ κεφάλι βραχίονας ειναι σχετικά πρόσφατα ρυθμισμένα γιατι το ειχα παει στον ορφεα για αναβάθμιση βραχίονα με καλώδια της clear audio που το προτείνει και αυτος σαν αναβάθμιση
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Λοιπόν επανέρχομαι πηγα σημερα στον ορφεα να παραδώσω τα μηχανήματα οντος το primare ηταν ανεβασμενα τα gain του τα κατεβασανε και το ξαναπηρα παλι στο σπιτι μου για δοκιμή.
Παιδιά παίζει όπως πρέπει να παίζει ο ενισχυτής ξανα οπως έπαιζε εκει στο 27 και αμα θελω αρκετα δυνατά στο 32 ενώ πριν που ηταν ανεβασμενα τα gain δεν τολμούσα να το παω στα 27
Εβαλα και το κομμάτι που εκανε την υπερφορτωση τίποτα παιδιά δεν έκανε αρα ειμαι κομπλε