Αγορα νέας τηλεορασης 65"

nmand

New member
18 June 2006
34
Πειραιάς
Ήρθε η ώρα να αλλάξω στο σαλόνι την Samsung UE55D8000 (καθόλου ευχαριστημένος (Clouding, Tearing και από τον τρίτο χρόνο κάθετες γκρι γραμμές που σταδιακά επεκτάθηκαν σε όλο το panel και τώρα πιά αρχίζουν να γίνονται κόκκινες ,ακόμα κλαίω τα 2 χιλιάρικα που είχα δώσει για αυτή αλλά ας μην επεκταθώ άλλο για αυτή)

Ας επιστρέψουμε στο θέμα.
Η απόσταση θέασης είναι λίγο παρακάτω από 3μ και γιαυτό θα πάω και στις 65”
Η χρήση της θα είναι για ταινίες και σειρές από αρχεία (fullHD & 4K) στο lan δίκτυο μου μέσω media Player και πιθανών μέσω DLNA αλλά και από Netflix/YouTube.
Αθλητικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου και η θέαση καναλιών τηλεόρασης(DIGEA) θα είναι ελάχιστη (τι να δει στην τηλεόραση ποια κανείς).
Ο ήχος αδιάφορος μια και θα γίνεται pass through μέσω HDMI στο Home Cinema.

Ενδιαφέρων μου φαίνεται η LG 70UK6950 σε προσφορά 1281 ευρώ (model 2018,Edge Led,VA Panel ,50hz)
Δεν γνωρίζω κατά πόσο τα 50hz επηρεάζουν αρνητικά την Θέαση ταινιών που με ενδιαφέρει.
Δεν έχω βρει κάποιο σοβαρό review της συγκεκριμένης αλλά μόνο κάποιες εντυπώσεις από τους αγοραστές της στο amazon.de και τα πιο πλήρη χαρακτηριστικά μπόρεσα να τα δω στο πινακάκι στο https://www.flatpanelshd.com/article.php?subaction=showfull&id=1523522612


Μια άλλη ενδιαφέρων πρόταση φαίνεται η Sony KD65XE9005 προσφορά στα 1370 ευρώ (model 2017 ,Direct led, VA Panel , μάλλον 100HZ)
Υπάρχουν πολύ καλές κριτικές για την τηλεόραση και άρχισα να διαβάζω και το thread των κατόχων της.

Πρέπει βέβαια να μάθω ως πότε ισχύει αυτή η προσφορά της γνωστής αλυσίδας και να πάω να τις δω από κοντά.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν βρεις την sony xe9005 στα λεφτα που γραφεις και ειναι σφραγισμενη και οχι εκθεσιακη τρεχα να την αγορασεις οσο υπαρχει στοκ. σε αυτα τα λεφτα δεν ξερω αν υπαρχει κατι καλυτερο.
Η LG που γραφεις ειναι πισω σε χαρακτηριστικα, κυριως λογω κοντραστ.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Μακρια απο τις εκθεσιακες του Mediamarkt εμενα μου ειπαν οτι την εχουν λιγοτερο απο τρεις μηνες σε λειτουργια και τωρα που μου αλλαξε οθονη η Panasonic μου ειπαν οτι εχει γραψει 5300 ωρες.

Τους εχω στειλει email με τα παραπονα για εξαπατηση και πως θα κανω καταγγελια και δεν εχουν απαντησει.
 

nmand

New member
18 June 2006
34
Πειραιάς
Δυστυχώς η Sony υπάρχει μόνο ως εκθεσιακή όπου και αν ρώτησα οπότε βγαίνει εκτός.
Άργησα πολύ έπρεπε να είχα ψαχτεί κανένα μήνα πριν.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Δυστυχώς η Sony υπάρχει μόνο ως εκθεσιακή όπου και αν ρώτησα οπότε βγαίνει εκτός.
Άργησα πολύ έπρεπε να είχα ψαχτεί κανένα μήνα πριν.

Υπάρχει λίγο κάτω από τα 1200 στον Κ. η xe85 που είναι πολύ καλή αλλά δεν έχει το local dimming της σειρά 9.
Αλλιώς κοιτάς απο qled η oled αν βρεις κάτι σε προσφορά
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Φίλε μου πιο είναι το μαξιμουν ποσό που μπορείς να δώσεις; για να βρω κάποια μοντέλα με καλές κριτικές να προτείνω, δυστυχώς αυτά τα μοντέλα του 2017 μόνο εκθεσιακα τα βρίσκεις, εκτός αν κοντά σου βρίσκεται κανένα sonycenter να κάνεις παραγγελία, ήθελα και εγώ να πάρω μοντέλο του 2017 και βρήκα μόνο εκθεσιακα μοντέλα αλλά το παράγγειλα να έρθει καινούργιο.
 

nmand

New member
18 June 2006
34
Πειραιάς
Σκεφτόμουν να μην δώσω πάνω από 1400
Την Samsung λέω να την βγάλω εκτός (3 στις 4 τηλεοράσεις παρουσίασαν προβλήματα/χάλασαν στα 3-4 χρόνια), προτιμώ την LG (WebOS) ή έστω Sony (αν και το android είναι συνήθως απογοητευτικό/προβληματικό).
Οι τηλεοράσεις του 2017 ,όσες έχω κοιτάξει ,είναι πια εκθεσιακές.
Sony center θα ψάξω όταν πάω σπίτι γιατί στο δίκτυο της δουλείας μάλλον δεν δουλεύει σωστά και όταν βάζω στο https://www.sony.gr/dealerlocator/search Sony Center , TV ή TV 4K, Πειραιά ή Αθήνα μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχουν αποτελέσματα.
Zoglis η ΤΒ δεν είναι διαθέσιμη στο G (Προσωρινά μη διαθέσιμο)
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Σκεφτόμουν να μην δώσω πάνω από 1400
Την Samsung λέω να την βγάλω εκτός (3 στις 4 τηλεοράσεις παρουσίασαν προβλήματα/χάλασαν στα 3-4 χρόνια), προτιμώ την LG (WebOS) ή έστω Sony (αν και το android είναι συνήθως απογοητευτικό/προβληματικό).
Οι τηλεοράσεις του 2017 ,όσες έχω κοιτάξει ,είναι πια εκθεσιακές.
Sony center θα ψάξω όταν πάω σπίτι γιατί στο δίκτυο της δουλείας μάλλον δεν δουλεύει σωστά και όταν βάζω στο https://www.sony.gr/dealerlocator/search Sony Center , TV ή TV 4K, Πειραιά ή Αθήνα μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχουν αποτελέσματα.
Zoglis η ΤΒ δεν είναι διαθέσιμη στο G (Προσωρινά μη διαθέσιμο)

Απο lg μόνο oled... οι 55ρες και 65ρες lcd έχουν χαμηλό κοντραστ τάξης 1:1000 και γενικά δεν είναι το ιδανικό για ταινίες
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Απορρίπτεται η Samsung από εσένα οπόταν έχουμε lg και sony από αυτές τις 3 κορυφαίες εταιρείες. Λοιπόν δυστυχώς φίλε απορρίπτεται και η LG γιατί θα σε απογοήτευση πολύ η εικόνα τις, λόγω του ips panel που φοράει, γκρίζο αντί μαύρο στη ουσία, πολύ χαμηλό contrast, και σε αυτά τα λεφτά τα μοντέλα τις lg έχουν rgbw panel fake 4k 2880×2160p + 1000 άσπρα ανούσια πιξελ, στη ουσια 3k tv. Oled 65 άρα δεν παίζει κάπου στα 1400 lg οπόταν. Αυτή τη στιγμή για εσένα η Sony η είναι η μόνη επιλογή. Αν καταφέρεις και βρεις αυτήν SONY 65XE9005 από το sonycentercy σφραγισμένη θα είσαι τυχερός είναι από τις κορυφαίες 4k Led τηλεόρασεις που βγήκαν τα τελευταία χρόνια, βλέπει στα μάτια τις oled, δεν τις ξεπερνάει αλλά είναι κοντά για τέτοια ποιότητα μιλάμε. Είναι μοντέλο του 2017 οπόταν μόνο εκθεσιακα μοντέλα έχουν μείνει, αλλά υπάρχει πιθανότητα να βρεις σφραγισμένη στο sonycenter, η να την παραγγείλεις έστω. Λίγο πιο κάτω από την 9 σειρά τις Sony βρίσκεται η Sony KD-65XE8596 8 σειρά καλές κριτικές έχει και αυτή τηλεόραση 2017 μοντέλο va panel 100 αρι. Ναι το Web OS πετάει το δούλεψα αρκετά, είχα και τα δύο το Android τρώει κολλήματα. Όχι συνέχεια όμως. Αλλά από περιεχόμενο χίλιες φορές Android μέχρι και kodi μπορείς να κατεβάσεις. Δεν ξέρω τα μοντέλα του 2018 τι τιμές έχουν η Sony για 65 αρες, νομίζω ξεπερνάνε το ποσό που διαθέτεις. Αν καταφέρεις και βρεις την 9 σειρά σφραγισμένη θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος, εγγυημένα.
 

nmand

New member
18 June 2006
34
Πειραιάς
Εστειλα email στο Sony Center της Γλυφάδας και θα δούμε.
Πάντως σε όλα τα Review ,ακόμα και του 2018 model ,διαμαρτύρονται για το android
"But Android TV is still cluttered and sluggish in use, occasionally to the point of frustration. At times it’s almost unbearably slow, responding to your commands only after you’ve lost patience and issued another.
The X1 Extreme processor appears to be no match for the poorly optimised operating system, but Sony says an OS update from Android 7.0 to 8.0 will be available at some point."
 

nmand

New member
18 June 2006
34
Πειραιάς
Για την LG70UK6950 υπάρχουν αντικρουόμενα χαρακτηριστικά.
Στον πίνακα στο link του JL την λέει 100ΗΖ αλλού την λένε 50.
Βρήκα μια παρουσίαση της στο Youtube με τίτλο "Review LG UK6950 Nueva Television 4K UHD HDR Smart TV 2018"
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Για την LG70UK6950 υπάρχουν αντικρουόμενα χαρακτηριστικά.
Στον πίνακα στο link του JL την λέει 100ΗΖ αλλού την λένε 50.
Βρήκα μια παρουσίαση της στο Youtube με τίτλο "Review LG UK6950 Nueva Television 4K UHD HDR Smart TV 2018"

Στον πίνακα λέει TruMotion 100Hz και πιο πάνω από τον πίνακα στο ίδιο ποστ διευκρινίζεται True Motion 100Hz( marketing term) = 50/60Ηz panel (μόνο ρυθμιστικό De-Judder).
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Η σειρά 85 πάντως για το 2018 είναι γεμάτη από ips panel

Εκτός από τις 49" και την 85" με VA panel & 100Hz με MCFI.
Αλλιώς αντικαταστάτρια της 55ΧΕ85 και της 65ΧΕ85 είναι η 60XF8305(ακόμη δεν έχει εισαχθεί στην Ελλάδα) και η 70XF8305 με VA panel & 100Hz με MCFI.
 
Last edited:

nmand

New member
18 June 2006
34
Πειραιάς
Την Sony KD65XE9005 την βρήκα σφραγισμένη σε Sony Center στα 1700 :furious3:
Είναι ακριβή.

Στο budget μου δεν νομίζω οτι θα βρώ κατι καλύτερο απο την LG.
Ισως θα πρέπει να κάνω υπομονή και να περιμένω black friday.
 

thor

AVClub Enthusiast
30 December 2006
722
Αθηνα
Την Sony KD65XE9005 την βρήκα σφραγισμένη σε Sony Center στα 1700 :furious3:
Είναι ακριβή.

Στο budget μου δεν νομίζω οτι θα βρώ κατι καλύτερο απο την LG.
Ισως θα πρέπει να κάνω υπομονή και να περιμένω black friday.

αν και δεν είμαι φαν των lg, νομίζω ότι δύσκολα θα ξαναπετύχεις συνδυασμό va, ιντσών και τέτοιας τιμής. για μένα πρέπει να προχωρήσεις και γρήγορα