Pc monitor vs TV

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση και θέλω να ρωτήσω τι θα ήταν καλύτερο σε σχέση απόδοσης τιμής για χρήση gaming με το ps4 και ταινιών μέσω του laptop. Λόγω χώρου θα παρακολουθώ από απόσταση desktop δηλαδή θα τοποθετηθεί πάνω στο γραφείο μου οπότε μιλάμε για 25-27 ίντσες το πολύ?

Το θέμα είναι πάμε σε pc monitor ή σε τηλεόραση κανονική? Θα ήθελα να έχει χαμηλό ms για τα παιχνίδια αλλά δεν θα με χάλαγε να είναι και 4Κ και να παίζει σε 100hz για τις ταινίες.

Το μπάτζετ πάει βία μέχρι χίλια ευρώ. Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Aν μιλαμε για max 27" πάρε monitor. Αν ήταν για μεγαλυτρο μέγεθος και δεν είσαι competitive gamer που έχει ανάγκη πολύ υψηλά refresh rates ...σίγουρα η tv συμφέρει.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,897
Dystopia
Δεν υπάρχει περίπτωση να ευχαριστηθείς ταινία σε μονιτορ, όπως επίσης αν παίζεις σοβαρά FPS ή αν κάνεις ανταγωνιστικό gaming
τη τηλεόραση τη ξεχνάς.

Αφού υπάρχει το 1000ρικο εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ενα φθηνό αλλά καλό Dell για gaming
και τα υπόλοιπα για μια τηλεόραση.

Αν υπάρχει θέμα χώρου και πρέπει να πάρεις αναγκαστικά μόνο μια συσκευή, μια συμβιβαστική λύση είναι η LG 32GK850G-B .(σχετικά καλό μαύρο(VA) και σχετικά γρήγορη)
 
19 June 2006
35,671
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση και θέλω να ρωτήσω τι θα ήταν καλύτερο σε σχέση απόδοσης τιμής για χρήση gaming με το ps4 και ταινιών μέσω του laptop. Λόγω χώρου θα παρακολουθώ από απόσταση desktop δηλαδή θα τοποθετηθεί πάνω στο γραφείο μου οπότε μιλάμε για 25-27 ίντσες το πολύ?

Όσο ανεβαίνεις σε ίντσες, τόσο το lag μεγαλώνει. Απλά το λέω επειδή ανέφερες το gaming.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας. Όσον αφορά το θέμα του gaming δεν είμαι απαιτητικός gamer, παίζω games μόνο στο playstation 4. Το laptop μου είναι εργαλείο της δουλειάς μου και βλέπω μέσω αυτού και τις ταινίες μου με mpc και madvr.

Τα στοιχεία που με ενδιαφέρουν είναι ίσως το 4k καθώς το ps4 έχει την δυνατότητα να παίξει παιχνίδια 4k και τα 100hz μάλλον για τις ταινίες. Έβαλα στην κουβέντα το pc monitor για 2 λόγους α) επειδή η απόσταση αναγκαστικά θα είναι μισό μέτρο η λιγότερο, κοινώς ένα απλό γραφείο και β) επειδή προσφέρουν χαμηλότερα ms.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: PC monitor Vs TV

Τα 100 Hz δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν για τις ταινίες, εκτός αν προτιμάς θέαση με soap opera effect...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Μια παρατήρηση για το lag... βασική πηγή στις τηλεοράσεις είναι η επεξεργασία εικόνας. Αρκετές τηλεοράσεις έχουν ένα προφιλ "game" που απενεργοποιεί αρκετά πράγματα στην επεξεργασία (τι ακριβώς δεν ξέρω) και σου ρίχνει το lag κοντά στις τιμές ενός monitor.
Εμένα αυτό το mode δεν μ αρεσει πολύ γιατί δεν φαίνεται πολύ "ζωντανή" η εικόνα
Επίσης εξαρτάται και η κονσόλα τι έξοδο έχει. Αν είναι 4Κ και πάει σε 4Κ τηλεόραση δεν θα δουλέψει ο upscaler (άρα μικρότερο lag) Αν η κονσόλα δίνει 1080p τότε θα έχεις λίγο πιο αναβασμένο lag. Αλλη συμπεριφορά θα εχει δηλαδή η τηλεόραση αν βαλεις το ps4 το απλό και άλλη το pro.
Για να μιλάμε σωστά πρέπει να δεις reviews με τιμές μέτρησης lag. πχ rtings.com
πάντως δεν έχουν όλη την ίδια ευαισθησία στο lag όπως δεν καταλαβαίνουν όλοι τι διαφορά ανάμεσα στα 50 και στα 100Hz. κάποια μάτια είναι πιο ευαίσθητα από άλλα