Epson TW7300, Sony HW45ES ή ...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Φίλιππος1

Established Member
7 February 2011
105
Καλησπέρα,


προσπαθώ να αποφασίσω ποιον προβολέα να αγοράσω. Είμαι ανάμεσα στους:


Sony HW45ES
Epson TW7300 ή 7400 αν έχει παραπλήσια τιμή με τους προηγούμενους.


Η οθόνη είναι 120 ιντσών και έχει κέρδος 1 ή 1.1 , δεν είμαι σίγουρος.


Απόσταση από την οθόνη περίπου 4 μέτρα.


Η χρήση του θα είναι 99% για ταινίες σε δωμάτιο χωρίς φως.

To 3D δεν με ενδιαφέρει.


Από τη μια λέω να πάω στον Epson που είναι πιο καινούριος και έχει ίσως καλύτερα χαρακτηριστικά και από την άλλη να προτιμήσω τον Sony όπως και ο προηγούμενος που έχω. (HW15)


Αυτό που με φοβίζει είναι η μεγαλύτερη φωτεινότητα του Epson. Κανονικά αυτό είναι πλεονέκτημα αλλά φοβάμαι μήπως θα είναι πολύ φωτεινός για την οθόνη που έχω και την απόσταση από την οποία θα βλέπω.


Ποιον προβολέα θα προτείνατε από τους παραπάνω;


Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος στην ίδια κατηγορία τιμής που θα έπρεπε να δω;
 

Φίλιππος1

Established Member
7 February 2011
105
Ούτε μια απάντηση... Τελοσπάντων

Από τότε που έγραψα άλλαξαν λίγο τα πράγματα.

Η τιμή του Epson 7300 έπεσε πάνω από 500 ευρώ και ο Epson 7400 έχει τιμή παραπλήσια του Sony 45.

Τελικά αγόρασα τον Sony HW65 που η τιμή του για λίγο έπεσε αρκετά κάτω από τον 45.

Για τους σόνυ γενικά δεν γράφονται πολλά σε σχέση με τους έπσον για παράδειγμα αλλά αυτό μπορεί να είναι και καλό, ίσως να δηλώνει ότι δεν υπάρχουν τόσα προβλήματα όσα σε άλλους προβολείς.

Από αυτά που διάβασα για τον σόνυ είναι ότι βγάζει προβλήματα με την λάμπα του αλλά έχει εγγύηση 1000 ωρών και κάποιο πρόβλημα με τον ανεμιστήρα του που μπορεί να λύθηκε με κάποια αναβάθμιση του firmware.

Για ανάλυση 4Κ σε λίγα χρόνια που θα υπάρχουν τηλεοράσεις OLED 100 ιντσών με λογικές τιμές και θα λυθούν όλα τα προβλήματα που υπάρχουν σήμερα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
To μεγαλύτερο πρόβλημα των sony SXRD προβολέων είναι η γρήγορη κάθετη πτώση του contrast μετά τις πρώτες 100-200-300 ώρες, που από προσωπική εμπειρία θεωρώ ότι δεν έχουν λύσει ακόμα ούτε στα 4Κ μοντέλα τους (μακάρι να κάνω λάθος). Αν ο προβολέας σου το παρουσιάσει θα το διαπιστώσεις διότι το μαύρο θα φωτίσει πολύ και η εικόνα θα γίνει flat (το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα λουξόμετρο CA813 και να το παρακολουθείς στενά). Μακάρι να μην σου συμβεί, αν και το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο. Προσωπικά θα πήγαινα στον 7300 με κλειστά τα μάτια...sorry άλλα δεν είχα προσέξει το ποστ σου νωρίτερα να σου πω την άποψη μου.
Στον HW15 δεν διαπίστωσες πτώση contrast με τον καιρό?? (αν κάποιος δεν είναι εξοικειωμένος με το contrast ως έννοια, ίσως το δει ως εικόνα χωρίς επαρκή φως, που κάτι σου φταίει και δεν διακρίνεις καλά λεπτομέρειες π.χ στα υποφωτισμένα πλάνα, νομίζεις ότι ο προβολέας έχει χάσει πολύ φωτεινότητα, στην ουσία όμως έχει απλά φωτίσει πολύ το μαύρο του)
Τώρα μετά από αυτά που σου είπα, να πω και ένα καλορίζικος?Καλορίζικος λοιπόν.
 

Φίλιππος1

Established Member
7 February 2011
105
Υπάρχει φυσικά πτώση του κοντράστ όπως αναφέρεις αλλά το ίδιο πιστεύω ότι θα συμβαίνει και σε άλλους προβολείς.

Τίποτα δεν κρατάει για πάντα και αυτό ισχύει και για τους βιντεοπροβολείς. Απλώς σιγά σιγά συνηθίζουμε αυτή την πτώση στο μαύρο.

Επειδή έχω ψωνίσει από μεγάλο κατάστημα πιστεύω ότι αν κάτι δραματικό συμβεί θα δώσουν λύση όπως έχουν κάνει και με άλλα προϊόντα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Υπάρχει φυσικά πτώση του κοντράστ όπως αναφέρεις αλλά το ίδιο πιστεύω ότι θα συμβαίνει και σε άλλους προβολείς.

Τίποτα δεν κρατάει για πάντα και αυτό ισχύει και για τους βιντεοπροβολείς. Απλώς σιγά σιγά συνηθίζουμε αυτή την πτώση στο μαύρο.

Επειδή έχω ψωνίσει από μεγάλο κατάστημα πιστεύω ότι αν κάτι δραματικό συμβεί θα δώσουν λύση όπως έχουν κάνει και με άλλα προϊόντα.

Πτώση contrast δεν υφίσταται σε άλλες τεχνολογίες όπως LCD της Epson, Lcos της JVC ή DLP διαφόρων εταιριών, τουλάχιστον όσο αφορά την μέση χρήση (5.000-10.000 ώρες και 5-10 χρόνια χρήσης). Στους Sony που έχω μετρήσει μιλάμε για τεράστια πτώση από τις πρώτες 100 ώρες κιόλας.
Δεν νομίζω να σε καλύψει η αντιπροσωπεία σε μια τέτοια περίπτωση (άποψη μου) ή το κατάστημα που εμπιστεύεσαι, διότι πρόκειται για μία μη εμφανή βλάβη, π.χ δεν ανάβει ο προβολέας. Πως να πείσεις τον πωλητή ότι πριν 100 ώρες έπαιζε πολύ καλύτερα?ή να του δείξεις τις μετρήσεις σε on/off contrast που πήρες με το όργανο σου και να τις κατανοήσει. Ούτως ή άλλως δεν περιλαμβάνεται νομίζω μέσα στα ψιλά γράμματα της εγγύησης αυτή η περίπτωση.

Πρόσεξε, δεν μιλάω για πτώση contrast του στυλ έπιασε σκόνη το οπτικό και από 3.000:1 πήγε 2.100:1 που μπορεί να συμβεί με τα χρόνια σε κάποιους προβολείς που δεν έχουν σφραγισμένα οπτικά μέρη. Στους Sony μιλάμε μηδενίζεται, από 7-8.000:1 πάει στο 800:1 πριν κάν ο προβολέας κλείσει 6μηνο κρεμασμένος στο ταβάνι σου, το οποίο είναι νούμερο που βλέπαμε στους LCD προβολείς του 2001-2002 αν αυτό σου λέει κάτι.

Υπάρχει ολόκληρο θέμα στο AVS (72 σελίδες παρακαλώ) που ασχολείται με αυτό το σοβαρό θέμα των Sony που μάλιστα επηρεάζει όχι μόνο τα "φθηνά" μοντέλα 1080p άλλα και τα ακριβότερα 4Κ.
Ρίξε μια ματιά και θα καταλάβεις. Μιλάμε ότι μετρήσανε πτώση σε 4Κ Sony από τα 15-18.000:1 στα 2.100:1 (contrast που βγάζουν ακόμα και οι DLP των πεντακοσίων ευρώ και οι άνθρωποι έδωσαν 10 και 20 χιλιάδες ευρώ υπόψιν) και δυστυχώς υπάρχουν αναφορές ότι ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στα τελευταία της μοντέλα (μοντέλα του 2018)
https://www.avsforum.com/forum/24-d...ts-all-current-sony-sxrd-1080p-4k-panels.html


Σε κάποιους μάλιστα η Sony αντικατέστησε ολόκληρο το optical block στα πλαίσια της εγγύησης μόνο και μόνο για να διαπιστώσουν ξανά την ίδια δραματική πτώση contrast και στο καινούργιο.
Το contrast στην βιντεοπροβολή είναι ίσως η πιο σημαντική παράμετρος της εικόνας, γιαυτό και ένα τέτοιο θέμα στην ουσία καταστρέφει κατά πολύ μεγάλο ποσοστό την εικόνα που βλέπουμε.


Εδώ το πρόβλημα για να καταλάβεις
Το gamma κοντεύει να γίνει μονάδα, μιλάμε για ολική καταστροφή της εικόνας.

44328165474_ff697312dd_c.jpg




Εδώ τα λόγια ενός επαγγελματία εκεί στην Αμερική calibrator για το θέμα αυτό, ο οποίος δήλωσε ότι αρνείται πλέον στους πελάτες με Sony προβολείς να τους ρυθμίσει.

I see it on the latest machines. They have shifted the problem from what it was in the past, but it still exists. I have worked on products from the VPL-VW5000ES on down. It is not the best move from a business perspective to tell clients I will not work on their Sony projector. I am just sick of having to constantly use the Image Director software to try and recover a reasonable white balance and gamma. It is even a bigger problem with HDR than SDR.

People tend to trust what they have bought unless it is obviously flawed



Φυσικά και η τελευταία του ατάκα λέει πολλά για τους καταναλωτές...



Το γνωρίζω ότι σου κάνω την καρδιά περιβόλι με αυτά που σου λέω, μακάρι να ήταν διαφορετικά τα πράγματα και να μέναμε απλά στο καλορίζικο.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Αν ο φίλος τον πήρε από Amazon, μπορεί πανεύκολα να τον γυρίσει πίσω.

Και εγώ γνωρίζω όσα έγραψε και ο tegonik.
Παίζουν καλά στην αρχή και μετά δράμα...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ναι, αν τον καλύπτει το 14 μέρες είναι ευκαιρία να τον στείλει πίσω, δεν το συζητάμε. Δυστυχώς για αυτή την εταιρία ενώ έχει κάνει ΤΟΣΟ καλή δουλειά στον φακό π.χ (ευκρίνεια μοναδική για τρίτσιπο) αυτό το θέμα με την πτώση του contrast είναι αδιανόητο...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Ναι, αν τον καλύπτει το 14 μέρες είναι ευκαιρία να τον στείλει πίσω, δεν το συζητάμε. Δυστυχώς για αυτή την εταιρία ενώ έχει κάνει ΤΟΣΟ καλή δουλειά στον φακό π.χ (ευκρίνεια μοναδική για τρίτσιπο) αυτό το θέμα με την πτώση του contrast είναι αδιανόητο...

Νομιζω και μετα απο 30 ημερες μπορεί.
 

Φίλιππος1

Established Member
7 February 2011
105
Ο προβολέας έφτασε και γρηγορότερα από ότι περίμενα. Έχω δει ήδη κάποιες ταινίες. Άριστος σε αρχεία 20+ GB και πάρα πολύ καλός σε αρχεία 7-10 GB.


Παίζει πολύ καλά με τις ρυθμίσεις που έχει οπότε είναι και γι' αυτούς που δεν είναι "καλιμπράτορες" σαν κι εμένα. Το μόνο που έκανα ήταν να φτιάξω "στα γρήγορα" ένα ICC profile με το i1display pro. Αυτό μου φτάνει μιας και παίζω μόνο από υπολογιστή. Και να μην το έκανα, αυτό που έπαιρνα από τον προβολέα ήταν πολύ καλό.
 

Φίλιππος1

Established Member
7 February 2011
105
Μα γιατί τον σόνυ κι όχι τους ...........? Θα χαλάσει!

Μου θυμίζει λίγο το παρακάτω:
Ποπό ρε φίλε, Alfa Romeo αγόρασες; Μα θα τρέχεις όλη την ώρα στα συνεργεία!
Δεν έχω, ούτε είχα τέτοιο αυτοκίνητο αλλά νομίζω ότι στο θέμα των βλαβών είναι κι αυτό στον μέσο όρο. Δύσκολα όμως φεύγει μια τέτοια παγιωμένη αντίληψη απο το μυαλό μας.

Οι Sony έχουν τη φήμη ότι χάνουν το μαύρο τους. Αυτό όμως δε συμβαίνει και σε άλλους; Αν δεν το έχαναν τότε η τιμή των μεταχειρισμένων jvc για παράδειγμα θα ήταν πολύ πιο κοντά στην τιμή αγοράς.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να είμαστε μερικές φορές πιο ανοιχτοί και σε κάτι διαφορετικό.

Δεν μπορεί μόνο η jvc, η epson, άντε να βάλω optoma και benq να ξέρουν να φτιάχνουν καλά μηχανήματα. Υπάρχει και η Acer για παράδειγμα.

Όμως δεν μπορώ να δω το μέλλον, μπορεί σε ένα χρόνο να γράφω και να ψάχνω να βρω τι φταίει που η απόδοση του προβολέα έπεσε κατακόρυφα. Ελπίζω να μη γίνει. Αν κρίνω από το serial number του έχει πουλήσει κάποιες χιλιάδες κομμάτια και τα σχόλια για πτώση της απόδοσης είναι πολύ λίγα σε σχέση με τις πωλήσεις.
 

Φίλιππος1

Established Member
7 February 2011
105
Και το τελευταίο που θα ήθελα να πω και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ είναι το εξής:

Η Sony από ότι έχω συμπεράνει δεν δίνει τόσο εύκολα "δωράκια" σε είδος ή διαφημίσεις σε reviewers επαγγελματίες ή όχι του εξωτερικού και αυτό έχει τις επιπτώσεις του στις κριτικές και στο τι γράφεται. Το είχα δει παλιότερα στις φωτογραφικές μηχανές όπου όλοι γράφουν για την Canon ή τη Νικον αλλά σπάνια θα δεις κάτι καλό για τη σόνυ ή τη fuji για παράδειγμα.

Πριν από καιρό είχα δει φωτογραφίες χωρίς καμμιά επεξεργασία από τη Nikon D850 και την καλύτερη της Sony που δε θυμάμαι πώς λεγόταν, κυρίως πορτραίτα, και κατέληξα να διαλέξω σαν καλύτερες 8 στις 10 από τη Sony. Στα τοπία τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Δεν κάνω διαφήμιση, είμαι κάτοχος της Nikon D610, δεν έχω κανένα άλλο προϊόν τησ σονυ στην κατοχή μου ούτε σκοπεύω να αγοράσω.
 

Φίλιππος1

Established Member
7 February 2011
105
Αυτά....

Δεν είμαι από αυτούς που γράφουν συνέχεια. Έμπαινα στο site πολλές φορές μήπως βρω μεταχειρισμένο προβολέα σε καλή τιμή που να έχει υπόλοιπο εγγύησης αλλά τελικά δεν αποφάσισα να αγοράσω κάτι. Έτυχε να δω στο νήμα των προβολέων μια ερώτηση που είχε μείνει αναπάντητη και έγραψα. Μετά έγραψα και για τον προβολέα μου...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά ήρθαν κάπως αργά ενώ είχα κάνει την αγορά. Μπορώ να τον γυρίσω και νομίζω ότι και τα μεταφορικά για την επιστροφή θα είναι πληρωμένα όπως σε πολλά άλλα προϊόντα αλλά δε θα το κάνω. Μου αρέσει πολύ η εικόνα του Sony.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Δεν χρειάζεται να απολογείσαι για την αγορά σου.
Προφανώς αγόρασες αυτό που γούσταρες πιο πολύ και με αυτη τη σκέψη καλα έκανες.

Να εισαι σίγουρος ομως, οτι στο φόρουμ υπάρχουν πολύ έμπειρα μέλη και reviewers οι οποίοι ουδεμία σχέση έχουν με πληρωμένα reviews.
Τα "θέματα" των Sony θεωρούνται γνωστά στην κοινότητα. Η πρόταση μας για να τον επιστρέψεις δεν εχει δόλο, ουτε κρύβεται κατι αλλο απο πίσω.

Σε κάθε περίπτωση, ο προβολέας σου αυτή τη στιγμή θα "ζωγραφίζει". Αν τον κρατήσεις σου εύχομαι ολόψυχα καλές προβολές!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Μα γιατί τον σόνυ κι όχι τους ...........? Θα χαλάσει!

Μου θυμίζει λίγο το παρακάτω:
Ποπό ρε φίλε, Alfa Romeo αγόρασες; Μα θα τρέχεις όλη την ώρα στα συνεργεία!
Δεν έχω, ούτε είχα τέτοιο αυτοκίνητο αλλά νομίζω ότι στο θέμα των βλαβών είναι κι αυτό στον μέσο όρο. Δύσκολα όμως φεύγει μια τέτοια παγιωμένη αντίληψη απο το μυαλό μας.


Οι Sony έχουν τη φήμη ότι χάνουν το μαύρο τους. Αυτό όμως δε συμβαίνει και σε άλλους; Αν δεν το έχαναν τότε η τιμή των μεταχειρισμένων jvc για παράδειγμα θα ήταν πολύ πιο κοντά στην τιμή αγοράς.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να είμαστε μερικές φορές πιο ανοιχτοί και σε κάτι διαφορετικό.

Η Sony από ότι έχω συμπεράνει δεν δίνει τόσο εύκολα "δωράκια" σε είδος ή διαφημίσεις σε reviewers επαγγελματίες ή όχι του εξωτερικού και αυτό έχει τις επιπτώσεις του στις κριτικές και στο τι γράφεται.

Βρε μνημόνια μέχρι να ανατείλει ο ήλιος από τη δύση λέμεε :flipout:

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε. Δεν τα παίρνουμε από τις αντίπαλες εταιρίες της sony για να τη θάβουμε, ούτε είμαστε κολλημένα μυαλά με παγιωμένες αντιλήψεις.

Το πρόβλημα που σου αναφέραμε υπάρχει, είναι μεγάλο και γνωστό χρόνια τώρα για τους προβολείς Sony ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΥΘΕΙ μέχρι σήμερα, αν δεν θες να το πιστέψεις είναι δικό σου λογαριασμός.

H απορία σου για ποιο λόγο ενώ έχει πουλήσει χιλιάδες τεμάχια οι αναφορές είναι λιγότερες, μα φυσικά για τον ίδιο λόγο που δεν θα μάθουμε ποτέ ότι ο δικός σου προβολέας στις 500 ώρες π.χ παίζει χειρότερα από παλιά CRT τηλεόραση ;)
(για να μην μιλήσω για την περίπτωση που πολλοί ΟΥΤΕ που το παίρνουν χαμπάρι, π.χ εσύ με τον παλιό σου προβολέα που απλά δικαιολόγησες λανθασμένα φυσικά στο μυαλό σου την ξεπλυμένη εικόνα που έβλεπες ως φυσιολογική φθορά που παθαίνουν όλοι οι προβολείς με τον χρόνο).

Σε κάθε περίπτωση ΜΟΝΟ να βοηθήσουμε γράψαμε μήπως και οι γνώσεις μας, η εμπειρία μας και η καλή μας διάθεση σε γλιτώσει από περιπέτειες στην επικείμενη αγορά σου μιας και έδειχνες άγνοια στο γνωστό χρόνια τώρα πρόβλημα με την πτώση του contrast. Θέλεις να το δεις όλο αυτό ως κάποιες λανθασμένες παγιωμένες αντιλήψεις που δύσκολα ξεκολλάνε από το μυαλό κάποιων ή συκοφαντίες κάποιου κακολαδωμένου reviewer?Κανένα πρόβλημα!Δικαίωμα σου φυσικά!

Μια και αποφάσισες να τον κρατήσεις να πω καλορίζικος λοιπόν και να ευχηθώ καλές προβολές!




Μια διευκρίνηση μόνο για το bold της υπόθεσης. Το να υπάρχει ένα διαπιστωμένο πρόβλημα σε κάποιο hardware που να το μετράς με όργανα δεν μπορεί να περιγραφεί ως φήμη, μην τρελαθούμε κιόλας, ακόμα και καλά να μην βλέπεις, οι αριθμοί και τα μαθηματικά είναι αλάνθαστα και δεν σηκώνουν αμφισβήτηση.
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Να πω και εγω καλοριζικο το μηχανημα και καλες προβολες. Για να κρατησεις το πανελακι σου λιγο παραπανω βαλε την λαμπα στο low και τα ανεμηστηρακια στην λειτουργια για υψηλο υψομετρο ετσι ωστε να αργησει λιγο να ψηθει το φιλτρο που κανει την ζημια. Ο δικος μου ο 80αρης ξεκινησε με 4600:1 και στις 1200 ωρες ειχε φτασει στο 900:1 αλλα εγω τον δουλευα στο full.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Να πούμε ότι η πτώση του contrast, το κακό μαύρο που λέμε, δεν είναι το κύριο πρόβλημα. Το κύριο πρόβλημα είναι το gamma που κοντεύει την μονάδα συμπιέζοντας τα πάντα (και τ οποίο δεν μπορεί να διορθωθεί με τίποτα), ακόμα και τα φωτεινά πλάνα δηλαδή είναι καρασυμπιεσμένα και πεπλάτα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Φίλιππε από περιέργεια αν μετρήσεις τώρα και μετά από πχ 500 ώρες......πες μας πως τα πήγε...από περιέργεια.
Με γεια σου...καλές προβολές!