Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης παρακαλώ!!!

Giannis21

New member
6 September 2018
32
Καλησπέρα σε όλους,
αποφασισα για αγορά τηλεόρασης για το σαλόνι , απόσταση θέασης περίπου 3 μέτρα, μπατζετ έως 700 ευρώ, κυρίως για θέαση αγώνων αλλά και ταινιών από COSMOTE tv. Είχα στο νου μου μόνο τις Samsung και πήγα στον Κωτσόβολο γιατί είχα δει την 50αρα 7472στα 690 ευρώ, όμως εκεί είδα μια εκθεσιακή Sony kd49xe8077 στα 640 ευρώ η οποία εμένα προσωπικά μου φάνηκε καλύτερη η εικόνα της αν και φυσικά δεν έχω ιδέα τι ρυθμίσεις είχαν κάνει στο κατάστημα. Ήμουν αρνητικός για Sony παρότι άσχετος γιατί η προηγούμενη μου Sony Bravia έτους 2007 υπολειποταν πάντα από αντίστοιχες Samsung - lg . Πραγματικά είμαι πολυ μπερδεμένος , θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια ειλικρινά.
Υ.Γ.: Είδα μια Samsung ue55mu 7002 στα 725 ευρώ μόλις και μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο!!!!
 

Giannis21

New member
6 September 2018
32
Σε ευχαριστω πολυ,καλώς σας βρήκα φίλε μου. Κι εκεί μια ενημέρωση σε σχέση με το τι μπορω να βρω σε ελαφρώς αυξημένη τιμή σε σχέση με το budget? Κάτι αντίστοιχο σε Samsung ή Sony που νομιζω ότι καταλήγω;
 

Giannis21

New member
6 September 2018
32
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης παρακαλώ!!!

Οχι φίλε μου,είναι πολυ πάνω από το όριο...δυστυχώς...οντως φαίνεται εργαλείο αλλά νομιζω ότι τα 750-800 είναι ταβάνι,σε ευχαριστω ειλικρινά πάντως!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αν βλεπεις πιο πολυ ταινιες απο οτι αθλητικα μπορεις να πας και σε 1080p oled κοντά στα 800ε. Για αθλητικά θέλεις πολλά hz.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης, παρακαλώ

Δεν υπάρχει τεχνολογία QLED. Πρόκειται για LCD τηλεοράσεις με διαφορετική ονομασία...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης, παρακαλώ

Μάλλον αξίζει, όπως και η προαναφερθείσα Samsung M7xxx, αλλά και οι Sony XE85xx, εφόσον δεν πρόκειται για εκθεσιακά μοντέλα.
 

zoglis78

New member
26 January 2010
31
ΑΡΓΟΣ
Έχω αγοράσει την SONY 55XE8505 πριν από 3 εβδομάδες στην τιμή των 799 και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την εικόνα της (ακόμη και στο τηλεοπτικό HD).
Ο kotsovolos την έχει 765,32 διαθέσιμη σε συγκεκριμένα καταστήματα (αλλά πρέπει να επιβεβαιώσεις ότι δεν είναι εκθεσιακή).
Η mediamarkt έχει την αντίστοιχη 55XE8577 στα 799 διαθέσιμη σε 1 κατάστημα στην ΑΘήνα και σε 1 κατάστημα στη Θεσσαλονίκη (εάν είναι εκθεσιακή το αναγράφει, στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται ότι είναι απλά διαθέσιμη για αγορά από το κατάστημα).
Το plaisio έχει την 55XE8596 αλλά μόνο εκθεσιακή...
Νομίζω ότι εάν μπορείς να αποκτήσεις τη SONY προσπάθησε, διότι είναι εξαιρετική value for money περίπτωση.
 

kingmouf

New member
6 September 2018
8
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης παρακαλώ!!!

Πώς είναι η εμπειρία σου από το Android TV?
 

Giannis21

New member
6 September 2018
32
Ευχαριστω πολυ,στον Κωτσόβολο της πόλης φαίνεται διαθέσιμη,θα παω αυριο να την δω
 

Giannis21

New member
6 September 2018
32
Πήγα μόλις στον Κωτσόβολο και είδα από κοντά την Sony 55XE8505 η οποία μου είπαν ότι δεν είναι εκθεσιακή αλλά διατίθεται κανονικά στην τιμή των 765 ευρώ. Ο πωλητής με παρότρυνε όμως στα ίδια χρήματα να παω στην Samsung UE55NU 7472 (κι αυτή οχι εκθεσιακή) κυρίως λόγω λογισμικού ( οχι Android μου είπε και καλα εμπιστευτικά) αλλά και εικόνας η οποία έτσι όπως την έβλεπες στο κατάστημα ηταν πολυ καλύτερη από την Sony αλλά ψάξε βρες τωρα τι ρυθμίσεις είχαν βάλει εκεί οι τύποι. Μαλιστα ακόμη μακραν καλύτερη εικόνα είχε -μιας και τις είχε δίπλα στην σειρά- η samsung QE 55 Q6F στα ίδια χρήματα κι αυτή αλλά ηταν τελευταίο κομμάτι,άρα εκθεσιακή. Ειλικρινά δεν ξερω τι να κανω,σας ευχαριστω όμως πολυ όλους για τον χρόνο που διαθέσατε για μένα και τις απορίες μου,όπως και για τις συμβουλές σας. Να είστε όλοι καλα.
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
για μενα σονυ ..ποιο φυσικη εικονα απο την σαμσυγν ..η οποια εχει ποιο τεχνικα χρωμματα ...αν και κατοχος σαμνουγν ....
οι πωλητες πρωοθουν τα προιοντα για να αδειασουν οι αποθηκες ..και πολλοι δεν ειναι γνωστες του αντικημενου
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Εδώ να ακούσεις τα παιδιά Γιάννη, για το όνομα του θεου, να σου πουλήσει θέλει αυτός, η άσχετος τελείως, εννοείται η Sony 8 σειρά είναι ένα κλικ πιο πάνω από την συγκεκριμένη Samsung που σου προτείνε, ναι η Sony είναι μοντέλο του 2017 στη midrange κατηγορία με αρκετά καλούδια colour gamut κτλ και η Samsung nu 7472 λίγο πιο πάνω από την entry level κατηγορία με μέτρια φωτεινότητα σύμφωνα με τα διάφορα review που κυκλοφόρησαν. Αν όμως μιλάμε για την qled εδώ αλλάζει το πράγμα. ( όλες οι εταιρίες έχουν περάσει από τα χέρια μου,τα τελευταία χρόνια και sony και Samsung και lg , αρρώστια με το θέμα τηλεόρασεις) και τέλος μακριά από εκθεσιακα μοντέλα, η καλύτερη λέξη είναι μεταχείρισμενα, εκθεσιακα και μλκς, μετάχειρισμένα είναι, ΜΟΝΟ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΈΝΗ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ, εκτός αν σου την δίνει, σε σούπερ τιμή που λέμε, αυτά.
 

Giannis21

New member
6 September 2018
32
Εδώ να ακούσεις τα παιδιά Γιάννη, για το όνομα του θεου, να σου πουλήσει θέλει αυτός, η άσχετος τελείως, εννοείται η Sony 8 σειρά είναι ένα κλικ πιο πάνω από την συγκεκριμένη Samsung που σου προτείνε, ναι η Sony είναι μοντέλο του 2017 στη midrange κατηγορία με αρκετά καλούδια colour gamut κτλ και η Samsung nu 7472 λίγο πιο πάνω από την entry level κατηγορία με μέτρια φωτεινότητα σύμφωνα με τα διάφορα review που κυκλοφόρησαν. Αν όμως μιλάμε για την qled εδώ αλλάζει το πράγμα. ( όλες οι εταιρίες έχουν περάσει από τα χέρια μου,τα τελευταία χρόνια και sony και Samsung και lg , αρρώστια με το θέμα τηλεόρασεις) και τέλος μακριά από εκθεσιακα μοντέλα, η καλύτερη λέξη είναι μεταχείρισμενα, εκθεσιακα και μλκς, μετάχειρισμένα είναι, ΜΟΝΟ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ ΣΦΡΑΓΙΣΜΈΝΗ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ, εκτός αν σου την δίνει, σε σούπερ τιμή που λέμε, αυτά.
Ευχαριστω πολυ φίλε μου,νομιζω ότι η επιλογή μου θα είναι τελικα η Sony παρότι η Samsung qe55q6f μου άρεσε οπτικά πιο πολυ. Να εισαι καλα
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης παρακαλώ!!!

Πήγα μόλις στον Κωτσόβολο και είδα από κοντά την Sony 55XE8505 η οποία μου είπαν ότι δεν είναι εκθεσιακή αλλά διατίθεται κανονικά στην τιμή των 765 ευρώ. Ο πωλητής με παρότρυνε όμως στα ίδια χρήματα να παω στην Samsung UE55NU 7472 (κι αυτή οχι εκθεσιακή) κυρίως λόγω λογισμικού ( οχι Android μου είπε και καλα εμπιστευτικά)

Εννοείται εμπιστευτικά στο είπε.. Στα φανέρά μπορεί να άκουγε κάποιος άλλος ότι σου πρότεινε μια τηλεόραση με 50Hz και 8bit+FCR panel έναντι μιας με 100Hz και 10bit, γιατί η smart πλατφόρμα της πρώτης είναι υποτίθεται πολύ καλύτερη, και να τον πλάκωνε στις καρπαζές :flashbang:

Εκθεσιακή θα σου πρότεινα να αποκτήσεις μόνο σε πολύ καλύτερη τιμή που οποσδήποτε θα περιλαμβάνει έξτρα επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια. Καλές αγορές!!
 

Giannis21

New member
6 September 2018
32
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης παρακαλώ!!!

Εννοείται εμπιστευτικά στο είπε.. Στα φανέρά μπορεί να άκουγε κάποιος άλλος ότι σου πρότεινε μια τηλεόραση με 50Hz και 8bit+FCR panel έναντι μιας με 100Hz και 10bit, γιατί η smart πλατφόρμα της πρώτης είναι υποτίθεται πολύ καλύτερη, και να τον πλάκωνε στις καρπαζές :flashbang:

Εκθεσιακή θα σου πρότεινα να αποκτήσεις μόνο σε πολύ καλύτερη τιμή που οποσδήποτε θα περιλαμβάνει έξτρα επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια. Καλές αγορές!!
Κοιτα κι εγω με το Android γενικά δεν τα παω καθόλου καλα αλλά αυτό αφορά τις κινητές μου συσκευές κι από πλατφόρμα τηλεόρασης έχω μαύρα μεσάνυχτα ... Συμφωνώ μαζί σου λοιπόν από την στιγμη που η Samsung που ανάφερα είναι εκθεσιακή και η τιμή της ίδια με την Sony. Χίλια ευχαριστω φίλε μου για τον χρόνο σου!