Πρόταση για τηλεόραση περί τις 55 ίντσες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kingmouf

New member
6 September 2018
8
Γεια χαρά σε όλους!

Μπήκα και εγώ στη διαδικασία να ψάξω για τηλεόραση. Προσανατολίζομαι για κάτι στις 55 ίντσες καθώς θα τοποθετηθεί σε σαλόνι με απόσταση περίπου 3 μέτρα μεταξύ της τηλεόρασης και του θεατή.

Η αλήθεια είναι ότι όσο το ψάχνω τόσο περισσότερο χαόνομαι για τούτο και η ερώτηση εδώ στο forum. Συνοψίζοντας τα πράγματα που με ενδιαφέρουν είναι τα ακόλουθα:

- καλή ποιότητα εικόνας: χρήση κυρίως για ταινίες και σειρές, αλλά και για προβολή φωτογραφιών (εξού και η κύρια απαίτηση για καλή ποιότητα εικόνας). Πολύ λίγη χρήση για live TV προγράμματα, τα αθλητικά και gaming δε με ενδιαφέρουν καθόλου. Νομίζω ότι έτσι όπως είναι ο χώρος στο σπίτι δε τίθεται θέμα να βλέπει κάποιος από πολύ πλάγια, οπότε φαντάζομαι ότι μετράει περισσότερο η πιστότητα της εικόνας σε σχέση με τις γωνίες θέασης.

- συζητάμε μόνο για 4Κ. Αλλά θα ήταν σημαντικό να έχει πολύ καλό upscaler γιατί αυτή τη στιγμή δε ξέρω πόσο content μπορώ να βρω που να είναι 4Κ (δεν προτίθεμαι να πάρω κάποιο BD player) και το δίκτυο στο σπίτι είναι για κλάματα οπότε σε αυτή τη φάση δε ξέρω πόσο εφικτό είναι και το δικτυακό 4Κ. Βλέπω ότι το trend λέει και για HDR αλλά εκεί γίνεται ένας χαμός που δεν πολυκαταλαβαίνω.... όλες το έχουν αλλά από τα reviews δεν έχω δει και κανένα σε τηλεοράσεις λογικής τιμής να κάνουν κάτι ουσιαστικό... στη μία λείπουν τα bits για το χρώμα, στην άλλη η φωτεινότητα, στη τρίτη το certification... υπάρχει πραγματικά αρκετό content που να είναι 4Κ + HDR?

- θα ήθελα να τη συνδέσω με στερεοφωνικό και εξωτερικά ηχεία, οπότε η ποιότητα του ήχου από τα ενσωματωμένα ηχεία δε μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Με ενδιαφέρουν όμως οι έξοδοι ήχου.

- θα ήταν καλό να υποστηρίζει wifi και να μη χρειάζεται να βάλω εγώ κάποιο αντάπτορα γιατί είναι μάλλον δύσκολη η σύνδεση μέσω καλωδίου στο σημείο που θα τοποθετηθεί.

- θα ήθελα ένα αποδεκτό σύστημα smartTV. Με έχει προβληματίσει ότι ενώ εδώ στο φόρουμ πολλοί προτείνετε τις Sony τηλεοράσεις, όλα τα σχόλια που διαβάζω για το Android TV λένε ότι είναι απαράδεκτο. Δε μπορώ να το αξιολογήσω, ότι πληροφορία μου δώσετε καλοδεχούμενη (ειδικά όσοι έχετε κάποιο τελευταίο μοντέλο και το έχετε χρησιμοποιήσει εκτενώς).

- καλό θα ήταν να έχει ενσωματωμένο κάποιο app που να συνδέει με NetFlix, YouTube και άλλα τέτοια (αλήθεια υπάρχει κάποια τηλεόραση με ενσωματωμένο app για το Vimeo ή πρέπει να πάω μόνο μέσω browser?)

- η τηλεόραση μάλλον θα τοποθετηθεί με βάση σε τοίχο και όχι πάνω στο stand της σε κάποιο έπιπλο. Θα βόλευε να έχει κάποιο cable management ώστε να κρέμονται λίγα καλώδια... (τώρα ας μη διυλίζουμε το κώνωπα εδώ, απλά καλό θα ήταν να υπάρχει!)

- πάμε στη καυτή πατάτα που είναι τιμή... το άνω όριο είναι τα 800 ευρώ. Ενδεχομένως να μπορώ για κάτι παραπάνω, μονάχα στη περίπτωση που δικαιολογείται επαρκώς (δλδ για 100Hz παραπάνω ή για δύο θύρες παραπάνω ή για μια διαφορά στη ποιότητα που είναι ένα ελάχιστο που δε μπορείς να αντιληφθείς παρά μόνο κάτω από ιδανικές συνθήκες δεν έχει κανένα νόημα)


Συγνώμη αν έγραψα πάρα πολλά και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και τις προτάσεις σας!!!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Στα 3 μέτρα, οι 55" είναι λίγες για θέαση 4Κ υλικού. Ήτοι, καλύτερα μια full HD OLED, παρά μια 4Κ LCD, με παρόμοιο αντίτιμο.
 

ntselas

New member
6 September 2018
9
Επειδή έχω σχεδόν τις ίδιες απαιτήσεις με εξαίρεση την απόσταση θέασης θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Οι Σονυ προτείνονται για την πολύ καλή πoιότητα εικόνας και τον πολύ καλό upscaler που έχουν και όχι για το Android, που για άλλους όμως είναι ένα συν.
 

kingmouf

New member
6 September 2018
8
Στα 3 μέτρα, οι 55" είναι λίγες για θέαση 4Κ υλικού. Ήτοι, καλύτερα μια full HD OLED, παρά μια 4Κ LCD, με παρόμοιο αντίτιμο.

Με το "λίγες" εννοείς ότι δε μπορώ να διακρίνω διαφορά από Full HD? Πώς το προσδιορίζεις αυτό;

Από την άλλη, είναι μια σωστή επένδυση εν έτει 2018 η αγορά μια τηλεόρασης fullHD? Δλδ να πάρω τώρα μια τηλεόραση δίνοντας τόσα χρήματα και αν αύριο είτε αλλάξει ο χώρος μου είτε αν πλέον όλο το περιεχόμενο διατίθεται σε 4Κ?
 

kingmouf

New member
6 September 2018
8
Απάντηση: Re: Πρόταση για τηλεόραση περί τις 55 ίντσες

Οι Σονυ προτείνονται για την πολύ καλή πoιότητα εικόνας και τον πολύ καλό upscaler που έχουν και όχι για το Android, που για άλλους όμως είναι ένα συν.

Δεν αμφισβητώ την ποιότητα εικόνας, όμως αν όλο το σύστημα επηρεάζεται από το λειτουργικό που τρέχει δημιουργείται πρόβλημα. Να γίνω πιο συγκεκριμένος, αυτά που διαβάζω για το Android TV κάνουν λόγο για απαράδεκτη οργάνωση και ευχρηστία και ειδικότερα για πολύ αργή λειτουργία που κάνει όλο το σύστημα να φαίνεται αργό και μη αποκρίσιμο. Χωρίς να έχω προσωπική επαφή είναι δύσκολο να τα αξιολογήσω αυτά και να τα βάλω στη κατηγορία "υπερβολές" των reviews αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πετύχει κανένα review σε κανένα site που να μην αναφέρει ως αρνητικό το AndroidTV. Όπως και να έχει θα ήταν πολύ χρήσιμο το input από πραγματικούς χρήστες του συστήματος.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Με το "λίγες" εννοείς ότι δε μπορώ να διακρίνω διαφορά από Full HD? Πώς το προσδιορίζεις αυτό;

Από την άλλη, είναι μια σωστή επένδυση εν έτει 2018 η αγορά μια τηλεόρασης fullHD? Δλδ να πάρω τώρα μια τηλεόραση δίνοντας τόσα χρήματα και αν αύριο είτε αλλάξει ο χώρος μου είτε αν πλέον όλο το περιεχόμενο διατίθεται σε 4Κ?

Προφανώς, όσο μεγαλώνει η ανάλυση, χρειάζεται ανάλογα πιο μεγάλη τηλεόραση για να είναι αυτή διακριτή. Επίσης, η LG A7V, σε χώρο με ελεγχόμενο (και όχι υπερβολικό) φωτισμό, μάλλον είναι καλύτερη επιλογή από κάθε άλλη τηλεόραση - full HD και 4K - στις 55" και με λιγότερα από 1000 ευρώ. Όσον αφορά το περιεχόμενο, αποκλείεται να διατίθεται μόνο σε 4Κ ανάλυση, στο προσεχές (τουλάχιστον) μέλλον.

chart_Rtings.com_.jpg
 

kingmouf

New member
6 September 2018
8
Απάντηση: Re: Πρόταση για τηλεόραση περί τις 55 ίντσες

Ευχαριστώ για το link, θα το τσεκάρω! :)
 

kingmouf

New member
6 September 2018
8
Προφανώς, όσο μεγαλώνει η ανάλυση, χρειάζεται ανάλογα πιο μεγάλη τηλεόραση για να είναι αυτή διακριτή. Επίσης, η LG A7V, σε χώρο με ελεγχόμενο (και όχι υπερβολικό) φωτισμό, μάλλον είναι καλύτερη επιλογή από κάθε άλλη τηλεόραση - full HD και 4K - στις 55" και με λιγότερα από 1000 ευρώ. Όσον αφορά το περιεχόμενο, αποκλείεται να διατίθεται μόνο σε 4Κ ανάλυση, στο προσεχές (τουλάχιστον) μέλλον.

chart_Rtings.com_.jpg

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και για τη διευκρίνιση! :) Θα τσεκάρω την LG, δε μοιάζει κακή ιδέα αν και συνεχίζω να είμαι αρκετά επιφυλακτικός για FullHD τηλεόραση με τόσα χρήματα εν έτει 2018. Θα το ψάξω και ίσως αναθεωρήσω. :) Και πάλι ευχαριστώ!
 

kingmouf

New member
6 September 2018
8
Επαναφέρω το θέμα μιας και μόλις αυτές τις μέρες μπόρεσα να πάω να δω από κοντά κάποιες τηλεοράσεις. Βρίσκω την Sony 55XE8505 στα 760 ευρώ. Όπως την είδα στο κατάστημα μου φάνηκε η εικόνα της πολύ καλή ειδικά σε σύγκριση με ό,τι υπήρχε στο κατάστημα σε τιμή μέχρι 1000 ευρώ. Εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει πολλές φορές να προτείνετε τα σχετικά μοντέλα της SOny. Θεωρείτε καλή επιλογή τη συγκεκριμένη λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι μοντέλο 2017? (βέβαια αν έχω καταλάβει σωστα από τα χαρακτηριστικά της είναι καλύτερη σαν πάνελ από το αντίστοιχο μοντέλο 2018, αλλά δε ξέρω αν το πιο καινούριο μοντέλο έχει άλλα πλεονεκτήματα).
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Αν πρόκειται για καινούργιο μοντέλο (και όχι εκθεσιακή τηλεόραση), στα 760 ευρώ είναι μια πάρα πολύ καλή λύση.