55 OLED ή 65 led array?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρες παίδες.

Το ερώτημα είναι απλό. Είχα βάλει στο μάτι εδώ και πάνω από χρόνο την LG B7 55άρα (κοντά στα $1300 εδώ), αλλά όταν ήρθε επιτέλους η ώρα, πηγαίνοντας περιχαρείς στο κατάστημα, και βλέποντάς την αναμεσα σε άλλες ένιωσα την ανάγκη να.... μεγαλώσω σε διάσταση. Όχι ότι το χρειάζομαι (απόσταση θέασης 2-2.5μ), απλά ξέρετε τι λένε για το μέγεθος. :BDGBGDB55:

Επειδή λεφτά για 65άρα OLED δεν παίζουν ούτε γι'αστείο... ψάχτηκα για την καλύτερη 'νορμάλ' τιμής LED, και βρήκα την Sony XF90 (εδώ λέγεται Χ900F)*65άρα στα $1700.

Η ερώτηση είναι η εξής απλή. Μιλάμε για 2-2.5μ απόσταση θέασης. Η Β7 έχει προφανώς καλύτερη εικόνα, η Σονυ μεγαλύτερη (και εξαιρετική, απλά δίπλα δίπλα το μαύρο δε συγκρίνεται, κατά τα άλλα όμως μια χαρά είναι και μάλιστα φωτεινότερη). Επίσης, θεωρητικά πάντα μιλώντας, η Σόνυ έχει πιο καινούριο επεξεργαστή άρα θεωρητικά καλύτερη κίνηση.

Τι θα κάνατε στη θέση μου; Ενδιαφέρομαι κυρίως για ταινίες - σειρές (4Κ προφανώς, νετφλιξ ή ό,τι άλλο βρεθεί), και λιγότερο για παιχνίδια.
 

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
441
Όπως εχει πει και ένας μεγάλος φιλόσοφος.... once you go black, you never go back....

Εγω θα διάλεγα εικόνα και άσε τον κόσμο να μετράει τις αποστάσεις με το χιλιοστομετρο επειδή ένα site τους είπε οτι το αετησιο μάτι τους θα μπορεί να διακρινει τα πιξελζ…

Τωρα, εάν η OLED που παραθέτεις δεν ειναι και κατι το αξιόλογο, αυτό ειναι άλλο θέμα.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Οταν ενδιαφέρεσαι κυρίως για ταινίες και σειρές τότε η 65άρα ειναι " επιβεβλημένη ". Δημιουργεί μια κινηματογραφική αισθηση που δεν μπορεί να το κάνει η 55άρα. Η xf είναι μια πολύ καλη τηλ. για τα λεφτά της αλλά δε νομίζω να δεις καμιά τρελή διαφορά σε κινηση σε σχεση με την ολεντ. Ή lg 65 B7 έφτασε στα 1850 κάποια στιγμή τον Ιούλιο αλλά δύσκολα θα βρεις τώρα.
 

Woox-2

Established Member
21 August 2018
113
Εδώ το μέγεθος μετράει, και για το όνομα του θεου δεν μιλάμε για καμιά ips rgbw panel τις lg η οτιδήποτε τελοσπαντον μέτριο Led panel , η Χ900F πήγε πολύ καλά στα review και είναι πολύ κοντά σε oled. Είχα 55 μέγεθος το 2011, πήγα σε 70 άρα μετά από 4 χρόνια την έδωσα επειδή είχε προβλήματα, και πήρα 65 αρα, ακόμα και τώρα που την βλέπω δεν την λες μικρή, έχει πιο κινηματογραφικο μέγεθος η 55 όπου αν την δω πλέον φαίνεται μικρή ( παράγγειλα 75 άρα χαχα) μέγεθος μέτρα ειδικά αν μιλάμε για τέτοια ποιότητα τις xf90
 
Size does matter λοιπόν...


...εκεί καταλήγω (γιατί πραγματικά το μαύρο της Sony είναι εντυπωσιακό για LCD), αλλά μετά κάπου με φρενάρει το να πρέπει να δώσω 1700$ χωρίς να πάρω το απόλυτο. Και μετά λούπα η σκέψη απ'την αρχή. :D
 
Που λέτε πήγα χθες και τις κοίταζα για πολλή ώρα. Είναι και οι δυο εξαιρετικές, με την LG φυσικά να έχει πολύ πιο εντυπωσιακό μαύρο, όμως και τη Sony να αποζημιώνει με εκτυφλωτικό φως και το μαύρο της να μην ενοχλεί καθόλου.

Έχω δύο προβληματισμούς:

1. Για τη Σόνυ... ποιό το ενδεχόμενο να βλέπω pixelation στην 65άρα απ'τα 2.5 μέτρα; Δυστυχώς στο κατάστημα το ψαρωτικό demo υλικό είναι σχεδιασμένο για να κολακεύει την τηλεόραση και δε σου λέει και πολλά για τη νορμάλ χρήση (που σε μένα θα'ναι κατά 99% Netflix, Amazon κλπ... 4Κ μεν, περιορισμένων bitrate δε).

2. Για την LG... ποιο το ενδεχόμενο σαν casual gamer (Συνήθως 3-4 ώρες τη βδομάδα, και ποτέ πάνω από 2-3 συνεχόμενες) να πάθω κάνα burn in;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Πρώτα από όλα, στο αρχικό post, αν πρόκειται για τιμές σε αμερικάνικα δολάρια, είναι πολύ καλές. Αν δε, είναι σε καναδέζικα, ακόμα καλύτερα. :p

Τώρα, όσον αφορά τα πιο πάνω ερωτήματα: Για το πρώτο, είναι πολύ πιθανό, με σήμα χαμηλής ανάλυσης (δηλαδή, μάλλον από 720p και κάτω). Για το δεύτερο, μάλλον είναι απίθανο να προκύψει σχετικό πρόβλημα.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Που λέτε πήγα χθες και τις κοίταζα για πολλή ώρα. Είναι και οι δυο εξαιρετικές, με την LG φυσικά να έχει πολύ πιο εντυπωσιακό μαύρο, όμως και τη Sony να αποζημιώνει με εκτυφλωτικό φως και το μαύρο της να μην ενοχλεί καθόλου.

Έχω δύο προβληματισμούς:

1. Για τη Σόνυ... ποιό το ενδεχόμενο να βλέπω pixelation στην 65άρα απ'τα 2.5 μέτρα; Δυστυχώς στο κατάστημα το ψαρωτικό demo υλικό είναι σχεδιασμένο για να κολακεύει την τηλεόραση και δε σου λέει και πολλά για τη νορμάλ χρήση (που σε μένα θα'ναι κατά 99% Netflix, Amazon κλπ... 4Κ μεν, περιορισμένων bitrate δε).

2. Για την LG... ποιο το ενδεχόμενο σαν casual gamer (Συνήθως 3-4 ώρες τη βδομάδα, και ποτέ πάνω από 2-3 συνεχόμενες) να πάθω κάνα burn in;

Δεν θα έχεις πρόβλημα με την θέαση που αναφέρεις για την sony ούτε για κάτω απο 4 ώρες gaming την ημέρα με την LG.

Η απάντηση που θα έδινα εγώ στο ερώτημα σου είναι μια ερώτηση: Πόσο ψείρας είσαι?

Αν σε ενοχλεί το clouding/bleeding και ψάχνεις να βλέπεις άριστη εικόνα σε σκοτεινό χώρο, πρέπει να πάρεις την OLED. Οι μεγάλες LCD έχουν πάντα το θέμα οτι φωτίζονται απο λίγες σειρές απο led λαμπάκια!!!

Αν το μάτι σου συγχωρεί τα όποια συνεφάκια κλπ, τότε πάρε την μεγάλη οθόνη να το χορτάσεις.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: 55 OLED ή 65 led array?

Size does matter λοιπόν...


...εκεί καταλήγω (γιατί πραγματικά το μαύρο της Sony είναι εντυπωσιακό για LCD), αλλά μετά κάπου με φρενάρει το να πρέπει να δώσω 1700$ χωρίς να πάρω το απόλυτο. Και μετά λούπα η σκέψη απ'την αρχή. :D

Δεν θα έχεις πρόβλημα με την θέαση που αναφέρεις για την sony ούτε για κάτω απο 4 ώρες gaming την ημέρα με την LG.

Η απάντηση που θα έδινα εγώ στο ερώτημα σου είναι μια ερώτηση: Πόσο ψείρας είσαι?

Αν σε ενοχλεί το clouding/bleeding και ψάχνεις να βλέπεις άριστη εικόνα σε σκοτεινό χώρο, πρέπει να πάρεις την OLED. Οι μεγάλες LCD έχουν πάντα το θέμα οτι φωτίζονται απο λίγες σειρές απο led λαμπάκια!!!

Αν το μάτι σου συγχωρεί τα όποια συνεφάκια κλπ, τότε πάρε την μεγάλη οθόνη να το χορτάσεις.

Jason, κρατω τα υπογραμμισμενα γιατι δεν προσεξα να μας εγραψες τις συνθηκες που βλεπεις τις ταινιες.
Αν ταινια για σενα σημαινει συσκοτιση του δωματιου (για να πετυχεις την κινηματογραφικη αισθηση που αναφερθηκε), τοτε με την lcd θα εχεις θεματα! Το μαυρο της θα φαινεται πολυ χειροτερο απ'οτι στο καταστημα, και τα τυχον θεματα με clouding, επισης θα ειναι πολυ πιο εμφανη. Με ολα αυτα (για μενα) δεν θα υπαρχει κινηματογραφικη αισθηση, οποτε η oled ειναι μονοδρομος.
Αν ομως βλεπεις με φωτα ανοιχτα, τοτε το συγκριτικο πλεονεκτημα της oled παει χαμενο σε σημαντικο βαθμο ενω αντιστοιχα το πλεονεκτημα της lcd (αυξημενη φωτεινοτητα) μπορει να σου φανει χρησιμο.
 
Re: Απάντηση: Re: 55 OLED ή 65 led array?

Jason, κρατω τα υπογραμμισμενα γιατι δεν προσεξα να μας εγραψες τις συνθηκες που βλεπεις τις ταινιες.
Αν ταινια για σενα σημαινει συσκοτιση του δωματιου (για να πετυχεις την κινηματογραφικη αισθηση που αναφερθηκε), τοτε με την lcd θα εχεις θεματα! Το μαυρο της θα φαινεται πολυ χειροτερο απ'οτι στο καταστημα, και τα τυχον θεματα με clouding, επισης θα ειναι πολυ πιο εμφανη. Με ολα αυτα (για μενα) δεν θα υπαρχει κινηματογραφικη αισθηση, οποτε η oled ειναι μονοδρομος.
Αν ομως βλεπεις με φωτα ανοιχτα, τοτε το συγκριτικο πλεονεκτημα της oled παει χαμενο σε σημαντικο βαθμο ενω αντιστοιχα το πλεονεκτημα της lcd (αυξημενη φωτεινοτητα) μπορει να σου φανει χρησιμο.

Ιδανικά ναι, γουστάρω συσκότιση. Πρακτικά βέβαια τα αμερικανικα διαμερίσματα κατά κανόνα δεν έχουν παζούρια, οπότε την ημέρα δύσκολο να πετύχεις σκοτάδι. Αλλά ναι, κατά 80% θα είναι νύχτα και σκοτάδι.

Λες η LG να'χει πρόβλημα αν μου καπνίσει να δω κάτι την ημέρα; Όχι με ντάλα ήλιο να πέφτει πάνω της, έχω blinds, αλλά καμία σχέση με σκοτάδι.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την OLED την ημέρα, θα έχεις πρόβλημα μόνο με την Sony τη νύχτα..!!

Αφού είσαι super-ψείρας μην πάρεις LCD γιατί είναι λίγο λότο τι θα σου κάτσει και όπως λένε: "η τρίχα πέφτει πάντα στη σούπα του περίεργου" :grandpa:
 
Κατάλαβα...

... έχω και ένα ακόμα άγχος, το πως θα "μπουκώσει" τόσο μικρό σαλόνι η παρουσία ενός κτήνους 65".

Μάλλον με βλέπω να πηγαίνω στη "μικρή", να γλυτώσω και 4μιση κατοστάρικα που μόνο αστεία δεν τα λες και να μου φύγει και η κ@υλα της OLED (από τότε που απέκτησα στο κινητό μου, με τρώει το ότι δε μπορώ να δω τις ταινίες μου σε τέτοιο μαύρο).

Και σε 1-2 χρόνια, καλά να'μαστε... μπορεί να επιστρέψω στο πανί που τόσο μου'χει λείψει, να χορτάσω και μέγεθος και τα πάντα όλα. Τώρα δυστυχώς ο χώρος δεν είναι για τέτοια.
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Ήρθε η LG και έπαθα πολιτισμικό σοκ.

Καλά τα demo με τα ζουζούνια και τα μέλια στα μαγαζιά άλλα άλλο να βλέπεις HDR σε ταινία σε σκοτάδι...

Ξέρω ότι θα μου μείνει απωθημένο το μέγεθος αλλά... χαλάλι.

Καλοθεατη, ποιο μοντέλο πήρες τελικά;


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
 
Καλοθεατη, ποιο μοντέλο πήρες τελικά;


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

Θαενκς! Την 55 Β7Α πήρα, τελική με φόρους κλπ $1340.

Είναι αποκάλυψη η OLED, και μάλλον αξίζουν τον κόπο όλες οι φασαρίες που σε βάζει (προσοχή για burn in κλπ).
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλοθέατη Ιάσωνα και καλώς ήλθες σε έναν καινούριο κόσμο...

Μην πολυσκοτίζεσαι με το burn-in, μάλλον θα πρέπει να το προσπαθήσεις αν θέλεις να το πάθεις.

Σύμφωνα με τις δοκιμές αντοχής του rtings, για να πάθεις burn-in, χρειάζονται 280 ώρες συνεχόμενης προβολής έντονης στατικής εικόνας, αν η τηλεόραση πραγματοποιεί ένα compensation cycle κάθε 20 ώρες, ή 2520-3360 ώρες συνεχόμενης προβολής έντονης στατικής εικόνας, αν η τηλεόραση πραγματοποιεί ένα compensation cycle κάθε 5 ώρες...

Έντονη στατική εικόνα εννοείται τύπου λογότυπου και μπάρας νέων ειδησεογραφικού τηλεοπτικού σταθμού. Οι δύο τηλεοράσεις που παίζουν συνεχόμενα FIFA 18 και Call of Duty: WWII, με compensation cycle κάθε 5 ώρες, έχουν φτάσει αισίως τις 4480 ώρες λειτουργίας χωρίς να έχουν εμφανίσει burn-in ακόμα...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Μιας και αναφέρθηκε: Η συχνότητα αυτόματου compensation cycle ρυθμίζεται κάπου;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Όχι. Όταν η τηλεόραση συμπληρώσει 3-4 ώρες λειτουργίας, μόλις κλείσει θα ξεκινήσει compensation cycle. Στις FullHD διαρκεί 2 λεπτά, στις UHD δεν το έχω μετρήσει, υποθέτω λογικά το τετραπλάσιο...
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Ήρθε η LG και έπαθα πολιτισμικό σοκ.

Καλά τα demo με τα ζουζούνια και τα μέλια στα μαγαζιά άλλα άλλο να βλέπεις HDR σε ταινία σε σκοτάδι...

Ξέρω ότι θα μου μείνει απωθημένο το μέγεθος αλλά... χαλάλι.

Καλοθέατη! Σε λίγα χρόνια οι 77” θα είναι φθηνότερες απο ότι σήμερα οι 65...
Καλά να είμαστε και θα χορτάσει το μάτι σου!!