Arcade Κονσόλες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Pandora-s-box-6-8-button-arcade-console-button.jpg


Εχει κανείς επαφή?

Υποτίθεται οτι οι αυθεντικοι κλώνοι :p εχουν ονομασία Pandora's Box και ειναι απο τη 3A Game που πουλάει μονο απο Alliexpress.
Απο αυτην πρακτικά πωλούνται μονο οι εκδόσεις 5 (960 games) και 6 (1300 games ,κυκλοφορησε πριν λιγες ημέρες) που ειναι τετραπύρηνες, ενω σε αλλα καταστήματα (Amazon included) υπάρχει και η 4 (815 games) έκδοση που βασίζεται σε single core λύση.

Ολες οι υπόλοιπες που κυκλοφορουν με αλλες ονομασίες (4S,5S,6S,7, pandora's KEY, με πληθος παιχνιδιων απο 846 ως και 2000. Πολλα ειναι επαλαμβανομενα ή διαφορετικές region ή bootleg εκδόσεις) ειναι ακομα πιο... ΟΕΜ αλλα παιζουν εξίσου καλά και ειναι αρκετά φθηνότερες. Οι πιο πολλές απο αυτες βασίζονται σε single core πλατφόρμα. Πρακτικά οι διαφορες φαινονται σε πιο απαιτητικά παιχνιδια οπως το Mortal Kombat (και ανω). Τα κλασσικά παιχνίδια τρεχουν ολα μια χαρά.

Επεσε μια απο τις τελευταίες στα χέρια μου, και το αποτέλεσμα ειναι ακρως εκπληκτικο και εξόχως συγκινητικό!
Γνωριζω πολύ καλά οτι αρκετοι τα τρέχουν απο raspberry με retrocade και απλα χειριστηρια τυπου nes/gamepad, αλλα η χρήση κλικ κουμπίων και arcade stick είναι μοναδική!

Προσπαθω να αγοράσω την νεα 6 έκδοση αλλα τα μεταφορικα απο Alliexpress (110+) και το προσθετο τελωνειο ανεβάζει το κοστος κοντα στα 330 , που είναι μαλλον απαγορευτικό. Περιμένω να κανει τη δουλειά το Amazon σε λιγους μήνες (φερνει και αυτα της 3A Game και τα ΟΕΜ).
 
Last edited by a moderator:

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Δεν έχω καταλάβει Γιατί βάζουν το μοχλό αριστερά και τα κουμπιά δεξιά.

Εσάς θα σας βόλευε έτσι;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Arcade Κονσόλες

Δεν έχω καταλάβει Γιατί βάζουν το μοχλό αριστερά και τα κουμπιά δεξιά.

Εσάς θα σας βόλευε έτσι;

Στα περισσότερα arcade έτσι δεν ήταν η διάταξη?
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Στα ουφάδικα ήταν σχεδόν πάντα δεξιά ο μοχλός κ αριστερά τα κουμπιά.
Στα joystick της Amiga το ίδιο θυμάμαι, του CPC ήταν πάνω αριστερά το κουμπί.
Τώρα γιατί μετά τα αλλάξαν δε ξέρω.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Στα ουφάδικα ήταν σχεδόν πάντα δεξιά ο μοχλός κ αριστερά τα κουμπιά.
Στα joystick της Amiga το ίδιο θυμάμαι, του CPC ήταν πάνω αριστερά το κουμπί.
Τώρα γιατί μετά τα αλλάξαν δε ξέρω.

Δεν μπορώ να πω ότι θυμάμαι όλες τις κονσόλες στα ουφαδικα :p σίγουρα όμως θυμάμαι ότι σε κάμποσα από αυτά βάζαμε τα χέρια μας χιαστί για να παίξουμε.
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Σε μερικά arcade τα κουμπιά ήταν αριστερά και ο μοχλός δεξιά (που βόλευε τους δεξιόχειρες), ενώ σε κάποια άλλα ήταν αντίστροφα (οπότε παίζαμε με τα χέρια χιαστί, όπως έγραψε και ο vadergr).
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Ευχαριστώ πολύ!Ήδη έχω κατασκευή κατα νου!

Στο site της 3A Game στο alliexpress, υπάρχει και σκέτη η κονσόλα. Λογικά θα σε ενδιαφέρει και το κόστος είναι πολύ χαμηλό. Κάτι σαν 60$.
Ειδικά αν πάρεις το πιο πρόσφατο (6) θα έχεις ίσως ότι καλύτερο (παίρνει και έξτρα παιχνίδια).

Edit: Εδώ είσαι Νίκο!
 

angelob7

Established Member
17 June 2006
230
Τρίπολη
Έχω και εγώ το raspberry για να παίζουν τα παιδιά arcade, κάτι παρόμοιο πάντως υπάρχει και εδώ: http://www.arcades.gr (ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση), βέβαια το βρίσκω ακριβό, αν και η σκέτη καμπίνα για να το φτιάξει κάποιος μόνος του είναι πολύ καλή.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Έχω και εγώ το raspberry για να παίζουν τα παιδιά arcade, κάτι παρόμοιο πάντως υπάρχει και εδώ: http://www.arcades.gr (ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση), βέβαια το βρίσκω ακριβό, αν και η σκέτη καμπίνα για να το φτιάξει κάποιος μόνος του είναι πολύ καλή.

Τσιμπημενες πολύ οι τιμές του από τη στιγμή που βασίζεται σε retropie και έτοιμα builds.

Έκανα και εγώ ένα με raspberry b+ και το αποτέλεσμα είναι μοναδικό. Ειδικά σε flash ROMs 128gb και άνω όπου χωράνε μέχρι και msdos και Amiga τίτλοι. Για τους mame/arcade τίτλους χρειάζεται το arcade χειριστήριο πάντως. Τα τύπου snes δεν είναι ότι καλύτερο.

Με εξαίρεση το γραφικό περιβάλλον, τα Pandora's box έχουν μια χαρά λόγο ύπαρξης...
 

pepis

AVClub Addicted Member
11 December 2010
1,477
Ένα καλό arcade χειριστήριο που βρίσκουμε;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk