Δυνατότητες blue ray player από αρχάριο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

doxaria128

New member
21 August 2018
13
Η κόρη μου κέρδισε σε λαχειοφόρο αγορά ένα Panasonic DMP-BDT370 και δε γνωρίζω τη λειτουργία του και ποιες δυνατότητες προσφέρει για να το εκμεταλλευτώ. ταυτόχρονα έχω και μία τηλεόραση 4κ.Στην τηλεόραση έβαζα τον εξωτερικό δίσκο και εβλεπα ταινίες που κατέβαζα απο το internet.Με αυτό τι περισσότερο μπορώ να κάνω?[h=1][/h]
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εδώ έχει τις δυνατότητές του, ουσιαστικά ένα μέσο αναπαραγωγής blue ray δίσκων και 3D, έχει κι αυτό usb και διαβάζει πληθώρα αρχείων, αν νομίζεις ότι η τηλεόραση σε καλύπτει μπορείς να το βάλεις αγγελία.
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Τα Blu ray players δεν φημίζονται για τις ευκολίες τους.
Ειδικά τα Panasonic, δεν αναγνωρίζουν και εξωτερικούς υπότιτλους srt, οπότε οι υπότιτλοι πρέπει να είναι ενσωματωμένοι, ή να τους ενσωματώσεις εσύ.
Από την άλλη, έχουν εξαιρετική ποιότητα εικόνας και ήχου, ίσως την καλύτερη στη χαμηλή και μέση κατηγορία.
Υποθέτω ότι η τηλεόρασή σου έχει όλα τα απαραίτητα (internet, youtube, Netflix κλπ),
οπότε, μπoρείς να δοκιμάσεις αν αυτό, ή η τηλεόρασή σου, κάνει καλύτερο 4Κ upscaling.
 

doxaria128

New member
21 August 2018
13
Απάντηση: Re: Δυνατότητες blue ray player από αρχάριο

Η τηλεόραση τα έχει αυτά που ανέφερες, μπορεί το bllu να μετατρέψει μία ταινία από τον εξωτερικό δίσκο σε 4κ?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Re: Δυνατότητες blue ray player από αρχάριο

Η τηλεόραση τα έχει αυτά που ανέφερες, μπορεί το bllu να μετατρέψει μία ταινία από τον εξωτερικό δίσκο σε 4κ?

Δεν το ξέρω αν και γράφει αναβάθμιση σε 4Κ, το θέμα είναι είσαι απαιτητικός σ αυτό και την εικόνα ή απλά μέσος χρήστης; Βάλε εσύ τις προτεραιότητές σου κι αποφάσισε, αν πάντως όλες τις λειτουργίες που έχει στις καλύπτει η τηλεόραση θα σου λεγα πούλησέ το τώρα που είναι φρέσκο ώστε να χεις τη λιγότερη δυνατή χασούρα, ειδάλλως χρήση σε άλλο σπίτι ή δωμάτιο, ό,τι νομίζεις εσύ αλλά πριν αποφασίσεις δοκίμασέ το και φτάσε το στα όρια ώστε να μάθεις τις δυνατότητές του.
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Δεν "μετατρέπει" σε 4Κ, προσαρμόζει, αναβαθμίζει την εικόνα.
Το ίδιο κάνει και η τηλεόρασή σου.
Δες ένα αρχείο όχι 4K από το usb της τηλεόρασης και μετά δες το από το usb του blu ray και δες ποιο έχει καλύτερη εικόνα.
Ίσως οι διαφορές να είναι αμελητέες, αλλά ίσως να είναι και εμφανείς (ειδικά σε πιο χαμηλά σήματα, ίσως να κάνει καλύτερο upscale to blu ray).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Βασικά αν το συνδέσεις σε ενισχυτή AV και φτιάξεις σιγά σιγά ένα σύστημα, με το blu-ray μπορείς να έχεις ήχο που η τηλεόραση δεν μπορεί να στείλει (περιορισμοί ARC). Κατά τα λοιπά, η έξοδος εικόνας του έχει να κάνει με το αν έχεις ενεργοποιημένο το upscaling σε 4K ή όχι.
 

doxaria128

New member
21 August 2018
13
θα δοκιμάσω το usb και θα δω αν υπάρχουν διαφορές με την τηλεόραση, έβαλα τον εξωτερικό δίσκο και σε φάκελο που έχω τις ταινίες δεν τον ανοίγει, παίζει όμως βίντεο όμως που δεν τα έχω σε φάκελο, θα το ψάξω λίγο περισσότερο, ευχαριστώ.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Αν οι απαιτήσεις είναι μεγάλες και έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό είναι μονόδρομος τα 4K HEVC αρχεία με μεγάλο bitrade τόσο στην εικόνα όσο στον ήχο με μειονέκτημα τον μεγάλο αποθηκευτικό χώρο που πιάνουν στον σκληρό δίσκο μιλάμε για αρχεία πάνω από 40GB που σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να πιάσουν και να ξεπεράσουν τα 90GB για μια ταινία .
Σαφέστατα τα blu Ray players δεν βλέπουν εξωτερικούς υπότιτλους όπως σωστά είπε ο φίλος πιο πάνω και δεν διαβάζουν hevc-αρχείο πέρα από κάποιες εξαιρέσεις ,οι κονσόλες blu-ray της Microsoft και τα media player αλλά εκεί απουσιάζει ο οπτικός δίσκος .
Υπάρχει όμως μια πιθανότητα να δούμε hevc αρχείο από τα blu Ray της Sony ,όπως διάβασα στο σχετικό νήμα που ποστάρησε ο συντονιστής της κατηγορίας αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμη τους διάφορους περιορισμούς που μπορεί να έχει .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πάντως σε τηλεόραση ακόμα και 65άρα δύσκολο να διακρίνεις διαφορά στην εικόνα όσον αφορά την ανάλυση, νόημα θα είχε σε προτζέκτορα στις 120 ίντζες από 3 μέτρα απόσταση, ακόμα και γενικά καλύτερη εικόνα σε χρώματα και κοντράστ να δεις που πολύ αμφιβάλλω αν θα είναι άξια αναφοράς δε νομίζω ότι αξίζει να το κρατήσεις εκτός αν είσαι πολύ ψείρας με την εικόνα, άρα είναι θέμα καθαρά προτεραιοτήτων.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Πάντως σε τηλεόραση ακόμα και 65άρα δύσκολο να διακρίνεις διαφορά στην εικόνα όσον αφορά την ανάλυση, νόημα θα είχε σε προτζέκτορα στις 120 ίντζες από 3 μέτρα απόσταση, ακόμα και γενικά καλύτερη εικόνα σε χρώματα και κοντράστ να δεις που πολύ αμφιβάλλω αν θα είναι άξια αναφοράς δε νομίζω ότι αξίζει να το κρατήσεις εκτός αν είσαι πολύ ψείρας με την εικόνα, άρα είναι θέμα καθαρά προτεραιοτήτων.

Ανάλογα το player ...
Οι διάφορες είναι τεράστιες αν έχεις καθαρόαιμο native player και καθαρόαιμο αρχείο ...Οι διάφορες είναι εμφανής στην ανάλυση λεπτομέρεια δηλαδή αλλά και στην χρωματική συμπεριφορά ,δεν έχεις την λεγόμενη θολούρα ,η διαφορά φαίνεται ακόμη και σε τηλεόραση 1080p.και projectors 1080p και ας μην μιλήσουμε για τον ήχο .
Όποτε για μένα είναι μονόδρομος να βρίσκω αυτού του είδους αρχεία hevc και όχι συμπιεσμένα 4K h264.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ανάλογα το player ...
Οι διάφορες είναι τεράστιες αν έχεις καθαρόαιμο native player και καθαρόαιμο αρχείο ...Οι διάφορες είναι εμφανής στην ανάλυση λεπτομέρεια δηλαδή αλλά και στην χρωματική συμπεριφορά ,δεν έχεις την λεγόμενη θολούρα ,η διαφορά φαίνεται ακόμη και σε τηλεόραση 1080p.και projectors 1080p και ας μην μιλήσουμε για τον ήχο .
Όποτε για μένα είναι μονόδρομος να βρίσκω αυτού του είδους αρχεία hevc και όχι συμπιεσμένα 4K h264.

Δεν είμαι σίγουρος, σε μία τηλεόραση το μέγεθος δεν επιτρέπει και πολλά πράγματα, προσωπική άποψη Μάκη μου και ξέρεις ότι κι εγώ είμαι φαν της υψηλής ανάλυσης, μόνο remux βλέπω. Το θέμα είναι κι υποκειμενικό, αν ο φίλος δεν είναι απαιτητικός στην εικόνα πολύ πιθανόν να τον αφήνει αδιάφορο. Για τον ήχο αν έχει ενισχυτή οκ αλλά απ ό,τι είδες γράφει ότι βλέπει απ το ενσωματωμένο player της τηλεόρασης.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Πολύ κατατοπιστικό video το παρακάτω φίλε Κώστα. VIDEO ENCODING - h.264 vs h.265 (1080p)
Σκέψου μόνο τι γίνεται στα ultra HD blu ray 4K δηλαδή καθαρόαιμο HEVC 4K αρχεία με το ανάλογο player φυσικά.
https://www.youtube.com/watch?v=qL22L0mRSDs
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πολύ κατατοπιστικό video το παρακάτω φίλε Κώστα. VIDEO ENCODING - h.264 vs h.265 (1080p)
Σκέψου μόνο τι γίνεται στα ultra HD blu ray 4K δηλαδή καθαρόαιμο HEVC 4K αρχεία με το ανάλογο player φυσικά.
https://www.youtube.com/watch?v=qL22L0mRSDs

Σου είπα δεν αντιλέγω, έχω δει σε τηλεόραση απλά όσο μεγαλώνουν οι ίντζες τόσο πιο έντονο είναι, στις μικρές είναι θέμα υποκειμενικό του καθενός να αποφασίσει αν αξίζει τη διαφορά.
Το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο αλλά δεν τα εμπιστεύομαι, από κοντά βγάζεις καλύτερα αποτελέσματα.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Σου είπα δεν αντιλέγω, έχω δει σε τηλεόραση απλά όσο μεγαλώνουν οι ίντσες τόσο πιο έντονο είναι, στις μικρές είναι θέμα υποκειμενικό του καθενός να αποφασίσει αν αξίζει τη διαφορά.
Το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο αλλά δεν τα εμπιστεύομαι, από κοντά βγάζεις καλύτερα αποτελέσματα.
Σωστά...Αν και στην τηλεοραση της Sony(50 ίντσες 1080P) που έχω εντοπίζω διαφορές-bye-
 

doxaria128

New member
21 August 2018
13
Καλημέρα,η εικόνα είναι σαφώς ποιοτικότερη με το blu ray αφού το ρύθμισα σε 4κ αλλά δεν βλέπω υπότιτλους παρόλο που τους μετέτρεψα με το σημειωματάριο σεUTF-8 ARXE;IO τχτ.Μπορείτε να μου δώσετε οδηγίες τι πρέπει να κάνω για να τους βλέπω?Πώς τους ενσωματώνω?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Δυνατότητες blue ray player από αρχάριο

Καλημέρα,η εικόνα είναι σαφώς ποιοτικότερη με το blu ray αφού το ρύθμισα σε 4κ αλλά δεν βλέπω υπότιτλους παρόλο που τους μετέτρεψα με το σημειωματάριο σεUTF-8 ARXE;IO τχτ.Μπορείτε να μου δώσετε οδηγίες τι πρέπει να κάνω για να τους βλέπω?Πώς τους ενσωματώνω?

Θέλεις πρόγραμμα το mkv merge το οποίο κάνει κι άλλες δουλιές, αφαιρείς γλώσσες που δεν θες ενσωματώνεις υπότιτλους, τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω και χρησιμοποιώ, σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα οπότε περίμενε απαντήσεις.
 

doxaria128

New member
21 August 2018
13
Απάντηση: Re: Απάντηση: Δυνατότητες blue ray player από αρχάριο

Εβγαλα το αρχείο με τους υπότιτλους γιατί είδα πως στην συγκεκριμένη ταινία τους έχει ενσωματωμένους, αλλά δεν τους δείχνει, γιατί?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Μια χαρά είναι το πρόγραμμα που λέει ο Κώστας .
Είπαμε όμως τους διάφορους περιορισμούς που μπορεί να έχουν τα blu Ray players πχ να μην βλέπουν τους εξωτερικούς υπότιτλους και να μην διαβάζουν όλα τα codec πχ hevc 265 4K
αρχεία .
Ακόμη και στο oppo 103 eu blu Ray player που έχω έβλεπε κανονικά τα 1080p blu Ray h264 αλλά έπρεπε να ενσωματώσεις τους υπότιτλους .
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Δυνατότητες blue ray player από αρχάριο

Εβγαλα το αρχείο με τους υπότιτλους γιατί είδα πως στην συγκεκριμένη ταινία τους έχει ενσωματωμένους, αλλά δεν τους δείχνει, γιατί?
Ίσως ένας άλλος περιορισμός .