pioneer N50, Marantz n6006 ερώτημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

18 June 2006
720
Κύριοι
Σκέφτομαι να πάρω ένα network player μέχρι 1000 ευρώ. Το ερώτημα είναι το εξής. Τα μουσικά μου αρχεία είναι σε ένα δίσκο 4TB. Θα τον δουν - παίξουν αυτά τα players; Μήπως υπάρχει περιορισμός στην χωρητικότητα του σκληρού;

Μιλάω για Pioneer N50, N70AE ή τα αντίστοιχα Marantz 6006 8005
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Για πιο συγκεκριμένα θα ανετρεχα στο εκάστοτε manual αν ήμουν στη θέση σου.
Να δούμε αν υπάρχει κάποιος ιδιοκτήτης εδώ στο φόρουμ να εκφέρει εξ ιδιας αποψη. Τα μοντελα της pioneer εχουν πουλησει αρκετα. Και το dac της που ακουσα (ιδιο κυκλωμα με αυτο του μεγαλου streamer) μου αρεσε αρκετα. Δεν εχει το wow factor ακριβων υλοποιησεων αλλα εχει μια καλη ισοροπια και δεν κουραζει παροτι σαυρα. Στον αντιποδα ιιιισως ειναι ενα κλικ μαλακοτερο του επιθυμητου. Οχι λαπας, αλλα δεν το λες και "δυναμικο".
Πάντως σε γενικές γραμμές μου φαντάζει λογικοτερη η διασύνδεση σε δίκτυο και το στριμαρισμα των αρχείων από nbg ή υπολογιστή.
 
18 June 2006
720
Σε ευχαριστώ για τον κόπο. Για dac ενισχυτή ακουστικών έχω το pro-ject S2 digital αλλά το έχω στο pc ακούω από ένα ζευγάρι Audioengine HD 6. Θέλω να πάρω κάτι για το κυρίως σύστημα, δεν έχω hi-end ιδεοληψίες (Denon AVC A1XVA, oppo 83, Denon dvd A1Xva, Marantz 15 cdp, Β&W 805N επί πέντε). (Αυτά μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε περισσότερο και όχι με τη λογική έχω και κότερο.)

Έκανα το διάβασμά μου. Κανένα μάνιουά δεν μιλάει για TB. Βάσικά όλοι οι players θέλουν Fat ή Fat32. Έχοντας παίξει παλιότερα με έναν Denon 4311 ξέρω πως για να διαβάσει τόσο μεγάλο αρχείο θα θέλει ώρες.
Για το θέμα σύνδεσης με το pc θέλω καλώδιο τουλάχιστον 7-8 μέτρα κάτι που οι ίδιοι οι κατασκευαστές θεωρούν ότι θα εισάγει πολύ θόρυβο στο σήμα. Αυτά - κουβέντα να γίνεται
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: pioneer N50, Marantz n6006 ερώτημα

Σε ευχαριστώ για τον κόπο. Για dac ενισχυτή ακουστικών έχω το pro-ject S2 digital αλλά το έχω στο pc ακούω από ένα ζευγάρι Audioengine HD 6. Θέλω να πάρω κάτι για το κυρίως σύστημα, δεν έχω hi-end ιδεοληψίες (Denon AVC A1XVA, oppo 83, Denon dvd A1Xva, Marantz 15 cdp, Β&W 805N επί πέντε). (Αυτά μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε περισσότερο και όχι με τη λογική έχω και κότερο.)

Έκανα το διάβασμά μου. Κανένα μάνιουά δεν μιλάει για TB. Βάσικά όλοι οι players θέλουν Fat ή Fat32. Έχοντας παίξει παλιότερα με έναν Denon 4311 ξέρω πως για να διαβάσει τόσο μεγάλο αρχείο θα θέλει ώρες.
Για το θέμα σύνδεσης με το pc θέλω καλώδιο τουλάχιστον 7-8 μέτρα κάτι που οι ίδιοι οι κατασκευαστές θεωρούν ότι θα εισάγει πολύ θόρυβο στο σήμα. Αυτά - κουβέντα να γίνεται

Θέλει ψάξιμο αρκετό για να διαπιστώσεις αν μπορεί να τα παίξει χωρίς πρόβλημα .
Οπως γράφει και ο Θανάσης είναι προτιμότερο να παίξεις μέσα από υπολογιστή .
 

bower

Senior Member
19 October 2010
497
Το pioneer, και λογικα και τα αλλα, θα περιμένεις ωρα να διαβάσει τοσο μεγαλο δισκο, το αποκλείεις.
Τα network players θελουν network attached storage, οχι σκετο σκληρο δισκο.
Μπορεις να παρεις ενα synology και να βαλεις τον σκληρο εκει μεσα.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Eχω το pioneer N-50A και εναν σκληρο δισκο 1 ΤB γεματο,τον διαβαζει πολυ γρηγορα και επισης το ιδιο γρηγορα κανει και πλοηγηση στο υλικο. Αλλα για 4ΤΒ δεν ξερω να απαντησω,αν τελικα τον διαβαζει θα θελει καποια ωρα. Καλυτερα να το συνδυασεις με καποιον ΝΑS δισκο ή απλα να στριμαρεις απο εναν αλλον υπολογιστη στο ιδιο δικτυο που βλεπει τον δισκο με το υλικο σου.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Κύριοι
Σκέφτομαι να πάρω ένα network player μέχρι 1000 ευρώ. Το ερώτημα είναι το εξής. Τα μουσικά μου αρχεία είναι σε ένα δίσκο 4TB. Θα τον δουν - παίξουν αυτά τα players; Μήπως υπάρχει περιορισμός στην χωρητικότητα του σκληρού;

Μιλάω για Pioneer N50, N70AE ή τα αντίστοιχα Marantz 6006 8005

Αν ο δίσκος είναι σε NTFS ή exFAT, το PIONEER N70A δεν τον βλέπει. Το ίδιο πιστεύω και το ΑΕ.
Θα πρέπει να τον φορμάρετε σε FAT32.
Εγώ χρησιμοποιώ ένα πολύ απλό NAS και δεν έχει πρόβλημα ούτε με το μέγεθος του δίσκου, ούτε με την ταχύτητα ανάγνωσης.
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Το pioneer, και λογικα και τα αλλα, θα περιμένεις ωρα να διαβάσει τοσο μεγαλο δισκο, το αποκλείεις.
Τα network players θελουν network attached storage, οχι σκετο σκληρο δισκο.
Μπορεις να παρεις ενα synology και να βαλεις τον σκληρο εκει μεσα.

Αυτο ακριβως. Εχω το Ν70 και δουλευει αψογα με ενα qnap
 
18 June 2006
720
Βασικά είχα στο μυαλό μου να καρφώσω τον σκληρό στην USB του Player όπως κάνω τώρα με το Dune solo. Βλέπω ότι αυτό δεν γίνεται. Πάντως ευχαριστώ πολύ
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
εχω και εγω το 50 οπως τα λενε και ολοι οι αλλοι ειναι ,απλα να σου πω οτι το ποιο δυσκολο ειναι να δεις τις επιλογες φολντερ η των μουσικων κομματιων που θα θες να παιξεις λογω πολυ μικρης οθονης
μονη λυση σε αυτο ειναι να βλεπεις τις επιλογες και οτι παιζει μεσα απο την εφαρμογη για κινητο
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: pioneer N50, Marantz n6006 ερώτημα

Κανένα μεγάλο σκληρό να κουμπωσει πάνω κανένας δεν έχει να μας πει τι γινεται από lag στους φακελους;

8Τ NAS, κανένα θέμα.
Η μόνη καθυστέρηση φαίνεται, όταν πρέπει να πάρουν μπροστά οι HDD από το standby.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: pioneer N50, Marantz n6006 ερώτημα

8Τ NAS, κανένα θέμα.
Η μόνη καθυστέρηση φαίνεται, όταν πρέπει να πάρουν μπροστά οι HDD από το standby.

O Θανάσης νομίζω ότι δεν έχει ενδοιασμούς όταν γίνεται χρήση nas
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
233
Κι εγω κάτοχος pioneer Ν50. Κουμπωμένος σκληρός δίσκος 2 ΤΒ με usb και παίζει απροβλημάτιστα, δεν αργεί, δεν κολλάει. Να πω όμως οτι ο δίσκος δεν είναι γεμάτος. Σχεδόν 800GB flac, wav και mp3. ....Yπομονή θα εμφανιστεί και κάποιος με 4TB :)