Samsung UE NU70xx : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

k-mic

New member
8 September 2018
2
Καλησπέρρα και απο μένα. Είμαι νέος χρήστης στο forum, παρότι το διαβαζω καιρό. Μετά από αρκετή βοήθεια από εσάς αγόρασα πριν λίγο καιρό τη Samsung UE50NU7022. Η εικόνα δε με έχει ενθουσιάσει (ίσως να είναι θέμα ρυθμίσεων-δεν έχω προλάβει να τις πειράξω), αλλά πέρα από αυτό, ο πατέρας μου μού ανέφερε ότι θέλει πιο έντονα μαύρα. Αυτό με έβαλε σε σχέψεις για το panel, παρότι ότι έψαξα εδώ και αλλού στο Ιντερνετ αναφέρουν VA panel. Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να δω στην τηλεόραση μου το panel που φοράει? Ψάνχοντας στ service menu (hidden) βρήκα:

OPTION: 50d6auann,...,...,NONE

Με αντίστοιχη αναζήτηση βρήκα αυτό, από το οποίο καταλαβαίνω ότι το panel είναι κινέζικο?

Με τι άλλο τρόπο μπορώ να το επιβεβαίωσω? Αν ίσχυει, μπορώ να κάνω κάτι? Και κάτι πιο γενικό, τι ρυθμίσεις προτείνονται γενικά σε αντίθεση, κλπ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Καλησπέρρα και απο μένα. Είμαι νέος χρήστης στο forum, παρότι το διαβαζω καιρό. Μετά από αρκετή βοήθεια από εσάς αγόρασα πριν λίγο καιρό τη Samsung UE50NU7022. Η εικόνα δε με έχει ενθουσιάσει (ίσως να είναι θέμα ρυθμίσεων-δεν έχω προλάβει να τις πειράξω), αλλά πέρα από αυτό, ο πατέρας μου μού ανέφερε ότι θέλει πιο έντονα μαύρα. Αυτό με έβαλε σε σχέψεις για το panel, παρότι ότι έψαξα εδώ και αλλού στο Ιντερνετ αναφέρουν VA panel. Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να δω στην τηλεόραση μου το panel που φοράει? Ψάνχοντας στ service menu (hidden) βρήκα:

OPTION: 50d6auann,...,...,NONE

Με αντίστοιχη αναζήτηση βρήκα αυτό, από το οποίο καταλαβαίνω ότι το panel είναι κινέζικο?

Με τι άλλο τρόπο μπορώ να το επιβεβαίωσω? Αν ίσχυει, μπορώ να κάνω κάτι? Και κάτι πιο γενικό, τι ρυθμίσεις προτείνονται γενικά σε αντίθεση, κλπ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το panel είναι taiwan Innolux.

Για ρυθμίσεις δες εδώ...https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu6900/settings ,τις ρυθμίσεις για το white balance μη τις περάσεις γιατί διαφέρουν από panel σε panel.

--------------

55"...[rtings.com]...Samsung UN55NU6900 review...https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu6900

HDMI input x2 (η μια έχει ARC)
USB x1
Ethernet x1,
Analog Audio Out 3.5mm : -
Digital Optical Audio Out x1
Bluetooth : -
not support DTS passthrough
DivX codecs are not supported on Samsung 2018 TVs
Προηγμένη λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR : όχι
Composite input (AV) / Component input (Y / Pb / Pr) : no / no
απλό τηλεχειριστήριο χωρίς συντόμευση για Netflix ή youtube
DVB-S2 (UE NU7092)
Η UE NU7022 είναι ίδια με UE NU7023 ,αλλάζει μόνο η διάταξη των θυρών και της τροφοδοσίας.


UE65NU70:VA
UE55U7022/3:VA
UE50NU70 :VA
UE43NU7022 : PLS (IPS)panel


nu6900-temperature-small.jpg


nu6900-pixels-small.jpg





55"...[lcdtvthailand.com]...Samsung UA55NU7090 review...https://www.lcdtvthailand.com/revie...ริ่มต้นฟีเจอร์แน่นๆ-จากแบรนด์ขวัญใจมหาชน.html

μετάφραση google th to en

SS_55NU7090_HDR_Table.png


SS_55NU7090_SDR_Table.png


SAMUNG7090design-6.jpg

source photos:[lcdtvthailand.com]
 
Last edited:

k-mic

New member
8 September 2018
2
Απάντηση: Re: Απάντηση: Γνωμες για την Samsung UE75NU7102KXXH

Το panel είναι taiwan.

Για ρυθμίσεις δες εδώ...https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu6900/settings ,τις ρυθμίσεις για το white balance μη τις περάσεις γιατί διαφέρουν από panel σε panel.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις ρυθμίσεις. Τελικά όμως είναι VA? Γενικά θα έπρεπε να είναι κάτι άλλο και έπεσα σε panel lottary? Και προτείνεις να την πάω πίσω?



xavito:VA είναι.Αν θες πιο βαθύ μαύρο πας σε καλύτερη LCD με ελεγχόμενο οπίσθιο φωτισμό τύπου F.A.L.D. και με καλύτερη επίστρωση στο panel ή αν θες το απόλυτο σε OLED 55"+ (άλλο budget).

55"...[rtings.com]...Samsung UN55NU6900 review...https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu6900

η 43" έχει τύπου PLS panel (like IPS).
 

apotsi

Established Member
29 July 2008
281
Samsung UE43NU7022 + AVI problem

Καλησπέρα σας,

Μόλις πάω να κάνω αναπαραγωγή σε ορισμένα αρχεία AVI, βγάζει το παρακάτω μήνυμα :

42387497_2610490315841775_5136623600018653184_n.jpg

Έχει κανείς καμιά ιδέα; Το firmware ήταν το 1004, και το έκανα αναβάθμιση και σε 1006, και πάλι το ίδιο.
Κάποια αρχεία τα αναπαράγει κανονικά.

Καμιά ιδέα;
 

jimbrav

New member
23 November 2007
78
Re: Samsung UE43NU7022 + AVI problem

Μαζί με το dts δεν υποστηρίζει την αναπαραγωγή xvid - avi .....Και εγώ έχω την 55 NU7102 και δεν τα παίζει....είναι τα νέα μοντέλα τις samsung xaxaxaxaxa !!!!!!!
Μακάρι να είναι προς το παρόν όπως λέει και αργότερα να τα προσθέσουνε !!!:ernaehrung004:
 

apotsi

Established Member
29 July 2008
281
Απάντηση: Samsung UE43NU7022 + AVI problem

Δεν υποστηρίζει DTS ???? Παλιά υποστήριζε.... πάει και αυτό;
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,810
Απάντηση: Samsung UE NU7022 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ο media player τους είναι άθλιος ούτε καν Bluetooth δεν έχουν ούτε smart remote τίποτα. Μακριά.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Samsung UE43NU7022 + AVI problem

Καλησπέρα σας,

Μόλις πάω να κάνω αναπαραγωγή σε ορισμένα αρχεία AVI, βγάζει το παρακάτω μήνυμα :

View attachment 155213

Έχει κανείς καμιά ιδέα; Το firmware ήταν το 1004, και το έκανα αναβάθμιση και σε 1006, και πάλι το ίδιο.
Κάποια αρχεία τα αναπαράγει κανονικά.

Καμιά ιδέα;


Να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο.

Ο AVI είναι container. Με το να λέει η τηλεόραση ότι υποστηρίζει την αναπαραγωγή AVI σημαίνει ότι τον αναγνωρίζει όπως το αντίστοιχο γίνεται και με τις ματρόσκες. Για να μην σου παίζει το αρχείο, πάει να πει ότι δεν αναγνωρίζει/υποστηρίζει την κωδικοποίηση του βίντεο που έχει χρησιμοποιηθεί στο εν λόγω AVI. Χρειάζεται, λοιπόν, εν πρώτοις να γνωρίζεις ποιους codecs αναγνωρίζει/υποστηρίζει η τηλεόρασή σου και αφετέρου αν το αρχείο που επιλέγεις να παίξεις είναι φτιαγμένο έτσι.
 
Last edited:

ennia

Established Member
13 November 2010
127
Re: Samsung UE NU7022 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

ΔΥΣΤΥΧΩΣ......παρατηρω τα τελευταια 3 χρονια, οτι η κατασταση στις τηλεορασεις χειροτερευει αντι να βελτιωνεται....!

Βλεπω τις παλιοτερες JU7000 (2015) να εχουν VA panel 120HZ, και βλεπω τις επομενες γενιες, σιγα σιγα, καποια μοντελα <50-55 να ειναι 60ΗΖ και πανελ ο,τι σου τυχει (IPS-VA) και φετος καταληγουμε η σειρα 7000 να ειναι κατα κυριο λογο (εγω δεν εχω δει κανενα μοντελο) 60ΗΖ...!! και οχι μονο....αρχιζει το ιδιο να γινετε και στην σειρα NU8000.....!!!! οπου η 8000 ηταν στανταρ 120ΗΖ VA πανελ....!!!!!

επισης αυτο που συμβαινει με τους Media Players αλλα και τις Smart Πλατφορμες και τις "αναβαθμισεις" οπου... αντι να προσθετουν λειτουργιες και υποστηριξη, αντιθετως περιοριζουν...... ειναι αλλη πληγη...!!!

δλδ, ποσο χαλι μαυρο θα καταντησει ακομα η "εξελιξη" της τηλεορασης...!
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Re: Samsung UE NU7022 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Οταν ηταν έτσι δεν υπήρχε η σειρά Q. Στην ουσία η σημερινή σειρά nu 7000 ειναι η αλοτινη 5000. Είναι θεμα μάρκετινγκ. Η ju7000 σημερα είναι η q7. Αυτή είναι η σύγκριση που πρέπει να κάνεις.
 

ennia

Established Member
13 November 2010
127
Re: Samsung UE NU7022 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

δεν ειναι δικαιολογια παντως αυτο, για να χειροτερευει η μικρομεσαια κατηγορια..!!! η ουσια ειναι η επομενη γενια να ειναι καλυτερη απο την προηγουμενη..!


και μιλαμε για τις 4Κ τηλεορασεις, και οχι για 1080Ρ...!! και η Q7 ουδεμια σχεση με την JU7000...! να πεις οτι αντικατεστησε τις MU9000, να σου πω ΟΚ...! οι QLED ειναι μια νεα -τουλαχιστον υποτιθεται- τεχνολογια, η οποια βγηκε στην αγορα, απεναντι στις OLED της LG..!


εγω παντως, στην τελικη, βλεπω ενα απεραντο μπαχαλο με τα τοσα μοντελα, με πανελ-λαχειο, που δεν ξερεις τι θα τυχει (ips-VA), με μοντελα ιδιας σειρας αλλα διαφορετικων μεγεθων να ειναι τα 49" IPS, τα 50"VA,τα 55" ο,τι λαχει.....!! ημαρτον δλδ...! χασαμε το μπουσουλα...!!
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Samsung UE NU7022 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Οι Qled ως ονομα ειναι απλα ενα μαρκετινιστικο κολπο. Led tv ειναι και τπτ περισσοτερε. Καμια σχεση με νεα τεχνολογια ή Oled
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
509
Re: Samsung UE NU7022 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Οι Qled ως ονομα ειναι απλα ενα μαρκετινιστικο κολπο. Led tv ειναι και τπτ περισσοτερε. Καμια σχεση με νεα τεχνολογια ή Oled

συμφωνω απολυτα, και απο την δικη μου εμπειρια με samsung και απο αλλα που διαβαζω σε αλλα forum, βγαζουν δυστηχως πολλα προβληματα, και ευτυχως που μου εδωσε πιστωτικο να παω σε καποια αλλη εταιρεια. ισως να ισχυει κατι που μου ειπε καποιος τεχνικος, οτι δεν ελεγχονται απο το εργοστασιο παραγωγης, με αποτελεσμα οτι προβλημα βγει στην πορεια προσπαθουν να το μπαλωσουν με αλλαγη οθονης. αλλιως δεν εξηγειται το περιστατικο με την δικη μου περιπτωση, που ενω αλλαχθηκε η οθονη, η οποια ηρθε απο εξω, και ενω με διαβεβαιωσαν απο το service οτι θα ερθει σε εμενα ελεγμενη, ηρθε και ειχε προβλημα. παντως οποιος μπορει να παιρνει την 5 ετη εγγυηση σε οποιαδηποτε νεα τηλεοραση, αν και υπαρχουν αλυσιδες που κατα καιρους την δινουν δωρεαν σαν προσφορα.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Re: Samsung UE NU7022 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγω λεω πως τώρα πια η 7000 είναι εισαγωγική σειρα. Και εγώ που ήμουν samsungακιας και περίμενα πως και πως να αντικαταστήσω τη plasma me oled που ποτέ δεν κατάφερε να βγάλει απογοητεύτηκα πολυ. Αλλα με αυτο το μπάχαλο που έχει κάνει με τις πάμπολλες σειρές με τη διαρκώς μειούμενη ποιότητα τα παράπονα για το after sales servise νομίζω ότι μια χαρά είμαι με την oled της lg. Θεωρώ αυτή τη στιγμή οτι είναι μια πολύ τιμια εταιρεία με ποιοτικά προϊόντα και ανάλογη τιμολόγηση.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Samsung UE NU7022 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αγαπητοί ας μείνουμε on topic.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Samsung UE NU7022 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

μη ξεχνάτε πόσο δραματικά πέφτουν οι τιμές. 899 έχει η 65ρα σειρά 7 της samsung τώρα. παλιά ναι η 7 ήταν κορυφαία αλλά έκανε και τα διπλά...
 

kostasg3

New member
2 August 2016
22
samsung 50NU7022

Καλησπερα σε ολους.Θα μπορεσετε να με βοηθησετε να βρω πληροφοριες φγια αυτη την tv.....
 

stefanos patra

New member
31 January 2012
97
Καλησπέρα
Επειδή εχω την 55αρα NU 7023. Ειναι σωστό να χρησιμοποιήσω τις ρυθμίσεις οθόνης που πόσταρε ο φίλος μας σε αυτό το thread στην πρώτη σελίδα ή πρέπει να κοιτάξω άλλου ;
Ρωτάω γιατί βλέπω ότι ειναι για την 6900 .
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Για κάποιο λόγο οταν έχω το HTPC συνδεμένο μεέσω HDMI δεν μπορώ να επιλέξω τις σύνθετες ρυθμίσεις εικόνας. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το παρακάμψω;
 

Nightrain

New member
13 October 2014
36
Η αμήχανη στιγμή που τηλεόραση του 2018 δεν υποστηρίζει DTS ήχο σε αρχείο .mkv, όταν μοντέλο του '14 τα έπαιζε δίχως πρόβλημα. Τραγικό.