Αγορα προτζεκτορα για ταινιες μονο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

inspektor

New member
21 February 2009
30
Thessaloniki
Μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα να αγορασω προτζεκτορα μονο για ταινιες. θα προτιμουσα να μην τον βαλω στο ταβανι γιατι νοικιαζω και δεν θελω να κανω τρυπες κ.α Ειμαι αναμεσα σε viewsonic pro 7827hd και optoma hd144x για ταινιες σε 1080p απο media player για 100inch σε πανι. Ποιον μου προτεινετε και για πανι τι να παρω. Ημουν ετοιμος να αγοράσω 56αρα τηλ. αλλα νομιζω οτι για ταινιες ειναι καλυτερα να παω σε μεγαλη διασταση εικονας με εναν προτζεκτορα. Τι αλλο θα χρειαστω απο καλωδια ,βαση..
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
ΑΝ δεν θες να τον βαλεις στο ταβανι προτείνω να κοιτάξεις και κατι που είναι versatile στην τοποθέτηση. Πχ δες και κανέναν epson με καλό lens shift.
 

inspektor

New member
21 February 2009
30
Thessaloniki
Απάντηση: Re: Αγορα προτζεκτορα για ταινιες μονο.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου εχεις να μου προτεινεις καποιον μεχρι 700 ευρω ,[h=2]Epson EH-TW5300[/h]
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τι διαστάσεις έχει ο χώρος σου; Ρωτάω γιατί μπορεί να υπάρχει η δυνατότητα να πάει πάνω σε ράφι πίσω απ τη θέση ακρόασης αν έχεις κάποιο έπιπλο η σύνθετο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν το καταλαβαινω, μπορεις ν ανεβασεις μια προχειρη κατοψη;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Λοιπόν, Θα κοιτάξεις το zoom, το lens shift (αν υπάρχει) αλλά κυρίως το throw ratio σε σχέση με την εικόνα που θες να έχεις (κατά πλάτος, από αυτό θα καταλάβεις τι οθόνη σε ίντσες θα χρειαστείς).

Ένα παράδειγμα πρόχειρο με τον pro7827HD μια και το θυμάμαι. Αυτός έχει throw ratio από 1,1 έως 1,5. Αυτό σημαίνει ότι πολλαπλασιάζεις την απόσταση από το φακό έως την οθόνη με το throw ratio και το αποτέλεσμα είναι το πλάτος της εικόνας που μπορείς να έχεις.
Για να βρεις το ανάποδο κάνεις τη σχετική διαίρεση.
Διάλεξα αυτόν γιατί είναι εύκολες οι πράξεις και έχει και lens shift κατακόρυφο παρεμπιπτόντως.