Alias Grace [Netflix]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 3 100.0%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    3

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Πρώτο Trailer Απο Το «Alias Grace» Του Netflix

Απο Cinemode στις 24/07/2017

Το Netflix κυκλοφορησε το πρώτο trailer απο το «Alias Grace», μια νέα τηλεοπτική μίνι σειρά που είναι βασισμένη στην ομώνυμη νουβέλα της Margaret Atwood («The Handmaid’s Tale»),
που εκδόθηκε το 1996 και απέσπασε το βραβείο Giller.

«Η ιστορία του ‛Alias Grace’ ακολουθεί την Grace Marks, μια φτωχή, νεαρή Ιρλανδέζα μετανάστρια και οικιακή υπηρέτρια στον Βόρειο Καναδά,
που μαζί με τον σταβλίτη James McDermott, καταδικάστηκαν για τους βάναυσους φόνους του εργοδότη τους, Thomas Kinnear και της οικονόμο του Nancy Montgomery, το 1843.

Ο James κρεμάστηκε, ενώ η Grace καταδικάστηκε σε ισόβια κάθειρξη. Η Grace εξελίχθηκε σε μια απο τις πιο αινιγματικές και διαβόητες γυναίκες της δεκαετίας τους 1840 στον Καναδά,
για τον υποτιθέμενο ρόλο της στο διπλό φόνο και τελικά απαλλάχθηκε ύστερα απο 30 χρόνια στη φυλακή.
Η καταδίκη της υπήρξε αμφιλεγόμενη και πυροδότησε μεγάλη αντιπαράθεση σχετικά με το άν συμμετείχε στους φόνους ή αν απλά υπήρξε μια ακούσια συνεργός.»


Το σενάριο της μίνι σειράς έχει γράψει η Sarah Polley («Take This Waltz», «Away from Her»),
ενώ την σκηνοθεσία και των έξι επεισοδίων έχει αναλάβει η Mary Harron («American Psycho, «The Notorious Bettie Page»).

Πρωταγωνιστούν οι Sarah Gadon («11.22.63»), Kerr Logan («Game of Thrones»), Anna Paquin («True Blood»),
Zachary Levi («Chuck»), Edward Holcroft, Stephen Joffe, Kate Ross, Rebecca Liddiard.

Το «Alias Grace» θα κάνει πρεμιέρα στις 25 Σεπτεμβρίου στο CBC του Καναδά, ενώ αμέσως μετά θα διατεθεί μέσα απο το Netflix.

Δείτε το trailer:

http://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/proto-trailer-apo-alias-grace-tou-netflix.html

3 Νοεμβρίου 2017 στο Netflix

Θα κάνω ένα θεματάκι και για αυτή την μίνι σειρά γιατί πιστεύω ότι αξίζει!

Imdb:
https://www.imdb.com/title/tt1034007/

Netflix:
https://www.netflix.com/gr-en/title/80119411
 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: [ Mini Σειρά ] Alias Grace (2017, Netflix)


- Review -

Alias Grace - επεισόδια 3-4..


Αν και είναι ενδιαφέρουσα η ιδέα της σειράς να σου αφηγείτε μία ιστορία που έγινε, μετά από αυτήν..
κάπου με έκοβε από την συνολική της πλοκή..

Από το 3ο επεισόδιο όμως η ιστορία γίνεται πιο ενδιαφέρουσα με την βασική της πλοκή!
Ωραία φωτογραφία για την σειρά με όλα αυτά τα εξωτερικά πλάνα, αλλά και γενικότερα.

Αναμένω να δω και τα 2 τελευταία..
και αναρωτιέμαι εάν θα αφήσει τα πράγματα κάπως στον αέρα.. να βγάλουμε εμείς τα συμπεράσματα.

Πολύ καλή μπορούμε να πούμε... 8/10 και εγώ!

...

Eπεισόδια 5-6..

Ok.. καλά και τα τελευταία!

Σου αφήνει πάντως μία νότα θλίψης..

κυρίως με την ιστορία του γιατρού..
και για κάποια ζητήματα, που μένουν κάπως στον αέρα.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: [ Mini Σειρά ] Alias Grace (2017, Netflix)

Τελείωσα το Alias Grace. Μου άρεσε πάρα πολύ.

Εγώ είμαι στο τριτο επεισόδιο. Το ξεκίνησα πριν 1 εβδομάδα, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν το συνέχισα. Θα το δω κάποια στιγμή μέσα στην επόμενη εβδομάδα.
Μέσω Netflix το βλέπω, πολύ καλή σκηνοθεσία, καλοί ηθοποιοί στην πλειοψηφία τους, πολύ καλή η ποιότητα εικόνας, αν και σε ορισμένες στιγμές χαλάει η ανάλυση (δεν καταλαβαίνω το γιατί, καθώς έχω πλέον οπτική ίνα στο σπίτι).
Εδώ και λίγα χρόνια δεν χάνω οτιδήποτε βγαίνει σε Western και μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει τουλάχιστον στην αρχή. Δεν ξέρω για τη συνέχεια. Το μόνο μειονέκτημά του είναι ότι είναι λίγο "αργό", αλλά η οπτική απόλαυση είναι τόσο μεγάλη που δεν ενοχλεί αυτό καθόλου.

Μετά γινεται ακόμα καλύτερο!

Eίδα και το τρίτο και συμφωνώ με τον Teddy. Από το τρίτο η δράση αρχίζει να γίνεται εντονότερη και η σειρά απογειώνεται. Στεναχωριέμαι που είναι μόνο 7 επεισόδια.

...

Tα πρώτα 5 έφυγαν νεράκι τελικά. Το 5ο λίγο αργό, αλλά βοηθάει πάρα πολύ στο να σχηματίσουμε γνώμη για τους πρωταγωνιστές και να μάθουμε κάποια πράγματα για το παρελθόν και τις σχέσεις μεταξύ τους. Απόψε το 6ο και αν αντέξω...

...