Αναβάθμιση Στερεοφωνικού

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Καλημέρα σας...έχω ένα στερεοφωνικό που αποτελείται από:
Ενισχυτή: Kenwood KA-1030 (2x65rms στα 8ohm)
Equalizer: Sherwood EQ-200 STEREO GRAPHIC EQUALIZER
CD Player: PMG 8800 E
Ραδιόφωνο: Sony ST-S170
Πικαπ: Lenco DJ-2000B(επαγγελματικό , το έχω από το 94' , δεν έχει παίξει πολλά χρόνια , πριν 3 μέρες του έβαλα κεφαλή (Audio Technica AT95EX)
Ηχεία: 2x Namco NSK-505 (12" woofer , 5" midrange , 2" tweeter , 110rms στα 8ohm το ένα , και είναι 37 χρονών περίπου αλλά είχανε αλλάξει τότε midrange , tweeter και crossover)
Λοιπόν παιδιά αυτό είναι το στερεοφωνικό μου αναλυτικά και παίζουν όλα μια χαρά...τον ενισχυτή τον είχα κάνει service πριν 2 χρόνια γιατί είχε καεί τότε οι 2 έξοδοι για τα ηχεία και ένα service να πάρει λίγο πάνω του...επίσης το equalizer το έχω κάνει να δουλεύει μόνο με το cd...θέλω καλύτερο ήχο...τα ηχεία τα μεσαία στο ένα έχει φύγει σχεδόν εντελώς το foam(το γύρω γύρω) και θα τα φτιάξω. Το ένα του τουίτερ κάπου κάπου σε συγκεκριμένα τραγούδια τσιρίζει παραπάνω ενώ το άλλο όχι και δε φταίει το τραγούδι , μπορώ να το φτιάξω αυτό ; επίσης σκέφτηκα να αλλάξω όλα τα μεγάφωνα με το crossover και να βάλω καινούργια αλλά βγαίνει πολύ ακριβά , και δεν νομίζω ότι αξίζει...επίσης θέλω να μου προτείνεται έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή έως 400-500 να παίζει αυτά τα ηχεία και να έχει συνδέσεις για τα υπόλοιπα μηχανήματα.Και για ηχεία να μου προτείνεται ή καινούργια ή να τα φτιάξω όπως είναι απλά για ποιοτικότερο ήχο γιατί από ένταση είναι μια χαρά απλά σε μεγάλες εντάσεις δε παίζουν και τόσο καλά...και έναν ενισχυτή ώστε να μπορεί να τα οδηγεί σωστά.μπορεί απλά να χρειάζομαι έναν ενισχυτή και να φτιάξω απλά τα μεγάφωνα που λείπει το foam και να χρειάζομαι απλά ενισχυτή για ποιότητα παραπάνω και ένταση που ζητάω γιατί ο kenwood δε μπορεί να μου τα προσφέρει...πείτε μου γνώμες ευχαριστώ πολύ!
Ξέχασα κάτι τελευταίο...πχ ο ενισχυτης που θα μου προτείνεται αμα εχει subwoofer θα εχει διαφορα; και οταν εχει εξοδο για sub , τι σαμπ μπαινει; αυτοενισχυομενο ή παθητικο; και αν υπαρχει καποιο ωστε να ακουω περισσοτερα μπασα απο τα ηχεια που εχουν 12ρια γιατι εμενα τα woofer δεν ακουγονται ειναι λιγο ψοφια ή ο kenwood δε μπορει να τα κουνησει τοσο...παντως και δυνατα που τα βαζω πρεπει να κατσω σε συγκεκριμενα σημεια για να τα "νιωσω'...το δωματιο μου που τα εχω ολα αυτα ειναι 20τμ αλλα ειναι ανοιχτο με τον υπολοιπο χωρο του σπιτιου και ακουγεται παντου.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,985
Αγιοι Αναργυροι
αυτο που καταλαβα ειναι οτι το στερεοφωνικο δεν παιζει μια χαρα..
δεν ξερω αν αξιζει να επισκευασειs ηχειο 37 ετων.. και να το κανειs, μπορει να αποδωσει τοσο καλα οσο ενα συγχρονο?
αλλα οπωs και να`χει Θα πρεπει να περιγραψειs τον χωρο που ακουs μουσικη. αλλιωs συμπερασματα δεν μπορουν να βγουν.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Παιζει μια χαρα εκτος απο τα ηχεια που εχουν τα θεματακια τους λογω τοσο χρονων...ο ενισχυτης απλα ειναι αδυναμος μπροστα σε αυτα τα ηχεια...απλα εναν ενισχυτη εως 400-500 ζηταω και να μου πειτε για ηχεια ειτε καινουργια 3 δρομων ειτε να φτιαξω αυτα που εχω...
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Εξοδο στα 8ohm ο marantz λεει 45 watt...ενω ο yamaha που ειπα ο εναςν 85 ο αλλος ή 90 ή 100 δε θυμαμαι ακριβως...επισης για nad τι εχετε να πειτε; τα ηχεια ξαναλεω ειναι 110rms στα 8ohm το ενα και εχουν 12" woofer και ψαχνω εναν ολοκληρωμενο ενισχυτη με συνδεσεις για τα υπολοιπα μηχανηματα ωστε να μπορουν τα ηχεια να παιζουν οπως πρεπει...και να μου πειτε τα ηχεια να τα φτιαξω ετσι οπως ειναι τωρα ή να τα αλλαξω ολα μεσα και να μεινει μονο η κουτα ή να μου προτείνεται καινουργια αλλα να εχει διαφορα και να μη χασω ενταση , ή εστω να εχει λιγο περισσοτερη...πιστευω παντως πως με καινουργιο ενισχυτη θα παιζουν πιο δυνατα και σιγουρα πιο ποιοτικα οποτε ψαχνω ποιοτητα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Ωραια...κακη επιλογη γιατι; και καινουργια μονο κατι cerwin vega βρηκα που ειναι καπως ακριβα...εγω ειχα σκεφτει αλλαζοντας μεγαφωνα και κροσοβερ θα παιξουν πολυ καλυτερα γιατι απλα η κουτα θα εχει μεινει οπως ειχε...οποτε πρωτα να δουμε τι θα κανω με τα ηχεια και μετα για ενισχυτη...το βασικο προβλημα στα ηχεια ειναι οτι παραμορφωνουν σε μεγαλες εντασεις τα μεσαια λογω του οτι εχει φυγει σχεδον ολο το φοαμ..οποτε αν το φτιαξω θα δω διαφορα...εχουν ομως και αλλα μικρα προβληματακια που νταξει αν τα αλλαξω ολα θα φτιαχτουν απλα βγαινουν πολλα τα ευρω...εσεις τι προτεινεται; ενισχυτη ειναι σιγουρο...απλα να βρουμε τον καταλληλο θελω για αυτα τα ηχεια...τα ηχεια ομως τι να τα κανω; ειναι γενικα πολυ καλα αλλα παλια...και ΣΙΓΟΥΡΑ θα δω διαφορα αν φτιαξω τα μεσαια που ειναι το σημαντικοτερο προβλημα...για καινουργια ηχεια τι εχετε να προτεινεται; θελω 3 δρομων και σχετικα μεγαλο γουφερ γιατι αν παρω καινουργια φυσικα θα ειναι για παρτακι ωστε να μην αγοραζω επιπλεον σαμπ για τοσο μικρο χωρο.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Με αυτη τη περιπτωση απλα δεν ασχοληθηκα γιατι τα ηχεια ειναι επαγγελματικα και πολυ μεγαλα σε ισχυ για τοσο μικρο χωρο που σκεφτηκα θελω hifi σαν αυτα που εχω και να αλλαξω ενισχυτη και να φτιαξω τα ηχεια ή να απρω καινουργια...απλα θελω να βρω μια λυση και για τα ηχεια και για ποιον ενισχυτη να παρω.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Ωραια...κακη επιλογη γιατι; και καινουργια μονο κατι cerwin vega βρηκα που ειναι καπως ακριβα...εγω ειχα σκεφτει αλλαζοντας μεγαφωνα και κροσοβερ θα παιξουν πολυ καλυτερα γιατι απλα η κουτα θα εχει μεινει οπως ειχε...οποτε πρωτα να δουμε τι θα κανω με τα ηχεια και μετα για ενισχυτη...το βασικο προβλημα στα ηχεια ειναι οτι παραμορφωνουν σε μεγαλες εντασεις τα μεσαια λογω του οτι εχει φυγει σχεδον ολο το φοαμ..οποτε αν το φτιαξω θα δω διαφορα...εχουν ομως και αλλα μικρα προβληματακια που νταξει αν τα αλλαξω ολα θα φτιαχτουν απλα βγαινουν πολλα τα ευρω...εσεις τι προτεινεται; ενισχυτη ειναι σιγουρο...απλα να βρουμε τον καταλληλο θελω για αυτα τα ηχεια...τα ηχεια ομως τι να τα κανω; ειναι γενικα πολυ καλα αλλα παλια...και ΣΙΓΟΥΡΑ θα δω διαφορα αν φτιαξω τα μεσαια που ειναι το σημαντικοτερο προβλημα...για καινουργια ηχεια τι εχετε να προτεινεται; θελω 3 δρομων και σχετικα μεγαλο γουφερ γιατι αν παρω καινουργια φυσικα θα ειναι για παρτακι ωστε να μην αγοραζω επιπλεον σαμπ για τοσο μικρο χωρο.

Πρώτα ψάξε να δείς τι θα κάνεις με τα ηχεία και έπειτα έρχονται όλα τα άλλα .
Να βρείς καινούργιες μονάδες ίδιες με αυτές που είχαν είναι λίγο απίθανο ,το να αλλάξεις αναρτήσεις είναι μια λύση ,αλλά μην είσαι τόσο σίγουρος ότι θα πάρεις το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα .
Ψάξτο λίγο και κατέληξε στο τι θα κάνεις αν δηλαδή θα επισκευάσεις αυτά που έχεις ή θα πάρεις άλλα .
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Γι αυτο εγραψα εδω γιατι δε ξερω τι να κανω με τα ηχεια , το μονο σιγουρο θα φτιαξω τα μεσαια που εχουν το μεγαλυτερο προβλημα...γι αυτο ρωτησα εδω για καμια ιδεα...για καινουργια μονο cerwin vega που θελει μεγαλο ενισχυτη , συν προενισχυτη οποτε μαλλον δε το βλεπω για καινουργια γιατι δεν υπαρχουν...σιγουρα οχι καινουργια...καταληγω στο οτι κραταω την κουτα και ή φτιαχνω τα ηχεια που εχει πανω ή τα αλλαζω ολα εκτος απο κουτα...εσεις τι λετε;και ενισχυτη για ετσι οπως εχει ποιον προτεινετε; ο rs700 yahama ειδα ειναι ραδιοενισχυτης αλλα σηνωνει λιγα βαττ παραπανω απο τον s501...θελω να μου πειτε εσεις...και για σαμπ που θα χρειαστω αν κρατησω αυτο το γουφερ στο μελλον , οταν ενας ενισχυτης εχει εξοδο σαμπ μπαινει παθητικο ή αυτοενισχυομενο; και αναλογα με τον ενισχυτη αν θα εχει εξοδο για σαμπ να βρουμε ενα να βαλω απλα λογικα θα χρειαστω 12 ιντσες και πανω γιατι τα γουφερ απο τα ηχεια ειναι 12".Απλα θελω να μου επιτε σε αυτη τη περιπτωση με τα ηχεια τι να κανω. τι θα προτεινατε;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Αν δεν λύσεις το πρόβλημα των ηχείων δεν είναι λογικό να μιλάμε για ενισχυτή ,είναι τόσο απλό .

Πάρε απόφαση για τα ηχεία και το συζητάμε ξανά .
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Συμφωνω απολυτα...εσεις για τα ηχεια τι θα προτεινατε; χωρις να παρω καινουργια; να τα αλλαξω ολα; ή να τα φτιαξω ετσι οπως ειναι; και τι ακριβως να φτιαξω; ειδα σε μερικα service μπορουν να αναβαθμισουν το φιλτρο των crossover. αξιζει; εγω για αρχη σιγουρα θα φτιαξω τα μεσαια...για να τα αλλαξω δε νομιζω ισως αλλξω μονο τα μεγαφωνα και κρατησω το crossover και την κουτα.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Αν αλλαξω crossover και βαλω μεγαλυτερο θα θελω και πιο ακριβο ενισχυτη που δε μπορω να δωσω πανω απο 500 με τιποτα...αρα κραταω crossover , το στελνω για αναβαθμιση φιλτρων μαζι με τα μεσαια να φτιαξουν το foam , και ισως αλλαξω και το γουφερ που ειναι 80rms και εχω βρει αλλο σε αυτα τα βαττ...και τουιτερ θα δω αλλωστε δεν εχουν θεμα απλα για κατι πιο καινουργιο και οσο γινεται καλυτερο στα ιδια βαττ...οποτε μενω στα ιδια βαττ...εναν ενισχυτη για 2 ηχεια 110rms 8 ohm το ενα;
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,009
Λάρισα
Αφού είδες τα yamaha πήγαινε στην αντιπροσωπεία και άκουσε ένα σετ ενισχυτή και ηχεία και δες αν αξίζει ή όχι (κατά την άποψή μου αξίζει). Είναι σημαντικό θέμα η συνέργεια των συσκευών και αφού θες να αλλάξεις δύο συσκευές μαζί τότε προτίμησε έναν συνδυασμό όποιου κατασκευαστή είναι στα λεφτά σου, θα απαλλαγείς από πολλά προβλήματα, θέλει πολύ κόπο και γνώσεις για να συντεριάξεις συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών. H yamaha πχ είναι μια πολύ καλή αρχή και πιθανώς και τέλος-bye-
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Απλά χρειάζεσαι καινούργια ηχεία. Πάρτο απόφαση ότι χάλασαν και ότι πρέπει να πάρεις άλλα.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Παιδια τα ηχεια ειναι μια χαρα , κατι αλλο που μου ειπαν , ειναι 180rms στα 8 ohm το ένα ... σκεφτομαι να παω σε εναν τελικο με προ αλλα μαλλον θα ξεφευγει απο το budget. εχω αποφασισει να αλλαξω ολα τα ηχεια (tweeter , midrange , woofer) Και να αγορασω ενισχυτη αλλα λογω των πολλων βαττ δεν βρισκω καποιο hifi ενισχυτη ολοκληρωμενο για αυτα τα ηχεια ή ειναι πολυ ακριβος..budget 500ευρω λοιπον για ενιχυτη τι προτεινεται; αν μου προτεινεται τελικο τοτε μαζι στην τιμη και ο προενισχυτης. ευχαριστω για τη βοηθεια!!
επισης για τελικο βρηκα τον crown xli 800 που κανει 250 οποτε αλλα 250 για προενισχυτη που δεν ξερω τι παιζετια με προενισχυτης , ειναι ακριβοι νομιζω...αλλιως παμε σε ολοκληρωμενο hifi ενισχυτη.