βοήθεια για Αγορά νέας tv μετά από 8 χρόνια (μετά την Samsung C530 32" τι?)

arge666

New member
8 December 2010
16
Καλησπέρα, τελευταία φορά που αγόρασα tv με βοηθήσατε στο έπακρο . Έτσι λοιπόν θα ξαναζητήσω την βοήθεια σας.

Πάμε λοιπόν στα βασικά:
1) Η tv θα χρησιμοποιείται κυρίως για ταινίες-σειρές που θα παίζουν από το pc καρφωμένο με hdmi
2)Η απόσταση θέασης είναι ακριβώς 2.50 μέτρα
3) To budjet είναι 450- 550 ευρώ

σκεφτόμουν κάτι σε 43 " αλλά όπως είπα θα εμπιστευτώ την κρίση σας :grinning-smiley-043

ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον χρόνο που θα αφιερώσετε.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά νέας TV μετά από 8 χρόνια (μετά τη Samsung C530 32" τι;)

Πας για 50" τουλάχιστον. Η LG UK6470, που ήταν προσφάτως σε προσφορά, είναι μια καλή λύση, εντός budget.
 

arge666

New member
8 December 2010
16
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά νέας TV μετά από 8 χρόνια (μετά τη Samsung C530 32" τ

Πας για 50" τουλάχιστον. Η LG UK6470, που είναι σε προσφορά για λίγες μέρες, είναι μια καλή λύση, εντός budget.

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, LG UK6? δώσε μου ολόκληρη την ονομασία μοντέλου να ρίξω μια ματιά

(μάλλον πέτυχα την ώρα που έκανες edit to post οκ τώρα είδα το μοντέλο που την έχει προσφορά?)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020

arge666

New member
8 December 2010
16
τα χαρακτηριστικά της lg είναι μου άρεσαν (και to design) αντίστοιχο μοντέλο από samsung υπάρχει? και μία άλλη ερώτηση μέχρι πριν λίγα χρόνια όλοι μου έλεγαν για panasonic και εδώ που διάβασα αρκετά δεν είδα να πολύ προτείνεται , έχει μείνει πίσω?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά νέας TV μετά από 8 χρόνια (μετά τη Samsung C530 32" τι;)

Οι Samsung MU6xxx στις 50", εφόσον διαθέτουν VA panels, είναι αντίστοιχες με την πιο πάνω LG. Η Panasonic διέθετε κάποτε στην αγορά κορυφαίες τηλεοράσεις plasma. Όμως, εδώ και μερικά χρόνια, οι plasma έχουν σταματήσει να κατασκευάζονται. Αντίστοιχη εικόνα έχουν πλέον οι OLED, οι οποίες είναι διαθέσιμες (σε τηλεοράσεις) από 55" και πάνω, ενώ είναι ακριβότερες από τις (περισσότερες) LCD ιδίου μεγέθους.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά νέας TV μετά από 8 χρόνια (μετά τη Samsung C530 32" τι;)

Οι 49" συνήθως έχουν IPS/PLS panels που υστερούν σε μαύρο και αντίθεση, έναντι των VA panels, αν και έχουν καλύτερες γωνίες θέασης. Οι περσινές Samsung σειράς 6, ως συνήθως, έχουν πανομοιότυπη εικόνα μεταξύ τους, εκτός αν υπάρχει διαφορετικό panel (κυρίως στις 55" προκύπτει panel lottery).
 

arge666

New member
8 December 2010
16
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά νέας TV μετά από 8 χρόνια (μετά τη Samsung C530 32" τ

Οι 49" συνήθως έχουν IPS/PLS panels που υστερούν σε μαύρο και αντίθεση, έναντι των VA panels, αν και έχουν καλύτερες γωνίες θέασης. Οι περσινές Samsung σειράς 6, ως συνήθως, έχουν πανομοιότυπη εικόνα μεταξύ τους, εκτός αν υπάρχει διαφορετικό panel (κυρίως στις 55" προκύπτει panel lottery).

δηλαδή Μιχάλη μου λες να επιμείνω στην LG σε σχέση με όλες τις άλλες?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά νέας TV μετά από 8 χρόνια (μετά τη Samsung C530 32" τι;)

Αν υπάρχει η δυνατότητα, δες όποια βρεις σε καταστήματα από κοντά. Ουσιαστικά, επιλέγεις σχέδιο και λειτουργικό, αφού η εικόνα τους είναι παρόμοια.
 

arge666

New member
8 December 2010
16
πήγα είδα και την LG UK6470 και την SAMSUNG UE50MU6122 είναι και οι 2 va panel? έχουν μια διαφορά στα 60 ευρώ πάνω η samsung . help me choose one έχω μπερδευτεί η εικόνα μου φαίνεται ίδια
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά νέας TV μετά από 8 χρόνια (μετά τη Samsung C530 32" τι;)

VA panel, αμφότερες. Μόνο μη μετανιώσεις μετά για την επιλογή 50" αντί 55"...
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Αν δε πας να τη δεις απο κοντα δε προκειται να καταλαβεις τιποτα ασε τι γραφουνε εδω μεσα ειναι αναλογα τι εχεις συνηθισει. Επισης αν δε παρεις τηλεκοντρολ να τις ρυθμισεις δε θα καταλαβεις τιποτα γιατι συνηθως ρυθμιζουν καλυτερα αυτες που τους βγαζουν πιο πολλα λεφτα και τις αλλες τις απορυθμιζουν.