Τι πρέπει προσέξω μετά την αγορά

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,069
Mitilini
Επειδή έχω πέσει σε πάνελ που χάλασε σε 3 χρόνια τι πρέπει προσέξω για να δω να μην είναι προβληματικό και αυτό

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Είναι να σου τύχει... αυτό που κάνω εγώ είναι να αγοράζω 5ετη εγγύηση
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Επειδή έχω πέσει σε πάνελ που χάλασε σε 3 χρόνια τι πρέπει προσέξω για να δω να μην είναι προβληματικό και αυτό

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ετσι που καταντησανε σημερα τα panel, να κανεις τον σταυρο σου οταν την παρεις. εγω σε 18 μηνες, 3 προβληματικα panel,και σημερα παλι μεσα μπηκε στο service να ελεγθει γιατι ειναι απο αλλαγη panel την περασμενη εβδομαδα. και μιλαμε για τηλεοραση ναυαρχιδα της samsung σειρα KS8000.
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,069
Mitilini
Ετσι που καταντησανε σημερα τα panel, να κανεις τον σταυρο σου οταν την παρεις. εγω σε 18 μηνες, 3 προβληματικα panel,και σημερα παλι μεσα μπηκε στο service να ελεγθει γιατι ειναι απο αλλαγη panel την περασμενη εβδομαδα. και μιλαμε για τηλεοραση ναυαρχιδα της samsung σειρα KS8000.
Πως το κατάλαβες ότι είχε πρόβλημα εμένα μου έβγαλε μωβ κυλιδες αλλά σε τρία χρόνια και λέω μήπως ήταν προβληματικό από την αρχή και δεν ήταν διακριτό

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Πως το κατάλαβες ότι είχε πρόβλημα εμένα μου έβγαλε μωβ κυλιδες αλλά σε τρία χρόνια και λέω μήπως ήταν προβληματικό από την αρχή και δεν ήταν διακριτό

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου πεταξε κατι κηλιδες στο κατω μερος στους 14 μηνες, διαροη φωτος, εγινε αλλαγη οθονης, μου την εφεραν την περασμενη εβδομαδα, ειχε παλι κατι σημαδια στο κατω μερος, και σημερα θα την ξαναπαρουν για ελεγχο παλι να δουνε τι φταιει και να αποφασησουν τι θα γινει.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Και γω είχα προβληματικό πάνελ. Μια μέρα την άνοιξα και είχε γραμμές. Την αλλάξανε βέβαια χωρίς καμία αντίρρηση. Το ότι είναι ναυαρχίδα μια τηλεόραση δε μου λέει κάτι. 2-3 σχέδια έχουν για πλακέτες και τροφοδοτικά και τα προσαρμόζουν σε κάθε μοντέλο ( λέω εγώ τώρα...)
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Και γω είχα προβληματικό πάνελ. Μια μέρα την άνοιξα και είχε γραμμές. Την αλλάξανε βέβαια χωρίς καμία αντίρρηση. Το ότι είναι ναυαρχίδα μια τηλεόραση δε μου λέει κάτι. 2-3 σχέδια έχουν για πλακέτες και τροφοδοτικά και τα προσαρμόζουν σε κάθε μοντέλο ( λέω εγώ τώρα...)

διαβασε λοιπον και αυτο https://www.rtings.com/tv/learn/panel-lottery-samsung
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,069
Mitilini
Εμένα δεν είχε κάτι ή εγώ δεν το είχα δει. Στα καλά καθούμενα βγήκαν οι μωβ κηλίδες

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Εμένα δεν είχε κάτι ή εγώ δεν το είχα δει. Στα καλά καθούμενα βγήκαν οι μωβ κηλίδες

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδη η τεχνολογια ειναι καινουργια, προβληματα υπαρχουν και θα υπαρξουν, οποτε με καθε αγορα απαραιτητη η 5ετης εγγυηση.
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,069
Mitilini
Εγώ πιστεύω ότι είναι πρόβλημα τον panel va ότι πάνελ έχω ips δεν έχει βγάλει πρόβλημα

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Εγώ πιστεύω ότι είναι πρόβλημα τον panel va ότι πάνελ έχω ips δεν έχει βγάλει πρόβλημα

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μπορει, δεν ειμαι ειδικος και δεν ξερω. εγω ταλαιπωρουμε τωρα εδω και 2 μηνες και ακρη δεν εχω βγαλει, εχω γινει πειραματαζωο της samsung, γιατι δεν κανει αντικατασταση της τηλεορασης και προσπαθει με μπαλωματα τα οποια στοιχιζουν πιο ακριβα.