Ομαδικη αγορα πριονοκορδελων.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sharkovios

AVClub Addicted Member
17 January 2011
1,533
Λούτσα
από αυτόν είχα πάρει εγώ τις κορδέλες μου και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, αλλά ο Παππούς όχι.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Παιδια update στο πρωτο Ποστ!!!
τα δωρεαν μεταφορικα εφαρμοζονται απο 10 τεμαχια και πανω και αυτο ηταν που με οδηγησε σε λαθος συμπερασμα καθως εγω παραγγειλα ακριβως 10 τεμαχια.

Ετσι αξιζει μια ομαδικη παραγγελια για να μαζευτουν 10 τεμαχια.

Ας κανουμε την αρχη.

Wolfgolas 2 TMX 1400mm 8mm
 
Last edited:

sharkovios

AVClub Addicted Member
17 January 2011
1,533
Λούτσα
Παιδια update στο πρωτο Ποστ!!!
τα δωρεαν μεταφορικα εφαρμοζονται απο 10 τεμαχια και πανω και αυτο ηταν που με οδηγησε σε λαθος συμπερασμα καθως εγω παραγγειλα ακριβως 10 τεμαχια.

Ετσι αξιζει μια ομαδικη παραγγελια για να μαζευτουν 10 τεμαχια.

Ας κανουμε την αρχη.

Wolfgolas 2 TMX 1400mm 8mm

1400mm
1 x 8mm &
1 x 6 mm
 

Mr_Kenzo

AVClub Addicted Member
30 May 2015
2,034
Όταν παρέλαβα την bassa 1 έδωσα δείγμα την μαμά κορδέλα και μου έφτιαξαν σε τροχειο στην Ν Φιλαδέλφεια 6, 8,12 με πάχος 0,65 , στο 10 περίπου η καθεμία . Δουλεύουν άψογα , μην τις φοβηθείτε .
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
To παχος ειναι παρα πολυ σημαντικο καθως καθοριζει την αντοχη της κορδελας. Επισης δεν λυγιζει στην παραμικρη αντισταση και ειναι καλυτερη και στις ευθειες κοπες αλλα και στις καμπυλες.
Το παχος της οριτζιναλ κορδελας της scheppach νομιζω ηταν πολυ μικροτερο. Εμενα μου εσπασε σε μια αστεια κοπη.. οταν εκοβα σε 3αρι κοντρα πλακε, κυκλο μεγαλης διαμετρου.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Ειχα παρει δυο απο unicat.
Τη πρωτη τη προλαβα απο τον ηχο μισοσπασμενη στην ενωση μετα απο αρκετες κοπες ομως θα ελεγα σε διαστημα ενος μηνα. Δεν περιμενα να τα φτυσει τοσο γρηγορα
Τωρα φοραω τη δευτερη.
Ειχα αναφερει τη πρωτη εντυπωση μου πως καινουργιες κοβαν σαν ξουραφι. Αλλα μετα απο λιγες κοπες αρχισαν και ζοριζονται.
Θα παρω τωρα παλι απο troxeioshop να επιβεβαιωσω την αντοχη τους στο χρονο, ασχετα αν τις πρωτες δυο τις ξεζουμισα στο τεντωμα και τη ρυθμιση.
Japan vs england
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Τις περισσολτερες φορές δεν φταίει η κορδέλα, εμείς φταίμε.
Η κορδέλα ολταν κ´οβει πρέπει να παραμένει στην ευθεία, εν εμείς στρίβουμε το ξύλο περισσολτερο απ´ ολσο πρέπει με αποτέκεσμα να γυρίζει την κορδέλα λογικό είναι να σπάσει, άσχετα με το πάχος του ξύλου.
Συνήθως δεν σπάει από ζόρι, απ´ το ζόρι μπλοκάρει το μοτέρ, η κορδέλα σπάει απ´ τη στρέβλωση αφού στο σημείο της κόλλησης δεν υπάρχει η ίδια ελαστικότητα.. Όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές.
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Τις περισσολτερες φορές δεν φταίει η κορδέλα, εμείς φταίμε.
Η κορδέλα ολταν κ´οβει πρέπει να παραμένει στην ευθεία, εν εμείς στρίβουμε το ξύλο περισσολτερο απ´ ολσο πρέπει με αποτέκεσμα να γυρίζει την κορδέλα λογικό είναι να σπάσει, άσχετα με το πάχος του ξύλου.
Συνήθως δεν σπάει από ζόρι, απ´ το ζόρι μπλοκάρει το μοτέρ, η κορδέλα σπάει απ´ τη στρέβλωση αφού στο σημείο της κόλλησης δεν υπάρχει η ίδια ελαστικότητα.. Όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές.

+1
Σε εμένα οι κορδέλες χαλάνε όταν βαριέμαι να αλλάξω κορδέλα & π.χ. με 6 mm θέλω να κόψω έναν κορμό (!). Επίσης την ακούνε πολύ στις πολύ κλειστές στροφές στα bandsaw box.
Εκεί υποφέρουν πολύ & πέφτει ραγδαία η απόδοση τους.
 

Saradis

Senior Member
21 June 2016
670
Καλησπέρα, θα μπορούσα να συμμετάσχω κι εγώ στην ομαδική?
Θέλω 2 κορδέλες:
Α. Μήκος 1712mm φάρδος 8mm
B. Μήκος 1712mm φάρδος 10mm
Δεν ξέρω όμως τα TPI και δεν μπορώ να βρώ πόσο κοστίζει η μία απο το link που είχατε βάλει...
 

enduras1

Moderator
Staff member
Καλησπέρα, θα μπορούσα να συμμετάσχω κι εγώ στην ομαδική?
Θέλω 2 κορδέλες:
Α. Μήκος 1712mm φάρδος 8mm
B. Μήκος 1712mm φάρδος 10mm
Δεν ξέρω όμως τα TPI και δεν μπορώ να βρώ πόσο κοστίζει η μία απο το link που είχατε βάλει...
Εννοείται φιλε, απλά θα μεταφέρω το ποστ σου στο σωστό νημα.
Δευτέρα πρωί θα γίνει η παραγγελια.
Είσαι Αθηνα?
 

Saradis

Senior Member
21 June 2016
670
Αθήνα, Μαρούσι.
Αλλά το κόστος ποιο θα είναι?
Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο κάνουν αυτές που θέλω εγώ
 

enduras1

Moderator
Staff member
Αθήνα, Μαρούσι.
Αλλά το κόστος ποιο θα είναι?
Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο κάνουν αυτές που θέλω εγώ

Μπαινεις εδω και βαζεις το μηκος και το πλατος που θελεις να αγορασεις!
https://www.ebay.de/itm/Sageband-Ud...3ad62f2590:m:mRtLiSqvpOiM-NlqNVcFPWA#shpCntId

Στην περιπτωση σου κοστιζουν 7,83 + 8,19 ευρω αντιστοιχα και υπολογιζεις εξτρα κανενα ευρω για μεταφορικα!
 

Saradis

Senior Member
21 June 2016
670
Kαλημέρα,
Είμαι μέσα για παραγγελία. Πως θα γίνει η παραλαβή και που θα βάλω τα χρήματα?
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!