Αγορά 55αρας βοηθειααα

morgoulis

New member
12 September 2018
2
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι εδώ και καιρό σε αναζήτηση 55αρας τηλεόρασης για το σαλόνι μου. Το budget είναι μέχρι 1000 ευρώ και η χρήση π κάνω με την γυναίκα μου είναι κυρίως netflix, κανάλια ελληνικά και κάνα ματσάκι champions league . Έχω δει αρκετά μοντέλα όπως q6f b7 κ αλλά . Θα προτιμούσα όχι oled λόγω burn in! Έχετε να μου προτείνετε κάποια μοντέλα; Έχω διαβάσει ότι σε εικόνα οι sony είναι οι καλύτερες αλλά υστερούν σε λογισμικό (κολλάει το android) σε εκνευριστικο βαθμό ακόμα κ στην αλλαγή καναλιών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 55άρας, βοήθεια

Είναι λίγο δύσκολο να προκύψει burn in σε κάποιαν OLED, εκτός και αν θα προβάλλεται συνέχεια το ίδιο τηλεοπτικό κανάλι, χωρίς διακοπή. Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να δεις τις Samsung M7000/M8000 και Sony EX85xx.
 

morgoulis

New member
12 September 2018
2
Απάντηση: Αγορά 55άρας, βοήθεια

το ξερω ότι ειναι δυσκολο αλλά δε μου αρεσει να χρησιμοποιω κάτι και να έχω το νου μου μη το αφήσω πολύ ωρα στο ιδιο καναλι και χαλασει. εχω δει οτι η εικόνα της oled είναι πολυ μπροστά. Oi Qled αξίζουν για ταινιες αθλητικα κλπ ή είναι καλές μονο για gaming?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 55άρας, βοήθεια

Οι QLED είναι LCD, όπως και οι πιο πάνω προτάσεις...
 

loukas2010

Senior Member
1 April 2010
308
Οι QLED είναι LCD, όπως και οι πιο πάνω προτάσεις...
Εγώ τις έχω δει και σε φίλους. Μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλές... Τελικά δεν βλέπω μεγάλη διαφορά με τις Oled... Και αναρωτιέμαι γιατί τόσο θόρυβο για τις oled;;;Γιατί τελικά οι περισσότεροι δεν κοιτάζουνε ποτέ μέσα στο σκοτάδι...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
louka ενώ μοιράζομαι τις ανησυχίες σου για το burn in (εγώ βέβαια χρησιμοποιώ το μέσο προβολής μου σαν monitor) δεν είναι ούτε καν κοντά στην απόδοση η οποιαδήποτε lcd σε σχέση με τις oled. Ούτε καν κοντά.
 

zoglis78

New member
26 January 2010
31
ΑΡΓΟΣ
Στις αρχές Αυγούστου αγόρασα την Sony 55XE8505 στα 799 . Έκανα έρευνα αγοράς από 05/2018, διαβάζοντας κριτικές, βλέποντας τις τιμές και προσπαθώντας να αποφασίσω για το μέγεθος 55' ή 65' (απόσταση 2,3m).
Τελικά για να μην ξεφύγω υπερβολικά αποφάσισα στην παραπάνω tv και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εικόνα της, ενώ δεν έχω παράπονο από το android. Σημειώνω ότι η προηγούμενη tv ήταν η Philips 40pfl5606 και είχα android box Beelink i68.
Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να επιλέξεις τη μεγαλύτερη διάσταση τηλεόρασης (δλδ 65'), διότι πραγματικά έχει διαφορά στην αίσθηση προβολής. Σε ελάχιστο χρόνο συνήθισα την 55' και έλεγα ότι άξιζε, εάν μπορούσα, να επιλέξω την 65'.
Μόνο μην επιλέξεις εισαγωγικά (entry) μοντέλα τηλεόρασης, αλλά midrange διότι αυτά είναι και τα πιο value for money. Τα πολύ ακριβά και καινούρια είναι όσους μπορούν να αλλάζουν τηλεόραση κάθε 2 χρόνια...
Εάν μπορείς αγόρασε την Sony 65ΧΕ8596, δε θα ξεκολλάς...
 

giannisant

New member
8 February 2018
77
Έχω διαβάσει ότι σε εικόνα οι sony είναι οι καλύτερες αλλά υστερούν σε λογισμικό (κολλάει το android) σε εκνευριστικο βαθμό ακόμα κ στην αλλαγή καναλιών.
Δε μου έχει τύχει ποτέ να μην μπορώ να αλλάξω κανάλι επειδή «κολλάει το Android TV». Θα ήταν αστείο αν ποτέ...
Προς το παρόν, δεν ισχύει αυτό και δε νομίζω ότι όποιος έγραψε τέτοιο πράγμα, το έγραψε από προσωπική εμπειρία στις τηλεοράσεις με Android TV. Τόσο απλά.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
και γω υπερβολικό το βρίσκω ότι κολλάει. σφαίρα σίγουρα δεν είναι, αλλά όχι ότι κολλάει. Για να διαβάζω στα reviews όμως ότι webos και tizen είναι πιο γρήγορα, ε αλήθεια θα είναι. βέβαια εγώ από smart κομμάτι μόνο youtube , netflix και spotify χρησιμοποιώ. Αν κάποιος έχει βάλει 20 εφαρμογές δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται.
Επίσης κάτι μου λέει ότι επειδή είναι android οι εφαρμογές θα κρατήσουν περισσότερο καιρό.
πχ στις samsung απ ότι διαβάζω κόπηκε το youtube στα προ 2012 μοντέλα.
επίσης η φωνητική αναζήτηση στα ελληνικά στο youtube είναι πολύ καλή. Δε ξέρω αν οι άλλες μάρκες υποστηρίζουν ελληνικά αν θες να ψάξεις κάτι.
 

giannisant

New member
8 February 2018
77
Ως χρήστης Android TV της Sony το λέω.
Κι όταν λένε «κολλάει το Android TV», καμία σχέση, μπορεί μερικοί να φοβούνται το Android TV επηρεασμένοι από το Android των κινητών. Απλά υπάρχουν κάμποσα που τρέχουν από πίσω και δεν τα θες, όπως το spyware που λέγεται Samba και το κλείνεις ή το bloatware SonyShelf και επίσης το κλείνεις. Κάνεις και μερικές ρυθμίσεις που χρειάζονται και είσαι έτοιμος. Από εκεί που πήγαινε σε ορισμένα πράγματα νωχελικά (καμία σχέση με «κολλήματα» και πάλι), θα έχεις μια τηλεόραση που πάει παντού σφαίρα κανονικότατα.
Συν το πληρέστερο smart OS σε τηλεόραση με τις περισσότερες εφαρμογές από το Play store του Android και του Android TV (ακόμα και αρχεία στέλνω από την τηλεόραση να τυπωθούν στον εκτυπωτή μου).
Τώρα η φωνητική εντολή στα ελληνικά είναι επίσης ενδιαφέρουσα πχ μπορείς να πεις «καιρός Γλυφάδα» ή «Πανιώνιος Ατρόμητος» ή «Χαρίλαος Τρικούπης» και να σου δώσει απάντηση, όπως επίσης και να κάνει αναζητήσεις, αλλά εντάξει προς το παρόν το θεωρώ γκατζετιά αν και ομολογώ ότι έχει πολύ καλό επίπεδο φωνητικής αναγνώρισης στα ελληνικά.