Έχω περιθώρια αναβάθμισης;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
εχω περιθωρια αναβαθμισης;

YΓŽΒ ΓŽΕΈΓŽβ€œΓŽβ€’ΓŽβ„’ΓŽΕΈ ME ΓŽΒ€ΓŽΕΈΓŽβ„’ΓŽΒ§ΓŽΕΈΓŽΒ₯Σ.png

καλησπερα σε ολους

οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ μου εχει μπει το μικροβιο της αναβαθμισης.
παραπανω θα δειτε ενα σχεδιακι του χωρου. δειτε και τις φωτο στο πρωτο ποστ. το συστημα τωρα ειναι 5.2.2 που ειναι και οριο του ενισχυτη.

αρχικα σχεδιαζα να ριξω τους εσωτερικους τοιχους και να φτιαξω ενα ενιαιο χωρο, οπου θα μπορουσα σε βαθος χρονου να
φτιαξω οτιδηποτε τρελο. π.χ 9.2.4 ή ακομα και auro 3d.

δυστυχως ομως το κοστος για το γκρεμισμα ειναι τρελο γιατι μεσα απο τους τοιχους περνουν ηλεκτρικα καλωδια, καλωδια τηλεφωνου, κεραια τηλεορασης,
ακομα και υδραυλικα, και ολα αυτα θα επρεπε να ξαναφτιαχτουν. συν το κοστος για γυψοσανιδες... αστο καλυτερα.-bye-

οποτε η ερωτηση ειναι: τι περιθωριο αναβαθμισεων εχω στον υπαρχοντα χωρο (3,78χ3,10);
θα μπορουσε να χωρεσει ενα 7.2.4 συστημα ή εστω 5.2.4;

ο καναπες ειναι στον πισω τοιχο με αποσταση θεασης 3,5 μ. θεωρητικα θα μπορουσα να τον τραβηξω λιγο μπροστα, δηλαδη ακριβως κατω απο τα ατμος,(μπλε στο σχεδιο) αλλα σε καμια περιπτωση πανω απο ενα μετρο αφου αυτο θα μου αφησει 2,5μ, απο την οθονη (120")

ενα μετρο ειναι αρκετη αποσταση για back surround; και για 4 ατμος υπαρχει χωρος; (εστω με διαταξη front - back hight);

μηπως ο χωρος εχει φτασει στο οριο του και ειναι καλυτερο να τα αφησω ολα ως εχουν;

περιμενω εναγωνιως τις γνωμες σας.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Re: Το μικρό σινεμαδάκι μου

για να βοηθησω στην οπτικοποιηση ανεβαζω και αυτο το σχεδιακι.
ειναι 7.2.4 με τον καναπε τραβηγμενο ενα περιπου μετρο, με back surround,
και ενα ζευγαρι atmos ακομα.
τα ατμος θα ειναι ειτε top front & top rear με μειονεκτημα τη μικρη αποσταση πισω απο τον καναπε, ειτε
front high & rear high ψηλα στους τοιχους που ξερω οτι δεν ειναι στις προδιαγραφες της dolby.
αξιζει να το κανω, ή θα μαζευτουν πολλα ηχεια σε μικρο χωρο; (3,78χ3,10)
μηπως να περιοριστω σε 5.2.4, ή οπως ειπα παραπανω, ο χωρος εχει φτασει στο οριο του και ειναι καλυτερο να τα αφησω ολα ως εχουν;
 

Attachments

  • sys 7.2.4.png
    sys 7.2.4.png
    4.4 KB · Views: 277

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Re: Το μικρό σινεμαδάκι μου

αν η απόσταση του καναπε από τον πλαινό τοιχο είναι πολύ κοντά 50 cm ας πούμε δεν νομίζω ότι είναι σωστό να βάλεις πλαινά suround γιατί θα τα ακούς κυριολεκτικα μέσα στα αυτιά σου και θα καταστρέφει την ηχητική απόλαυση στον όποιο ακροατή.θα μπορούσες να δοκιμάσεις το υπόλοιπο σεταπ αλλά θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ότι λόγω του οντως περιορισμένου χώρου η αναβάθμιση θα είναι μικρή εώς ανυπαρκτη.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Re: Το μικρό σινεμαδάκι μου

Φωτη ευχαριστω για την απαντηση.

το να δοκιμασω το σεταπ σημαινει αγορα ενισχυτη 9.2 δηλαδη τουλαχιστο 1000ε.
οποτε θελω να ειμαι σιγουρος για την καλυτερ δυνατη επιλογη σεταπ για το χωρο, πριν προχωρισω σε αγορες.
(για αυτο δεν ρωτησα ακομα τιποτα για εξοπλισμο)

το συνολικο πλατος του δωματιου ειναι 3,1μ. και του καναπε 1,8μ. Απο τη θεση ακροασης
υπαρχει 1,55μ αριστερα και αλλο τοσο δεξια. και τωρα ετσι ειναι, απλα ο καναπες και τα ηχεια ειναι στον πισω τοιχο.
αυτο που με προβληματιζει ειναι αν το ενα μετρο που θα τραβηξω τον καναπε ειναι αρκετο για να βαλω surround back
πισω απο τον καναπε,και ατμος απο πανω. (στο ποστ 1 ειναι οπως ειναι τωρα. και στο 2 οπως θελω να το κανω).

για μπροστα τι λετε; να αλλαξω τις taga κολωνες με καλα βιβλιοθηκης;
 
Last edited by a moderator:

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Ευχαριστώ τους moderators για την αποκοπή/μεταφορά στη σωστή θέση.:a0210:
Εξοπλισμος:


Onkyo tx nr555
taga harmony tav-506 v.2
jbl control one (στο ταβανι για atmos-dtsx)
jamo j10 sub + Pure Acoustics RB Sub 1150
optoma hd 142x
sony BDP-S6500 blueray
zidoo x10
οθονη diy με τη βοηθεια των σχετικων νηματων του φορουμ.
Ηχομονωση από εδώ: https://www.amazon.de/gp/product/B06...?ie=UTF8&psc=1

Λοιπόν ποια η γνώμη σας; Έχω περιθώριο για αναβάθμιση σε αυτό το χώρο;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γνώμη μου, καλύτερη μπροστινή τριάδα ( ή και καλύτερη πενταδα αν σε παιρνει) και στήσιμο του καναπέ πιο μπροστά. Θέσεις ηχείων όπως τις έχεις τώρα αν και τα surround αξίζει να τα δοκιμάσεις και στα πλάγια της νέας θεσης ώστε να μείνεις πιστος στις προδιαγραφές.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Κατι τετοιο σκεφτόμουν και εγω. πρώτα τριάδα εως 600 , και νεο sub 12" εως 500 .
Σε δεύτερη φάση τα υπόλοιπα ηχεία, και τέλος ο ενισχυτής.

Έχουμε όμως ένα θεματακι : τα νέα ηχεία θα τα οδηγεί για αρκετό καιρό ο παλιός ενισχυτής. Θα πρέπει οπότε να είναι
Ευκολο-οδηγητα. Π.χ sensitivity 90db και impendnce 8 ohm.

Είχα σκεφτεί τα polk signature s55, αλλά μήπως θα έπρεπε να κοιτάζω για βιβλιοθήκης π.χ klipsch rp160 ή monitor audio bronze2;
Όσο για το sub υπάρχει κάποιο 12αρι που να φτάνει στα 20hz;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Όλα γίνονται, όρεξη να υπάρχει. Να δες εδώ Dolby Atmos 7.2.6/DTS:X 7.2.4/Auro-3D 13.2 σε ένα χώρο με συνολικά 10 ηχεία για την πληροφορία του ύψους.

https://www.svsound.com/blogs/featu...medium=social&utm_campaign=featuredsystemjeff

Ή εδώ με ελαφρώς λιγότερα.

https://www.svsound.com/blogs/featu...ampaign=featuredsystemjoseph&utm_content=Q318


Δες τη φωτό από κάτω προς τα πάνω να πάρεις ιδέες.

40607226_1860926690662627_1419903358990286848_o.jpg


Εκείνο που θα πρέπει να προσέξεις, είναι όπως είπε και ο Panoramix, να έχεις την κατάλληλη απόσταση τραβώντας ενδεχομένως πιο μπροστά λίγο τον καναπέ. Πάντως σε παίρνει για αναβάθμιση, άνετα. Το δύσκολο θα ήταν να είχες κολλημένο τον καναπέ στον τοίχο, όπου εκεί δυστυχώς δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Καλησπέρα Λεωνίδα (νομίζω)

Ο καναπές τώρα με διαταξη 5.2.2 είναι κολλημένος στον πίσω τοίχο. Μπορώ να τον τραβηξω ενα μέτρο το πολύ
(Όπως στο δεύτερο σχέδιο), αλλά όχι περισσότερο γιατί μετά θα είμαι πολύ κοντά στην οθόνη.
Η απορία μου είναι αν αυτό το ενα μέτρο είναι αρκετό για να βάλω απο πίσω ενα ζευγάρι back surround,
και άλλο ενα ζευγάρι ατμός στο ταβάνι.
Με αυτή τη διάταξη η θέση ακρόασης δεν θα είναι στο κέντρο του νοητού ορθογωνίου που σχηματίζουν τα 4 ατμός
(ναι έχω μελετήσει τα σχεδιαγράμματα) αλλά ποιο κοντά στα πίσω. πιστεύεις οτι είναι πρόβλημα αυτό ή διορθώνεται απο το room corrction;
Μιλάμε για 7.2.4
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Θα προτιμούσα setup με Front & Rear Height στην περίπτωσή σου με τα Rear Height επάνω από τις θέσεις των surround, με υπολογισμό στο ύψος της τοποθέτησης ως προς τη γωνία που θα έχουν τα ηχεία προς τη θέση ακρόασης. Απλοποιεί περισσότερο τα πράγματα, καθώς είναι πάντα προτιμότερο οι αποστάσεις των ηχείων κατά Dolby να διατηρούνται μεταξύ τους σταθερές, ακόμα κι αν το εμπρός πεδίο απέχει περισσότερο από τον πίσω τοίχο (η περίπτωσή σου) που σημαίνει πολύ μικρές γωνίες σε σχέση με τη θέση ακρόασης των εμπρός και πίσω overhead ηχείων.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Ναι και εγώ νομίζω οτι είναι καλύτερα έτσι.
Αλλά όπως είπε ο panoramix πρωτα θα αρχίσω με εμπρός τριάδα, και μετά σταδιακά τα υπόλοιπα.
Ποια η γνώμη σου; Δαπέδου όπως τα Πολκ που έγραψα πριν, ή βιβλιοθήκης klipsch ή monitor audio.
Άλλες προτάσεις; sub 12αρι που να φτάνει τα 20hz και κοστιζει 450 με 500 ευρώ υπάρχει;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Η γνώμη μου για τη χρήση δαπέδου είναι γνωστή. Όταν θελήσεις να ακούς 2.0 χωρίς sub και όταν η πρόσληψη ισχύος δεν επαρκεί σε κάποιο βάσης/ραφιού για τη δουλειά που θες.

Η σειρά Signature της Polk είναι πολύ καλή. Μην την προσπεράσεις. Από και και πέρα, τα καλά sub θέλουν σχεδόν ένα χιλιαρικάκι κοντά για να σου δώσουν αυτό που ορίζεις ως προδιαγραφές. Δεν ξεκινάς από το sub καλύτερα;
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
καλημερα

παρακατω ειναι μερικες επιλογες για μπροστινη τριαδα. θα ηταν καλο να ειναι ευκολο-οδηγητα γιατι ο ενισχυτης θα αλλαχτει τελευταιος.
ποια η γνωμη σας για τους παρακατω συνδιασμους σε σχεση με το χωρο;

MAGNAT TEMPUS 77
Magnat Tempus Center 22
Magnat Tempus 33

audio monitor 300
audio monitor 100
audio monitor Monitor C150

polk s55
Polk Audio S15
Polk Audio S30

Klipsch R 28 f
Klipsch R 25 c
Klipsch R 15 m

επιπλεον ιδεες παντα ευπροσδεκτες.

ευχαριστω
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
ετσι θα γινει..... καποια στιγμη...
τα μπλε ειναι front & rear high.
 

Attachments

  • home cinema1.png
    home cinema1.png
    19.6 KB · Views: 144
  • home cinema2.png
    home cinema2.png
    17.2 KB · Views: 143
  • home cinema3.png
    home cinema3.png
    11 KB · Views: 143
  • home cinema4.png
    home cinema4.png
    17.2 KB · Views: 144
  • home cinema5.png
    home cinema5.png
    8.8 KB · Views: 140

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Καλημέρα

Το πρότζεκτ καθυστερεί λογο μίας όχι τόσο μικρης λεπτομέρειας.
Σκοπεύω να πάρω ένα receiver με 9.2 power και 11.2 processing (denon avrx4500, maranzt 6013, onkyo tx rz830),
και ενα τελικο 2καναλο ώστε να έχω το 7.2.4.
Το σχέδιο ήταν ο τελικός να οδηγεί τα 2 μπροστά ηχεία και ο receiver τα υπόλοιπα. (λογικό).
Διάβασα όμως κάποια μανιουαλ και από οτι κατάλαβα ο τελικός πρέπει/μπορεί να οδηγεί μονο τα έξτρα ηχεία υψους
Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο amp assign.
Ξέρετε αν παραγματι ισχύει αυτό στο επίπεδο των ενισχυτών που ανέφεραν παραπανω; Είναι λογικό να πρέπει να αγοράσω
ενα ακριβό τελικό μόνο για ενα ζευγάρι atmos;
Υπάρχει κάποιος ενισχυτής που να μπορεί να κάνει αυτό που θέλω; (7.2.4 με τον τελικό στα μπροστά)

Ευχαριστω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν γίνεται. Το μόνο που υπάρχει είναι σε κάποιες μάρκες και μάλλον αφορά τα πολύ ακριβά μοντέλα, να μπορείς να κλείσεις τα τελικά στάδια κατ' επιλογή. Assign όμως να κάνεις τις εξόδους ισχύος σε όποια κανάλια θέλεις, δεν υπάρχει δυνατότητα.
Θέλεις 11καναλο receiver με λίγα λόγια γι' αυτό που λες, που να μην χρησιμοποιείς τα εμπρός τελικά στάδια ισχύος του.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
να χρησιμοποιησω τον παλιο avr σαν τελικο γινεται;

δηλαδη να συνδεσω το pre amp των εξτρα ηχειων υψους του καινουργιου avr σε μια αναλογικη εισοδο του ονκυο, να επιλεξω pure mode,
και να βαλω την ενταση καπου στο 80%.
αν ενεργοποιησω και το zone 2 του ονκυο ισως να μπορω να οδηγησω απο τον ονκυο και τα 4 ηχεια υψους, και αφησω στον καινουργιο
τα υπολοιπα.

ειναι εφικτο;

διαφορετικα εχω δυο επιλογες:

1. ξεχναω το 7.2.4 και παω σε 5.2.4 (εχω και τον περιοσμο του χωρου)

2. αγοραζω απο αμαζον ενα απο αυτα τα φθηνα 2καναλα κουτακια για να οδηγει μονο ενα ζευγαρι ηχειων υψους.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μην μπλέκεις AVR μεταξύ τους και δη υποδεέστερο μηχανάκι για τελικό σε αυτό που θες να κάνεις; Onkyo; Ποιόν; Έχεις κανένα θηρίο του παρελθόντος με τελικά στάδια βαρβάτα και δυνατότητα παράκαμψης των προενισχυτικών σταδίων του;
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
οχι μονο ενα ενα ταπεινο tx nr555, και ενα integrated stereo technics που και αυτος δεν μπαινει στην εξισωση φανταζομαι...