HDMI σε HDMI & SPDIF

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Καλημερα
Προσπαθω να οδηγησω εικονα και ηχο απο ενα MAG250 σε προβολεα και ενισχυτη σε μια αποσταση περιπου 7-8 μετρα.
Αγορασα ενα switch οπως στην φωτο

41hnEM9BFnL._SY355_.jpg

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι μου εμφανιζει εικονα και μου φερνει ηχο για 5-6 δευτερολεπτα και ματε σταματα.

Το πηγα κοντα στο MAG και στην Tv ωστε να μειωσω μηκος HDMI και μου κανει το ιδιο.
IMG_5906.jpg
Το μονο που σκεφτομαι τωρα ειναι να παιξω με τις αναλυσεις του MAG (τωρα ειναι σε 1080p, 50Hz).

Επισης εχει επανω διακοπτη για επιλογες PASS-2CH-5.1
Φαινεται οτι στο PASS μου περναει την εικονα εστω για λιγο

Καμμια βοηθεια?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: HDMI σε HDMI & SPDIF

Αυτο δεν ειναι σουιτσερ, ειναι κονβερτερ.
Σκοπος του ειναι να μετατρεψει τον ψηφιακο ηχο σε αναλογικο και να τον δωσει σε εξοδο rca, ωστε να παρουν ηχο συσκευες που δεν εχουν καποια ψηφιακη εισοδο.
Αρα να υποθεσω οτι το εβαλες γιατι ο ενισχυτης σου δεν εχει καποια ψηφιακη εισοδο ηχου. ?

Αν συνδεσεις προβολεα και mag250 μονα τους με το μακρυ καλωδιο hdmi κλειδωνει κανονικα η εικονα. ?
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Δϊνει και ψηφιακή έξοδο οπτική. Ουσιαστικά σπάει το Hdmi σε Hdmi και οπτική γιά ήχο. Σε καλύπτει γιά κάποιο ενισχυτή που δεν έχει Hdmi είσοδο.

Κατέχοντας 2 άντίστοιχες συσκευές έχω καταλάβει ότι παιζει ρόλο και το καλώδιο ή μάλλον τα καλώδια - δοκίμασε κάποια διαφορετικά.
Οπως παιζει ρόλο και το μήκος των καλωδίων, αρχικά δοκίμασε το με μήκη 1 μέτρου στην είσοδο και έξοδο να δεις αν παίζει. Και μετά προσθέτεις μεγαλύτερο .


Οταν γράφεις σταματά εννοείς σταματά τελείως ή σταματά μόνο ο ήχος .
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: HDMI σε HDMI & SPDIF

Δϊνει και ψηφιακή έξοδο οπτική. Ουσιαστικά σπάει το Hdmi σε Hdmi και οπτική γιά ήχο. Σε καλύπτει γιά κάποιο ενισχυτή που δεν έχει Hdmi είσοδο.

Κατέχοντας 2 άντίστοιχες συσκευές έχω καταλάβει ότι παιζει ρόλο και το καλώδιο ή μάλλον τα καλώδια - δοκίμασε κάποια διαφορετικά.
Οπως παιζει ρόλο και το μήκος των καλωδίων, αρχικά δοκίμασε το με μήκη 1 μέτρου στην είσοδο και έξοδο να δεις αν παίζει. Και μετά προσθέτεις μεγαλύτερο .


Οταν γράφεις σταματά εννοείς σταματά τελείως ή σταματά μόνο ο ήχος .

1)
Δεν ξερω αν ως splitter βγαζοντας και οπτικη μειωνεται το σημα και για αυτο χανεται η εικονα. (ή αν ειναι προβληματικη η συσκευη και απλα ετυχε)

2)
Το MAG250 ως πηγη, διαθετει ΚΑΙ οπτικη εξοδο ηχου. Αρα, δεν εχει κανενα νοημα να προστεθει στην αλυσιδα αλλη μια συσκευη για να παρεχει οπτικη εξοδο.
Δεν ξερω κι αν αυτο το μαραφετι δημιουργει και καποιο προβλημα που εχει να κανει με το HDCP.

Ας μας πει ο φιλος με ποιο σκοπο εβαλε αυτο το converter και ποιον ενισχυτη ηχου εχει.
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Λοιπον...

Ο προβολεας μου είναι τοποθετημένος μακρια από την τηλεοραση μου και την κυριως πηγη (MAG)
Ο σκοπος μου ηταν να μπορω να δω "τηλεοραση" στον προβολες όταν θελω (αγωνες κτλ) ενώ στην τηλεοραση θα βλεπουν οι υπολοιποι Digea
ΑΡα ηθελα με ένα καλωδιο να μεταφερω την εξοδο του MAG εκει που είναι τωρα ένα media player που τροφοδοτεί τον προβολεα και τον ενισχυτή μου (ένα συστημα 5.1 Sony της πλακας)
Βρηκα σαν λυση αυτό και το δοκιμασα, Δειχνει και ακούγεται για 5-6 δευτερόλεπτα και μετα σταματα (σβηνει ακομα και το ενδεικτικο λεντακι του converter) και η εικονα και ο ηχος.
Το πηγα διπλα στην τιβι και δοκιμασα με μικρο σε μηκος HDMI. Ακριβως το ιδιο
Θεωρω λοιπον ότι η το converter/switch εχει θεμα η κατι άλλο συμβαινει...
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Re: Απάντηση: HDMI σε HDMI & SPDIF

Λοιπον...

Ο προβολεας μου είναι τοποθετημένος μακρια από την τηλεοραση μου και την κυριως πηγη (MAG)
Ο σκοπος μου ηταν να μπορω να δω "τηλεοραση" στον προβολες όταν θελω (αγωνες κτλ) ενώ στην τηλεοραση θα βλεπουν οι υπολοιποι Digea
ΑΡα ηθελα με ένα καλωδιο να μεταφερω την εξοδο του MAG εκει που είναι τωρα ένα media player που τροφοδοτεί τον προβολεα και τον ενισχυτή μου (ένα συστημα 5.1 Sony της πλακας)
Βρηκα σαν λυση αυτό και το δοκιμασα, Δειχνει και ακούγεται για 5-6 δευτερόλεπτα και μετα σταματα (σβηνει ακομα και το ενδεικτικο λεντακι του converter) και η εικονα και ο ηχος.
Το πηγα διπλα στην τιβι και δοκιμασα με μικρο σε μηκος HDMI. Ακριβως το ιδιο
Θεωρω λοιπον ότι η το converter/switch εχει θεμα η κατι άλλο συμβαινει...

Προσπάθησε να λειτουργήσεις την συσκευή μεμονωμένα . Tv-box - HDMI converter - HDMI tv (μόνο αυτά). Μη συνδέσεις οπτική. Κάνει το ίδιο. ?
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Απάντηση: Re: Απάντηση: HDMI σε HDMI & SPDIF

Προσπάθησε να λειτουργήσεις την συσκευή μεμονωμένα . Tv-box - HDMI converter - HDMI tv (μόνο αυτά). Μη συνδέσεις οπτική. Κάνει το ίδιο. ?

Ναι! Δεν συνδεσα οπτικη καθολου...

Η περιπτωση της αναλυσης παιζει?
Μπορει για καποιο λογο να μην "κλειδωνει"?
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Προσπάθησε να αλλάξεις την πηγή του σήματος HDMI . Δοκίμασε έναν απλό δέκτη Digea με έξοδο HDMI.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Λοιπον...

Ο προβολεας μου είναι τοποθετημένος μακρια από την τηλεοραση μου και την κυριως πηγη (MAG)
Ο σκοπος μου ηταν να μπορω να δω "τηλεοραση" στον προβολες όταν θελω (αγωνες κτλ) ενώ στην τηλεοραση θα βλεπουν οι υπολοιποι Digea
ΑΡα ηθελα με ένα καλωδιο να μεταφερω την εξοδο του MAG εκει που είναι τωρα ένα media player που τροφοδοτεί τον προβολεα και τον ενισχυτή μου (ένα συστημα 5.1 Sony της πλακας)
Βρηκα σαν λυση αυτό και το δοκιμασα, Δειχνει και ακούγεται για 5-6 δευτερόλεπτα και μετα σταματα (σβηνει ακομα και το ενδεικτικο λεντακι του converter) και η εικονα και ο ηχος.
Το πηγα διπλα στην τιβι και δοκιμασα με μικρο σε μηκος HDMI. Ακριβως το ιδιο
Θεωρω λοιπον ότι η το converter/switch εχει θεμα η κατι άλλο συμβαινει...

Εξακολουθω να ειμαι λιγο μπερδεμενος.
Γιατι δεν βαζεις το mag μαζι με τον sony ενισχυτη στο ιδιο σημειο. ? Ετσι, το mag θα δινει απ ευθειας με την οπτικη του στον sony και το θεμα ηχου λυθηκε.
Απο το Mag επισης, θα συνδεσεις και ενα καλωδιο Hdmi 8-10μ στον προβολεα που ειναι μακρια και τελειωσε και το θεμα της εικονας.
Τι δεν εχω καταλαβει και γιατι μπηκε ο converter στην αλυσιδα. ?
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Εξακολουθω να ειμαι λιγο μπερδεμενος.
Γιατι δεν βαζεις το mag μαζι με τον sony ενισχυτη στο ιδιο σημειο. ? Ετσι, το mag θα δινει απ ευθειας με την οπτικη του στον sony και το θεμα ηχου λυθηκε.
Απο το Mag επισης, θα συνδεσεις και ενα καλωδιο Hdmi 8-10μ στον προβολεα που ειναι μακρια και τελειωσε και το θεμα της εικονας.
Τι δεν εχω καταλαβει και γιατι μπηκε ο converter στην αλυσιδα. ?

Στο σημειο που ειναι ο ενισχυτης εχω media player και βλεπω ταινιες στον προβοιλεα και ειναι μακρια απο το MAG
Για να παει μονιμα καλωδιο απο το MAG στον προβολεα θα περασει στο κεντρο του χωρου (μη εφικτο, λογω χαμηλου WAF)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Συγνωμη εξακολουθω μια απο τα ιδια.

Δεν εχω καταλαβει Τι δουλεια εχει ενα ΑΛΛΟ media player, αν το mag θα ειναι ΔΕΥΤΕΡΟ media player ή θα αντικατασταστησει το πρωτο, γιατι δεν μετακινεις το Mag εκει που ειναι το αλλο Player και υπαρχει ΗΔΗ hdmi καλωδιο, που βρισκονται ΟΛΑ αυτα μεσα στο χωρο (εμπρος πισω πλαι σε επιπλα κλπ)

ο ενισχυτης δεν βρισκεται σε καποιο επιπλο οπου ΕΚΕΙ καταληγει και το καλωδιο hdmi του προβολεα. ?
Εαν ναι, ΕΚΕΙ βαλε και το mag ως πηγη.
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Επειδη ο χωρος δεν ειναι ευκολος και δεν μπορω να εξηγησω καλυτερα να μεινουμε στο γιατι δεν λειτουργει το μπλιμπλικι?
Κανονικα δεν επρεπε να εβγαζε εικονα και ηχο (η να μην εβγαζε)?
Γιατι να βγαζει για λιγα δευτερολεπτα?
Φταιει το καλωδιο? Δοκιμασα και αλλο κοντυτερο...
Φταιει η αναλυση? Δεν δοκιμασα ακομα τιποτα...
Θα δοκιμασω με αποκωδικοποιητη DIGEA οπως προτεινει ο φιλος alfaalfa...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Σε αυτα τα ερωτηματα απαντησα, ομως με υποθεσεις.

1) ειναι χαλασμενο/προβληματικο.
2) Κατι δεν κλειδωνει σωστα με το HDCP με το συγκεκριμενο converter.
3) Προκαλει μεγαλη πτωση σηματος. (το πιο απιθανο αφου ουτε με κοντο καλωδιο εγινε δουλεια. Μειωσε και αναλυση σε 720p να δεις αν παιξει, ον οχι δεν φταιει το 3)

Το μονο που μπορω να συμβουλευσω ειναι δοκιμες. Αντι για προβολεα, βαλε την Tv και με κοντο καλωδιο. Παιζει. ? Αν οχι, το μηχανακι δεν μας τα λεει καθολου καλα. Αν παιζει, κατι συμβαινει και ο προβολεας ΔΕΝ μπορει να κλειδωσει σημα οταν στην αλυσιδα υπαρχει το Mag και το κονβερτερ.
Επισης δοκιμασε το κονβερτερ με το ΑΛΛΟ Player και οχι το Mag, μηπως ετσι παιξει ο προβολεας.


Αλλη λυση του τυπου σουιτσερ, σπλιτερ κλπ δεν μπορω να προτεινω προς ωρας αφου δεν εχω καταλαβει τις συνδεσμολογιες απο ολοκληρο το setup σου.

Υ.Γ. βαλε και σε mode 5.1 το κονβερτερ για να δουμε εαν παιζει ηχο απο την οπτικη του ή τα εχει φτυσει και εκει.
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Σε αυτα τα ερωτηματα απαντησα, ομως με υποθεσεις.

1) ειναι χαλασμενο/προβληματικο.
2) Κατι δεν κλειδωνει σωστα με το HDCP με το συγκεκριμενο converter.
3) Προκαλει μεγαλη πτωση σηματος. (το πιο απιθανο αφου ουτε με κοντο καλωδιο εγινε δουλεια. Μειωσε και αναλυση σε 720p να δεις αν παιξει, ον οχι δεν φταιει το 3)

Το μονο που μπορω να συμβουλευσω ειναι δοκιμες. Αντι για προβολεα, βαλε την Tv και με κοντο καλωδιο. Παιζει. ? Αν οχι, το μηχανακι δεν μας τα λεει καθολου καλα. Αν παιζει, κατι συμβαινει και ο προβολεας ΔΕΝ μπορει να κλειδωσει σημα οταν στην αλυσιδα υπαρχει το Mag και το κονβερτερ.
Επισης δοκιμασε το κονβερτερ με το ΑΛΛΟ Player και οχι το Mag, μηπως ετσι παιξει ο προβολεας.


Αλλη λυση του τυπου σουιτσερ, σπλιτερ κλπ δεν μπορω να προτεινω προς ωρας αφου δεν εχω καταλαβει τις συνδεσμολογιες απο ολοκληρο το setup σου.

Υ.Γ. βαλε και σε mode 5.1 το κονβερτερ για να δουμε εαν παιζει ηχο απο την οπτικη του ή τα εχει φτυσει και εκει.

THX!! -bye-
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: HDMI σε HDMI & SPDIF

To αστειο που μου συνεβηκε ειναι το εξης.
Διαβαζω το θεμα με το mag250 και το converter απο το tapatalk.
Και αναμεσα στα μηνυματα τσουπ, ενα διαφημιστικο μπανερακι του tapatalk με το mag250.
Το παταω να ανοιξει για να δω στα specs αν εχει οπτικη εξοδο.
Και διαβαζω καποιο κειμενο που εγραφε το εξης:

37c990ad7acc1eb329e9320923bdba1b.jpg


:D
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Λες να μην παίζει επειδή δεν μου αρέσουν τα λαχανικά και γενικά τα πράσινα;;;😂😂
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Δοκιμασα το βραδυ να αλλαξω πηγη.
Εβαλα το media player (ενα WD) και ειναι παρομοια συμπεριφορα.
Μετα απο μερικα δευτερολεπτα σταματα να δειχνει/ακουγεται
Τα δευτερολεπτα ειναι ομως περισσοτερα (περιπου τα διπλασια 10 vs. 5)
Θα παιξω και με τις αναλυσεις σημερα μπας και καταληξω καπου.

Το SPDIF εχει περιορισμο μηκους?
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Παίδες αυτά τα switchers είναι συνήθως προβληματικά... Ιδιαίτερα οι φθηνές κινεζικές υλοποιήσεις...

Επιστροφή και δοκιμή με καινούργιο...

Έχω και εγώ κάποιες παρόμοιες ανάγκες και κατέληξα σε ένα του 50ρικου που περιμένω από το αγγλικό άμαζον, ελπίζοντας να βγει καλό...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk