[Επίσημο] iPhone Xs | Xs Max

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
i-Phone-Xs.jpg



Χθες 12/09/2018 ανακοινώθηκαν τα νέα κινητά της Apple που αντικαθιστούν το Χ και προσφέρουν νέα χαρακτηριστικά σε όλους τους τομές, δύναμη, οθόνη, μπαταρία, χρώματα, κτλ. :grinning-smiley-043

Ας δούμε όμως επιγραμματικά κάποια χαρακτηριστικά του :
Το 1ο μοντέλο με όνομα Xs έχει την ίδια μεγέθους οθόνη με το Χ ενώ το Xs Max φθάνει τις 6,5".
Ο νέος επεξεργαστής του είναι ο A12 Bionic, ο πρώτος επεξεργαστής τεχνολογίας 7-nanometer στην βιομηχανία. Ο εν λόγω επεξεργαστής έχει νέα τεχνολογία αναγνώρισης βιομετρικών, με αποτέλεσμα να μας αναγνωρίζει γρηγορότερα. Διαθέτει 6 πυρήνες, όπου 2 πυρήνες είναι μέγιστης απόδοσης και 4 πυρήνες κανονικής απόδοσης.
Στην οθόνη η Super Retina διαθέτει custom OLED σχεδιασμό και υποστηρίζει Dolby Vision & HDR10, το οποίο σημαίνει ότι θα μπορούμε να παρακολουθήσουμε 4K υλικό.
Το μέγεθος του Xs Max είναι στα πλαίσια του 8 Plus, παρόλο που έχει μεγαλύτερη οθόνη.
Τα νέα κινητά είναι IP68, που σημαίνει ότι είναι αδιάβροχα μέχρι τα 2 μέτρα για 30 λεπτά της ώρας.
Η GPU είναι και αυτή βελτιωμένη, με 4 πυρήνες.
Η μπαταρία προσφέρει 30 λεπτά της ώρας επιπλέον από το Χ, ενώ στο Xs Max 90 λεπτά επιπλέον από το Χ.
Η οπίσθεια κάμερα διαθέτει advanced depth segmentation, Smart HDR, advanced bokeh ποιότητα σε Portrait φωτογραφίες. Ο 12 mp σένσορας διαθέτει dual optical image stabilization με 2x optical zoom, ενώ είναι 2 φορές ταχύτερος από τον αντίστοιχο του Χ.
Διαθέτει 4 μικρόφωνα οπότε η εγγραφή video είναι stereo.
Διαθέσιμες χωρητικότητες : 64GB, 256GB, και 512GB.
Διαθέσιμα χρώματα : Space Gray, Silver, και Gold.



Πηγές :

https://www.macrumors.com/2018/09/12/apple-announces-iphone-xs/


1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Καλή περίπτωση για κάποιον που έχει 8αρη ή και παλαιότερο αλλά πιστεύω δύσκολα θα ενθουσιάσει κάποιον που έχει ήδη το 10αρι. Δεν νομίζω όμως ότι έτσι και αλλιώς ενδιαφέρονται να προσεγγίσουν αυτούς που έχουν το 10αρι.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Εργαλεία... Εμενα με ιντριγκάρει αυτό το Portrait real time depth mode.
Cpu/gpu έχουν ξεφύγει αν αληθεύουν τα νούμερα που ειπώθηκαν στην παρουσίαση (5 trillion operations per sec.)
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Εργαλεία... Εμενα με ιντριγκάρει αυτό το Portrait real time depth mode.
Cpu/gpu έχουν ξεφύγει αν αληθεύουν τα νούμερα που ειπώθηκαν στην παρουσίαση (5 trillion operations per sec.)

με αυτα τα κολπα που εχουν αρχισει να κανουν τα κινητα εχουν ξεφυγει στον φωτογραφικό τομέα
μου αρέσει η ορολογια του anandtech "Computational photography"

Γενικά καλα νέα για τους οπαδους, ολα τα νέα μοντέλα
Το μικρό και φθηνο να φανταστώ θα γίνει αναρπαστο
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Έχουν ξεφύγει και οι τιμές.

ΧS MAX 512GB = 1750 ευρώ!

Πριν λίγο καιρό μιλούσαμε για το ψυχολογικό φράγμα των χιλίων ευρώ, τώρα πλησιάζουμε στο φράγμα του διχίλιαρου!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
με αυτα τα κολπα που εχουν αρχισει να κανουν τα κινητα εχουν ξεφυγει στον φωτογραφικό τομέα
μου αρέσει η ορολογια του anandtech "Computational photography"

Γενικά καλα νέα για τους οπαδους, ολα τα νέα μοντέλα
Το μικρό και φθηνο να φανταστώ θα γίνει αναρπαστο

Και εγώ πιστεύω ότι θα υπάρξουν μεγάλα gains (σύντομα ή εν καιρώ) από το computational photography, όταν αξιοποιείται τόσο horsepower για real time analysis των καρε από όλες τις απόψεις.
Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα βλέπαμε αν η apple έβγαζε κάμερα με μεγάλους σενσορες και φακούς, σε συνεργασία με τους μεγάλους παικτες του χώρου..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Επειδη την βλεπω τη δουλεια... μονο και μονο επειδη η apple εβαλε τον ορο "computational photography" στο powerpoint της δεν σημαινει οτι αυτη το εφηυρε κιολας :)
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Επειδη την βλεπω τη δουλεια... μονο και μονο επειδη η apple εβαλε τον ορο "computational photography" στο powerpoint της δεν σημαινει οτι αυτη το εφηυρε κιολας :)

Στο keynote εννοείς
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPhone Xs & Xs Max

Επειδη την βλεπω τη δουλεια... μονο και μονο επειδη η apple εβαλε τον ορο "computational photography" στο powerpoint της δεν σημαινει οτι αυτη το εφηυρε κιολας :)

Ποιος είπε ότι την εφηύρε; Άλλωστε η apple δεν φημίζεται τόσο για την εφεύρεση μιας τεχνολογίας αλλά για την βέλτιστη υλοποίηση της ;)
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Φετος ελεγα να αλλάξω το 7plus μου,αλλά δεν ψήθηκα ιδιαίτερα.
Μόνη αφορμή θα ήταν ότι έχω άτομο να πουλήσω το 7plus σε πολύ καλή τιμή,αλλά και πάλι δεν με ιντριγκάρει λ.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Κοιτα, αν δεν σε ιντριγκάρει το Χs (ανεξαρτήτως τιμής), τότε πραγματικά δεν ξέρω τι θα μπορούσε να σε ιντριγκάρει...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone Xs & Xs Max

Κοιτα, αν δεν σε ιντριγκάρει το Χs (ανεξαρτήτως τιμής), τότε πραγματικά δεν ξέρω τι θα μπορούσε να σε ιντριγκάρει...

Ok, κορυφαίο κινητό, αλλα δεν ειναι και συγκλονιστικο upgrade σε σχεση με το Iphone X.
Με τρωει η περιέργεια να δω ποιο θα ειναι το επομενο design στις συσκευές της Apple.

Παντως ασχετως προτίμησης σε λειτουργικο, νομίζω οτι σε επιπεδο hardware, τα Iphone εχουν πλέον ξεφύγει...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone Xs & Xs Max

Ok, κορυφαίο κινητό, αλλα δεν ειναι και συγκλονιστικο upgrade σε σχεση με το Iphone X.
Με τρωει η περιέργεια να δω ποιο θα ειναι το επομενο design στις συσκευές της Apple.

Παντως ασχετως προτίμησης σε λειτουργικο, νομίζω οτι σε επιπεδο hardware, τα Iphone εχουν πλέον ξεφύγει...

Προφανώς, μιλούσα σε σχέση με το 7plus που έχει ο φίλος.
Εγώ να σου πω την αλήθεια, δεν είναι σίγουρο αν θα αναβαθμιστώ φέτος. Θα εξαρτηθεί αν θα έχουμε εταιρική επιδότηση η όχι.
 

stelios26

Senior Member
5 June 2009
514
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] iPhone Xs & Xs Max

Κοιτα, αν δεν σε ιντριγκάρει το Χs (ανεξαρτήτως τιμής), τότε πραγματικά δεν ξέρω τι θα μπορούσε να σε ιντριγκάρει...

Ίσως και τίποτα,γιατί αντικειμενικά,ότι ζητάω από το 7plus το έχω.
 
Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι κάθε πέρσι και καλύτερα; Συνήθως κάθε φορά έβαζαν 1-2 τυράκια να σε ενθουσιάσουν στο επόμενο μοντέλο, μιλάω φυσικά πέρα απ'τα νουμεράκια του επεξεργαστή που χρηστικά κανέναν μας δεν αφορούν επί της ουσίας.

Τώρα η μοναδική χρηστική προσθήκη είναι το depth mode.

Έχω από πέρσι το upgrade πρόγραμμα της Apple που υποτίθεται θα μου αλλάξει το Χ με το καινούριο σε μια βδομάδα (με το αζημίωτιο βέβαια, αλλά αρκετά ελκυστικά νούμερα). Και σκέφτομαι να το ακυρώσω. Απ'την άλλη, εντάξει, παραμένει κορυφαία συσκευή, απλά η διαφοροποίηση από το Χ είναι αστεία.

Πιο πολύ μου άρεσε το ρολογάκι, που το 40mm είναι το λογικό μέγεθος που έλειπε ως τώρα, ενώ η καμπύλη οθόνη είναι πολύ πιο όμορφη.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] iPhone Xs & Xs Max

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι κάθε πέρσι και καλύτερα; Συνήθως κάθε φορά έβαζαν 1-2 τυράκια να σε ενθουσιάσουν στο επόμενο μοντέλο, μιλάω φυσικά πέρα απ'τα νουμεράκια του επεξεργαστή που χρηστικά κανέναν μας δεν αφορούν επί της ουσίας.

Τώρα η μοναδική χρηστική προσθήκη είναι το depth mode.

Έχω από πέρσι το upgrade πρόγραμμα της Apple που υποτίθεται θα μου αλλάξει το Χ με το καινούριο σε μια βδομάδα (με το αζημίωτιο βέβαια, αλλά αρκετά ελκυστικά νούμερα). Και σκέφτομαι να το ακυρώσω. Απ'την άλλη, εντάξει, παραμένει κορυφαία συσκευή, απλά η διαφοροποίηση από το Χ είναι αστεία.

Πιο πολύ μου άρεσε το ρολογάκι, που το 40mm είναι το λογικό μέγεθος που έλειπε ως τώρα, ενώ η καμπύλη οθόνη είναι πολύ πιο όμορφη.

Πλούσιο upgrade είναι σε όλους τους τομείς, απλά το Χ είναι τόσο καλό που δεν σου κάνει καρδιά να χώσεις και άλλο χρήμα όταν μάλιστα δεν έχεις καν αξιοποιήσει στο έπακρο τις δυνατότητες του..
Το ρολογακι πάλι θα το χτυπήσω σίγουρα, άλλωστε είμαι ακόμα με το πρώτης γενιάς.