Συνδεση Pc με 4Κ τηλεοραση και ενισχυτη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Aceman

New member
31 August 2018
30
Καλημερα σε ολους. Σε λιγο παραλαμβανω την καινουργια μου samsung Q657FN και θελω να τη συνδεσω με τον denon 2400H και το pc μου.
Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος? Ευχαριστω εκ των προτερων..

https://www.denon.gr/gr/product/homecinema/avreceiver/avrx2400h

Η καρτα γραφικων του pc (gtx 970) εχει hdmi και display port..
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
το pc με hdmi επανω στο switch του denon και απο το out του denon στο hdmi in της samsung.
θα ενεργοποιησεις και το Hdr στο In της τηλεορασης και απο κει και περα θα παιξεις με τις ρυθμισεις στην καρτα γραφικων για να καταληξεις στις καλυτερες που μπορεις να παρεις.
 

Aceman

New member
31 August 2018
30
Απάντηση: Re: Συνδεση Pc με 4Κ τηλεοραση και ενισχυτη

το pc με hdmi επανω στο switch του denon και απο το out του denon στο hdmi in της samsung.
θα ενεργοποιησεις και το Hdr στο In της τηλεορασης και απο κει και περα θα παιξεις με τις ρυθμισεις στην καρτα γραφικων για να καταληξεις στις καλυτερες που μπορεις να παρεις.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

1) Συνδεοντας με hdmi απο καρτα γραφικων σε input του denon εχω καποιο περιορισμο στα πρωτοκολλα ηχου που μεταφερω? Δηλαδη αν θελω να παιξω torrent με dts x
o denon θα δειξει την αντιστοιχη ενδειξη?

2)Ποιο out του denon να χρησιμοποιησω για να συνδεσω τη τηλεοραση? Το ARC η το διπλανο του?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ο ενισχυτης τα περναει ολα Passthrough οποτε δεν σου κοβει τιποτε.
εαν υποστηριζει η τιβι σου arc και θελεις το arc βαλτο εκει,αλλιως σε καποιο αλλο In.
 

Aceman

New member
31 August 2018
30
Απάντηση: Re: Συνδεση Pc με 4Κ τηλεοραση και ενισχυτη

Αν στο in της τηλεορασης δεν ειναι συνδεδεμενο το pc πως θα κανω edit στο hdmi της τηλεορασης για να "καταλαβει" οτι εχω pc συνδεδεμενο?
Επισης αποτι ξερω το arc εχει περιορισμο στον ηχο οπως και η οπτικη ινα. Αν βλεπω πχ netflix και η ταινια εχει dtsx τοτε η tv δεν θα κανει downscale στον ηχο?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
τι εννοεις δεν θα ειναι συνδεδεμενο?
απο το πισι θα φυγει hdmi(απο την εξοδο της καρτας γραφικων)που θα παει επανω στον ενισχυτη και το Out Hdmi του denon θα παει σε καποιο In της τηλεορασης.
μεσω του denon θα περνεις ολα τα φορμα ηχου και εικονας που υποστηριζει η καρτα γραφικων σου.
εαν εχεις τον ενισχυτη κλειστο,θα περνεις αυτοματα ηχο απο την τηλεοραση σου.
 

Aceman

New member
31 August 2018
30
Απάντηση: Re: Συνδεση Pc με 4Κ τηλεοραση και ενισχυτη

Και αν ο ενισχυτης ειναι κλειστος πως θα βλεπω εικονα στη τηλεοραση απο το pc?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
οι συγχρονοι ενισχυτες περνανε ηχο και εικονα ακομα και κλειστοι να ειναι.
οποτε θα περνεις κανονικα εικονα και ηχο απο τα ηχεια της τηλεορασης σου.
 

Aceman

New member
31 August 2018
30
Απάντηση: Re: Συνδεση Pc με 4Κ τηλεοραση και ενισχυτη

Καταλαβα...

Μια τελευταια ερωτηση...Δεν θα πρεπει να κανω edit στο hdmi της τηλεορασης απο το μενου της για να "βαφτισω" το input? Αν ναι τι θα επρεπε να βαλω? Προφανως pc?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Συνδεση Pc με 4Κ τηλεοραση και ενισχυτη

Καταλαβα...

Μια τελευταια ερωτηση...Δεν θα πρεπει να κανω edit στο hdmi της τηλεορασης απο το μενου της για να "βαφτισω" το input? Αν ναι τι θα επρεπε να βαλω? Προφανως pc?

εγω δεν το εχω αλλαξει καθολου στον ενισχυτη και παιζει μια χαρα.
δεν εχεις παντως να χασεις τιποτε κανοντας δοκιμες.
 

Aceman

New member
31 August 2018
30
Καλημερα..συνδεσα τη καρτα γραφικων του pc στο in του denon και απο το out του denon στο in της τηλεορασης.
Ενεργοποιησα το hdmi της τηλεορασης αλλα οταν αναβω το pc δεν μου δειχνει 4κ στο desktop. Η μεγιστη αναλυση που βγαζει ειναι 1080p.
Καμια ιδεα?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
τσεκαρεις το hdmi καλωδιο εαν περναει σημα 4Κ.version 1.4 και πανω.κατα προτιμηση version 2.0.
μεσα απο το μενου του denon να περναει το σημα direct/passthrough.
κοιτας εξωνυχιστικα τις ρυθμισεις τις Nvidia τις οποιες δυστηχως δεν γνωριζω.
 

Aceman

New member
31 August 2018
30
τελικα αφου εβγαλα και ξαναεβαλα τα καλωδια δουλεψε..ενεργοποιησα hdr απο υπολογιστη και τηλεοραση και απο οτι φαινεται ολα κομπλε..
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης..Φορτωνω βιντεο απο το youtube της τηλεορασης το οποιο γραφει hdr και δεν κανει κανενα trigger η τηλεοραση να το αναγνωρισει..στο μενου της εχει ενα hdr mode το οποιο εχει off και οταν το ενεργοποιω εχει σαφως καλυτερη εικονα..
Το ιδιο γινεται και στο netflix.. Φορτωνω ταινια με hdr και οταν παιζει δεν κανει trigger τιποτα..Πρεπει εγω να το ενεργοποιω καθε φορα?
 

Aceman

New member
31 August 2018
30
Μιλησα με Samsung και μου ειπαν οτι τελικα η ενεργοποιηση του hdr γινεται αυτοματα και οτι πλεον στα καινουργια μοντελα ειναι πολυ πιθανον να απενεργοποιησουν την επιλογη hdr mode απο τα settings της τηλεορασης..

Το κουφο της υποθεσης...Ρωτησα παλικαρι στο πλαισιο τι γινεται στο κομματι υπολογιστη και πως μπορω να δω 4κ hdr απο media player η κατι παρομοιο και μου ειπε οτι δεν παιζει με τιποτα οτι καρτα και να εχω...Αυτο γιατι δεν εχει η τηλεοραση display port θυρα οποτε λεει δεν προκειται ποτε να παιξει 4κ 60Hz..Του ανεφερα οτι το hdmi 2 υποστηριζει 4κ 60hz αλλα το αρνειται..

Τι λετε ρε παιδια?
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Καταρχήν δεν εμπιστεύεσαι πιτσιρικάδες που πουλάνε pc και κινητα στο θεμα του audio video είναι ανίδεοι.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Εννοείται το 4κ ισχύει στα 60 hz μεσω hdmi 2.0 και οτι αν συνδέσεις ( ικανό ) media player θα παίξει hdr και τουλάχιστον στην lg πετάει και σηματάκι. Στα pc τώρα μέχρι πρότινος νομίζω οτι υπήρχε θέμα με το hdr λογω ασυμβατότητας των επεξεργαστών αλλα επειδή δεν ασχολούμαι με το άθλημα δεν θέλω να σου πω κατι που δεν ισχύει ίσως μετην ένατη γενιά επεξεργαστών να έχει αλαξει αυτο. Για την ιστορία οταν έψαχνα dolby atmos ενισχυτή μπηκα στο τοπικο παμπλικ και πήγα στο τμήμα audio video κια ζητησα στο πωλητή αν φέρνουν. .με ρωταει τι είναι αυτό; πολυκαναλος ενισχυτής του λεω. Δηλαδη; dolby suround; home cinema 5,1 ενισχυτής. Έχουμε κάτι bluetooth ηχεία μου απαντάει. Και καπου εκεί τα παρατησα.