Yongnuo YN1200

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Ενδιαφέρομαι σωβαρά για αγορά ενός ζεύγους των Yongnuo YN1200.

Το θέμα είναι πως ένα σοβαρό review δεν έχω βρει, και επειδή μαζί με το τροφοδοτικό κοστίζουν 600 το ζεύγος θα ήθελα τη γνώμη κάποιων που τυχόν τα έχουν δοκιμάσει σε φωτογραφία. Κυρίως την αντοχή σε flicker - banding σε ταχύτητες 1/200 τουλάχιστο, καθώς και στο θέμα του χρώματος.

Για τα ΥΝ900 έχω ακούσει καλά λόγια, λογικά το ίδιο θα ισχύει και για τα 1200, απλά δεν είναι πάντα δεδομένο ότι επειδή είναι της ίδιας σειράς θα έχουν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

Με επίσκεψη σε κατάστημα τα είδα από κοντά. Με εντυπωσίασε το μικρό μέγεθος, είναι παρόμοιο με το πολύ πιο αδύναμο - και οικονομικό - Godox P260 που έχω (και με έχει βολέψει πάρα πολύ σε run n gun καταστάσεις ενώ έχει και άριστο φως). Σε σημείο που δεν είναι απαγορευτική ακόμα και η χρήση με ομπρέλα. Έχει ανεμιστηράκι πολύ μικρό, που φοβάμαι πολύ το πόσο θόρυβο κάνει, και ιδίως αν κλείνει ή χαμηλώνει στροφές αν δεν είναι σε πλήρη ένταση.

Είμαι ανοικτός και σε εναλλακτικές προτάσεις.

Ευχαριστώ
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
If you need a bright, cheap, light and don't care about much else, this light is a good option. If you are looking for a light that you can use in a professional setting, spend a little more and you'll be thankful you didn't waste your money on this. The color just isn't accurate enough to be considered high CRI/TLCI (I would like to see someone give it a color meter reading as it is doubtfully that it has a CRI as high as is stated). It has a green spike that is noticeable by eye, more so in camera and will not match higher quality units. The cooling fan does not take into account the needs of any job that would be using sound. The fan is noisy enough to be picked up by professional mics. It is also not consistent and goes on and off intermittently. The mount is awkward, and without expensive hardware workarounds, it is loosely held to stands and does not give safe tilting options. In summary, there was a time when a light with this much output at this price would be worth the inconveniences. With many better options out there now, this just isn't worth it.

Από review χρήστη:
https://www.bhphotovideo.com/c/prod...MI5_Kmo9a43QIVAhUYCh3VRgvOEAAYASAAEgJrGPD_BwE
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Ευχαριστώ το έχω διαβάσει, αλλά έχω διαβάσει και πολύ θετικά σχόλια και για το 900 και για το 1200. Και σε ακριβότερα led μπορεί να παρατηρήσεις tint, πχ τα godox sl60w που κοστίζουν 400 το κομμάτι αν θυμάμαι είχαν ελαφρύ magenta, αλλά διορθωνόταν εύκολα στην επεξεργασία και γενικά είχαν καλό φως. Το ξέρω ότι υπάρχουν καλύτερα -ακριβότερα, αλλά κανένα σε αυτό το μέγεθος και βάρος - χωρούν 2 σε μια τσάμτα laptop...
 

snik38

New member
10 September 2006
22
Τα εχω, τα δουλευω κυριως σε γαμους/βαπτισεις. Banding δεν εχω παρατηρησει και τραβαω σε ταχυτητες 1/100-1/250 και καποιες φορες και παραπανω, χρωματικα δεν εχω δει κατι να με ενοχλει αλλα δεν μπορω να σου πω σιγουρα αν εχουν καποιο πρασινο/κοκκινο κλπ μιας και στους ναους υπαρχουν και τα φωτα του χωρου οποτε δεν φωτιζω αποκλειστικα με αυτα.

Οσον αφορα την τιμη δεν ξερω ποσο τα βρισκεις αλλα τα ειχα παρει με 160 ευρω το ενα απο εδω (τωρα ειδα πως πηγαν 175). Οτι αλλη απορια εχεις στην διαθεση σου.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Φωτογραφία με φλας και ομπρέλες ή/και redheads, video με redheads ή πιο αδύναμα πανελάκια (Godox P260, Yongnuo YN300).

175 είναι διαφορά από Amazon, βέβαια είναι δίχως το τροφοδοτικό.
 

snik38

New member
10 September 2006
22
Τροφοδοτικό δεν δίνει ποτέ η yongnuo με τα led της νομίζω μιας κια ούτε στα Yn600 που έχω είχε μέσα. Αλλά θα πρότεινα αντί για τροφοδοτικό να πας στην λύση με τις μπαταρίες. Δεν ξέρω για ποια χρήση τα θες αλλά είναι πολύ πρακτικό να μην έχεις ανάγκη τις πρίζες για ρεύμα, τουλάχιστον εμένα με έχει καταβολεψει αυτό.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Στο Godox έχει γίνει μετατροπή - βελτίωση στο καλώδιο του τροφοδοτικού με βύσμα θυλικό - αρσενικό και τροφοδοσία από 12βολτη μπαταρία συναγερμού σε sandbag που χρησιμεύει και ως αντίβαρο σε περίπτωση που δεν υπάρχει ρεύμα. 10 ευρώ κόστος και μεγαλύτερη δειάρκεια από 2 Sony μπαταρίες. Eδώ βέβαια έχουμε 19V και 4 μπαταρίες.... το σκέφτομαι και για αυτό για τα YN900 που έχουν 2 μπαταρίες και 12V νομίζω. Απλά πιστεύω ότι τα yn1200 ως νεότερο μοντέλο ίσως έχει ποιοτικότερα leds. Σε ρώσικο forum βρήκα παρεπιπτόντως αναφορά χρήστη με color checker και δεν παρατήρησε κάποιο πρόβλημα με magenta - green tint. Ίσως είναι και θέμα sample variation, όπως έχω διαβάσει για μερικά Godox sl60.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Στο Godox έχει γίνει μετατροπή - βελτίωση στο καλώδιο του τροφοδοτικού με βύσμα θυλικό - αρσενικό και τροφοδοσία από 12βολτη μπαταρία συναγερμού σε sandbag που χρησιμεύει και ως αντίβαρο σε περίπτωση που δεν υπάρχει ρεύμα. 10 ευρώ κόστος και μεγαλύτερη δειάρκεια από 2 Sony μπαταρίες. Eδώ βέβαια έχουμε 19V και 4 μπαταρίες.... το σκέφτομαι και για αυτό για τα YN900 που έχουν 2 μπαταρίες και 12V νομίζω. Απλά πιστεύω ότι τα yn1200 ως νεότερο μοντέλο ίσως έχει ποιοτικότερα leds. Σε ρώσικο forum βρήκα παρεπιπτόντως αναφορά χρήστη με color checker και δεν παρατήρησε κάποιο πρόβλημα με magenta - green tint. Ίσως είναι και θέμα sample variation, όπως έχω διαβάσει για μερικά Godox sl60.

Έχω δει τα φτηνά YONGNUO YN216 να τα έχει με 12volt μπαταρίες μολύβδου κάποιος σε μια βάπτιση, δηλαδή τον ρώτησα γιατί ήταν μέσα σε τσαντάκια κάτω από το τρίποδο.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Τελικά δεν το αγόρασα, κυρίως λόγω των 4 μπαταριών (απαιτεί τουλάχιστο 2 για λειτουργία όπως έγραφε το user manual) και δεν ήθελα να κάνω πατέντες σε φωτιστικό των 300 ευρώ. Πάντως ο κος Γαλαίος και η κοπελιά που έχει στο κατάστημα ήταν πολύ εξυπηρετικοί, μου έδειξαν το φωτιστικό επί αρκετή ώρα - αν και δεν το ανάψαμε επειδή δεν περιλαμβάνει τροφοδοτικό - ευτυχώς τους έχω προτιμήσει στο παρελθόν όπως και άλλα ελληνικά καταστήματα οπότε δεν έχω τύψεις που δεν ψώνισα από εκεί, πάντως αυτό δικαιολογεί και ένα μέρος της διαφοράς τιμής με εξωτερικό, η φυσική παρουσία και ο χρόνος που τρώμε από τους πωλητές.

Ακολούθησε επίσκεψη στο κατάστημα του Σταυρινάκη στην Πατησίων, γιατί είχε διαθέσιμο ένα άλλο φωτιστικό που ήθελα να δω, το Jinbei EF-60. Αφού το ανάψαμε κιόλας, τελικώς το αγόρασα. 1ες εντυπώσεις σε άλλο νήμα σύντομα.