Αγορά Pioneer HTP 074

Fronimitis

New member
28 September 2017
18
Εψαχνα ενα all around home cinema και αναγκαστικα λογω ατοκων δοσεων κοιταγα σε media markt και Κωτσοβολο.
Ειδα αυτο εδω https://www.mediamarkt.gr/el/product/_pioneer-htp-074-b-1189308.html και πιστευω εχει οτι χρειαζομαι.
Budget αυστηρα ως τα 500 ,να εχει εναν σχετικα καλο ηχο (ιδιαιτερες απαιτησεις δεν εχω),να εχει bluetooth για να συνδεω κινητο,κι αν εχω καλεσμενους σπιτι να μπορει να παιξει ραδιο και mp3 σε μια καλουτσικη ενταση(μενω σε πολυκατοικια οποτε δεν θα κανω ποτε χαλασμο και σαματα).
Αν χαλασει η μοναδα το πεταω οπως ειναι οπως ολα τα home cinema ή μπορω να κρατησω ηχεια και να παρω ενισχυτη μονο(χτυπα ξυλο);
Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο συμφωνα με αυτα που ζηταω;Μια ηχομπαρα θα ηταν καλυτερη;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Παθητικό subwoofer και ενισχυτής φτιαγμένος μόνο για παθητικό subwoofer, ηχεία χωρίς μεγάφωνο υψηλών... . Τα πετάς όπως είναι έτσι και πάθουν κάτι, μαζί και τον ενισχυτή. Μην πετάς λεφτά σε όλα-σε-ένα που έχουν μεταμφιεστεί σε διακριτές μονάδες... .
 

Fronimitis

New member
28 September 2017
18
Εχεις να προτεινεις κατι αλλο;Σε αυτο το budget κι απο αυτα τα καταστηματα λογω ατοκων δοσεων;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Εγώ θα σου έλεγα να έχεις ως προτεραιότητα τον καλό ήχο ο οποίος προκύπτει από συνδυασμό ενισχυτή και ηχείων. Αυτό για να γίνει, στο budget που έχεις θέσει και από τα καταστήματα που λες, δύσκολο.

Ψάξε τον Denon AVR-X250ΒΤ και συνδύασέ τον με ένα σετάκι δορυφόρων που θα έχει ενεργό sub και οι δορυφόροι να είναι δύο δρόμων. Θα σου πάει ένα κατοστάρικο πιο πάνω ενδεχομένως, αλλά θα έχεις αρκετά καλύτερο αποτέλεσμα από το σετ που έβλεπες.
 

Fronimitis

New member
28 September 2017
18
Για αυτο τι λες; https://www.apothema.gr/denon-sys2020pkbke2-avr-x520bt-sys2020-119896p

Δεν βρηκα αυτο που προτεινες αλλα η χρηση τους θα ειναι κυριως για ταινιες και μετα να παιζει λιγο ραδιο.Τελος να εχει bluetooth να συνδεουμε κινητο για mp3.
Δεν ζηταω πολλα ,απλα να κανει καλουτσικα αυτα που θελω χωρις πολλες απαιτησεις.

Δεν εχω ιδεα πως να παρω κομματι κομματι ενισχυτη ηχεια κτλ και να βγει σε τιμη γυρω στα 500...Και το κυριοτερο απο μαγαζι Ελλαδα που να κανει ατοκες.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Είναι παλιό μοντέλο αυτός δεν έχει πολλά βασικά πράγματα, ούτε καν ARC, και τα ηχεία είναι χωρίς tweeter. Για να καταλάβεις, ηχεία τέτοιου τύπου που να μην έχουν tweeter (μεγάφωνο για τις υψηλές συχνότητες) και να μπορούν να ανταπεξέλθουν σε αυτές, πρέπει να έχουν ακριβή τεχνολογία (BMR ως επί το πλείστον) και ως εκ τούτου είναι και τα ίδια ακριβά.

Εγώ σου προτείνω να δεις τον AVR-X250BT που μάλλον σε αυτά τα χρήματα δεν θα βρεις τίποτε καλύτερο ηχητικά (έχει και Bluetooth) και είναι και σύγχρονος, και από κει και πέρα να ψάξεις σετ ηχείων με δορυφόρους και sub σύμφωνα με αυτά που σου είπα.
Τα ηχεία ακόμα κι αν είναι κάποιο καταργημένο μοντέλο δεν πειράζει, δεν αλλάζει στην τεχνολογία τους τίποτε.