Περί Darktable... ΔΩΡΕΆΝ Raw επεξεγαστής φωτογραφιών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
https://www.darktable.org/

Το Darktable είναι ένα ελεύθερο πρόγραμμα για επεξεργασία φωτογραφιών. Γράφω για την τελευταία έκδοση για Windows.

Πάντα έψαχνα να ξεφεύγω και ποτέ δεν τα κατάφερνα από Photoshop, Lightroom.... κλπ. Ο λόγος φυσικά το κόστος αλλά και το "βάρος" αφού έχουν γίνει τεράστια προγράμματα και θέλουν ακριβούς υπολογιστές, μεγάλους SSD, μνήμες λες θα θα επεξεργαστούμε τα δεδομένα του Cern.

Tα πρώτα συμπεράσματα είναι πολύ θετικά. Έχει μέγεθος αρχείου εγκατάστασης μόνο 70 ΜB!
Μερικές συμβουλές για όποιον το δοκιμάσει. Μόλις εγκαθίσταται είναι γυρισμένο στα ελληνικά και φαίνεται σαν αποτυχημένο πείραμα Linuxαδων με την ελληνική γραμματοσειρά. Αμέσως πρέπει να το γυρίσετε σε Aγγλικά. Όλη η δομή και η εμφάνιση είναι βασισμένη στο Lightroom με όλα τα καλά και τα κακά. Όποιος έχει δουλέψει με Lightroom μπορεί αμέσως να το χρησιμοποιήσει.
Ένα βασικό δεν έχει κανένα style εγκατεστημένο (τα "Presets" του Lightroom).
Kατεβάζετε από εδώ όλη την συλλογή.
https://dtstyle.net/

Μερικά συμπεράσματα για τα modules επεξεργασίας: Έχει 3 εργαλεία αποθορυβοποίησης.... πανίσχυρα όπως τα δοκίμασα. Έχει καλύτερα εργαλεία για μάσκες.
Είναι πιο γρήγορο στην επεξεργασία από το Lightroom.
Aρνητικά, δεν έχει την τεράστια συλλογή Presets του Lightroom με φίλτρα, πρέπει να δημιουργήσεις μόνος σου..... Δεν υπάρχουν πάρα πολλοί οδηγοί στο internet.
Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα πάντως και μόνο η προσπάθεια που έγινε αξίζει συγχαρητήρια το πρόγραμμα είναι πολύ σταθερό τα αρχεία που δημιουργεί μικρά, η αρχικές μου εντυπώσεις είναι ότι δεν υπάρχει κάτι που να μη μπορεί να κάνει, είναι ένα πανίσχυρο πρόγραμμα.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Ένα βασικό για migration απο άλλο πρόγραμμα. Διαβάζει xmp sidecar data των raw αρχείων απο LR CO etc ή όλα απο την αρχή;
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Όχι όλα τα modules
https://www.darktable.org/usermanual/en/importing_foreign_xmp.html

At present, darktable is able to deal with the following development steps from Lightroom-generated XMP files (with the corresponding darktable module in parentheses):

crop and rotate (crop and rotate)
black level (exposure)
exposure (exposure)
vignette (vignette)
clarity (local contrast)
tone curve (tone curve)
HSL (color zones)
split toning (split toning)
grain (grain)
spot removal (spot removal)
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
To κατέβασα να δοκιμάσω, θέλει λιγη τριβή. Το export ειναι στο light table module κατω κατω επιλέγεις τις φωτο και μετα export.

Αυτο που δέν βρίσκω είναι το σταγονόμετρο για να πάρεις μέτρηση WB απο την εικόνα μέσα.... Μόνο με sliders...

το βρήκα... Χωμένο μεσα στα presets επιλέγεις spot και τραβάς ενα τετράγωνο συρω απο τη περιοχή που θέλεις...
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
To βρήκα κι εγώ το export, καθόλου βολικό γιατί πρέπει να επιστρέψεις στο πάνελ προθέασης για να κάνεις εξαγωγή.
Το σταγονόμετρο είναι στα presets του white balance όπου επιλέγεις spot......πιο δύσκολο δεν γίνεται!

edit: μαζι το γράφαμε το τελευταίο!
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Και πάλι όμως πάς να κάνεις export στο lightpanel και δεν φαίνεται ούτε το νούμερο της φωτογραφίας ούτε κάτι που να δείχνει πως έχει επεξεργαστεί!
Φαντάσου δηλαδή να έχεις κάνει δουλειά σε 200-300 φωτογραφίες και μετά να τις ψάχνεις απο την αρχή!....:bang:
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Το όνομα μπορείς να το δεις αριστερά, στο Πληροφορίες εικόνας, με αλλα στοιχεία κάθε αρχείου. Αλλά σίγουρα δεν είναι οι καλύτερες επιλογές για τη διαχείριση, σώσιμο, κλπ. Κάποιος να πει για εργονομία στους προγραμματιστές...
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Kαλά και το lightroom δεν πάει πίσω.
Για export πρέπει να κάνεις δεξι κλικ πάνω στην εικόνα, να ανοίξει το μενου και να πάς τον κέρσορα στο export....
Aντί να έχει ένα κουμπί export κάπου!
Βασική, βασικότατη λειτουργία!

Κατα τ´αλλα το dt είναι πολύ παραμετροποιήσιμο ως προς τις ρυθμίσεις!
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Η αλήθεια είναι ότι το έχω σε ένα καθόλου ισχυρό λατποπ για δοκιμές. Τρεις φακέλους από 10-15 φωτογραφίες για δοκιμές έβαλα, δεν ξέρω αν μπορεί να διαχειριστεί μεγάλο όγκο φωτογραφιών. Έχει και αυτό τις δυστροπίες του, όπως όταν ξεκινάς με το lightroom και παθαίνεις σοκ, αν είσαι μαθημένος με Photoshop, oύτε save ούτε export oύτε copy paste....... πρέπει να κάνεις μέρες να το μάθεις. Ένα που δεν κατάφερα να βρω αν γίνεται και πως γίνεται, είναι να αλλάζω την σειρά σε κάθε ενέργεια που έχω κάνει να την φέρνω πριν ή μετά από μια άλλη.
Ούτε κοίταξα αν κάνει διορθώσεις από φακό σε φακό και αν υπάρχουν προφιλ των φακών για κάθε μηχανή, αν ενημερώνεται και πως
 

fanis123

Senior Member
20 July 2006
300
Το δουλεύω σχεδόν 3 χρόνια. Είναι πάρα πολύ καλό, δεν έχω όμως ιδέα από PS για να συγκρίνω. Τελευταία όμως ανακάλυψα το κανάλι του Harry Durgin που μπορώ να πω ότι μου "άνοιξε" δυνατότητες. Ενα ενδεικτικό βίντεο https://youtu.be/s0kjSvW93L0 . Δεν έχει πολλές δυνατότητες διαχείρισης αρχείων, (αν θες να ονομάσεις τα αρχεία σου το κάνεις στο import μόνο). >Το δυνατότερο εργαλείο το είναι οι παραμετρικές μάσκες. Α! δεν είναι όλα τα module φορτωμένα απο την αρχή. Το κάνεις άμεσα απο το load modules κάτω δεξιά.
 

fanis123

Senior Member
20 July 2006
300
Η αλήθεια είναι ότι το έχω σε ένα καθόλου ισχυρό λατποπ για δοκιμές. Τρεις φακέλους από 10-15 φωτογραφίες για δοκιμές έβαλα, δεν ξέρω αν μπορεί να διαχειριστεί μεγάλο όγκο φωτογραφιών. Έχει και αυτό τις δυστροπίες του, όπως όταν ξεκινάς με το lightroom και παθαίνεις σοκ, αν είσαι μαθημένος με Photoshop, oύτε save ούτε export oύτε copy paste....... πρέπει να κάνεις μέρες να το μάθεις. Ένα που δεν κατάφερα να βρω αν γίνεται και πως γίνεται, είναι να αλλάζω την σειρά σε κάθε ενέργεια που έχω κάνει να την φέρνω πριν ή μετά από μια άλλη.
Ούτε κοίταξα αν κάνει διορθώσεις από φακό σε φακό και αν υπάρχουν προφιλ των φακών για κάθε μηχανή, αν ενημερώνεται και πως
Με το module "lens correction". Και απο το more modules φορτώνεις το perspective correction αν θες να κάνεις αλλαγές στη γεωμετρία.
 

fanis123

Senior Member
20 July 2006
300
γεωμετρικές παραμορφώσεις κλπ. διορθώνει; Έχει Modules?

Ανοιγεις το more modules, πατας επανω στο perspective correction για να το επιλεξει, και αυτοματα το μεταφερει στη θεση που ειναι να μπει. Κλεινεις το more modules και ειναι στη θεση του. Ετσι βαζουμε τα modules.
Χρήσιμα modules θεωρώ τα: tone mapping, lowpass, highpass, local contrast, channel mixer (για b/w απο εδω ξεκινώ προσομοιώνω το triX ας πουμε). Τελευταία πρόσθεσαν και το haze removal.
 

fanis123

Senior Member
20 July 2006
300
Ωραία όλα αυτά, γλώσσα από που αλλάζει; Έχω βγάλει τα μάτια μου με τα Ελληνικά..

>Το γραναζι πατας. Ειναι στην πανω δεξια γωνια (οχι του προγραμματος) της εικονας που εχεις ανοιξει.
Υποψιν οτι εχεις ανοιξει το πανω μενου.
 
Οπότε το έχει και εκεί.. μάλιστα.. στο FAQ τους πάντως λένε να πας να κάνεις edit το conf file. Μάλλον θέλει ενημέρωση..

Γενικά, από περιβάλλον χρήσης είναι κάπως κουκουρούκου, ελπίζω να δικαιολογείται από την παρεχόμενη λειτουργικότητα.
 

fanis123

Senior Member
20 July 2006
300
MODULE
Το module, ας πούμε tone curve, μπορείτε να το επαναλάβετε όσες φορές θέλετε.
Μπορείτε δηλαδή να εφαρμόσετε tone curve, να συνεχίσετε την επεξεργασία, και στην πορεία να δείτε ότι θέλει και άλλη διόρθωση. ΔΕΝ πάτε στο module που χρησιμοποιήσατε, αλλά δημιουργείτε καινούργιο με dublicate.
Μπορείτε να εφαρμόσετε με τις γραφικές και παραμετρικές μάσκες (και συνδυασμό τους) σε όποιο μέρος της φωτογραφίας θέλετε.
Και ένα άλλο εργαλείο που βοηθά είναι το ότι μπορείτε να εφαρμόσετε το εφέ, όχι 100% αλλά ότι ποσοστό θέλετε.
Για να τα δείτε αυτά πατάτε blend στο module και αν διαλέξετε uniformly, θα ανοίξει μόνο για opacity και διαλέγετε το ποσοστό του εφε. ΑΝ διαλέξετε τις επιλογές draw parametric κλπ, τις μάσκες δλδ, μπορείτε να τις δείτε όταν πατήσετε λάσο, και όταν πατήσετε το μάτι, θα βγει κίτρινο εκεί που θα εφαρμοστει το εφέ.