Ποιον φακο χρησιμοποιειτε περισσοτερο?

ilias38

AVClub Enthusiast
12 February 2014
1,075
Mε αφορμη την ερωτηση του Χαρη, ανοιγω αυτο το τοπικ και βαζω με σειρα προτεραιοτητας τους φακους που χρησιμοποιω περισσοτερο..
1. Astrolux k1
2. Skilhunt h03
3. boruit rj - 02 r5

Οι υπολοιποι ξεκαπνιζονται μια στο τοσο για ελεγχο των μπαταριων τους, χαχα.
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Του κινητού

Τον olight s30 για edc σε βόλτα

Τον nitecore ea45s για trekking

Οι κεφαλής στο αυτοκίνητο και στο κάμπινγκ

Αυτά


Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xxaris

Senior Member
22 October 2015
544
Ωραίο το θέμα: α) Θα βοηθήσει νέα μέλη που ψάχνουν μονο έναν φακό (ή έστω δύο) για καθημερινή edc χρήση και β) Θα βγουν κάποια συμπεράσματα για την "πραγματική" αξία των φακών που μάλλον δεν είναι ίδια με την χρηματική αξία τους.......όπως έγραψα και στο άλλο θέμα έχω 3 φακούς των 50 έκαστος και ζήτημα είναι να άναψαν κανένα μισάωρο (άντε καμιά ώρα) συνολικά ενώ από την άλλη χρησιμοποιώ καθημερινά φακούς, αξιόπιστους, με ελάχιστο κόστος αγοράς.
Κατά σειρά χρήσης:
1) Τους 2 Nitecore tube που έχω στα κλειδιά
2) Τους 2 convoy s2+ για all around χρήση στο σπίτι
3) Τον olight S15R λόγω μικρού μεγέθους, μαγνήτη και του diffuser
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,412
Βριλήσσια
Πραγματι, ωραιο και ενδιαφερον θεμα που μπορει να δωσει ιδεες για ειδικες χρησεις φακων σε ολους μας.
Δυστυχως οι φακοι που χρησιμοποιω συχνα δεν ειναι μονο τρεις αλλα αρκετοι. Η επιλογη ηταν δυσκολη καθως υπαρχουν παρα πολλοι φακοι στη συλλογη.
H τελικη επιλογη για καθε συγκεκριμενη χρηση πηρε καιρο -λογω πληθωρας φακων- και το κριτηριο καποιες φορες ηταν η φωτεινοτητα, αλλες φορες η διαρκεια και αλλες φορες τα ειδικα χαρακτηριστικα του φακου. Εχουμε και λεμε λοιπον:

-Victorinox Signature lite. Στα κλειδια. Πολυεργαλειο ελαχιστου μεγεθους, χρησιμοτατο με ψαλιδακι, στυλο κλπ.
-Νitecore EC1. Οταν ταξιδευω. Μικρος, δυνατος και με πολυ καλα χαρακτηριστικα.
-Fenix LD40 (LD41). Στο αυτοκινητο. Μεγαλη διαρκεια μπαταριων και αξιοπιστια. ΑΑ μπαταριες.
-Thrunite Archer 1A. Στη μηχανη. ΑΑ μπαταριες.
-Οlight S1 button. Για βολτες.
-Thrunite Catapult V3. Στο εργοστασιο που δουλευα στη Ρουμανια. Τεραστιοι χωροι εκει, ιδανικος φακος thrower και αμυντικο οπλο λογω κατασκευης..
-Fenix TK75. Στο χωριο. Εξαιρετικος φακος με μεγαλη φωτεινοτητα και η επεκταση (battery holder) πολυ χρησιμη για εξτρα διαρκεια.
-Νιtecore EA1 (EA11) και ΕΑ40 (EA41). Γενικης χρησης για το σπιτι. Καλοι φακοι, πολυ χρησιμα χαρακτηριστικα, με ΑΑ μπαταριες.
-Fenix ΗL10 και HL21. Παναλαφροι, αξιοπιστοι και χρησιμοτατοι φακοι κεφαλης με μια ΑΑΑ και ΑΑ αντιστοιχα.
-Bosch GLI deciled 10.8v. Iδανικος για εργασιες σε μερη χωρις φωτισμο και οχι μονο. Κανει τη νυχτα μερα με εναν εξαιρετικα ομοιομορφο φωτισμο.
-Κlarus RS11. Για το εργαστηριο. Φορτιζει και με μαγνητικο καλωδιο USB. Εντυπωσιακο και καλο φακουδακι.
-Thrunite TN30 και ΤΝ31. Απο τους φωτεινοτερους και πιο εντυπωσιακους φακους -flood και thrower αντιστοιχα- για την εποχη τους. Αξιοπιστοι και παρα πολυ φως..!!

Θα παρατηρησετε οτι οι περισσοτεροι φακοι ειναι απο τα πρωτα μοντελα που εβγαλαν οι εταιρειες.
Ομως η αξιοπιστια τους και τα υπαρχοντα χαρακτηριστικα τους δεν μου δημιουργησαν ποτε την αναγκη για αναβαθμιση μεχρι στιγμης ..δυστυχως :))
 

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Πολυ ωραιο θεμα !

Οι φακοί που χρησιμοποιω καθημερινα ειναι :

- Nitecore Tube που βρίσκεται πανω στα κλειδια μου .

- Utorch UT-01 με NW Xp-l hi , που τον χρησιμοποιώ για μικρες δουλειες μεσα στο σπιτι , να βρω κατι κλπ

- Emisar D4 με NW xp-l hi ηια γενικη χρηση

- Skillhunt h03 headlamp , ειδικα τωρα το καλοκαιρι που χρειαζοταν να βραδιάσει να κανουμε καμια δουλειά , χρησιμοποιήθηκε απειρες ωρες.

- Convoy C8 (τροποποιημένος , fet driver + dd xp-g2 s4 2b , 180kcd+) για ιδιαίτερες περιστασεις αν χρειαστει να δω κατι πιο μακρυά.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nexus22

Senior Member
29 December 2012
401
Ωραίο θέμα.

Ευτυχώς για εμένα έχω κρατηθεί και έχω αγοράσει λίγους φακούς, γύρω στους 10.

Ο λόγος είναι οτι δεν θέλω να έχω πράγματα που κάθονται χωρίς να τα χρησιμοποιώ.

Απο αυτούς έχω κρατήσει τους "καλούς" 4 και έναν όχι και τόσο βολικό.

1. fenix E05. Αγαπημένος φακός. Τον έχω πάντα στο χέρι όταν είμαι στο σπίτι και γύρω στην αυλή

2. fenix Hl21. Φακός πραγματικό εργαλείο. Τον χρησιμοποιώ σε ψάρεμα και σε όλες τις δουλειές που θέλω να έχω τα χέρια ελεύθερα. Σκοπεύω να κάνω μία αναβάθμιση στο μέλλον με κάποιον που λειτουργεί με 18650 για περισσότερη διάρκεια

3. eagtac d25lc2. Πολύ καλή ποιότητα. Είναι ο φακός που τον παίρνω πάντα μαζί μου όταν θέλω δύναμη και διάρκεια.

4. nitecore ec11. Απίστευτο φώς απο έναν τόσο μικρό φακό. Τον παίρνω μαζί μου όταν θα βγώ για κοντινές διαδρομές και όχι μόνο

5. thrunite archer 1A. Ωραία δέσμη φωτός και αρκετή φωτεινότητα για 1ΑΑ. Δεν μου αρέσει ο τρόπος που αλλάζει σκάλες. Πρέπει να στρίψεις την κεφαλή και αυτό δεν γίνεται εύκολα με το ένα χέρι. Τώρα τελευταία του πατάω λίγο την κεφαλή και αλλάζει σκάλες. Σκοπεύω να πάρω κάτι άλλο σε 1AA με κουμπάκι.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,170
Fenix L0D-CE, Rex light, Sunwayman V10 σαν edc.
Spark SG5 & zebra light H501σε επισκευές. Κατασκευές και διάβασμα.
Τρποποιημενο Ultrafire C2 Grey για γενική χρήση.
 

xxaris

Senior Member
22 October 2015
544
Να συμπληρώσω λίγο το θέμα για να γίνει πιο ολοκληρωμένο;
Γραφουμε για τους φακούς που χρησιμοποιούμε περισσότερο, από την άλλη όμως ποιος από τους φακούς που έχετε, δεν τον χρησιμοποιείτε καθόλου; Ποιος είναι ο χειρότερος σας;
Για μένα είναι ο Astrolux A01 και λόγω του πολυ κίτρινου λευκού, αλλά και γιατί δεν είναι χρηστικός με το γύρισμα του κεφαλιού και δεν "πιάνουν" καλά τα modes του, τον γυρνάω και ανάβει σε όποια σκάλα θέλει αυτός, πολύ εκνευριστικος!
 

enterhere

Senior Member
8 June 2010
527
  • Στα κλειδιά του σπιτιού έχω τον Nitecore TIP CRI LED
  • Στην δουλειά χρησιμοποιώ τον Nitecore EC4S δυνατός, flood φακός και τον Nitecore ΜΗ20 φωτεινός με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας
  • Στο αυτοκίνητο Zanflare F1 λόγω της δυνατότητας επαναφόρτισης και Skilhunt H03 flood φακός, με μαγνήτη στο πίσω μέρος για να κολλάει σε μεταλλικές επιφάνειες

Δεν μου άρεσε-βόλεψε καθόλου ο Convoy S2+ και τον πούλησα αμέσως. Ζεσταινόταν εύκολα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη πως να γυρίσω από το mode 1 στο mode 2 και αντίστροφα.
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Ας γραψω και εγω :)

Elfeland T6 μεσα στο σπιτι και στο γκαραζ αν θελω να δω κατι το βραδυ.
Μικρος , δυνατος, και το πιο συμαντικο επαναφορτιζομενος με micro usb
 

tasos71

New member
24 January 2011
53
1. Nitecore tube στα κλειδια.
2. Olight s30baton διπλα στο κομοδινο για διαβασμα.
3. Zebralight sc52 στα ταξιδια -εκδρομες κλπ.
 

evankouros

Established Member
15 January 2014
251
Ωραίο θέμα!

1. Nitecore Tube καθημερινά (στα κλειδιά μου).
2. Utorch UT-01, 1 στο σπίτι κι 1 στο αυτοκίνητο.
3. Olight S15, από τότε που δώρισα όλους τους αγαπημένους S15R.
4. Olight S1 baton, λόγω πολύ μικρού μεγέθους σε συνδυασμό με μπόλικο φως και μαγνητική βάση.
5. Brinyte B158 και Olight S30 όταν ήθελα κάτι πιο δυνατό, αλλά τελευταία συνήθως παίρνω τον Zanflare F1 λόγω θύρας φόρτισης πάνω του.

Για all around χρήση πάντα προτιμώ ΑΑ-ΑΑΑ φακούς (φαίνεται απ' τα 2 & 3).
Έχω κάμποσους ακόμα που κάθονται (βλ. gadgetomania + υπερκαταναλωτισμος), αλλά δεν θέλω να τους αποχωριστώ. Φεύγουν απ' το σπίτι μόνο για να δωριστουν.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
- Σε καθημερινή βάση και μέσα στο σπίτι χρησιμοποιώ τον Nitecore EA11. Στις σπάνιες φορές που (για χ,ψ λόγο) δεν είναι διαθέσιμος τότε παίρνει την θέση του ο Olight S10 Baton
- Επίσης σε καθημερινή βάση αλλά έξω από το σπίτι (γκαράζ κ.λ) δουλεύει ο Astrolux K1 που είναι στα κλειδιά του σπιτιού.
- Αν πάρω έναν φακό μαζί μου σε κάποια (μικρό)εξόρμηση απλά για να υπάρχει αυτός είναι ο Nitecore STR3, σε σοβαρές καταστάσεις όμως παίρνω τον STR7
- Στο εξοχικό σε καθημερινή χρήση εντός σπιτιού είναι ο Zebralight SC51 ενώ στα κλειδιά για χρήση εκτός σπιτιού είναι ο TrustFire MINI-01
- Στο αυτοκίνητο είναι μόνιμα ένας Olight S20 ενώ στην καθημερινή μου επαγγελματική τσάντα υπάρχει πάντα ο Thrunite Archer 1A. Σπάνια χρησιμοποιούνται και οι 2

ΥΓ. Όσους Nitecore Tube είχα στα κλειδιά μου αργά ή γρήγορα παρέδωσαν πνεύμα...
 

bill1971

New member
21 March 2011
20
Λαρισα
Γεια σας.....
Λοιπον εχουμε και λεμε:
1.Olight M2R warrior ( για χρηση σε διασωστικες υπηρεσιες)
2. Armytek dopermann (για outdoor βουνο κλπ)
3.Fenix pd32 (για ελαφρια χρηση λιγοτερο ογκο και βαρος)
4.Fenix E20 (aa μπαταρια)

Και zebralight ως backup (aa battery) :2thumb22sup:
 

geo810

Established Member
11 May 2014
134
όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά:

Fenix PD35 (πρώτης γενιας, 850lumens νομίζω)
Armytek Wizard Pro (warm, επίσης πρώτης γενιάς)
Olight M21
Fenix LD20
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Olight S20 baton στο τσαντακι EDC
Olight S10 baton στα μαστορέματα σπίτι
DQG SS (AAA) στα κλειδιά
Zebralight SC62d by the bedside
3-4 αλλοι σε διάφορα σημεια στο σπίτι, τσαντάκια, κλπ