Άλλος για Ηρώδειο...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Ναι, το παραδέχομαι και το έχω δηλώσει πολλάκις, ότι θεωρώ μέγιστο μαρτύριο να τον ακούω.
Μου είναι απολύτως ανυπόφορος. Αυτό όμως ήταν το κερασάκι στην τούρτα εκτός αν ακολουθεί το Μέγαρο ή η Σκάλα του Μιλάνου.
Δεν είναι δα και από τους μέγιστους θεράποντες της Τέχνης...
Ποιος έχει σειρά τώρα, ο Τερλέγκας, ο Βασίλης Μητρόπουλος;

etwetwetw.jpg
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Η ένστασή Στέλιο μου έχει να κάνει με το είδος ή το επίπεδο της τέχνης που διακονούσε ο εν λόγω. Μπορεί να ακούγεται ελιτίστικο αλλά ένας τραγουδιστής πίστας ήταν. Έλεος...
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Παντως εγω θυμαμαι οτι ημουν μικρο παιδι και αυτος τραγουδουσε ηδη.
Οι δε νεαρες φιλες της μητρος μου (που ηδη μου καναν εντυπωση...αχ τι μυστηριο αυτο το εταιρον φυλλον) τον ειχαν οπα-οπα...

Αυτον και τον Παριο.

Τωρα εχω περασει τα πενηντα και αυτος ο κυριος τραγουδαει ακομα. Τουλαχιστον γιαυτο του βγαζω το καπελο.
Το Ηρωδειο...αυτο ειναι αλλο "καπελο".

Το μονο που θυμαμαι απο αυτον ειναι το "αδελφια μου αλητες πουλια" τιποτ αλλο...(εκτος αν κανω παλι κανα λαθος και τοσο τα εχω ξεχασει)
Αλλα τωρα που μου ηρθε ο τιτλος σκεφτομαι και κατι αλλο..."τα πουλια πεθαινουν τραγουδοντας" αλλα αυτο ηταν σηριαλ...

Βρε λες ολα αυτα να ειναι μια παγκοσμια synchronicity και στο κεντρο της να βρισκεται ο Τολης ;

:flipout: :flipout: :flipout:
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Γιατί θα πάθει κάτι το Ηρώδειο? θα μολυνθεί? οι άνθρωποι που θα πάνε είναι παρακατιανοί? το Ηρώδειο ανήκει σε καμιά ελίτ και όχι στον Ελληνικό λαό? δεν σου αρέσει δεν πάς, υπάρχει μεγάλη μερίδα του Ελληνικού λαού που του αρέσει να τον ακούει, αυτοί δεν πρέπει να πάνε στο Ηρώδειο? Τον Βοσκόπουλο (ο οποίος είναι ένας από τους μετρημένους στα δάκτυλα του ενός χεριού ΛΑΙΚΟΥΣ τραγουδιστές) ο Ελληνικός λαός δεν τον ξέρει από την πίστα αλλά από τον λαικό κινηματογράφο, στα δύσκολα, τα πέτρινα χρόνια της Ελλάδας, από την πίστα τον ξέρουν αυτοί που φυσούσαν το παραδάκι εκείνη την εποχή (βιομήχανοι, ποδοσφαιριστές κλπ). Το Ηρώδειο είναι εθνική κληρονομιά και δεν κόπιασε κανείς μας από τους σημερινούς να το φτιάξει και να το σφετερισθεί, ανήκει σε όλους οπότε μπορεί ο καθένας να ακούει και να βλέπει ότι του αρέσει είτε από μουσική, είτε από θέατρο.
 

Πράσινος

Senior Member
20 July 2011
367
Δεν είμαι ούτε με τους "υπέρ", ούτε με τους "κατά", πάντως λογικά προ μνημονίων τέτοια συναυλία μάλλον δε θα είχε διοργανωθεί στο Ηρώδειο.