Πώς να εξαλείψω την μυρωδιά από επαγγελματικό σαμπγουφερ με επικάλυψη μοκέτας ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Πήρα σαν φθηνή λύση για παιχνίδι και αναβάθμιση στο σύστημα μου, ένα πάμφθηνο επαγγελματικό 15αρι σαμπ, από τον Τόμαν, το οποίο είχε και εξαιρετικές κριτικές... Το έβαλα σαν δεύτερο σαμπ, και πράγματι από πλευρας συνολικής απόδοσης νομίζω ότι έβαλα ένα θεαματικό γκολ...

Ωστόσο, το κουτί είναι κατασκευασμένο από κάποιο κοκτέιλ μοριοσανίδας, επενδυμένο με κάποια (υποθέτω πλαστική) μαύρη μοκέτα... όπως πολλά τέτοια ηχεία που βλέπουμε σε κλαμπ, συναυλίες, κλπ. .... και το σύνολο αναδίδει μια χαρακτηριστική, καθόλου ευχάριστη μυρωδιά... Το ψεκασα πολλές φορές με σπρέι ντετολ, το βούρτσισα, το άτμισα με ατμοκαθαριστή, το άφησα μια μέρα στην αυλή... του έριξα κολώνια... τζίφος... Τίποτε... Ο χώρος του σινεμά μου δεν αερίζεται και πολύ καλά, καθόσον υπόγειος... Μετά από λίγες ώρες από τα διάφορα τριτμεντς, η μυρωδιά επανέρχεται...

Έχει κάποιος κάποια ιδέα ; τι μπορώ να κάνω για να φύγει η καταραμένη η μυρωδιά ;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Είναι μια ελπίδα και αυτή, εννοώ να φύγει μόνη της η άτιμη...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Είναι τριάντα κιλά το άτιμο...

Και τεράστιο, περίπου 65Χ55Χ50...

Αλλά μάλλον θα το βγάλω και για μερικές νύκτες, γιατί η κατάσταση δεν παλεύεται...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
βγάλτο έξω και τάισέ το με κανα εκκλησιαστικό όργανο να βγάλει τα σωθικά του και να στρώσει κι όλας.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
χαχαχχ, για σινεμά το θέλω, εκρήξεις, πυροβόλα ...

πάντως από απόδοση δεν έχω παράπονο ... σκεπτόμουν, πως με λιγότερο από 600 ευρώ παίρνεις τέσσερα και τα βάζεις στις γωνίες και γίνεται της πο@τάνας ... αν βέβαια αντέξεις την μυρωδιά επί 4 ....

Αυτό εδώ είναι : https://www.thomann.de/gr/fun_generation_pl_15_sub_a.htm
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Θα απλωνα 3-4 κουταλακια ελληνικο καφε πανω του για 3-4 ημερες.
Αν δεν γινοταν τιποτα, θα του εριχνα μερικους κοκκους πιπερι
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Χμμ, ενδιαφέρον, αν και φοβάμαι ότι αν είναι όντως οι κόλλες, θα πρέπει να αλείψω και τα πλαϊνά και αποκάτω ...

αφού δεν έχει κόστος ή φασαρία θα το κάνω ... μάλιστα λέω να το βγάλω σε εξωτερικό χώρο και να το αφήσω ... εκεί μπορώ να κάνω και το ξύδι ...

άλλοι φίλοι από το αδελφό μου πρότειναν να εφαρμόσω μια ξύλινη επένδυση και το σκέπτομαι και αυτό ...

ρε γμτ, μπελάδες ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Προς το παρόν το έβγαλα σε ανοιχτό, πλην στεγασμένο χώρο.... Θα αρχίσει και βοριάς από αύριο... Ελπίζω μέχρι το σκ να φύγουν οι μυρωδιές...

Θα ρίξω και καφέ, πιπέρι, ξύδι, ότι χρειασθεί...

Αν δεν γίνει τίποτε θα το ψεκάσω με σπρέι σιλικόνης και μετά τα το τυλίξω με μαύρο wrap....



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αν είναι μυρωδιά από τα υλικά κατασκευής δεν πρόκειται να φύγει με καφέδες, κοκτέιλ κλπ

Θέλει απλώς χρόνο.

Το να το αφήνεις σε καλά αεριζόμενο χώρο θα βοηθήσει λίγο.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Πώς να εξαλείψω την μυρωδιά από επαγγελματικό σαμπγουφερ με επικάλυψη μ

Δεν κάνεις ταυτοχρονα και μια ερώτηση στο τομαν ;

Να στείλει και φωτό για να δείχνει το πρόβλημα; 😋