Mac mini: ελαχιστες προδιαγραφες για ηχο

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Ποιες πρεπει να ειναι οι ελαχιστες προδιαγραφες που πρεπει να εχει ενα mac mini, προκειμενου να το χρησιμοποιουμε αποκλειστικα για διαχειριση της μουσικης μας μεσω σκληρων δισκων επι αυτου;
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Ποιες πρεπει να ειναι οι ελαχιστες προδιαγραφες που πρεπει να εχει ενα mac mini, προκειμενου να το χρησιμοποιουμε αποκλειστικα για διαχειριση της μουσικης μας μεσω σκληρων δισκων επι αυτου;
Ποιό πρόγραμμα αναπαραγωγής θα χρησιμοποιείς;;

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Mac mini: ελαχιστες προδιαγραφες για ηχο

Δεν ξερω ακομη, λεω να φυγω από pc win/foobar - θα κανω καλα;
Όχι. Μείνε win, αγορασε MUSICh client server edition, πάρε ενα φτηνιαρικο μικρό pc από το πλαίσιο ή το eshop που να τρέχει win10, γύρω στα 250 για να είναι ο server , κανε το optimized και τελείωσες εκεί με την πηγή

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,660
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Mac mini: ελαχιστες προδιαγραφες για ηχο

Όχι. Μείνε win, αγορασε MUSICh client server edition, πάρε ενα φτηνιαρικο μικρό pc από το πλαίσιο ή το eshop που να τρέχει win10, γύρω στα 250 για να είναι ο server , κανε το optimized και τελείωσες εκεί με την πηγή

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

υπαρχει φυσικα και η εναλακκτικη του Raspberry Pi. που κανει γυρω στα 50 εβρα, δεν exei ανεμισθρα, δεν exei σκληρο δισκο, exei μονο τα απολυτως απαραιτητα για μουσικη.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Mac mini: ελαχιστες προδιαγραφες για ηχο

υπαρχει φυσικα και η εναλακκτικη του Raspberry Pi. που κανει γυρω στα 50 εβρα, δεν exei ανεμισθρα, δεν exei σκληρο δισκο, exei μονο τα απολυτως απαραιτητα για μουσικη.
Αν σε βολεύουν οι clients που έχουν από θέμα ταχύτητας και αναζήτησης, δεν θες να ξοδέψεις.πολλά ναι.

Αλλά ηχητικά δεν είναι καλύτερο από αυτό που έχει τώρα

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Ποιες πρεπει να ειναι οι ελαχιστες προδιαγραφες που πρεπει να εχει ενα mac mini, προκειμενου να το χρησιμοποιουμε αποκλειστικα για διαχειριση της μουσικης μας μεσω σκληρων δισκων επι αυτου;

Tού 2011-12 είναι μια χαρά .
Εναλλακτικά κοίταξε και mac book pro των ίδιων ετών .
Μπορείς να χρησιμοποιείς και τα δύο λειτουργικά είτε Mac Os είτε Windows 7-10.
Δοκίμασε και του Βαγγέλη .
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Re: Απάντηση: Mac mini: ελαχιστες προδιαγραφες για ηχο

Όχι. Μείνε win, αγορασε MUSICh client server edition, πάρε ενα φτηνιαρικο μικρό pc από το πλαίσιο ή το eshop που να τρέχει win10, γύρω στα 250 για να είναι ο server , κανε το optimized και τελείωσες εκεί με την πηγή

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Εχω nuc i5/win10/foobar/fidelizer...μα επιμενεις σε MUSICh που το βρηκα ολιγον μπελαληδικον.

Βαγγελη πατριωτ´ θα σου τηλεφωνησω συντομα
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Mac mini: ελαχιστες προδιαγραφες για ηχο

Εχω nuc i5/win10/foobar/fidelizer...μα επιμενεις σε MUSICh που το βρηκα ολιγον μπελαληδικον.

Βαγγελη πατριωτ´ θα σου τηλεφωνησω συντομα

είναι καλύτερο ηχητικά όλων των player έχουν αναφερθεί και έχω δοκιμάσει στο σύστημά μου αλλά και σε φίλων. Είναι λίγο μπελαλίδικο όπως λες, από την άποψη ότι βασίζεται στα metadata των αρχείων σου για να στήσει τις βιβλιοθήκες του, αλλά το αποτέλεσμα είναι μακράν το καλύτερο όλων.

το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει εκτενώς είναι κάτι browsing players που έχουν βγει τωρα τελευταία αλλά δεν ξέρω από θέματα ταχύτητας στην εύρεση πώς θα τα πάνε...

Metadata στους δίσκους από εκεί και πέρα και ακούς μουσικούλα...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Mac mini: ελαχιστες προδιαγραφες

Ωραίος! πόσα βατ οι λαμπάτοι; Εμεις θα τους προλάβουμε;

Audio Hungary 2X100
Το αν τους προλαβεις σχετικο ειναι;)