Προβολέας ψευτο 4κ προς αντικατάσταση Optoma HD25LV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Σκέφτομαι να αγοράσω έναν από τους low badget ψεφτο 4Κ και μιας και με ενδιαφέρει να έχει και 3D λέω να πάω στον Optoma UHD51.
Αυτή την στιγμή έχω έναν Optoma HD25LV o οποίος προβάλει σε μία 120άρα grey του Άγγλου. Αναρωτιέμαι αν είναι λογικό το να αλλάξω πανί λόγο χαμηλότερης φωτεινότητας του UHD51 ή να το κρατήσω για καλύτερο μαύρο; Φοβάμαι ότι θα τον καταπιεί η οθόνη (πρέπει να είναι κάτω από 0,8 gain η οθόνη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Δες αν στο μπατζετ σου μπορεις να αντεξεις (απο εδω η εξωτερικο) τον optoma 550x που φοράει το πιο μεγάλο πανελ 2.5Κ.
Αν ειναι να παρεις το μικρο 4Κ πανελ, νομιζω υπάρχουν οικονομικότερες λυσεις απο τον uhd-51.
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Εγω θα πρότεινα πάντως τον viewsonic 4K
Εαν δεν έχεις προβλημα με την ενταση του μαύρου του και δεν έχεις προβλημα τοποθέτησης ειναι φοβερό μηχάνημα
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
έχει RGBRGB color weel και όχι RGBW ή RGBYC που έχουν κάποιοι άλλοι. Αυτό το review με προβλημάτισε https://www.projectorreviews.com/op...-review-performance/#brightnessofpicturemodes γιατί έλεγα να φέρω κάποιον να μου κάνει calibration και από ότι είδα και αν κατάλαβα καλά μπορεί να μην φτάνει το φως για 120" gain 0,8 οθόνη.
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Το budget μου είναι πολύ περιορισμένο και θα ήθελα πολύ να έχει 3D. Το ξέρω ότι το 0,66 DLP chip είναι καλύτερο αλλά δεν έχω δει κάτι με υποστήριξη 3D σε λογική τιμή για εμένα.
 
17 June 2006
3,031
Σκέφτομαι να αγοράσω έναν από τους low badget ψεφτο 4Κ και μιας και με ενδιαφέρει να έχει και 3D λέω να πάω στον Optoma UHD51.
Αυτή την στιγμή έχω έναν Optoma HD25LV o οποίος προβάλει σε μία 120άρα grey του Άγγλου. Αναρωτιέμαι αν είναι λογικό το να αλλάξω πανί λόγο χαμηλότερης φωτεινότητας του UHD51 ή να το κρατήσω για καλύτερο μαύρο; Φοβάμαι ότι θα τον καταπιεί η οθόνη (πρέπει να είναι κάτω από 0,8 gain η οθόνη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.

Το πιο λογικό είναι να κρατησετε σε πρώτη φάση το πανί και αγοράστε εναν νέο προβολέα.
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Προβολέας ψευτο 4κ προς αντικατάσταση Optoma HD25LV

Δεν νομίζω διότι όλοι οι ψευτο4κ βγάζουν πολυ φως

Το φως το χρειάζεται κάποιος λόγω HDR. Από την άλλη όμως λόγω κακού μαύρου μια τέτοια αοθόνη θα βοηθήσει.
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Προβολέας ψευτο 4κ προς αντικατάσταση Optoma HD25LV

Δες αν στο μπατζετ σου μπορεις να αντεξεις (απο εδω η εξωτερικο) τον optoma 550x που φοράει το πιο μεγάλο πανελ 2.5Κ.
Αν ειναι να παρεις το μικρο 4Κ πανελ, νομιζω υπάρχουν οικονομικότερες λυσεις απο τον uhd-51.

Δεν το συνιστω. Μια παρουσίαση μπορείτε να δείτε εδώ.

Εαν ήταν να πάρω θα αγόραζα τον OPTOMA UHD65.
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Προβολέας ψευτο 4κ προς αντικατάσταση Optoma HD25LV

έχει RGBRGB color weel και όχι RGBW ή RGBYC που έχουν κάποιοι άλλοι. Αυτό το review με προβλημάτισε https://www.projectorreviews.com/op...-review-performance/#brightnessofpicturemodes γιατί έλεγα να φέρω κάποιον να μου κάνει calibration και από ότι είδα και αν κατάλαβα καλά μπορεί να μην φτάνει το φως για 120" gain 0,8 οθόνη.

Η διάταξη κατά RGBRGB είανι πολύ καλύτερη χρωματικά. Η χρήση χρωματικού τροχού RGBW το μόνο που κάνει είναι έχει περισσότερο φως αλλά όχι χρωματική ακρίβεια. Ο χρωματικός τροχός δεν είναι τίποτα άλλο εκτός από φίλτρα που πολώνουν το φως το οποίο οδηγείται στο DMD.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Προβολέας ψευτο 4κ προς αντικατάσταση Optoma HD25LV

Δεν το συνιστω. Μια παρουσίαση μπορείτε να δείτε εδώ.

Εαν ήταν να πάρω θα αγόραζα τον OPTOMA UHD65.

Tον ανεφερα επειδη ειναι πολυ πιο κοντά οικονομικά σε σχση με τους uhd 60/65.
Προτιμάς τον 51 απο τον 550Χ?
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Προβολέας ψευτο 4κ προς αντικατάσταση Optoma HD25LV

Το budget μου είναι πολύ περιορισμένο και θα ήθελα πολύ να έχει 3D. Το ξέρω ότι το 0,66 DLP chip είναι καλύτερο αλλά δεν έχω δει κάτι με υποστήριξη 3D σε λογική τιμή για εμένα.

Δείτε τον VIEWSONIC PK 727 4K, τον Benq W1700, Optoma HUD40.
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Προβολέας ψευτο 4κ προς αντικατάσταση Optoma HD25LV

Tον ανεφερα επειδη ειναι πολυ πιο κοντά οικονομικά σε σχση με τους uhd 60/65.
Προτιμάς τον 51 απο τον 550Χ?

Ναι είναι καλύτερος στα σημεία.
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Ο λόγος που επέλεξα τον UHD51 σε σχέση με τους πιό φωτεινούς της κατηγορίας, είναι ο χρωματικός τροχός και η καλύτερη απόδοση των χρωμάτων. Η πτώση της φωτεινότητας που ακολουθεί την επιλογή του RGBRGB τροχού είναι που με προβληματίζει για το μέγεθος και το κέρδος του πανιού που έχω τώρα. Τι διαφορές να περιμένω σε σχέση μέ τον HD25LV;
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Προβολέας ψευτο 4κ προς αντικατάσταση Optoma HD25LV

Ο λόγος που επέλεξα τον UHD51 σε σχέση με τους πιό φωτεινούς της κατηγορίας, είναι ο χρωματικός τροχός και η καλύτερη απόδοση των χρωμάτων. Η πτώση της φωτεινότητας που ακολουθεί την επιλογή του RGBRGB τροχού είναι που με προβληματίζει για το μέγεθος και το κέρδος του πανιού που έχω τώρα. Τι διαφορές να περιμένω σε σχέση μέ τον HD25LV;

Εαν δεν κάνω λάθος ο 40 από τον 51 έχουν μόνο το frame interpolation σαν διαφορά ενώ η φωτεινότητα είναι ίδια.

Ο δικός σας με 3.800 Ansi Lumens είναι πολύ φωτεινός για ένα καθημερινό καθιστικό με ανοιχτόχρωμους τοίχους. Οι ανακλάσεις από αυτούς χαλάνε το contrast της προβαλλόμενης εικόνας.

Η διαφορά που ψάχνεται βρίθσκεται στο 4κ και στην συμβατότητα HDR.
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Ο UHD40 νομίζω πως δεν έχει 3D. Οπότε νομίζω πως ο 51 έιναι καλύτερη επιλογή. Τώρα πως θα παίζει 3D, που έχει ακόμα μικρότερη φωτεινότητα λόγο γυαλιών, θα δείξει. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Προβολέας ψευτο 4κ προς αντικατάσταση Optoma HD25LV

Ο UHD40 νομίζω πως δεν έχει 3D. Οπότε νομίζω πως ο 51 έιναι καλύτερη επιλογή. Τώρα πως θα παίζει 3D, που έχει ακόμα μικρότερη φωτεινότητα λόγο γυαλιών, θα δείξει. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Δεν υποστηρίζει 3D αλλά είναι ένα format προς εξαφάνιση.