Επισκευή ή αντικατάσταση ενισχυτή;

He1senberg

New member
18 September 2018
5
[FONT=&quot]Καλησπερίζω την παρέα και καλώς με βρήκατε :2thumb22sup: Αρχικά να αναφέρω ότι διαθέτω τα παρακάτω ηχεία και ενισχυτή.[/FONT]
[FONT=&quot]http://stereonomono.blogspot.com/2010/08/b-dm-310.html
[/FONT]

[FONT=&quot]https://www.hifiengine.com/manual_library/kenwood/kr-a5040.shtml
[/FONT]

[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Ο ενισχυτής όπως και τα ηχεία ήταν χρόνια σε αχρησία (ευτυχώς όχι σε κάποια αποθήκη πεταμένα) και τους τελευταίους μήνες που τα χρησιμοποιώ συνδεδεμένα στο pc γίνεται το εξής: καθώς ακούω μουσική χάνω ένα απ' τα δύο ηχεία ή και τα δύο (συνήθως το αριστερό) και για να παίξουν κανονικά πρέπει να βγάλω το καρφί (jack 3.5mm) και να το ξαναβάλω ή να αυξομειώσω τον ήχο ή να αλλάξω έξοδο. Επίσης παρατήρησα ότι στην έξοδο TAPE 1 για παράδειγμα δε το κάνει τόσο συχνά όσο στο CD. [/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Απ' ότι έχω καταλάβει φταίει ο ενισχυτής γιατί δοκίμασα τα ηχεία και με άλλον χωρίς να παρουσιάζουν το ίδιο θέμα. Το χα πάει σε έναν τεχνικό, μου λέει λογικά θέλει καθάρισμα. Τον παραλαμβάνω μετά από 1μιση μήνα, πάλι τα ίδια κάνει οπότε του τον γύρισα πίσω. Τι μπορεί να φταίει; Οι έξοδοι, το ποτενσιόμετρο; Γενικά αξίζει η επισκευή ή να πάμε για αλλαγή;[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Ευχαριστώ εκ των προτέρων[/FONT]
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,964
Αγιοι Αναργυροι
καλωs ορισεs. εκτοs απο το pc εχειs δοκιμασει αλλη πηγη στον ενισχυτη? ενα cdp πχ? ή ενα tuner?
και κατι αλλο... στο pc σε τι σταΘμη εντασηs δινειs σημα στον ενισχυτη? αν χαμηλωσειs δλδ την σταΘμη στο pc, παλι κοβει?
 

He1senberg

New member
18 September 2018
5
Έχω συνδέσει μόνο κινητό και ταμπλετ αν θυμάμαι καλά, εκτός απ το pc. Με τον άλλον ενισχυτή που δανείστηκα πάλι στον υπολογιστή συνδέθηκαν και έπαιζε μια χαρά με τις ώρες. Αν δεν κάνω λάθος στα χαμηλά το κάνει περισσότερο. Αν και δε το βάζω συχνά δυνατά για να μπορώ να κάνω τέτοια σύγκριση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,964
Αγιοι Αναργυροι
για την ενταση στο pc μιλαω..
και 2ο: συνδεσε ενα cdp, ή ενα κασετοφωνο deck, ή εναν εξωτερικο δεκτη. οχι κινητο, tablet, laptop κλπ...
 

He1senberg

New member
18 September 2018
5
Θα το δοκιμάσω μόλις τον ξαναπάρω πίσω. Η ένταση στο pc είναι περίπου στο 25-30.
 

He1senberg

New member
18 September 2018
5
Εν τέλει νομίζω έβγαλα άκρη. Επικοινώνησα με ένα κατάστημα στην Αθήνα που αναλαμβάνει επισκευές ενισχυτών, είπα το πρόβλημά μου και μου απάντησαν ότι είναι πολύ συνηθισμένο στα παλιά μηχανήματα. Χρειάζονται συντήρηση κι αυτά. Ενημερώθηκε στη συνέχεια ο τεχνικός που το έχω ήδη πάει οπότε νομίζω αυτή τη φορά θα το επισκευάσει χωρίς μεγάλο κόστος.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: Επισκευή ή αντικατάσταση ενισχυτή;

Εν τέλει νομίζω έβγαλα άκρη. Επικοινώνησα με ένα κατάστημα στην Αθήνα που αναλαμβάνει επισκευές ενισχυτών, είπα το πρόβλημά μου και μου απάντησαν ότι είναι πολύ συνηθισμένο στα παλιά μηχανήματα. Χρειάζονται συντήρηση κι αυτά. Ενημερώθηκε στη συνέχεια ο τεχνικός που το έχω ήδη πάει οπότε νομίζω αυτή τη φορά θα το επισκευάσει χωρίς μεγάλο κόστος.

η απάντηση σου δόθηκε στο προηγούμενο πόστ.
Συνολικό κόστος 5 ευρώ.
 

He1senberg

New member
18 September 2018
5
Απ' ότι μου πε ο τεχνικός δεν θέλει μόνο καθάρισμα...βέβαια δε μπήκε σε λεπτομέρειες. Θα τον ρωτήσω και θα σας πω. Ευχαριστώ όπως και να χει για τις απαντήσεις.