Συνδεσμολογία ηχόμπαρας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xrysa59

New member
27 August 2018
14
Παλιός στο χώρο του home cinema αλλά νέος στο χώρο της ηχόμπαρας!!! Έχω μία τηλ, ένα media player Mede8er και ένα home theatre PC και θέλω να τα συνδέσω σε μία ηχόμπαρα και συγκεκριμένα την Sony HT-RT3. H ηχόμπαρα έχει HDMI OUT (ARC), OPTICAL IN και ANALOG IN. Η τηλ, ο player και το PC έχουν όλα ψηφιακή έξοδο. Λογικά η ηχόμπαρα και η τηλ θα συνδεθούν με το HDMI, αλλά πως θα συνδέσω μετά τον player και το PC ταυτόχρονα στην ηχόμπαρα. Να διευκρινίσω ότι η τηλ δεν βγάζει 5,1 ηχο.

Ευχαριστώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Με δεδομένο τον περιορισμό στις εισόδους υποθέτω ότι στη θέση σου θα συνέδεα το media player μέσω οπτικής και τον υπολογιστή αν αυτό είναι για λόγους απόστασης εφικτό μέσω αναλογικών (στέρεο?). Τώρα να ψάξεις να βρεις optical hub και τέτοια δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα.
 

xrysa59

New member
27 August 2018
14
Μπορώ να συνδέσω το HDMI στον player, το digital IN στο PC και το analog στη τηλεόραση? Η πρέπει το HDMI να πάρει μόνο στη τηλεόραση?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Όλα στην TV και από κει στην ηχομπάρα. Αν η TV έχει ARC, με HDMI αν δεν έχει, με οπτική.

5.1 από την TV (πληροφορία σήματος μέσω ARC ή Οπτικής) θα αφορούσε περιεχόμενο μόνο σε DD καθώς η ηχομπάρα αποκωδικοποιεί DD αλλά όχι DTS. Και αυτό σε περίπτωση που η TV κάνει σωστό passthrough τον ήχο.

Όπως και να έχει μην αγχώνεσαι. Γυρνάς την έξοδο της TV σε PCM (που θα το έκανες έτσι κι αλλιώς σε περιεχόμενο DTS) και το surround θα το απολάμβανες μέσω κάποιου αλγόριθμου DSP. Σίγουρα αν πρόκειται για είσοδο σήματος DD, το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο.