Μετατροπη παλιου φακου σε LED και επαναφορτιζομενος

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Καλησπερα,

Μολις σημερα ανακάλυψα και αυτη την γωνιά του avclub. Εχω σκεφτεί εδω και καιρο να μετατρέψω τον παρακάτω φακό
(οπου ειμαι συναισθηματικά δεμένος) σε led με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες.(ή pack)
Θα ήθελα μιας και βλέπω πολλές πατέντες και γνώστες εδω να με καθοδηγήσετε.

Καταρχάς να πω οτι δεν έχω κάνει κατι παρόμοιο, άλλα πιάνουν τα χεριά μου(κολλητηρι και τετοια)

Ποιο ειναι το πρώτο βήμα? Ειδανικα θελω να λειτουργούν ολα. Δηλαδή μπροστά φως, λάμπα φθορίου(λογικά θα αντικατασταθεί??)
και το κόκκινο-κιτρινο αναβόσβηνε εναλλάξ. Όλα αυτά γινόταν με τους πάνω διακόπτες.

Θέλω κυρίως να τον χρησιμοποιώ όταν κόβεται το ρεύμα, επομένως μια επαρκή μπαταριά(εχει αρκετο χωρο-μιας και επαιρνε 6 μπαταριες απο τις μεγαλες)
και ένα δυνατό φως στην θέση της λάμπας φθορίου για να φωτίζει ενα δωμάτιο



 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,170
Κοίτα... Σοβαρή Μετατροπή σε λένε δεν γίνεται, εκτός και αν βρεις τρόπο να βάλεις ψύκτρα για τα ηλεκτρονικά και το λέντ.
Η πιο βολική λύση είναι ένα λαμπάκι μετατροπής λέντ για τον καθαρό φακο. Θα βρεις στο Εβαυ.

Εγώ έχω έναν παρόμοιο πάλι με 6 μπαταρίες. Αυτό που θα κάνω όταν ξαναγράψω από την δουλειά, θα είναι να βάλω δύο φορείς για μια μπαταρία 18650 ο καθένας.
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι