Πρόβλημα σε LG με κάθετες μπάρες στη μισή οθόνη.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Disappearer

Established Member
28 July 2012
146
H LG μου παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα με τις κάθετες μπάρες στη μισή οθόνη.

s3OtONjh_t.jpg


Εδώ και σε βίντεο που φαίνεται καλύτερα: [video]https://streamable.com/i6act[/video]

Αρχικά το έκανε μόνο όταν την άνοιγα και μετά από λίγη ώρα έφτιαχνε, τώρα είναι μόνιμο.
Επίσης, συνήθως φτιάχνει αν ακολουθήσεις τη πατροπαράδοτη, εξόχως τεχνική μέθοδο του στρατηγικού χτυπήματος σε συγκεκριμένα σημεία, που βέβαια δεν είναι λύση...
Ξέρει κάποιος φίλος τι φταίει και πως λύνεται;

Ψάχνοντας το διαβάζω πως μάλλον δεν είναι πρόβλημα πάνελ (που φαντάζομαι πως θα κάνει και ασύμφορη την επισκευή), και πως έχει να κάνει με ribbon καλώδια.
Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει και να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτό;
Είναι κάτι σχετικά απλό που θα μπορούσα να φτιάξω μόνος μου;
Αν όχι, και επειδή δεν είμαι ηλεκτρονικός, σε τι τιμή περίπου θα μπορούσα να την επισκευάσω;
Θα ήθελα να τη φτιάξω την τηλεόραση, αλλά μιας που δεν είναι και καινούργια, όχι αν το κόστος είναι πολύ μεγάλο σε σημείο που να μην συμφέρει...
Ευχαριστώ.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
684
Νίκαια
Μπορεί να είναι κάποια καλωδιοταινία και να θέλει αλλαγή μόνο. Ρώτα σε ένα σέρβις να την πας για έλεγχο.