Ενισχυτής για monitor audio bronze 6

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Macormik74

New member
20 September 2018
6
Ενισχυτής 5.1 για τα bronze 6 monitor audio
Καλησπέρα στην παρέα, ψάχνω ενισχυτή για τα monitor audio bronze 6 γιατί ο dennon που έχω δεν μπορεί να τα γεμίσει έχει κάποιος να προτείνει κάτι;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Ψάχνεις για τελικό ή για νέο πεντακαναλο; Σε γενικές γραμμές, αν σε καλύπτει ο υπάρχων από πλευράς συνδεσιμότητας και υποστηρίζει και preouts καλύτερα να πας σε τελικό. Για δώσε λίγα περισσότερα δεδομένα. Και φυσικά budget.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Ο οποίος 520ΒΤ μετρημένος βλέπω ότι είναι 2x109W και... 5x40 στα 8Ω.

Θα χρειαστείς κάτι πιο δυνατό και προφανώς θα πας στην κατηγορία των 7κάναλων για να βρεις την παραπάνω ισχύ.
Θα σου πρότεινα να δεις τον SR5012 που μετράει πολύ καλύτερα με 2x131W και 5x69W στα 8ohm, ενώ το τροφοδοτικό του αντέχει και για μέτρηση στα 4ohm 2x162W και 5x81W (για την ακρίβεια τα νούμερα αφορούν τον SR5011 αλλά δεν υπάρχει πια, στη θέση του είναι ο SR5012).

Νομίζω ότι είναι ό,τι καλύτερο στην κατηγορία τιμής του από πλευράς ισχύος.
 

Macormik74

New member
20 September 2018
6
Απάντηση: Re: Ενισχυτής για monitor audio bronze 6

Ο οποίος 520ΒΤ μετρημένος βλέπω ότι είναι 2x109W και... 5x40 στα 8Ω.

Θα χρειαστείς κάτι πιο δυνατό και προφανώς θα πας στην κατηγορία των 7κάναλων για να βρεις την παραπάνω ισχύ.
Θα σου πρότεινα να δεις τον SR5012 που μετράει πολύ καλύτερα με 2x131W και 5x69W στα 8ohm, ενώ το τροφοδοτικό του αντέχει και για μέτρηση στα 4ohm 2x162W και 5x81W (για την ακρίβεια τα νούμερα αφορούν τον SR5011 αλλά δεν υπάρχει πια, στη θέση του είναι ο SR5012).

Νομίζω ότι είναι ό,τι καλύτερο στην κατηγορία τιμής του από πλευράς ισχύος.

Μπήκα στην ιστοσελίδα της Denon και εκεί λέει ότι αυτός που έχω είναι 5χ 80 στα 8 ομ, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου θα το ψάξω αν και ξενέρωσα με την Denon και λέω να πάω pionner ηyamaha
 

Macormik74

New member
20 September 2018
6
Απάντηση: Re: Ενισχυτής για monitor audio bronze 6

O marantz πολύ καλός αλλά πάνω από τα χρήματα που διαθέτω, υπολογίζω μέχρι 500 το πολύ, σε ευχαριστώ και παλι
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Θα ξενερώσεις ακόμα περισσότερο αν πας σε Yamaha ή Pioneer.

Η ισχύς στην οποία αναφέρομαι είναι μετρημένη. Δεν αφορά αυτά που δηλώνουν οι κατασκευαστές στις σελίδες τους.
 

Macormik74

New member
20 September 2018
6
Απάντηση: Re: Ενισχυτής για monitor audio bronze 6

Θα ξενερώσεις ακόμα περισσότερο αν πας σε Yamaha ή Pioneer.

Η ισχύς στην οποία αναφέρομαι είναι μετρημένη. Δεν αφορά αυτά που δηλώνουν οι κατασκευαστές στις σελίδες τους.

Δεν θα έπρεπε τότε να τα γεμίζει τα ηχεία; έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις και δεν βγάζει μπάσο άσε που ψιλά παραμορφώνει, τι να πω, γνωρίζετε καλύτερα από μένα, ίσως κάνω κάτι λαθος
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Για να παίξουν σωστά τα Bronze 6 θα χρειαστείς μεσαίας και άνω κατηγορίας ενισχυτή. Αυτός που έχεις τώρα είναι εισαγωγικός. Για εισαγωγικός ενισχυτής είναι καλύτερος από άλλους, ωστόσο μην περιμένεις και θαύματα σε θέματα τροφοδοσίας, για να το πω ευγενικά. Και όταν δεν υπάρχουν μετρήσεις σε λιγότερα από 8Ω, σημαίνει ότι δεν τα πολυπάει καλά ούτε και σε διακυμάνσεις στην εμπέδηση των ηχείων.

Εάν μάλιστα τον έχεις επιφορτίσει σε κατανάλωση και με τα υπόλοιπα ηχεία, φαντάζομαι θα έχεις 5.1 σύστημα, τότε είναι βέβαιο ότι δεν επαρκεί για την οδήγηση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Πες μας και λίγο για τις ρυθμίσεις που έχεις στον ενισχυτή καθώς και το υπόλοιπο σετ απ αν υφίσταται.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ θα μαι πιο αυστηρός κι απόλυτος, μονόδρομος ένας τελικός, αυτό σημαίνει όμως ότι ξεφορτώνεσαι τον παρόν ενισχυτή και πας για μοντέλο με εξόδους προενίσχυσης (pre-out) ώστε να μπορέσεις να συνδέσεις έναν crown xli 800 και θα απογειώσεις το ηχείο. Με τον παρόν ενισχυτή ούτε το βάσης δεν θα έπαιζε, όχι το δαπέδου με τα δύο 6,5άρια παράλληλα που ρίχνουν το ηχείο στα 4Ωμ, ξέρω ότι αυτή η λύση στοιχίζει αλλά θ ακούσεις κυριολεκτικά άλλο ηχείο και χωρίς κίνδυνο να πάρεις τον ενισχυτή στο χέρι όπως τώρα που παίζεις με τη φωτιά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Σαν να λέμε ότι δοκιμάζει ενισχυτή AV με pre-out που θα είναι δυνατότερος έτσι κι αλλιώς, κι αν δεν του κάνει τότε προχωρά σε τελικούς. Σαν να λέμε δηλαδή ότι πάει για τον SR5012 και πάλι. :eek:

Η δική μου γνώμη είναι ότι θα τον καλύψει ο SR5012 στις περισσότερες περιπτώσεις και δεν θα χρειαστεί τελικό-τελικά. Έχει επίσης τη δυνατότητα να οδηγήσει και τετράωμα ηχεία με μια απλή διαδικασία από το front panel.


Ισχύς στον SR5011:


44558-amplituner-av-marantz-sr5011-audiocompl-lab3.jpg
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Γενικά έχω διαβάσει ότι γυρίζοντας στα 4ω τους διάφορους διακόπτες πέφτει συνολικά η ισχύς.
Τελικά Λεωνίδα θεωρείς ότι είναι καλύτερη ρύθμιση αυτή στα 4ωμα ή καλύτερα να μένει ως εχει;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Γενικά έχω διαβάσει ότι γυρίζοντας στα 4ω τους διάφορους διακόπτες πέφτει συνολικά η ισχύς.
Τελικά Λεωνίδα θεωρείς ότι είναι καλύτερη ρύθμιση αυτή στα 4ωμα ή καλύτερα να μένει ως εχει;

Η ρύθμιση εξυπηρετεί και την θερμική προστασία. Στον SR5012 η ρύθμιση είναι για 8 ή 6 ή 4 Ωμ. Το διάγραμμα δείχνει τη διαφορά ισχύος η οποία σαφώς δεν είναι μεγάλη από τα 8 στα 4 Ωμ. Αυτό δείχνει κάτι που είναι κοινός τόπος σε όλους τους ενισχυτές AV, ότι ναι μεν υπάρχει πρόβλεψη αλλά μην περιμένετε μεγάλες διαφορές και γι' αυτό φταίει φυσικά η τροφοδοσία. Ωστόσο εδώ είναι εφικτό κάτι τέτοιο, ενώ στην περίπτωση του ενισχυτή του φίλου, απλά δεν είναι εφικτό.

Εγώ θεωρώ ότι η ρύθμιση αυτή πρέπει να αξιοποιείται, έχοντας πρώτα βέβαια δει σε διάγραμμα την πραγματική διακύμανση της αντίστασης του ηχείου και όχι μόνο την ονομαστική. Εκείνο που δεν προτείνω είναι η χρήση (στον συγκεκριμένο) του Eco Mode. Γιατί εκεί όντως υπάρχει έλλειψη δυναμικών, τουλάχιστον σύμφωνα με τις δικές μου χρήσεις.
Και όλα αυτά εντείνονται όταν μιλάμε για καταστάσεις direct εννοείται.

Οι μετρήσεις αυτές είναι χρήσιμες για να καταλάβουμε σε τι είναι ικανός ο ενισχυτής, πάντα σε σχέση με τους αντίστοιχους στον ανταγωνισμό. Νομίζω ότι στα λ7 του ο SR5012 είναι ό,τι καλύτερο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Σαν να λέμε ότι δοκιμάζει ενισχυτή AV με pre-out που θα είναι δυνατότερος έτσι κι αλλιώς, κι αν δεν του κάνει τότε προχωρά σε τελικούς. Σαν να λέμε δηλαδή ότι πάει για τον SR5012 και πάλι. :eek:

Η δική μου γνώμη είναι ότι θα τον καλύψει ο SR5012 στις περισσότερες περιπτώσεις και δεν θα χρειαστεί τελικό-τελικά. Έχει επίσης τη δυνατότητα να οδηγήσει και τετράωμα ηχεία με μια απλή διαδικασία από το front panel.


Ισχύς στον SR5011:


44558-amplituner-av-marantz-sr5011-audiocompl-lab3.jpg

Νομίζω κι εγώ ότι αυτό είναι το καλύτερο.