LG 65 b7v/c7v oled

_^ThEo^_

New member
24 January 2008
88
Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος αν ξαναφέρουν καποια τηλεοραση απο τις 2 οι μεγαλες αλυσίδες; Ή εξαντλήθηκαν και δεν θα ξανακυκλοφορήσουν; Ευχαριστώ.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Την ίδια ακριβώς απορία με εσένα έχω κι εγώ φίλε μου! Σε σχετική ερώτηση που είχα κάνει σε απλό υπάλληλο μεγάλης γνωστής αλυσίδας μου είχε πει ότι τέλος πλέον οι σειρές LG OLED του 2017 (B7,C7,E7 κλπ.) και ότι πλέον θα έχουμε τις αντίστοιχες σειρές LG OLED του 2018 (B8,C8,E8 κλπ.).
Επειδή από εμπειρία έχω μάθει να μη δίνω βάση στην κάθε κουβέντα που λέει ο κάθε υπάλληλος,αφού πολλές φορές λένε πράγματα χωρίς να γνωρίζουν πραγματικά τι ισχύει,θα ήθελα κι εγώ ειδικά οι περισσότερο "γνώστες-τηλεορασάκηδες" του φόρουμ να μας πουν σχετικά με το ζήτημα: Αν έχουν κάποια πληροφόρηση θα ήταν το καλύτερο,αλλιώς ας μας πουν σύμφωνα με την εμπειρία και τη συνήθη πρακτική από το τι γίνεται τις προηγούμενες χρονιές με τα περσινά μοντέλα και ειδικά με τις σειρές OLED της LG.

Εγώ επίσης θα ήθελα να το επεκτείνω και ως εξής:

Εν όψει και του φετινού black friday να περιμένουμε να διατεθούν και μοντέλα LG OLED B7,C7,E7 του 2017 ή να περιμένουμε προσφορές μόνο σε LG OLED B8,C8,E8 του 2018 ? Μιλάμε φυσικά για σφραγισμένα τεμάχια και όχι για εκθεσιακά μοντέλα.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG 65" OLED

Το πρόβλημα είναι κυρίως με τη διαθεσιμότητα των 55" OLED, αφού δεν υπάρχουν (σε πολλά καταστήματα, προς το παρόν) στην αγορά μοντέλα παραγωγής 2018. Για τις 65", αν ισχύσει ό,τι και φέτος, κοντά στο καλοκαίρι (2019), τα φετινά μοντέλα θα είναι διαθέσιμα έναντι περίπου 2000 ευρώ. Στο τέλος Νοεμβρίου, αν υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα περσινά μοντέλα, πιθανώς θα προσφερθούν με λιγότερα.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Φίλε Μιχάλη αυτό το τελευταίο που λες είναι το βασικό ερώτημα: Θα υπάρχουν LG OLED του 2017 που θα διατεθούν σε προσφορά τον Νοέμβρη ή να το ξεχάσουμε? Όπως είπα πωλητής γνωστής αλυσίδας σε σχετική ερώτηση μου απάντησε πως δεν προβλέπεται μέχρι στιγμής να ξαναφέρουν LG OLED του 2017 και πλέον θα παίζουν με τη νέα σειρά 8 του 2018.Αυτό και για 55" και για 65".
Αν ισχύσει ότι και φέτος για το καλοκαίρι του 2019 θα είναι μάλλον έτσι τα πράγματα.Το ερώτημα όμως είναι το άλλο:
Από την εμπειρία σας (των προηγουμένων ετών και τη γενικότερη) από Νοέμβρη μεριά να περιμένει κανείς κάποιες εκπτώσεις στη νέα σειρά LG OLED του 2018?
Δεν ρωτάω το αντίστοιχο για τη σειρά LG OLED του 2017 γιατί όπως λέμε δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουν σε στοκ ξανά σφραγισμένα κομμάτια.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG 65" OLED

Η φθηνότερη 65" LG OLED από το 2018 στοιχίζει 2800 ευρώ. Στην εβδομάδα της Black Friday πιθανώς θα πάει στα 2500 ευρώ ή πιο κάτω (η B8V). Οπότε, εξαρτάται από το πόσο διατίθεται κανείς να περιμένει και πόσα μπορεί να διαθέσει για αγορά.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Μήπως κάτι σου διέφυγε φίλε Μιχάλη ? Γιατί απ ότι βλέπω η φθηνότερη 65" LG OLED (65Β8) από το 2018 στοιχίζει 3500 ευρώ.Που το είδες αυτό το 2800? Μακάρι φυσικά να έχεις δίκιο!

Μόλις το είδα στο skroutz έχεις δίκιο φίλε μου!! Γιατί όμως τόσο μεγάλες διαφορές? Μήπως παίζει κάτι με τις εγγυήσεις και δεν είναι επίσημες εισαγωγές?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG 65" OLED

Από 2800 ευρώ, αν και τα καταστήματα με τις χαμηλότερες τιμές φαίνεται να μην έχουν απόθεμα, αλλά να φέρνουν κομμάτια όταν γίνουν παραγγελίες. Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τις φετινές 55", οι οποίες (προς το παρόν) είναι αρκετά ακριβές.

http://www.skroutz.gr/c/12/television/f/453891_533183_815298/OLED-65-2018.html

Για την εγγύηση, κοιτάζεις σε κάθε κατάστημα αν αναφέρει (στη σελίδα κάθε προϊόντος) πως προμηθεύεται από την επίσημη αντιπροσωπεία ή όχι. Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να προσφέρει αλλαγή/αντικατάσταση στις πρώτες μέρες αγοράς, εφόσον εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα. Έπειτα, συνήθως αναλαμβάνει το service της κάθε αντιπροσωπείας.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
το πιθανοτερο είναι να παίξουν στα 2700 με 2500 στη black friday, γύρω στα 2300 το γεναρη και τελος Μαίου γυρω στα δυο.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG 65" OLED

Η 55" C8 είχε μια μεγάλη πτώση τιμής πρόσφατα - από περίπου 2000 ευρώ φθηνότερη τιμή, κάτω από 1800 ευρώ, πλέον - που σημαίνει ότι μέχρι το τέλος Νοεμβρίου θα έχει μικρότερη τιμή από τον προκάτοχό της, C7V, σε αντίστοιχο χρονικό σημείο (παρουσίας στην αγορά). Δηλαδή, κάτω από 1700 ευρώ.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: LG 65" OLED

Η 55" C8 είχε μια μεγάλη πτώση τιμής πρόσφατα - από περίπου 2000 ευρώ φθηνότερη τιμή, κάτω από 1800 ευρώ, πλέον - που σημαίνει ότι μέχρι το τέλος Νοεμβρίου θα έχει μικρότερη τιμή από τον προκάτοχό της, C7V, σε αντίστοιχο χρονικό σημείο (παρουσίας στην αγορά). Δηλαδή, κάτω από 1700 ευρώ.

το θεμα ειναι οι μεγαλες αλυσιδες που εχουν την 55c8 στα 2400 σημερα, που θα φτασει ή την black friday ή τελος του χρονου. εχω ενα πιστωτικο σε καποια αλυσιδα δυστηχως οποτε δεν μπορω να ψωνισω ας πουμε απο καποιο καταστημα φθηνο στο skroutz.
 

Fronimitis

New member
28 September 2017
18
Re: Απάντηση: LG 65" OLED

Εγω περιμενω την 65" Β8 ή την C8 σε καμια προσφορα να χτυπησω.Λογικα μαυρη Παρασκευη ελπιζω.
Λεω να παω σε μοντελο 2018 γιατι μου ειπαν πως οι φετινες εχουν μια λειτουργια που μετακινει συνεχως την οθονη κατα 1 πιξελ για να μην κανει burn in.
Ισχυει κατι τετοιο ή μου ειπαν μπουρδες για να πουλησουν;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG 65" OLED

Ένα pixel δεξιά-αριστερά ή πάνω-κάτω, σε ένα 4K panel, δεν είναι σημαντικό μέγεθος για να αποφευχθεί το burn-in, αν προβάλλονται επί μέρες ακίνητες εικόνες (λογότυπα, HUD και λοιπά) με εμβαδό δεκάδες pixels. Όμως, θα πρέπει να ανησυχείς μόνο για αυτά. Άμα γίνεται εναλλαγή τηλεοπτικών καναλιών ή περιεχομένου γενικότερα, δύσκολα θα προκύψει burn-in. Επίσης, εννοείται πως στην Black Friday οι αλυσίδες θα έχουν ίσες ή χαμηλότερες τιμές από τα καταστήματα στο Skroutz (συνήθως, πολλές αλυσίδες έχουν την ίδια ακριβώς τιμή σε συγκεκριμένα προϊόντα).
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Tα μοντελα του 2018, νομιζω πως εχουν και εναν αλγοριθμο που ανιχνευει το στατικο λογοτυπο και του μειωνουν κατα ενα ποσοστο τη φωτεινοτητα, κανοντας ετσι πιο δυσκολη την περιπτωση να συμβει σε εκεινο το σημειο Burn in.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: LG 65 b7v/c7v oled

Tα μοντελα του 2018, νομιζω πως εχουν και εναν αλγοριθμο που ανιχνευει το στατικο λογοτυπο και του μειωνουν κατα ενα ποσοστο τη φωτεινοτητα, κανοντας ετσι πιο δυσκολη την περιπτωση να συμβει σε εκεινο το σημειο Burn in.

μαλλον θα λες αυτο ( μεταφραση απο ξενο δημοσιευμα ). Εκτός από τα πρότυπα μέτρα πρόληψης εγκαύματος , η LG πρόσθεσε μία που ονομάζεται "Ρύθμιση φωτεινότητας λογότυπου". Έχει σχεδιαστεί για να ανιχνεύει αυτόματα ένα στατικό λογότυπο οθόνης και, μετά από δύο λεπτά, αρχίζει να μειώνει τη φωτεινότητα του για περίπου ένα και μισό λεπτό, μετά το οποίο το λογότυπο πρέπει να είναι 20 τοις εκατό πιο χαμηλό. Οι αρχικές δοκιμές της CNET για το χαρακτηριστικό γνώρισμα έδειξαν ότι μειώνουν τη φωτεινότητα του λογότυπου λίγο, αλλά δεν περιμένουμε να είναι μια θεραπεία, δεδομένης της σχετικά ήπιας ποσοστιαίας μείωσης.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ναι σε αυτο αναφερομαι.
Το Burn in (μονιμο ιχνος) προκαλειται απο τη διαφορα φωτεινοτητας των πιξελσ μεταξυ τους οταν καποιο εχει γερασει πιο πολυ απο καποιο αλλο. (αυτο κανει το compensation cycle, μετραει ποσο εχουν δουλεψει τα Pixels και ανεβαζει την ταση σε αυτα που επεσε η φωτεινοτητα τους λογω γηρατος, και τους ξανα ανεβαζει τη φωτεινοτητα)

Ετσι, ο νεος αυτος αλγοριθμος οπου μειωνει την φωτεινοτητα κατα 20% στο logo, κανει το πιξελ να γερναει 20% λιγοτερο.
Αρα, αν αργησει καποιος να κανει compensation cycle επειδη ειχε πολλες ωρες σερι ανοιχτη την Tv, αυτη η μειωση φωτεινοτητας Logo κατα 20% θα βοηθησει κι αλλο συμπληρωματικα.

Οποτε γενικα ως βοηθητικο μεσο, τα μοντελα απο το 2018 και υστερα, εχοντας ΚΑΙ αυτο το εξτρα χαρακτηριστικο, ειναι λιγο καλυτερα για τον κατοχο που βλεπει αρκετα τηλεοπτικο ή παιζει παιχνιδια ή γενικοτερα εχει στατικες εικονες στην οθονη.