Αυτό θεωρείται καλή τιμή - 55ΧF8577 ;

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Η XF85 είναι νεότερη(2018) της XE85(2017).

Όταν ανοίγω νήμα για αγορά τηλεόρασης ...

Για να κάνεις σωστότερη επιλογή ,αν θες ανέφερε απόσταση/θέση θέασης,κύρια χρήση (ταινίες,αθλητικά,ψηφιακά κανάλια,gaming κτλ),συνθήκες φωτισμού.


Υπάρχει 55XF8505/55XF8577 σε καταστήματα και skroutz.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Ένα μικρό σχόλιο ... στο skroutz δεν υπάρχουν κάποια μεγάλα καταστήματα όπως πχ media markt, πλαίσιο , public
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Ένα μικρό σχόλιο ... στο skroutz δεν υπάρχουν κάποια μεγάλα καταστήματα όπως πχ media markt, πλαίσιο , public

οχι κανενα απο αυτα.
μονο ο Κωτσοβολος εχει μεινει και του You απο τις γνωστες αλυσιδες.
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Sorry για το νέο νήμα. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός. Απλώς ψάχνωντας τις τελευταίες Sony χάθηκα με την ονοματολογία τους.

Καλώς ο διαχειριστής μετέφερε το νήμα πάντως καθώς η αρχική του θέση ήταν λάθος.

Μια απαράδεκτη UE55K5500 έχω με απαράδεκτο μαύρο και σκιές σε ορισμένα σημεία. Δημιουργήθηκε η ανάγκη να καλύψει ένα κενό σε χώρο χωρίς απαιτήσεις οπότε θα δωθεί στο service για αλλαγή πάνελ (έχει γίνει ήδη σε μια αντίστοιχη Samsung που αγοράστηκαν μαζί) και θα φύγει.

Ψάχνω με τι θα την αντικαταστήσω. Oled δε θέλω. Δεν τρελαίνομαι για απόλυτη εικόνα, ούτε έχω διάθεση να ψάχνομαι για burn in και τα σχετικά. Φυσικά και η τιμή τους δεν με βολεύει.

Έχω πολύ καλή εμπειρία και από παλιότερες Sony, με ενδιαφέρει κυρίως το Netflix, μου αρέσουν και αισθητική όποτε ψάχνω μια Sony !

Κάποιος οδηγός για το τι σημαίνουν οι κωδικοί τους υπάρχει ; Πχ ποια μοντέλα είναι 2018, ποιοι αριθμοί αντιστοιχούν σε ασημί πλαίσιο κτλ.

Και προτάσεις δεκτές. Μέγεθος 55”..

Ευχαριστώ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αυτή, θεωρείται καλή τιμή για την 55ΧF8577;

Οι πιο φθηνές λύσεις από τη Sony είναι (προφανώς) οι περσινές τηλεοράσεις, δηλαδή οι ΧΕxxxx. Στις 55" η XE7xxx σειρά διαθέτει VA panel 50 Hz, ενώ η XE85xx σειρά διαθέτει VA panel 100 Hz και Android λειτουργικό. Περίπου 600 ευρώ για τις πρώτες και 800 ευρώ για τις δεύτερες είναι καλές τιμές, πλέον.
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Re: Απάντηση: Αυτή, θεωρείται καλή τιμή για την 55ΧF8577;

Οι πιο φθηνές λύσεις είναι (προφανώς) οι περσινές τηλεοράσεις, δηλαδή ΧΕxxxx. Στις 55" η XE7xxx σειρά διαθέτει VA panel 50 Hz, ενώ η XE85xx σειρά διαθέτει VA panel 100 Hz, με Android λειτουργικό. Περίπου 600 ευρώ για τις πρώτες και 800 ευρώ για τις δεύτερες είναι καλές τιμές, πλέον.

Και η διαφορά τους με τις αντίστοιχες φετινές ; Μόνο ο επεξεργαστής ή και στο πάνελ ; Η XE85 με XF85.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αυτή, θεωρείται καλή τιμή για την 55ΧF8577;

Από ό,τι έχω καταλάβει προσωπικά, η μόνη σειρά στην οποία υπάρχει ουσιαστική αναβάθμιση είναι η 9. Δηλαδή, η XF9005 είναι (κάπως) καλύτερη από την XE9005, η οποία ούτως ή άλλως δεν είναι εύκολο να βρεθεί πλέον στην αγορά. Στις υπόλοιπες σειρές από τη Sony, η διαφορά τιμής, συν τα IPS panels που υπάρχουν στην 8(5) σειρά, μάλλον καθιστούν ως καλύτερες λύσεις (προς το παρόν, τουλάχιστον) τις περσινές τηλεοράσεις.
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Re: Απάντηση: Αυτή, θεωρείται καλή τιμή για την 55ΧF8577;

Από ό,τι έχω καταλάβει προσωπικά, η μόνη σειρά στην οποία υπάρχει ουσιαστική αναβάθμιση είναι η 9. Δηλαδή, η XF9005 είναι (κάπως) καλύτερη από την XE9005, η οποία ούτως ή άλλως δεν είναι εύκολο να βρεθεί πλέον στην αγορά. Στις υπόλοιπες σειρές από τη Sony, η διαφορά τιμής, συν τα IPS panels που υπάρχουν στην 8(5) σειρά, μάλλον καθιστούν ως καλύτερες λύσεις (προς το παρόν, τουλάχιστον) τις περσινές τηλεοράσεις.

https://www.trustedreviews.com/reviews/sony-xf85

Από θέμα εικόνας και τιμής μάλλον κάθε πέρυσι και καλύτερα.

Από θέμα Android και λειτουργικότητας ; Είναι από τις εταιρείες που θα σταματήσουν να υποστηρίζουν εφαρμογές όπως το Netflix ; Ή είναι θέμα Android ;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αυτή, θεωρείται καλή τιμή για την 55ΧF8577;

Δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς με βεβαιότητα, αν και πότε θα σταματήσει η υποστήριξη και η διάθεση για οποιαδήποτε εφαρμογή. Πάντως, φαντάζει απίθανο να μην υπάρχει το Netflix μελλοντικά, σε τηλεοράσεις οι οποίες το έχουν (από την αρχή) ενσωματωμένο. Σε κάθε περίπτωση, αν το budget είναι κάτω από 1000 ευρώ, κοίτα μήπως βρεις από κάποιο κατάστημα την LG A7V, η οποία ήταν προσφάτως διαθέσιμη με λιγότερα από 900 ευρώ και υπερτερεί σε εικόνα (σε χώρο με ελεγχόμενο φωτισμό) από τις προαναφερθείσες.
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Δεν έχω αυστηρό budget. Απλώς δε θέλω να πληρώνω τσάμπα για πράγματα που δεν μου χρειάζονται, ή για διάφορες που δε γνωρίζω.

Πχ στη συγκεκριμένη περίπτωση οι φετινές Sony αυτής της κατηγορίας όπως είπες είναι ακριβότερες και με χειρότερη εικόνα ίσως από τις περσινές λόγω πάνελ.

OLED αντιλαμβάνομαι ότι έχουν καλύτερη εικόνα αλλά δεν ξέρω πόσο διαχειρίσιμο είναι το burn in.

Θέλω να πω πως προτιμώ μια πιο «εύκολη και απλή» τηλεόραση κι ας υστερεί σε ποιότητα εικόνας.

Ένα ομοιόμορφο αξιόπιστο πάνελ θέλω κι ας μη με ενθουσιάζει το μαύρο του. Αρκεί να είναι ικανοποιητικό.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Όχι δεν είναι ακριβότερες οι φετεινες σονυ... απλά δεν είναι η ώρα τους για να πέσουν οι τιμές. Θεαματικές εκπτώσεις θα δεις σε πρώτη φάση στο Black Friday και αργότερα όταν πάνε για ολική απόσυρση από την αγορά δηλαδή κάπου προς το καλοκαίρι του 2019
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
SONY KD65XE8596 vs SONY KD65XE8577S

Τι διαφορές έχουν ;

1.300 - 1.350 € τις βρίσκω. Καλά είναι ;

Αρχές Οκτώβρη λήγει η εγγύηση της παλιάς οπότε η αγορά θα γίνει άμεσα. Δεν περιμένω Black Friday ή άλλη μείωση τιμής.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
SONY KD65XE8596 vs SONY KD65XE8577S

Τι διαφορές έχουν ;

1.300 - 1.350 τις βρίσκω. Καλά είναι ;

Αρχές Οκτώβρη λήγει η εγγύηση της παλιάς οπότε η αγορά θα γίνει άμεσα. Δεν περιμένω Black Friday ή άλλη μείωση τιμής.

Τα 2 τελευταία ψηφία δεν έχουν σημασία στις sony
Άλλη μείωση στα παλιά μοντέλα δε νομιζω να υπαρξει, μάλλον αύξηση γιατί έχουν μείνει λίγα μοντέλα αγορασμένα σε παλιές τιμες.η πιο χαμηλή τιμή σε αυτό το μοντέλο ήταν 1200 ευρώ και θεωρώ τίμια την τιμή που την βρήκες αυτή την εποχή
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Τα 2 τελευταία ψηφία δεν έχουν σημασία στις sony
Άλλη μείωση στα παλιά μοντέλα δε νομιζω να υπαρξει, μάλλον αύξηση γιατί έχουν μείνει λίγα μοντέλα αγορασμένα σε παλιές τιμες.η πιο χαμηλή τιμή σε αυτό το μοντέλο ήταν 1200 ευρώ και θεωρώ τίμια την τιμή που την βρήκες αυτή την εποχή

Ευχαριστώ !

Ασημί πλαίσιο δεν υπάρχει στις 65” ; Καλά θυμάμαι ότι κάπου το διάβασα ; Όχι ότι φαίνεται πολύ, αλλά θα προτιμούσα ασημί.

Παίζει βάσει κωδικού κάποια από τις δυο που ανέφερα πριν να είναι πιο καινούργια ;

Έχουν σίγουρα και οι δυο VA ;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Ναι va όλες και ίδιας χρονολογίας
Αν μπεις στο site της Sony θα δεις τις διάφορες που κυρίως είναι το χρωμα
 

STERGIOS K

New member
11 February 2008
69
Η 8577 έχει ασημί πλαίσιο (όλες οι χχ77).
Η 8596 έχει μαύρο (κι όλες οι χχ96, χχ05).

Και οι δυό έχουν το ίδιο VA panel, βασικά είναι η ίδια συσκευή με διαφορά στο χρώμα,
και μια μικρή στο τηλεχειριστήριο (η ασημί δεν έχει νετφλίξ και γούγλ πλήκτρα, καθότι
πρέπει να ικανοποιήσουμε και "σοβαρότερους" αγοραστές!).
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Πριν την παραγγείλω...

2.60μ είναι η μέγιστη απόσταση θέασης.

Μήπως να παραμείνω σε 55” όπως η τωρινή ;

Η χρηματική διαφορά δεν με απασχολεί.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Αν εχεις τη δυνατοτητα να πας σε 65αρα μην το σκεφτεις. Ειμαι στα 3 μετρα περιπου και ηδη λεω γμτ να μην μπορουσα να παω για 75αρα!