Επιλογή pot για προενισχυτή

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Είμαι στην διαδικασία επιλογής pot για προενισχυτή,και η επιλογή θα γίνει ανάμεσα σε TKD 2CP-2500 Series(περίπου στα 100ευρώ)
και σε TDK 2CP 601(σημαντικά φτηνότερο,χονδρικά στα 40 ευρώ).Η ερώτηση είναι αν κανείς έχει συγκεκριμένη άποψη για τα
δύο αυτά pot,και αν ο ακριβός τύπος δικαιολογεί την τιμή του,όντας σαφώς ηχητικά καλύτερος.Για το 2CP 601,έχω ήδη
άποψη,είναι ένα σημαντικό βήμα πάνω από το μπλέ Αlps και κατ εμέ αξίζει το κάθε ευρώ του(προσωπική εκτίμηση).Δεν ξέρω όμως το
διπλής τιμής 2CP-2500,ακουστικά τι διαφορά έχει σε σχέση με το
2CP 601.Αξίζει άραγε το παραπάνω κόστος?θα εκτιμούσα κάθε άποψη.
 

progressive1908

Established Member
30 November 2007
205
Ενα καλο pot οπως το ονομαζεις δεν προκειται να κανει καλυτερο εναν μετριο προενισχυτη. Αν οπροενισχυτης σου ειναι κατηγοριας χρηματικης υψηλης,τοτε βαλε το καλυτερο,αν και νομιζω οτι θα το εβαζε οκατασκευαστης.
 

polycro

Established Member
29 August 2009
185
Καβάλα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Να διευκρινήσω ότι ο pro είναι ιδιοκατασκευή-παραλαγή στο σχέδιο του Pass
bride of zen(με 1 μόσφετ μόνο ως ενεργό στοιχείο ενίσχυσης).Πίστευα λοιπόν ότι του άξιζε κάτι καλύτερο
σε pot, από το μπλέ Alps που έιχε αρχικά επάνω.Εκεί ξεκίνησε και η οδύσσεια μου με τα ποντεσιόμετρα.
Είπα να πάω κατευθείαν σε κορυφαία λύση,κατά πως διάβαζα στα διάφορα νήματα,και πήρα το khosmo 10k
σειράς.Την πάτησα!Το pot είχε εξαιρετική κατασκευή,αλλά έλα που στο συγκεκριμένο κύκλωμα ΔΕΝ κάθησε!
Έχασα το μπάσο,προφανώς δημιουργούσε κάποιο είδος φίλτρου(οι πολλές αντιστάσεις σε σειρά, σε συνάρτηση με την διάταξή τους
μέσα στο pot,δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη)με αποτέλεσμα να ξαναβάλω το alps.
Άλλα άμα σε τρώει,δεν μπορείς να κάτσεις σε ησυχία.
Δεύτερη απόπειρα σε khozmo το shunt 10K για να έχω 2 μόνο αντιστάσεις κάθε φορά στον δρόμο του σήματος.Τα έχωσα
δεύτερη φορά και απογοητεύτηκα ξανά ,γιατί τώρα μου έκοβε το φάσμα ψηλά.Άβυσσος η συνεργεία του pot με το πρώτο
στάδιο του pre.Ξανά στο Alps.Πάλι δεν κάθισα στα αυγά μου.Τελευταίο απόκτημα το TDK 2CP-601.Bingo!! Το πέτυχα.
Ο προενισχυτής με το συγκεκριμένο(γύρω στα 40 Ευρώ)έδωσε απύθμενο μπάσο και πολύ στρωτό φάσμα με
υπέροχη λεπτομέρεια και ανάλυση.Ένιωθα τις χαμηλές να διαπερνούν τον καναπέ,ένα τέτοιο πράγμα ,που δεν το είχα
βιώσει μέχρι τότε.Να και ο λόγος που αναρωτιέμαι για τη σειρά TDK 2CP-2500 υπερδιπλάσιας τιμής από το TDK 2CP-601,
αλλά και ο λόγος που ξεκίνησα το παρόν νήμα .Συγνώμη για το μακροσκελές του νήματος και ευχαριστώ όλους για τις
απαντήσεις(τωρινές και μελλοντικές).Καλή συνέχεια στις diy αναζητήσεις σας!