5.1 σε 7.1

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Καλησπέρα σας παιδιά.
Όπως λέει και ο τίτλος θα προβώ σε αναβάθμιση,έτσι λοιπόν σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα μπροστινά zenzor3 με τα zenzor vokal για left right.
Η ερώτηση μου είναι πως θα ειναι ακουστικά αν δηλαδή υπάρχει κάποιος με κάποια εμπειρία στο αν τα έχει ακούσει να παίζουν με αυτόν τον τρόπο.ουτως η άλλος θα τα πάρω αλλά καταλαβαίνετε πάντα υπάρχει και αυτή η μικρή αμφιβολία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Το Vokal είναι κεντρικό ηχείο. Ένα ζευγάρι ακόμα Zensor 3 ή 1 θα χρειαστείς για να πας από 5.1 σε 7.1, εκτός αν μιλάμε για ηχεία ύψους στο 6ο και 7ο κανάλι οπότε η ενδεδειγμένη αγορά είναι τα Alteco C1
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Pleo θα κοιτάξω να φτιάξω πρώτα τα κάτω ηχεία με μια στοιχειώδη διαμόρφωση του χώρου και αργότερα τα ηχεία ύψους.
Όμως το vokal ως κεντρικό ηχείο δεν έχει τη δυνατότητα να παίξει μουσική σε ένα χώρο 12 τμ, δηλαδή η δουλειά του είναι μόνο να παίζει ως κεντρικό και τίποτε άλλο;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Θέλεις για κάποιο λόγο ειδικά δύο Vokal αντί ένα ζευγάρι κανονικών ραφιού/βάσης προκειμένου να φτιάξεις το 7.1;
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Η σκέψη μου μπορεί να είναι και βλακεία δεν λέω αλλά διπλή μονάδα σε κάθε ηχείο με καλύτερη ευαισθησία ποιο πολλά db να κάτι τέτοια μου έχουν μπει στο μυαλό και λέω ρε λες να παίζει και ποιο σωστά μουσική από το 3.
Όχι ότι έχω παράπονα από τα 3αρια.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Ακούω τα 3αρια και τα χαίρομαι όπως έχω βάλει και τα pico πάντα σε 2.1.τα pico μάλιστα με έχουν τρελάνει γιατί ο ήχος τους με sub βεβαια μαζί είναι καλύτερος από ότι τα περίμενα,και λέω δηλαδή το κεντρικό πόσο ποιο καλά θα παίζει;
Να κάπως έτσι μπήκαν η κακίες σκέψεις με καταλαβαίνετε.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Το εχω κάνει εγω στα mordaunt short. Εχω βαλει 3 κεντρικα για LCR. Στο συγκεκριμένο πακέτο έχει οντως μια μικρή διαφορα αλλα στα zensor που ειναι ανώτερης κατηγοριας ποιότητας δε ξέρω κατά πόσο θα δεις διαφορά. Ισως είναι καλύτερα να ξοδεψεις χρημα για zensor 5 και κάποιο τελικό για να δεις αισθητή βελτίωση.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Φίλε Φώτη το πρόβλημα αν μπορούμε να το πούμε πρόβλημα, προβληματισμό θα έλεγα ποιο πολύ είναι όχι η ισχύς ,αλλά αφού θα πάρω που θα πάρω για να γινει 7.1αντι το ζενζορ1 η το3 και τα λεφτά είναι σχετικά κοντά ,να δοκίμαζα τα κεντρικά τους.
Αυτό είναι όλο.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Φίλε Φώτη το πρόβλημα αν μπορούμε να το πούμε πρόβλημα, προβληματισμό θα έλεγα ποιο πολύ είναι όχι η ισχύς ,αλλά αφού θα πάρω που θα πάρω για να γινει 7.1αντι το ζενζορ1 η το3 και τα λεφτά είναι σχετικά κοντά ,να δοκίμαζα τα κεντρικά τους.
Αυτό είναι όλο.
Φίλη Χριστιάνα το κεντρικό αν παρατηρήσεις Έχει διαφορετική γεωμετρική τοποθετηση των.μονάδων, διότι θελουν με το κεντρικό να εχουν.μεγαλύτερη διασπορά για να πιάνουν ομοιόμορφα "τις μπροστινες θέσεις" σε ενα.home cinema.

Σε αντίθεση με τα 3,1,5 που είναι περισσότερο κατευθυντικα.

Σε μουσική δεν θα τα χαρείς τόσο τα κεντρικά.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Φίλε Φώτη το πρόβλημα αν μπορούμε να το πούμε πρόβλημα, προβληματισμό θα έλεγα ποιο πολύ είναι όχι η ισχύς ,αλλά αφού θα πάρω που θα πάρω για να γινει 7.1αντι το ζενζορ1 η το3 και τα λεφτά είναι σχετικά κοντά ,να δοκίμαζα τα κεντρικά τους.
Αυτό είναι όλο.

Mα με αυτό το σκεπτικο κινήθηκα και εγώ και είχα λίγη βελτίωση στις ταινίες αλλά όπως γράφει και ο Φραγκούλης από πάνω στη μουσική ίσως χανουν λιγο σε στερεοφωνική εικόνα και γι'αυτό αυτή τη στιγμή σκεπτομαι καινουρια αναβάθμιση με δαπεδου παρόμοιας σειράς η εντελώς καινουρια τριάδα.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
φραγκουλη ενημερωτικα μονο το χριστιανα ειναι το δικομου ονομα και της γυναικας μου μαζι.
χρηστος
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Γνώμη μου είναι να μην το κάνεις, το μισό db παραπάνω ευαισθησίας, τα τρία hz που κατεβαίνει πιο κάτω και το ένα db μέγιστης στάθμης δεν είναι ακουστή διαφορά, συν τοις άλλοις θα δώσεις πεντακόσια κάτι ευρώ για δύο απ αυτά ενώ με τα τριάρια θες διακόσια ευρώ πιο κάτω, είναι και το θέμα της κατευθυντικότητας όπως επεσήμανε ο Φραγκούλης, αισθητικά πάλι προσωπικά εμένα δεν θα μου άρεσε και πως να το κάνουμε το ηχείο λέγεται vocal, για κάποιο λόγο η χρήση του προορίζεται για αναπαραγωγή διαλόγων, τώρα αν θες να ρισκάρεις κάντο αλλά πρώτα συννενοήσου με τον πωλητή αν μπορέσεις να τα επιστρέψεις αν δεν σ αρέσει το αποτέλεσμα.