πρόταση για αγορά blue ray

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

demis72

Banned
20 September 2018
13
ψάχνω για blue ray με usb να διαβάζει τα πάντα(ελληνικούς υπότιτλους ξεχωριστούς οχι ενσωματωμένους).μέχρι 300-400 ευρώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αν το σπάσεις σε ξεχωριστό blue ray και media player (δύο συσκευες) θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα στην αναπαραγωγή αρχείων σε χρήματα εντός του budget σου. Προσωπικά πέραν των oppo δεν ξέρω κάποιο που να παίζει τα πάντα. Και εκεί στα λεφτά αυτά πας σε μτχ και μάλιστα 1080p ενώ σε δύο συσκευές το media player τουλάχιστον θα υποστηρίζει και 4κ.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Αν το σπάσεις σε ξεχωριστό blue ray και media player (δύο συσκευες) θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα στην αναπαραγωγή αρχείων σε χρήματα εντός του budget σου. Προσωπικά πέραν των oppo δεν ξέρω κάποιο που να παίζει τα πάντα. Και εκεί στα λεφτά αυτά πας σε μτχ και μάλιστα 1080p ενώ σε δύο συσκευές το media player τουλάχιστον θα υποστηρίζει και 4κ.
Θα το ξαναπώ Θανάσση το Oppo 103eu που είμαι κάτοχος διαβάζει μέχρι 1080p από εξωτερικό σκληρό δίσκο χωρίς να διαβάζει εξωτερικούς υπότιτλους παρά μόνο ενσωματωμένους ,εκτός αν είναι σπάσμενο ...Και εκεί το ρισκάρεις μετά τις τραγικές αναβαθμίσεις που συνάντησα από την μαμά εταιρία .
Για το 203 δεν έχω εικόνα η εταιρία έχει κλείσει και σε λίγο καιρό θα είναι και αυτό παρελθόν λόγω καθαρά hardware και μη υποστήριξης hdmi 2.1 ... αυτός είναι ο κανόνας με τα player με ημερομηνία λήξης σε αντίθεση με τις κονσόλες που υποστηρίζονται για πολλά χρόνια .
 

demis72

Banned
20 September 2018
13
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Ο συγκεκριμένος player δεν με ενδιαφέρει φίλε μου.Ψάχνω κάποιο να διαβάζει εξωτερικούς υπότιτλους και σκληρό δίσκο usb.3.0.
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Κοιτάς καταρχάς σε Κορεάτικο, LG, ή Samsung.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ανεβάζεις το budget τόσο ψηλά (εκτός αν θες κι άλλα που δεν τα αναφέρεις).
 

demis72

Banned
20 September 2018
13
Απάντηση: Re: πρόταση για αγορά blue ray

Κοιτάς καταρχάς σε Κορεάτικο, LG, ή Samsung.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ανεβάζεις το budget τόσο ψηλά (εκτός αν θες κι άλλα που δεν τα αναφέρεις).
Προς τα εκει με βλέπω.παρεπιπτόντως βρήκα αυτό το SONY UBPX800B.είναι καλό?ποιά η γνώμη σου?
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Αυτό είναι και για αναπαραγωγή 4Κ, με 2 εξόδους HDMI κλπ.
Αν το θες και για 4Κ, προφανώς ανεβαίνει πολύ το κόστος.
Δεν το έγραψες όμως.
Τα Sony είναι εξαιρετικά μηχανήματα, αλλά τα 2 που είχα στα χέρια μου ΔΕΝ διάβαζαν εξωτερικούς srt.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
 

demis72

Banned
20 September 2018
13
Απάντηση: Re: πρόταση για αγορά blue ray

Αυτό είναι και για αναπαραγωγή 4Κ, με 2 εξόδους HDMI κλπ.
Αν το θες και για 4Κ, προφανώς ανεβαίνει πολύ το κόστος.
Δεν το έγραψες όμως.
Τα Sony είναι εξαιρετικά μηχανήματα, αλλά τα 2 που είχα στα χέρια μου ΔΕΝ διάβαζαν εξωτερικούς srt.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

εχεις δίκο για 4k.μελοντικά θα μου χρειαστεί.Διάβασα παντού θετικά σχόλια.Τωρα αυτό για τους υπότιτλους δεν το γνωριζα και καλά εκανες και μου το είπες.αν ρωτήσω στη sony Θα ξέρουν για τους υπότιτλους?γιατί όλες μου οι ταινίες είναι με εξωτερικούς υπότιτλους.
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Εγώ μόνο αν το έβλεπα με τα μάτια μου, ή μου το έλεγε κάποιος κάτοχος θα το πίστευα.
 

demis72

Banned
20 September 2018
13
Απάντηση: Re: πρόταση για αγορά blue ray

H Sony πάντως λέει αυτά:

https://www.sony.co.uk/electronics/...-players-recorders/ubp-x700/articles/00119151

Η πρότασή μου είναι να δεις το UBP-X700 που είναι στην παραπάνω λίστα, είναι 4Κ UHD player και είναι και οικονομικότερο από το Χ800.
Θα το δω.Ξέρεις για το συγκεκριμένο αν παίζει εξωτερικούς υπότιτλους και αν εχει κωδικοποίηση στις ταινίες ΜKV DTS?Το λέω αυτό γιατί στο μοντέλο της sony που έγραψα βρήκα το manual και δεν έγραφε DTS για MKV.
Επίσης και αν διαβάζει δίσκους USB 3.0.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
To USB 3.0 ή 2.0 δεν έχει σχέση.

Για τα υπόλοιπα μπορείς να βρεις τις πληροφορίες στο link που παράθεσα.
 

demis72

Banned
20 September 2018
13
Απάντηση: Re: πρόταση για αγορά blue ray

To USB 3.0 ή 2.0 δεν έχει σχέση.

Για τα υπόλοιπα μπορείς να βρεις τις πληροφορίες στο link που παράθεσα.

Σου το έγραψα γαιτί στο Blu ray που έχω (LG BD390)σχετικά παλιό δεν διαβάζει δίσκους USB 3.0.(Δοκίαμσα δύο και δεν τους βλέπει).Οπότε σήμερα δεν βρίσκεις δίσκους USB 2.0.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
demis72, συμφωνώ και διαφωνώ με τον pleo. Ναι στο να το δεις, όχι στο να πάρεις πληροφορίες από το Link. Άκρη δεν πρόκειται να βγάλεις. Κανείς δε θα σου γράψει τι δεν παίζει. Το τι παίζει θα σου γράψουν. Προσωπικά αν δε μου το επιβεβαιώσει κάποιος που το έχει λειτουργήσει ή αν δεν πάω σε μαγαζί με διαφορετικά αρχεία να δω τι κάνει στην πραγματικότητα δε θα πειθόμουν.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Κατά πως τα λέει η Sony, MKV container με ήχο DTS δεν υποστηρίζει. Το USB 3.0 δεν έχει σχέση πέραν του ορίου της διαμεταγωγής των δεδομένων. Μάλλον το φορμάρισμα των δίσκων που έχεις φταίει.

Μάλλον θα πρέπει να βρεις κάποιο UBP-Χ700 σε κάποιο κατάστημα για δοκιμή σε όλα αυτά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Λεωνίδα μαζί γράφαμε.

Πιάσε κόκκινο.

Αν ο φίλος θέλει, μπορεί να περάσει με το δίσκο του για μια δοκιμή από Ultimate Audio. Να δω κι εγώ δηλαδή τι μπορεί να κάνει από τη USB το κατά τα άλλα εξαιρετικό δισκοσπίνερ της Sony. :)
 

demis72

Banned
20 September 2018
13
Απάντηση: Re: πρόταση για αγορά blue ray

demis72, συμφωνώ και διαφωνώ με τον pleo. Ναι στο να το δεις, όχι στο να πάρεις πληροφορίες από το Link. Άκρη δεν πρόκειται να βγάλεις. Κανείς δε θα σου γράψει τι δεν παίζει. Το τι παίζει θα σου γράψουν. Προσωπικά αν δε μου το επιβεβαιώσει κάποιος που το έχει λειτουργήσει ή αν δεν πάω σε μαγαζί με διαφορετικά αρχεία να δω τι κάνει στην πραγματικότητα δε θα πειθόμουν.
εχεις απόλυτο δίκιο.