[ Επίσημο ] Apple Watch Series 4

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Νέο ρολόι λοιπόν....από τα 38 και 42χιλιοστά πήγαμε στα 40 και 44χιλιοστά αντίστοιχα.
Αυτό φυσικά συνεπάγεται μεγαλύτερη οθόνη, ενώ είναι ελαφρώς πιο λεπτό από την 3η γενιά.
Εσωτερικά το νέο ρολόι έρχεται με τον επεξεργαστή S4, που είναι διπλάσιας απόδοσης από της προηγούμενης γενιάς, έχει 50% μεγαλύτερη ακουστική απόδοση και έχει αυξηθεί η μπαταρία του στις 18 ώρες με μία μόνο φόρτιση.



https://www.apple.com/apple-watch-series-4/
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
https://www.ifixit.com/Teardown/Apple+Watch+Series+4+Teardown/113044

irmLkiYNbNtTFwYW.huge


1mnMZTiVRFDFrleO.huge


tj12Qguq3KpWyS1c.huge


nnKXEZcRlgZyOrGC.huge
 
To είδα από κοντά, ωραίο είναι, σαφώς πιο όμορφο απ'το παλιό ενώ μ'αρέσει πολύ και το 'φλύαρο' exclusive face με τα άπειρα complications. Αυτό που μου'κανε εντύπωση είναι ότι στις παρουσιάσεις - διαφημίσεις φαίνεται πολύ πιο λεπτό απότι είναι στην πραγματικότητα. Αλλά είπαμε, guru είναι οι τύποι στο μάρκετινγκ!

Καλό άλλοθι αναβάθμισης για όποιον είχε μείνει oudated (0,1,2 generation), για μένα όχι φέτος.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 4

To είδα από κοντά, ωραίο είναι, σαφώς πιο όμορφο απ'το παλιό ενώ μ'αρέσει πολύ και το 'φλύαρο' exclusive face με τα άπειρα complications. Αυτό που μου'κανε εντύπωση είναι ότι στις παρουσιάσεις - διαφημίσεις φαίνεται πολύ πιο λεπτό απότι είναι στην πραγματικότητα. Αλλά είπαμε, guru είναι οι τύποι στο μάρκετινγκ!

Καλό άλλοθι αναβάθμισης για όποιον είχε μείνει oudated (0,1,2 generation), για μένα όχι φέτος.

Ναι, από ότι διάβασα το πάχος είναι στα επίπεδα του πρώτου apple watch (0). Οχι ότι με χαλάει :p
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Apple’s latest Watch is crashing and rebooting due to Daylight Saving Time bug

Australians are the first to be affected

https://www.theverge.com/2018/10/8/17950300/apple-watch-series-4-reboot-crash-dst-bug

...Either way, this is yet another DST bug for Apple. The company used to struggle with time-related bugs during the early days of iOS, causing alarms to fail across Europe, alarms simply not working on New Year’s Day, and the incorrect time being shown in the built-in calendar app. Even an iOS 9 update a few years ago managed to disable people’s alarms, and iOS 11.1.2 crashed iPhones when they hit 12:15AM on December 2nd last year. You’d expect all of these time bugs would put DST on the top of Apple’s engineer tests, but perhaps it’s Apple’s subtle way of telling the world that Daylight Saving Time is hot garbage.
:Banane0:
 
Το εν λόγω bug δεν είναι τίποτα φοβερό, αλλά γενικότερα το Watch είναι η ντροπή της Apple από άποψη software. Είναι σοκαριστικό το πόσο κακογραμμένο είναι, ειδικά αν το συγκρίνεις με το iOS που, εκτός απ'τα διάφορα μικρά που βγαίνουν που και που, είναι εξαιρετικό.

Από που να ξεκινήσει κανείς, από τη Siri που δουλεύει όποτε έχει ευχαρίστηση, από τα software updates που διαρκούν κάνα μισάωρο στην καλύτερη, από το WiFi που συνδέεται όποτε θέλει (στο ίδιο δίκτυο/router), τη θερμοκρασία του καιρού που δείχνει όποτε θέλει, αλλιώς δείχνει παύλες, κλπ κλπ κλπ..

Είναι λες και βγήκε από άλλη εταιρία.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Να το νέο steel series 4 ενός φίλου διπλα στο παλιο δικό μου. Παρότι ίδιες διαστάσεις, η οθόνη είναι εντυπωσιακά πιο μεγάλη με το κούρεμα των bezels.
Το αναμένω από Γερμανια μεσα Νοεμβρίου:
 

Attachments

  • IMG_1303.jpg
    IMG_1303.jpg
    205.9 KB · Views: 136

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 4

Να το νέο steel series 4 ενός φίλου διπλα στο παλιο δικό μου. Παρότι ίδιες διαστάσεις, η οθόνη είναι εντυπωσιακά πιο μεγάλη με το κούρεμα των bezels.
Το αναμένω από Γερμανια μεσα Νοεμβρίου:

Τάκη, αφού δεν υποστηρίζεται εδώ, πως θα το δουλεύεις; Από iStorm που ρώτησα δεν θα το φέρουν καθόλου...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 4

Τάκη, αφού δεν υποστηρίζεται εδώ, πως θα το δουλεύεις; Από iStorm που ρώτησα δεν θα το φέρουν καθόλου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν θα το δουλεύω ως LTE, απλα ήθελα το ατσαλένιο. Όταν με το καλο το υποστηρίξουν (λένε για του χρόνου από cosmote) θα είναι συμβατό.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 4

Δεν θα το δουλεύω ως LTE, απλα ήθελα το ατσαλένιο. Όταν με το καλο το υποστηρίξουν (λένε για του χρόνου από cosmote) θα είναι συμβατό.

Και εγώ αυτό θέλω, το αλουμινένιο που είχα το βαρέθηκα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 4

Και εγώ αυτό θέλω, το αλουμινένιο που είχα το βαρέθηκα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γούστα είναι αυτά, αλλα το αλουμινένιο δείχνει φθηνό λόγω υλικού.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Κι εγώ περυσι είχα πάρει το lte από Γερμανία μόνο και μόνο για την παραπάνω μνήμη (που τώρα είναι κοινή και στα 2 μοντέλα)

Όσον αφορά το υλικό, γούστα είναι αυτά αλλά προσωπικά βρίσκω το αλουμίνιο πολύ πιο ταιριαστό για smart watch γενικά

Το να προσπαθεί ένα smart watch να “μιμηθεί”, μέσω υλικών, το στυλ ενός κλασικού ρολογιού (γιατί εκεί «παραπέμπει» το ατσάλι) το βρίσκω άκυρο (ποσω δε μάλλον όταν είναι τετράγωνο, όπως της Apple)

Τα smart watch μου φαίνονται πιο ωραία όταν προσπαθούν να είναι πιο «σπορτίφ», πιο «ανάλαφρα».
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Το ατσάλι πάντως με ένα δερμάτινο λουράκι φοριέται πολύ άνετα με βραδυνο ντύσιμο, σε αντίθεση με το αλουμινένιο που φαίνεται σαν να ξέχασες στον καρπό σου το fitbit.
Όσο για το τετράγωνο σχήμα, δεν είναι πρωτοτυπία της apple. Πχ ένα από τα πιο iconic ρολόγια ever, το Tag Monaco, έχει τετράγωνη κάσα :

WAW131A.FC6177_resize.png
 
Κι εγώ φαν του αλουμινένιου για διάφορους λόγους.

Κυρίως, επειδή μιλάμε για συσκευή που είναι φτιαγμένη γύρω από υγεία-γυμναστική. Ακόμα και το παραμικρό βάρος στον καρπό με ενοχλεί σε τρέξιμο κλπ

Μετά έρχεται το design, δε μπορώ να ταιριάξω σοβαρό προφίλ/ντύσιμο με οθόνες και χρωματακια. Μου φαίνεται κάπως σα γάιδαρος με σέλα. Το αλουμινένιο φαίνεται πιο τίμιο.

Τελευταία παράμετρος φυσικά η τιμή. Για ένα Tag Heuer το δίνεις (άμα το έχεις φυσικά) το χιλιάρικο γιατί μένει αθάνατο. Το (κάθε) smartwatch κάθε χρόνο θα μοιάζει μπαγιάτικο, ενώ κάθε 3-4 χρόνια θα είναι και μη χρηστικό.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 4

Κι εγώ φαν του αλουμινένιου για διάφορους λόγους.

Κυρίως, επειδή μιλάμε για συσκευή που είναι φτιαγμένη γύρω από υγεία-γυμναστική. Ακόμα και το παραμικρό βάρος στον καρπό με ενοχλεί σε τρέξιμο κλπ

Μετά έρχεται το design, δε μπορώ να ταιριάξω σοβαρό προφίλ/ντύσιμο με οθόνες και χρωματακια. Μου φαίνεται κάπως σα γάιδαρος με σέλα. Το αλουμινένιο φαίνεται πιο τίμιο.

Τελευταία παράμετρος φυσικά η τιμή. Για ένα Tag Heuer το δίνεις (άμα το έχεις φυσικά) το χιλιάρικο γιατί μένει αθάνατο. Το (κάθε) smartwatch κάθε χρόνο θα μοιάζει μπαγιάτικο, ενώ κάθε 3-4 χρόνια θα είναι και μη χρηστικό.

Με την εμπειρία του ατσαλένιου χρονια τώρα, έχω να πω τα εξης:
-Το βαρος δεν με προβληματίζει καθόλου. Παίζω καθημερινά τένις και ούτε που το αισθάνομαι.
-Υπάρχουν σοβαρά watchfaces που ταιριάζουν τελεια με το ατσαλένιο case με σοβαρό ντύσιμο. Το αντίθετο (σοβαρά watchfaces με αλουμινένιο case) δεν σώζει την κατάσταση.
-Δεδομένου ότι η apple δεν αλλάζει το εξωτερικό design του Watch (και καλα κάνει), ποτε δεν θα φαίνεται μπαγιάτικο, το αντίθετο. Μπορείς να έχεις το πρωτης γενιάς apple watch και να φαίνεται στους τριτους σαν το τελευταίας γενιάς.

ΥΓ. Ένα Tag Carrera που έχω, είναι στο συρτάρι εδώ και τρία χρονια...
 
Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 4

-Δεδομένου ότι η apple δεν αλλάζει το εξωτερικό design του Watch (και καλα κάνει), ποτε δεν θα φαίνεται μπαγιάτικο, το αντίθετο. Μπορείς να έχεις το πρωτης γενιάς apple watch και να φαίνεται στους τριτους σαν το τελευταίας γενιάς.

Βρε ποιός τους %#@ τους τρίτους; Εγώ για τον εαυτό μου το λέω. Που θα το κοιτάς και θα ξέρεις ότι εντάξει, είναι πλέον παλιομοδίτικο γιατί το current κάνει το ένα και τ'άλλο.

Ενώ στα μηχανικά ρολόγια δεν πρόκειται ποτέ να'χεις τέτοια θέματα, ο τελευταίος νεωτερισμός είναι από το '70. :grandpa:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] Apple Watch Series 4

Βρε ποιός τους %#@ τους τρίτους; Εγώ για τον εαυτό μου το λέω. Που θα το κοιτάς και θα ξέρεις ότι εντάξει, είναι πλέον παλιομοδίτικο γιατί το current κάνει το ένα και τ'άλλο.

Ενώ στα μηχανικά ρολόγια δεν πρόκειται ποτέ να'χεις τέτοια θέματα, ο τελευταίος νεωτερισμός είναι από το '70. :grandpa:

Χαχα, να κάθε 3-4 χρόνια αλλάζουμε για να ήμαστε current ;) Απλά οι τρίτοι δεν θα καταλάβουν τη διαφορά