Πικάπ Micro Seiki DD24 - Βραχίονας: Ταίριασμα Κεφαλής/Βελόνας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Γειά σας φίλοι μου...σαν τα χιόνια αλλά εδώ είμαι!!
Επειδή ως γνωστόν έχω μεγάλο κόλλημα με παλιά πράγματα το κουσούρι αυτό δεν φεύγει ούτε απο τα μηχανήματα ήχου και εικόνας!!
Συνεπώς έχω βγάλει απο την αποθήκη το αγαπημένο μου Πικάπ και προσπαθώ να το επαναφέρω επειδή λόγω της ακινησίας και του χρόνου έχει προβλήματα.
Θα χρειαστεί αλλαγή ιμάντα επειδή λόγω χρόνου και ακινησίας ο ήδη υπάρχων είναι πεθαμένος, με αποτέλεσμα να χάνει λίγες στροφές και απο το ρυθμιστικό δεν μπορώ να το σταθεροποιήσω.
Πριν πολλά χρόνια του είχα αλλάξει κεφαλή και βελόνα με την Stanton 681 EEE.Η βελόνα έχει και αυτή χαλάσει και η κεφαλή ενώ μέχρι προχθές κάτι έπαιζε από σήμερα δεν παίζει...βγάζει βόμβο ο ήχος και δεν ακούγεται τίποτα.Τα καλωδιάκια μεταξύ βραχίονα/κεφαλής/βελόνας δεν έχουν πρόβλημα.
Προφανώς χρειάζεται αλλαγή και κεφαλής/βελόνας και το ερώτημα έρχεται εδω........τι ταιριάζει επάνω σε αυτό τον βραχίονα;...δεν ψάχνω γιά κάτι ακριβό αφού θα το έχω με ένα πρόχειρο ηχοσύστημα μέσα στο σπίτι...απλά να μπορέσει να ζωντανέψει και πάλι....σας ευχαριστώ πολύ...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καΘαρισμα και λαδωμα ολα τα κινουμενα μερη καΘωs και ποτενσιομετρα για αρχη.
κεφαλη, προτεινω shure M97E.
τελοs, σωστο στησιμο με ευΘυγραμμιση του πλατω και προσοχη στο VTA
anti skate και αζιμουΘιο κεφαληs εξισου
(τι υπεροχο κλασικο εργαλειο... Θα το χαρειs!! ):ernaehrung004:
 
Απάντηση: Re: Πικάπ Micro Seiki DD24 - Βραχίονας: Ταίριασμα Κεφαλής/Βελόνας

Δεν κάνω λάθος στο μοντέλο....αλλά μάλλον κάνω λάθος στον ιμάντα αφού δεν έχει όπως λές...είναι πολλά τα χρόνια τώρα απο τότε!!!...σε ευχαριστώ πολύ Kimon..
 
Απάντηση: Re: Πικάπ Micro Seiki DD24 - Βραχίονας: Ταίριασμα Κεφαλής/Βελόνας

καΘαρισμα και λαδωμα ολα τα κινουμενα μερη καΘωs και ποτενσιομετρα για αρχη.
κεφαλη, προτεινω shure M97E.
τελοs, σωστο στησιμο με ευΘυγραμμιση του πλατω και προσοχη στο VTA
anti skate και αζιμουΘιο κεφαληs εξισου
(τι υπεροχο κλασικο εργαλειο... Θα το χαρειs!! ):ernaehrung004:

Μεγάλωσα μαζί του και επάνω σε αυτό είχα τα πρώτα ποιοτικές ακούσματα απο δίσκους,και ναι...πράγματι είναι υπέροχο κλασσικό κομμάτι.
Σε ευχαριστώ πολύ γιά τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες σου.
 
Απάντηση: Re: Πικάπ Micro Seiki DD24 - Βραχίονας: Ταίριασμα Κεφαλής/Βελόνας

τι εννοειs? φωτο μπορειs να ανεβασειs?

Θα ανεβάσω μία άλλη γιατί το δικό μου αυτές τις ημέρες βρίσκεται σε κάποιο φίλο τεχνικό να το περιποιηθεί λίγο...Η πράσινη γραμμή δείχνει το κομμάτι που υπάρχει επάνω στον βραχίονα, και η κόκκινη αυτό που λείπει απο το βαρίδι...
Micro_Seiki_Dd_24_S_ARM.jpg
 
Το κομμάτι που λείπει βοηθάει στη ρύθμιση του βάρους ανάγνωσης.

Μόλις ισορροπήσεις τον βραχίονα το γυρνάς στο 0.

Κατόπιν περιστρέφεις το βαρίδιο. Αυτό μετακινεί το κομμάτι και σου δείχνει το βάρος.

Αυτό αν το είχες.

Τώρα που δεν το βρίσκεις μπορείς να ρυθμίσεις το βάρος με κάποιον ζυγό

vendorimagesSFG._CB348576041_.png


stylus-pressure-gauge.jpg


images
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Ναι θα μπορούσε εάν η διατομή για να μπει στο βραχίονα είναι ίδια ή ελάχιστα μεγαλύτερη...μιλάμε για χιλιοστά όμως
Ωστόσο σε κάθε περίπτωση, θα έπρεπε το βάρος ανάγνωσης να μετρηθεί με ζυγαρια ακριβείας, καθώς θα είχε σίγουρα απόκλιση η ρύθμιση του από τις ενδείξεις και μόνο

Ιδανικά ψάξε εάν θέλεις και μπορείς στο ebay μπας και βρεις κανένα ανταλλακτικό σε νορμάλ τιμή
 
Απάντηση: Re: Πικάπ Micro Seiki DD24 - Βραχίονας: Ταίριασμα Κεφαλής/Βελόνας

Ναι θα μπορούσε εάν η διατομή για να μπει στο βραχίονα είναι ίδια ή ελάχιστα μεγαλύτερη...μιλάμε για χιλιοστά όμως
Ωστόσο σε κάθε περίπτωση, θα έπρεπε το βάρος ανάγνωσης να μετρηθεί με ζυγαρια ακριβείας, καθώς θα είχε σίγουρα απόκλιση η ρύθμιση του από τις ενδείξεις και μόνο

Ιδανικά ψάξε εάν θέλεις και μπορείς στο ebay μπας και βρεις κανένα ανταλλακτικό σε νορμάλ τιμή

Αυτό κάνω φίλε μου ,αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρεί κάτι σχετικό...είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί...σε ευχαριστώ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
κοιτα πρωτα αν εχει χαραγμενη βολτα ο βραχιοναs σου εκει που μπαινει το βαριδι. λογικα δεν πρεπει. η χαραξη συνηΘωs ειναι στο βαριδι. αν ειναι ετσι, μετρα με παχυμετρο το παχοs του βραχιονα στο σημειο που βιδωνει το βαριδι. μετα τηλ στο 3345rpm
με καποιο τροπο πρεπει να μαΘειs μεχρι ποσα γραμμαρια ζυγιζε το βαριδι σου. τι εγραφε δλδ το κομματι που χαΘηκε. αν βρεΘει καποιο στο ιδιο βαροs Θα κανειs δουλεια. αλλιωs ειναι ρισκο.
αν η διαφορα στη κλιμακα ειναι μεγαλυτερη του 1,5 gr αστο καλυτερα. αν αυτο που Θα βρειs ειναι ελαφρυτερο, τοτε προσοχη στο βαροs τηs κεφαληs που Θα βαλειs.
η shure πχ που σου προτεινα πιο πανω δεν ειναι και η ελαφρυτερη που υπαρχει..
edit.. μπορειs φυσικα να αφησειs το βαριδι ωs εχει και να ζυγιζειs την κεφαλη με ζυγαρια οπωs αυτεs πιο πανω, αλλα Θα λειπει το εξτρα βαροs τηs κλιμακαs που χαΘηκε
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
κοιτα πρωτα αν εχει χαραγμενη βολτα ο βραχιοναs σου εκει που μπαινει το βαριδι. λογικα δεν πρεπει. η χαραξη συνηΘωs ειναι στο βαριδι. αν ειναι ετσι, μετρα με παχυμετρο το παχοs του βραχιονα στο σημειο που βιδωνει το βαριδι. μετα τηλ στο 3345rpm
με καποιο τροπο πρεπει να μαΘειs μεχρι ποσα γραμμαρια ζυγιζε το βαριδι σου. τι εγραφε δλδ το κομματι που χαΘηκε. αν βρεΘει καποιο στο ιδιο βαροs Θα κανειs δουλεια. αλλιωs ειναι ρισκο.
αν η διαφορα στη κλιμακα ειναι μεγαλυτερη του 1,5 gr αστο καλυτερα. αν αυτο που Θα βρειs ειναι ελαφρυτερο, τοτε προσοχη στο βαροs τηs κεφαληs που Θα βαλειs.
η shure πχ που σου προτεινα πιο πανω δεν ειναι και η ελαφρυτερη που υπαρχει..
edit.. μπορειs φυσικα να αφησειs το βαριδι ωs εχει και να ζυγιζειs την κεφαλη με ζυγαρια οπωs αυτεs πιο πανω, αλλα Θα λειπει το εξτρα βαροs τηs κλιμακαs που χαΘηκε

Το βάρος της κλίμακας θα ήταν λογικά ελάχιστο, μερικά γραμμάρια. Τέτοια και μεγαλύτερη διαφορά μπορεί να υπάρξει με άλλη headshel για παράδειγμα. Αυτά άνετα μπορούν να εξισορροπηθούν απο το υπάρχον βαρίδι και το σωστό βάρος ανάγνωσης να ρυθμιστεί με μια ζυγαριά όπως αυτες που ανέβασες. Δε βλέπω το λόγο να μπει στον κόπο να βρει το σωστό βάρος κλπ. Αν έλειπε το βαρίδι τότε ναι, θα υπήρχε πρόβλημα.
 
Απάντηση: Re: Πικάπ Micro Seiki DD24 - Βραχίονας: Ταίριασμα Κεφαλής/Βελόνας

κοιτα πρωτα αν εχει χαραγμενη βολτα ο βραχιοναs σου εκει που μπαινει το βαριδι. λογικα δεν πρεπει. η χαραξη συνηΘωs ειναι στο βαριδι. αν ειναι ετσι, μετρα με παχυμετρο το παχοs του βραχιονα στο σημειο που βιδωνει το βαριδι. μετα τηλ στο 3345rpm
με καποιο τροπο πρεπει να μαΘειs μεχρι ποσα γραμμαρια ζυγιζε το βαριδι σου. τι εγραφε δλδ το κομματι που χαΘηκε. αν βρεΘει καποιο στο ιδιο βαροs Θα κανειs δουλεια. αλλιωs ειναι ρισκο.
αν η διαφορα στη κλιμακα ειναι μεγαλυτερη του 1,5 gr αστο καλυτερα. αν αυτο που Θα βρειs ειναι ελαφρυτερο, τοτε προσοχη στο βαροs τηs κεφαληs που Θα βαλειs.
η shure πχ που σου προτεινα πιο πανω δεν ειναι και η ελαφρυτερη που υπαρχει..
edit.. μπορειs φυσικα να αφησειs το βαριδι ωs εχει και να ζυγιζειs την κεφαλη με ζυγαρια οπωs αυτεs πιο πανω, αλλα Θα λειπει το εξτρα βαροs τηs κλιμακαs που χαΘηκε
Εχει χαραγμένη βόλτα....
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αγνωστο (σε μενα τουλαχιστον) ποσα γραμμαρια ζυγιζει η κλιμακα που χαΘηκε. για ελαφρυτερο headshell δεν ξερω. δεν μου φαινεται για universal το headshell του DD24.
το πιΘανοτερο ειναι να μην εχει κανενα προβλημα με το βαριδι ετσι οπωs ειναι, αλλα προσωπικα εχω καει στον χυλο στο δευτερο πικαπ για ελαχιστα γραμμαρια παραπανω που ζυγιζει η 2η shure (M70BX) που εχω.
τωρα που το σκεφτομαι, αs βαλει την κεφαλη τηs αρεσκειαs του και ΑΝ υπαρξει προβλημα βαρουs, βλεπουμε..
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Πικάπ Micro Seiki DD24 - Βραχίονας: Ταίριασμα Κεφαλής/Βελόνας

Εχει χαραγμένη βόλτα....
αργησα να δω το ποστ σου..ξεχνα τα ξενα βαριδια.. με το δικο σου μονο οπωs λεμε πιο πανω. ΑΝ τυχον λειψει βαροs για την κεφαλη που Θα βαλειs υπαρχουν τροποι...για δοκιμη και εξοικειωση παρε ζυγαρια και ζυγιζε την stanton που εχειs πανω. διαβασε στα specs το βαροs τηs και αν δειs οτι υπαρχει μεγαλο περιΘωριο παρα την ελλειψη τηs χαμενηs κλιμακαs, δεν Θα`χειs προβλημα με αλλη κεφαλη
edit.. η ηλεκτρονικη ειναι πιο ευκολη στη χρηση (εχω και απο τιs 2), και υπαρχει στο ebay απο κινεζο κατω απο 10ευρω χωριs μεταφορικα. απλα αργει τοσο να`ρΘει, που μπορει να ξεχασειs οτι την παραγγειλεs...
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πικάπ Micro Seiki DD24 - Βραχίονας: Ταίριασμα Κεφαλής/Βελ

αργησα να δω το ποστ σου..ξεχνα τα ξενα βαριδια.. με το δικο σου μονο οπωs λεμε πιο πανω. ΑΝ τυχον λειψει βαροs για την κεφαλη που Θα βαλειs υπαρχουν τροποι...για δοκιμη και εξοικειωση παρε ζυγαρια και ζυγιζε την stanton που εχειs πανω. διαβασε στα specs το βαροs τηs και αν δειs οτι υπαρχει μεγαλο περιΘωριο παρα την ελλειψη τηs χαμενηs κλιμακαs, δεν Θα`χειs προβλημα με αλλη κεφαλη
edit.. η ηλεκτρονικη ειναι πιο ευκολη στη χρηση (εχω και απο τιs 2), και υπαρχει στο ebay απο κινεζο κατω απο 10ευρω χωριs μεταφορικα. απλα αργει τοσο να`ρΘει, που μπορει να ξεχασειs οτι την παραγγειλεs...

Ok...αυτό θα κάνω αφού δεν μπορώ να το βρώ....εκτός του τεχνικού θέματος σκοπός μου ήταν να φέρω το μηχάνημα και εμφανισιακά όπως ακριβώς ήταν,και αυτό είναι το μόνο πράγμα που του λείπει, μαζί με το καπάκι (έχει σπάσει...)
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πικάπ Micro Seiki DD24 - Βραχίονας: Ταίριασμα Κεφαλής/Βελ

Ok...αυτό θα κάνω αφού δεν μπορώ να το βρώ....εκτός του τεχνικού θέματος σκοπός μου ήταν να φέρω το μηχάνημα και εμφανισιακά όπως ακριβώς ήταν,και αυτό είναι το μόνο πράγμα που του λείπει, μαζί με το καπάκι (έχει σπάσει...)

Τελικά με όλα αυτά τα θέματα που έχει το πικάπ και που η λύση τους έχει κόστος, μήπως να ξανασκεφθείτε την περίπτωση της ΧΕ στο #10?
Ή και αυτήν αν υπάρχουν ακόμα βέβαια.