Επιλογη subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Kαλημερα,
Σε λιγο καιρο προγραμματιζω να αλλαξω το subwoofer που εχω τωρα (ενα klipsch SW10) με ενα μεγαλυτερο.
Ο χωρος ειναι ενιαιος σαλονοκουζινα περιπου 40τμ αλλα ο χωρος ακροασης που με ενδιαφερει ειναι 12τμ περιπου. Χρηση αποκλειστικα και μονο για ταινιες.
Αυτα που εχω ξεχωρισει κατ'αρχην ειναι:
Klipsch SW115 (που βασικα θελω να το 'αποφυγω' αν γινεται γιατι ειναι τεραστιο για την θεση που προοριζω αλλα ενττυπωσιακο!..)
Klipsch SW112
SVS PB2000
(αυτο κοιταγα για αρχη..)
XTZ 12.17 edge & Xtz 12.17
(η διαφορα τους νομιζω οτι ειναι στην ισχυ του ενισχυτη και 200 )
Τα τελευταια δεν τα ξερω καθολου και θα ηθελα την γνωμη οσων τα ξερουν γιατι δειχνουν & ελκυστικα λογο τιμης ..

Και γενικα θα ηθελα να ακουσω αποψεις για το πια θεωρουνται καταλληλοτερα -αυτα ή καποιο αλλο- για να το βαλω σιγα-σιγα στο προγραμμα καποια στιγμη του χρονου να κανω το βημα.
Ευχαριστω


 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ωραίο θέμα.
Κι εγώ στη θέση σου αντίστοιχους προβληματισμούς θα είχα.
Τα klipsch προσωπικά θα τα απέρριπτα. Προτιμώ swάδικες εταιρίες. Επιπλέον έχει τις λιγότερες δυνατότητες ρύθμισης. Βασικά έχει μόνο διακόπτη αντιστροφής φάσης και όχι επιλογέα φάσης. Σε περίπτωση σύνδεσης με ΑVR βέβαια δε θα χρειαστείς στη θεωρία τίποτα εκ των ρυθμιστικών αλλά στην πράξη?
Νικητής στο θέμα παραμετροποίησης είναι το XTZ edge και για μένα η δυνατότητα XLR σύνδεσης έχει ειδικό βάρος αλλά χρήζει επιβεβαίωσης για το αν πρόκειται για πραγματική balanced τοπολογία από την εταιρία.
Από την άλλη υπάρχει η SVS με λιγότερες παραμετροποιήσεις, αντίστοιχες ηχητικές αρετές νομίζω, αλλά σημαντικό πλεονέκτημα την ύπαρξη αντιπροσωπείας στην Ελλάδα. Με ότι σημαίνει αυτό για πιθανό παζάρι και στο μέλλον service και εγγύηση.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Εχω δει ένα μόνο μαγαζί στο σκρπυτζ να το πουλάει το svs, τι παζάρι μπορείς να κάνεις;
Τέλος πάντων είναι ένας τύπος εδώ Χανιά που πουλούσε στο facebook ένα pb2000 στα 850 ευρώ, φετινή αγορά,για να αγοράσει το 4000. Αν ενδιαφέρεται κανείς να βάλω το σύνδεσμο .Αν μου περίσευε χρήμα θα το είχα χτυπήσει.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ποιοτικά τα svs είναι καλύτερα απ τα xtz, προσωπικά θα πήγαινα στο pb2000 χωρίς δεύτερη κουβέντα, απλά δεν έχει αντίπαλο, το άκουσα σε ανοιχτό χώρο πάνω από 50τ.μ. και θα ορκιζόμουν ότι παίζουν τρία από δαύτα, σειόταν ο καναπές στην κυριολεξία, ακόμα κι αισθητικά να το δεις είναι κουκλί ενώ όταν το βλέπεις πρώτη φορά από κοντά ξεροκαταπίνεις, απ το μέγεθος της καμπίνας καταλαβαίνεις ότι θα χεις πρόβλημα με τους γείτονες, εγώ λόγω οικονομικών πήγα στο 1000άρι και ακύρωσα το δεύτερο λόγω έκτακτης ανάγκης αλλά στο μέλλον το χω βάλει στόχο για δύο pb2000, θέλω να γκρεμίζω σοβάδες κι απ αυτό που άκουσα νομίζω ότι μόνο αυτά θα τα καταφέρουν.
 

Nikos Floros

New member
16 January 2011
43
Ωραίο θέμα.
Κι εγώ στη θέση σου αντίστοιχους προβληματισμούς θα είχα.
Τα klipsch προσωπικά θα τα απέρριπτα. Προτιμώ swάδικες εταιρίες. Επιπλέον έχει τις λιγότερες δυνατότητες ρύθμισης. Βασικά έχει μόνο διακόπτη αντιστροφής φάσης και όχι επιλογέα φάσης. Σε περίπτωση σύνδεσης με ΑVR βέβαια δε θα χρειαστείς στη θεωρία τίποτα εκ των ρυθμιστικών αλλά στην πράξη?
Νικητής στο θέμα παραμετροποίησης είναι το XTZ edge και για μένα η δυνατότητα XLR σύνδεσης έχει ειδικό βάρος αλλά χρήζει επιβεβαίωσης για το αν πρόκειται για πραγματική balanced τοπολογία από την εταιρία.
Από την άλλη υπάρχει η SVS με λιγότερες παραμετροποιήσεις, αντίστοιχες ηχητικές αρετές νομίζω, αλλά σημαντικό πλεονέκτημα την ύπαρξη αντιπροσωπείας στην Ελλάδα. Με ότι σημαίνει αυτό για πιθανό παζάρι και στο μέλλον service και εγγύηση.

Παιζει παζαρι? Ξερουμε λεπτομεριες?
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Φανταζομαι απο κοντα ναι, ολα και κατι καλυτερο θα μπορει να γινει...

Παντως εγω ειμαι αναμεσα σε svs(η καρδια μου..) & xtz (η τσεπη μου..)
Ειναι τοσο καλο το svs?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ποιον avr εχεις;

Αν είναι κανένας νεότερος με μεγάλη παραμετροποίηση και δεν έχεις και χρήση για τη balanced είσοδο, άκου την καρδιά σου :)
Όχι τιποτ' άλλο, να μη σου μείνει άχτι.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Επιλογη subwoofer

Ποιον avr εχεις;

Αν είναι κανένας νεότερος με μεγάλη παραμετροποίηση και δεν έχεις και χρήση για τη balanced είσοδο, άκου την καρδιά σου :)
Όχι τιποτ' άλλο, να μη σου μείνει άχτι.

Συγνωμη ξεχασα να αναφερω..
Denon AVR X 1300W και η μπροστα RP160 & RP450c
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
ενα review απο amazon για το svs που οσοι ξερουν αγγλικα θα απολαυσουν:worshippy:
My wife thought it was medium sized dishwasher after the postman rang a bell. That worked fine. Until I connected it to Denon AVR and played some Goa Trance. Then the trouble started. With every dB up, my wife's tolerance went down. I remember looking at her eyes and sliding step by step my AVR up with one hand. Her facial expression went from ok-that's-it-i-want-divorce to calling-psychiatric-hospital and finally "waving a knife and yelling something about my mother" but I couldn't hear her. It ended well, to be honest. Then the neighbor came by. My old friend. Well, I thought he was a friend at least. By the hand gestures, he was threatening me or something. But I couldn't hear him too. So that went well too!

Overall, great product. I would recommend.
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Εχω 3 Klipsch SW115 καλιμπραρισμενα ,αν αγοραζα τωρα θα επαιρνα τα xtz
Aγορα τα klipsch εννοειται απο amazon.de μαγαλη διοαφορα τιμης προς τα κατω
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
το Klipsch SW112 το ειχα παλια και το πουλησα σε μελος εδω...για τα δικα μου γουστα και αυτια ΔΕΝ εκανε..σε μουσικη ηταν καλο σε ταινιες που ειταν και ο κυριος λογος που το ηθελα δεν με ικανοποιούσε.
Θα μου επιτραπεί να κανω μια προταση στο θεμα.... το TX-12SUB THX Ultra2 της crystal audio.
Εχω 2...δεν εχω λογια...!!!
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Kανενα προβλημα, ολες οι προτασεις ειναι δεκτες..
Το klipσch γιατι δεν σου αρεσε?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Τα subwoofer (περαν των οποιων ποιοτικων χαρακτηριστικων τους) γενικα εκτος απο μεγαλυτερο woofer (12"-15") οσο μεγαλωνει ο χωρος και επιτρεπει την τοποθετηση για να μην μπουμαρουν, το χρειαζονται για μεγαλυτερη εκταση συχνοτικα προς τα κατω.
Ομως αυτο απο μονο του δεν αρκει. Αλλο πραγμα ενα subwoofer με 150-200 watt και αλλο πραγμα ενα με 500-1000 watt.
Χρειαζεται περισσοτερη ισχυς για να παραχθει ηχος σε μεγαλη ενταση πιο κατω απο τα 35-30HZ.
Κι αν το παμε ακομα πιο περα, +ο ενθουσιασμος δεν προκυπτει απο τις υψηλες σταθμες στα 70-80hz, αυτες τις εχεις και με ενα φθηνο sub, Η πρωτογνωρη απολαυση ερχεται οταν το sub μπορει συχνοτικα να παραξει ιδιες (ή σχεδον ιδιες) σταθμες στα χαμηλα Hz οσο και στα παραπανω.
Καλο το 12"αρι ή 15"αρι woofer αλλα απο μονο του δεν φτανει. Αν το sub εχει αρκετα watt ή ακομα ακομα αν εχει και DSP ωστε να ενισχυσει τις πολυ χαμηλες συχνοτητες απο 17-25hz (χρειαζεται αρκετη ισχυς για αυτο) τοτε στις ταινιες οπου εχουν τοσο χαμηλη πληροφορια, οντως θα νιωθεις εναν συντονισμο στα σπλαχνα σου, μια υψηλη σταθμη σε συχνοτητες κατω απο τα 35Hz που σου ελλειπε με καποιο αλλο μικρο sub που δεν μπορουσε να αποδωσει καλα. (αυτο περισσοτερο αφορα ταινιες, στη μουσικη δεν εχουμε ηχητικη πληροφορια σε τοσο χαμηλες συχνοτητες, εκτος καποιων εξαιρεσεων)

Θεωρω οτι τα sub ειναι οτι οι οθονες για τα Pc.
Αγορασε οσο καλυτερο αντεχει η τσεπη σου γιατι ειναι κατι που αλλαζεις αργα και θα σε συντροφευει για αρκετα χρονια.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Αναλυτικος καο περιεκτικος!
Ευχαριστω
Αρα οταν ελθει το πληρωμα του χρονου και ληξουν οι οφειλες σε εφορια και αλλα ευαγη ιδρυματα ΜΑΛΛΟΝ θα ακουσω την καρδια μου και θα παω σε svs PB2000 αν δεν αλλαξει κατι και δεν βρεθει κατι καλυτερο...
 

Voltes V

New member
22 November 2018
13
Για ταινίες SVS.
Αν μπορέσεις να ψάξε να βρεις κάποιο από τα καινούργια τους μοντέλα σε καλή τιμή...
Οπωσδήποτε δύο sub στο σύστημα!
 

japanese

Established Member
23 December 2008
244
Re: Απάντηση: Re: Επιλογη subwoofer

για φθηνό ρώτησα...anyway παλιά υπήρχε ένα site κάπου Σουηδία αν θυμάμαι καλά, που είχε φθηνά SVS και δωρεάν έξοδα αποστολής ..είχε κλείσει έμαθα τότε...Μήπως έχει ξανα ανοίξει ;; δεν θυμάμαι και το όνομα του..