Aναζήτηση τρόπου να παίζει μία τηλεόραση αρχεία DivX.

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Εχω εδώ και αρκετά χρόνια, έναν player Ellion 3150,αυτόν που παίρνει δύο δίσκους,τον οποίον χρησιμοποιούσα για να βλέπω τα κανάλια της τηλεόρασης με έναν προβολέα που επίσης έχω από την εποχή της δραχμής,και αυτό άρχισε όταν η τηλεόραση έγινε ψηφιακή.(Μέχρι τότε χρησιμοποιούσα το tuner ενός στερεοφωνικού video).
Το καλοκαίρι,αγόρασα μία πολύ καλή τηλεόραση,την Samsung QLED QE65Q9FN,που επισκίασε εντελώς τον προβολέα,τον οποίον και έβαλα στη ...σύνταξη.Επειδή όμως αυτή δεν παίζει αρχεία DivX κατ' απαίτησιν των εταιριών,σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να το παρακάμψω με τη χρήση του player,συνδέοντας τους δίσκους σ' αυτόν.
Δυστυχώς όμως αυτός χάλασε,και πηγαίνοντας τον στον εισαγωγέα που έχει και το service,έμαθα ότι δεν φτιάχνεται,οπότε ρωτάω αν μπορώ να παίζω κατά κάποιον τρόπον αρχεία DivX.Είτε με χακάρισμα δηλαδή της τηλεόρασης είτε με αγορά κάποιας συσκευής,πχ κάποιου άλλου player.
Κάποια γνώμη;:eek:perator:
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Είτε παίρνεις κάποιο media player, blu ray player που υποστηρίζει divx (πιθανότατα μεταχειρισμένο, γιατί σπάνια νέο μοντέλο πληρώνει για να πάρει άδεια και να παίζει divx),
είτα παίρνεις ένα android tv box και με kodi, ή άλλη εφαρμογή, παίζεις τα πάντα.
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Τι νασ ου πω τώρα, αυτό αφορά εσένα.
Tα media player τα ξέρεις, είναι απλά και εύχρηστα μηχανήματα.
Τα android tv box κάνουν πιο πολλά πράγματα.
Στη θέση σου, προφανώς θα έπαιρνα ένα καλό Androiv tv box, έχεις και κορυφαία 4Κ τηλεόραση.
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
Βρήκα αυτά στον Κινέζο,https://www.banggood.com/search/beelink/3785-0-0-1-3-44-0-price-0-0_p-1.html?sortType=asc.
Αξίζει κάποιο για τα λεφτά του,ή να κοιτάξω και σε κανα Σκρουτζ;

με τα ιδια λεφτα ισως και φτηνοτερα παιρνεις απο σκρουτζομαγαζο το mi box και θα εισαι μια χαρα...γιατι να μπλεκεις με κινεζους
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Μια αλλη λυση, αν εχεις χρονο και δεν θελεις να μπεις σε εξοδα, ειναι να μετατρεψεις τα DivX σε AVC (MPEG-4) με το Handbrake.

Τα DivX ετσι και αλλιως δεν φημιζονταν για την ποιοτητα τους, οποτε δεν θα χασεις και πολλα με την επανακωδικοποιηση αν "δωσεις" αρκετο bitrate.
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Μια αλλη λυση, αν εχεις χρονο και δεν θελεις να μπεις σε εξοδα, ειναι να μετατρεψεις τα DivX σε AVC (MPEG-4) με το Handbrake.

Τα DivX ετσι και αλλιως δεν φημιζονταν για την ποιοτητα τους, οποτε δεν θα χασεις και πολλα με την επανακωδικοποιηση αν "δωσεις" αρκετο bitrate.

Nαι,αλλά ενδιαφέρομαι και για τα αρχεία Χvid,τα οποία σίγουρα δεν παίζει η τηλεόραση και έβαζα γι' αυτά το player που χάλασε.Εδώ τι κάνουμε;
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Επισης επανακωδικοποιηση με Handbrake.

Το προγραμμα δεχεται ολα τα διαδεδομενα format και codec εικονας/ηχου και παραγει αρχεια MP4 ή MKV (κατ' επιλογη), με κωδικοποιηση H.264 (MPEG-4 AVC) στην εικονα και AAC στον ηχο.
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Σταματάω εδώ προς το παρόν γιατί σε ζάλισα.Τώρα θα ψάξω να βρω κάποιο καλό tvbox ώστε να κάνω τη δουλειά μου.Θέλω να έχει και κλασσική σύνδεση,όχι μόνον HDMI,γιατί έχω και έναν παλιό προβολέα SONY που έχω,ο οποίος βγάζει 720p, που θα ήθελα να μην τον βγάλω από το σύστημα.Συναισθηματικοί λόγοι.
Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να βρω κάτι που να τα έχει όλα.Και καλά specs και την κλασσική θύρα.Οι τύποι κόβουν τις γωνίες μειώνοντας πότε το ένα spec και πότε το άλλο.
Ευχαριστώ όλους που βοήθησαν.
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Οποιοδηποτε συγχρονο Android box και να παρεις, θα βαλεις το Kodi και θα παιζει τα παντα.

Yπαρχει η παρεξηγηση (τωρα που το Kodi εγινε "της μοδας") οτι ο σκοπος του ειναι το παρανομο streaming, αλλα προκειται για εναν απο τους ικανοτερους player οποιουδηποτε αρχειου βιντεο/ηχου σε USB στικ ή δισκο, με τεραστιες δυνατοτητες διαχειρισης και παρουσιασης "βιβλιοθηκης" media.
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Και αν θέλω το μηχανάκι να έχει και υποδοχή για κεραία τηλεόρασης και να έχει και δέκτη τηλεοράσεως βέβαια όπως έχει και το χαλασμένο πλέον Ellion,τι παίρνουμε;
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Πάντως ειλικρινά αν το περιεχόμενο που θέλεις να δεις δεν είναι συλλεκτικό κάτι, είναι αμαρτία από το Θεό να βλέπεις divx σε αυτή την τηλεόραση...
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Αφού πρώτα σε ευχαριστήσω,θα σου πω το κόλλημα μου.Εχω την ανωμαλία να θέλω να δουλεύουν όλα όσα έχω στο σπίτι,και επειδή υπάρχει και ο,αρχαίος, προβολέας των 1080i και της οθόνης των 106",που έπαιρνε ζωή από το player-decoder,τώρα που εκείνο χάλασε,έγινε κι αυτός άχρηστος.Γι' αυτό και σε ζαλίζω.:eek:perator:
 

Ody Deukaleionas

New member
29 March 2012
6
Χανια
καλησπερα παιδια...
επειδη κ γω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα με την τβ μου..
δεν αναγνωριζει κανενα αρχειο απ το hdd 2,5
τελικα βρεθηκε καποια λυση?
θα ανοιξω κ νεο θεμα...
αλλα βρηκατε κανενα καλο media player?
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Aναζήτηση τρόπου να παίζει μία τηλεόραση αρχεία DivX.

καλησπερα παιδια...
επειδη κ γω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα με την τβ μου..
δεν αναγνωριζει κανενα αρχειο απ το hdd 2,5
τελικα βρεθηκε καποια λυση?
θα ανοιξω κ νεο θεμα...
αλλα βρηκατε κανενα καλο media player?

Τι εννοείς "δεν αναγνωρίζει κανένα αρχείο;Ρωτάω γιατι στο παρόν thread το πρόβλημα υπήρχε με άνοιγμα αρχείων DivX και xvid μόνο.