Περιεργο προβλημα με πιατο και Cosmote TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλησπερα παιδες.
Εχω το εξης θεμα: Πιατο με Cosmote TV που εδω και καιρο μου κανει νερα στο otesport4 με διακοπες και λοιπα την ωρα πχ που εβλεπα αγωνα μπασκετ κατα τη διαρκεια της παραμικρης κακοκαιριας ενω την ιδια στιγμη τα otesport1-3 & 5-6 παιζανε τελεια και το 7 εκανε τα ιδια με το 4. Ειχα μιλησει με Support και μου ειχανε πει οτι ειναι θεμα σηματος γιατι ειναι σε αλλη συχνοτητα τα 4 & 7 σε σχεση με τα υπολοιπα. Οκ σεβαστον προφανως δεν ειχα στοχευσει τελεια και τα αλλα εβγαζαν 70-80% ισχυ και 80-100% ποιοτητα ενω τα 4 & 7 εβγαζαν 20-30% ισχυ και 50-70% ποιοτητα.
Την τελευταια εβδομαδα ξαφνικα το 4 δεν επαιζε καθολου. Μαυρη οθονη και μετα απο λιγο μνμ οτι δεν εχει σημα απο το δορυφορο. Ταυτοχρονα τα υπολοιπα (εκτος του 7) παιζανε μια χαρα με σημα και ποιοτητα οτι λεω και παραπανω.
Ανεβηκα λοιπον στην ταρατσα κουνουσα δεξια αριστερα πιατο αλλα τπτ. Καμια αλλαγη στο 4. Καποια στιγμη στο κουνημα χαθηκαν και τα υπολοιπα . Εδειχναν δλδ ολα 0% ισχυ και 0% ποιοτητα. Συνεχισα να κουναω μηπως και φτιαξει κατι , εβαλα και ενα αππ στο κινητο (SatFinder) και εβρισκα ακριβως τον δορυφορο φαινομενικα αλλα φευ, μηδεν εις το πηλικον. Καποια στιγμη μετα απο ωρα απελπιστηκα και ειπα οκ αστο θα κανονισεις να βρεις ανθρωπο με τα καταλληλα μηχανηματα να ερθει να σε βοηθησει. Και ξεκιναω να βιδωνω τις βιδες του πιατου ωστε να μην παιζει πανω στη βαση του!
Και εκει που βιδωνα μεσα στα νευρα, με παιρνει τηλ η γυναικα απο κατω να μου πει οτι ΕΧΕΙ ΣΗΜΑ! Ημασταν παλι στα παλια αλλα αυτη τη φορα τα 4 & 7 παιζανε χωρις πολλα σπασιματα. Μπορουσες να δεις αγωνα εν ολιγοις.
Ε χθες το βραδυ με την κακοκαιρια, ενω τα αλλα συνεχιζουν στα ιδια νουμερα τα 4 & 7 παλι εχουν μαυρη οθονη και 0% ισχυ και ποιοτητα.
Τι στο καλο μπορει να συμβαινει και να χανω μονο αυτην τη συχνοτητα?>
Εχει κανεις καμια ιδεα? Να ειναι θεμα elevation?
Και γιατι οση ωρα κουνουσα δεν επιανε καθολου σημα (ενω το αφηνα αρκετη ωρα μετα απο καθε κουνημα ) και μολις βιδωσα εδεησε να δειξει σημα?
Ευχαριστω και σορρυ για τα πολλα.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Απλό και απορώ γιατί ψάχνεσαι, κακή στόχευση ...

Το lnb το έχεις κάθετα ?? Skew του έχεις δώσει το κανονικό ή καθόλου ?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Σίγουρα μετά και το κούνημα το δικό σου θέλει πλέον μια καλύτερη στόχευση από ένα ειδικό με τα κατάλληλα εργαλεία όπως είπες και πιο πάνω. Από εκεί και πέρα μήπως έχεις κανένα ασύρματο τηλέφωνο κοντά στον δεκτη;
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Απλό και απορώ γιατί ψάχνεσαι, κακή στόχευση ...

Το lnb το έχεις κάθετα ?? Skew του έχεις δώσει το κανονικό ή καθόλου ?

Σίγουρα μετά και το κούνημα το δικό σου θέλει πλέον μια καλύτερη στόχευση από ένα ειδικό με τα κατάλληλα εργαλεία όπως είπες και πιο πάνω. Από εκεί και πέρα μήπως έχεις κανένα ασύρματο τηλέφωνο κοντά στον δεκτη;


Ναι εχω εναν ασυρματο κοντα στο δεκτη αλλα ειναι περιπου ιδια αποσταση απο τον δεκτη της nova που δουλευει χωρις κανενα προβλημα. Εχει τοσο μεγαλο θεμα ο δεκτης του ΟΤΕ σε σχεση με της Nova?
Ok καταλαβαινω τη στοχευση ρε παιδια αλλα γιατι τα υπολοιπα καναλια να παραμενουν ακριβως στα ιδια και τα 4 & 7 να χαλανε απο λιγο εως εντελως? Δε θα ηταν πιο λογικο αν κουνηθηκε το πιατο λογω αερα να εχει χαλασει και η στοχευση για τα υπολοιπα και να δω μια χειροτερευση στην ισχυ και ποιοτητα και γι'αυτα?
Ενω τα 4 & 7 προχθες ηταν στο 30% ισχυ και 60% ποιοτητα πηγανε στο 0 με τα υπολοιπα να παραμενουν ακριβως τα ιδια που ηταν και πριν.
Δεν πανε αναλογικα αυτα?
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Όχι δεν πάνε αναλογικά, αφού βρεις το δορυφόρο και έρθουν τα κανάλια που έδειχναν με μεγάλο σήμα κοίτα και τη στροφή του lnb. Δεν πρέπει να είναι κάθετο.

Δες εδώ, http://www.dishpointer.com/
Βάλε την τοποθεσία σου και το δορυφόρο που θέλεις. Θα σου δείξει και την στροφή που πρέπει να δώσεις στο lnb
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Απάντηση: Περιεργο προβλημα με πιατο και Cosmote TV

Όχι δεν πάνε αναλογικά, αφού βρεις το δορυφόρο και έρθουν τα κανάλια που έδειχναν με μεγάλο σήμα κοίτα και τη στροφή του lnb. Δεν πρέπει να είναι κάθετο.

Δες εδώ, http://www.dishpointer.com/
Βάλε την τοποθεσία σου και το δορυφόρο που θέλεις. Θα σου δείξει και την στροφή που πρέπει να δώσεις στο lnb
Ειχα την (χαζη προφανως) εντυπωση οτι αυτα πανε αναλογικα και αναρωτιομουν τι στο καλο μπορει να φταιει .
Ευχαριστω πολυ για τη διευκρινιση.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Μαλλον θα κανονισω με καποιον τεχνικο να ερθει να το κανει γιατι θα παει στα 25-30 η δουλεια ενω να αγορασω εγω πεδιομετρο σχετικα καλο θελει τουλαχιστον τα διπλα στην καλυτερη αν δεν κανω λαθος.
Ευχαριστω παιδια.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλησπερα και παλι παιδες.
Ειχα σκοπο οταν περνουσε ο κυκλωνας να φερω τεχνικο αλλα ειπα σημερα να ανεβω να δω λιγο αυτο με το sqew. Και καταλαβα τι φταιει τωρα που το ειδα στο φως. Εχει σπασει απο τη μια πλευρα το πλαστικο που δενει το lnb με αποτελεσμα οχι μονο να μην μπορει να κρατησει το Skew αλλα ουτε καν να ειναι καθετο το LNB. Ξερει κανεις αν μπορω να βρω αυτο το κομματι μπροστα απο πουθενα να το αγορασω ή θα πρεπει να παρω πιατο εξ'αρχης?
Αν πουμε για πιατο μια οικονομικη προταση σε 80αρι σχετικα καλο σε τι μαρκα να κοιταζω?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Ενταξει βρηκα οτι λεγεται βαση LNB (τι δυσκολο :p ) και απο Δευτερα θα παω να παρω ενα μιας και ειναι φθηνα και δε θα χρειαστει να ξανακεντραρω πιατο αν αλλαξω μονο βαση. ΜΕ το που κεντραρα το lnb παντως κατοσταρησαν ισχυς και ποιοτητα με τη μια.
 

vag_av

New member
29 March 2019
2
Απάντηση: Re: Περιεργο προβλημα με πιατο και Cosmote TV

Ενταξει βρηκα οτι λεγεται βαση LNB (τι δυσκολο :p ) και απο Δευτερα θα παω να παρω ενα μιας και ειναι φθηνα και δε θα χρειαστει να ξανακεντραρω πιατο αν αλλαξω μονο βαση. ΜΕ το που κεντραρα το lnb παντως κατοσταρησαν ισχυς και ποιοτητα με τη μια.

Φίλε μου έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τη βάση του LNB σε κεντρική κεραία σε πολυκατοικία με τετραπλό βύσμα και ένα κατάστημα με δορυφορικά συστήματα μου είπε ότι δεν υπαρχει ξεχωριστή βάση αλλά πρέπει να τα αλλάξω όλα (πιάτο, καλώδια) με κόστος ανω των 150 ευρώ. Έχεις να προτεινεις κάτι καλύτερο?
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Απάντηση: Re: Περιεργο προβλημα με πιατο και Cosmote TV

Φίλε μου έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τη βάση του LNB σε κεντρική κεραία σε πολυκατοικία με τετραπλό βύσμα και ένα κατάστημα με δορυφορικά συστήματα μου είπε ότι δεν υπαρχει ξεχωριστή βάση αλλά πρέπει να τα αλλάξω όλα (πιάτο, καλώδια) με κόστος ανω των 150 ευρώ. Έχεις να προτεινεις κάτι καλύτερο?

Καλησπερα φιλε. Αν εχει σπασει και σε σενα η βαση και θες τετραπλη δες αυτο. Το βρηκα στο Skroutz και φυσικα δεν ξερω αν σου κανει αλλα υποθετω οτι ισως να κανει.
https://stokostos.gr/2-4-lnbs-tds.html
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Η συγκεκριμένη βάση προσαρμόζεται μόνο σε πιάτα triax δεν κάνει σε όλα τα πιάτα της αγοράς.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Η συγκεκριμένη βάση προσαρμόζεται μόνο σε πιάτα triax δεν κάνει σε όλα τα πιάτα της αγοράς.

Εγώ πάντως έβαλα ακριβώς αυτήν στο 80άρι που είχε εγκαταστήσει ο τεχνικός του ΟΤΕ και προσάρμοσε τέλεια. Τώρα, αν κατάλαβα καλά, ο vag_av έχει τετραπλό (quad) LNB και όχι 4 LNB, οπότε δε χρειάζεται τέτοια βάση.