Fuji XT3 video

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Ναι, τι να σου πω, ο πολύς ο κόσμος τα 10bit περιμένει πως και πως στις μηχανές.
Οι περισσότεροι ούτε καν θα το λάμβαναν υπόψη τους αν δεν τους το έλεγαν.

Και συμπεριλαμβάνω και τους ίδιους τους τωρινούς και μελλοντικούς κατόχους X-T3.
Άσε που οι πιο πολλοί χρήστες Fuji από καθόλου έως περιστασιακά τραβούν βίντεο.
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
Re: Fuji XT-3

Εμένα με βολεύει πολύ το μέγεθος της ΧΤ3 για βίντεο με το gimbal (με τον 15-45). Γι'αυτό λέω να τη δοκιμάσω. Τα χρώματα ooc είναι ότι καλύτερο, ειδικά βράδυ.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Fuji XT-3

Ναι, τι να σου πω, ο πολύς ο κόσμος τα 10bit περιμένει πως και πως στις μηχανές.
Οι περισσότεροι ούτε καν θα το λάμβαναν υπόψη τους αν δεν τους το έλεγαν.

Και συμπεριλαμβάνω και τους ίδιους τους τωρινούς και μελλοντικούς κατόχους X-T3.
Άσε που οι πιο πολλοί χρήστες Fuji από καθόλου έως περιστασιακά τραβούν βίντεο.

Θα συμφωνήσω, αν σου πω ότι δεν έχω καν ιδέα τι είναι ή σε το ωφελεί το 10bit σε βίντεο θα με πιστέψεις?
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Fuji XT-3

Εμένα με βολεύει πολύ το μέγεθος της ΧΤ3 για βίντεο με το gimbal (με τον 15-45). Γι'αυτό λέω να τη δοκιμάσω. Τα χρώματα ooc είναι ότι καλύτερο, ειδικά βράδυ.

Ναι σε χρώματα δεν παίζεται η Fuji έτοιμα αρχεία τόσο σε φώτος όσο και σε βίντεο. Είναι το μεγάλο ατού της.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Fuji XT-3

Όλοι ξαφνικά πέσαμε με τα μούτρα σε heavy grading στο βίντεο, που τα 10bit έγιναν εκ των ουκ άνευ.
Θετικό φυσικά που το προσφέρει η X-T3, και μακάρι να το υιοθετήσουν και οι υπόλοιποι.

Αλλά για τον μέσο χρήστη θεωρώ το IBIS πολύ πιο σημαντικό κριτήριο επιλογής μηχανής.

Όποιος μπορεί να κυκλοφορεί παντού και πάντα με gimbal, μαγκιά του.
Εγώ το δοκίμασα και δεν μπορώ.
Αν πάρω την X-T3 θα προτιμήσω να έχω και την E-M1II+12-100 από δίπλα, παρά να κουβαλάω το gimbal.

Aνατριχιάζω στην ιδέα του φίλου πιο πάνω να πάρει X-T3 + 16-55/2.8, χωρίς καθόλου σταθεροποίηση, ούτε στο σώμα ούτε στον φακό, ειδικά από τη στιγμή που η ανησυχία του είναι η έλλειψη IBIS.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Fuji XT-3

Λίγο έλειψα και αρχίσατε πάλι για τα ibis.
Η Χ-Τ3 πουλάει αρκετά και ας μην έχει ibis και ας υπάρχει ff στον ανταγωνισμό.
Το θετικό από τα πρώτα δείγματα ότι δεν υπάρχει και κάποια σοβαρή hardware αστοχία πάρα τ φόβο πολλών λόγω Made in China.
Θα επανέλθω αναλυτικά με συμπεράσματα για την Χ-Τ3.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Όλοι ξαφνικά πέσαμε με τα μούτρα σε heavy grading στο βίντεο, που τα 10bit έγιναν εκ των ουκ άνευ.
Θετικό φυσικά που το προσφέρει η X-T3, και μακάρι να το υιοθετήσουν και οι υπόλοιποι.

Αλλά για τον μέσο χρήστη θεωρώ το IBIS πολύ πιο σημαντικό κριτήριο επιλογής μηχανής.

Για το ibis εγώ τα έγραφα χρόνια πριν με την Olympus για το βίντεο.

Σtα 10bit "πέσαμε" γιατί οι υπολογιστές δυναμώνουν, οι κάρτες και οι δίσκοι φθηναίνουν και τα προγράμματα βελτιώνονται από την εποχή των GH4 / Blackmagic pocket που έδιναν 10bit και 12bit. Πλέον το resolve ανοίγει 10μπιτα H265 και δεν καταλαβαίνει κιχ με κάρτα γραφικών των 160 και μέτρια cpu. Καθόλου για heavy grading δεν είναι. Heavy grading θες με το 8μπιτο αν σου ξεφύγει έκθεση - WB. Προσωπικά το θεωρώ σημαντικότερο και του 4Κ.

Για όσους ρωτούν τι προσφέρουν τα 10bit, περίπου σαν να λέμε φωτογραφικά jpeg vs raw σαν αναλογία. Μπορεί η διαφορά στα bits να είναι μικρότερη αλλά μην ξεχνάμε στη φωτογραφία μπορείς να φωτίσεις πιο εύκολα και φορητά.

Eίναι δεδομένο ότι ξαφνικά η fuji χτύπησε την GH5s με αυτό το σώμα σε κάποια σημεία. Είτε ηθελημένα, είτε... κατά λάθος! Αν και 120 καρέ 10bit κατά λάθος δεν το δίνεις... κι εκεί το ibis μετρά λιγότερο.
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Απάντηση: Fuji XT-3

Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά μεταξύ 8bit και 10bit αρχείου όσο η διαφορά jpeg - raw.
To raw είναι raw. Υπάρχει και στο βίντεο raw και η διαφορά από το 10μπιτο είναι μεγάλη.
Εγώ θα έλεγα ότι είναι κάτι ενδιάμεσο.
Αυτό που γράφεις για τα αρχεία h265 και το resolve, δοκίμασε να κατεβάσεις ένα αρχείο της x-t3 h265 10bit 400mb all-i και τα ξαναλέμε. :smile:
Σοβαρά τώρα, αν έχεις χρόνο δοκίμασε αυτό το αρχείο στο λινκ και πες μου πως παίζει στον υπολογιστή σου σε παρακαλώ.
Εγώ το δοκίμασα στα γνωστά NLEs, δεν δουλεύει καθόλου η gpu (gtx 1080) και σέρνoνται...
Ελπίζω να βγάλουν κάποια αναβάθμιση σύντομα για τα αρχεία της x-t3.
Εκτός κι αν έχω κάποιο θέμα με το hardware.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Fuji XT-3

Ναι το raw είναι άλλο πράγμα, γι αυτό έγραψα "περίπου". Σαν παράδειγμα σε όσους ρωτούν.

Aν είναι 4:2:2 και intermediate codec, δηλ prores dnxhd cineform κλπ κλπ τότε η διαφορά είναι μεγάλη. Σε H265 4:2:0 σιγουρα θα είναι μικρότερη.

Θα το κατεβάσω το αρχείο και θα σου πω.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Fuji XT-3

το κατέβασα το αρχείο.

Έχω έναν FX 8350 υποχρονισμένο στα 3800 Ghz για λόγους θορύβου της ψύξης, 16GB DDR3 1333 και μια 1050ti.

Ο media player των Win7 (με το K-lite codec pack) το πάει νερό. 8% cpu, 30% media engine.

To resolve 15beta ούτε καν η τελευταία έκδοση, σε 4κ DCI 24p timeline, στο media panel επίσης νερό, τα ίδια με παραπάνω. Στο color page με τα scopes ανοιγμένα (που ως γνωστό βαραίνουν λίγο το σύστημα) 30% cpu πάλι νερό. Ακόμα και με lut φορτωμένο άνετα. Φυσικά αν βάλω αποθορυβοποίηση / sharpen κλπ τα βρίσκει σκούρα, αλλά αυτό συμβαίνει σχεδόν σε οποιοδήποτε 4κ ανοίξω μιας και το σύστημά μου δεν είναι και η τελευταία λέξη της τεχνολογίας.

Το vegas 15 αν και το κάνει import και δείχνει preview thumbnail, στο playback δείχνει μαύρο.

Μάλλον κάτι παίζει με το setup σου λοιπόν. Η αλήθεια είναι πως η υποστήριξη H265 δεν είναι καλή σε πολλά NLE's πλην resolve.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Fuji XT-3

Για το ibis εγώ τα έγραφα χρόνια πριν με την Olympus για το βίντεο.

Σtα 10bit "πέσαμε" γιατί οι υπολογιστές δυναμώνουν, οι κάρτες και οι δίσκοι φθηναίνουν και τα προγράμματα βελτιώνονται από την εποχή των GH4 / Blackmagic pocket που έδιναν 10bit και 12bit. Πλέον το resolve ανοίγει 10μπιτα H265 και δεν καταλαβαίνει κιχ με κάρτα γραφικών των 160 και μέτρια cpu. Καθόλου για heavy grading δεν είναι. Heavy grading θες με το 8μπιτο αν σου ξεφύγει έκθεση - WB. Προσωπικά το θεωρώ σημαντικότερο και του 4Κ.

Για όσους ρωτούν τι προσφέρουν τα 10bit, περίπου σαν να λέμε φωτογραφικά jpeg vs raw σαν αναλογία. Μπορεί η διαφορά στα bits να είναι μικρότερη αλλά μην ξεχνάμε στη φωτογραφία μπορείς να φωτίσεις πιο εύκολα και φορητά.

Eίναι δεδομένο ότι ξαφνικά η fuji χτύπησε την GH5s με αυτό το σώμα σε κάποια σημεία. Είτε ηθελημένα, είτε... κατά λάθος! Αν και 120 καρέ 10bit κατά λάθος δεν το δίνεις... κι εκεί το ibis μετρά λιγότερο.



well said.


+1000 στην τελευταια φραση.

σταθεροποιηση πολυ καλυτερη και πιο λειτουργικη μπορεις να παρεις με gimball. 120 fps 10bit δεν ........
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Fuji XT-3

Αρκεί κάθε χρήστης να έχει gimbal και αρκεί να το κουβαλά παντού και πάντα.

Ενώ αν είναι 8 bit τα 120fps και όχι 10bit, πάει, καταστροφή! :p

Μιλώ από τη μεριά του απλού χρήστη, εσείς απ' ό,τι καταλαβαίνω μιλάτε για την εξειδικευμένη χρήση από επαγγελματία σε σοβαρές δουλειές.

1 στους 100 από τους κατόχους της X-T3 θα εκτιμήσουν τα 10bit στην επεξεργασία βίντεο.
Aντίθετα, η έλλειψη ibis είναι εμφανής σε όλους από το πρώτο λεπτό, ειδικά με πολλούς Fuji φακούς χωρίς IS.

Hλεκτρονική σταθεροποίηση in-camera με κροπ στο 4Κ προσφέρει η Χ-Τ3;
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Fuji XT-3

Συμφωνώ απόλυτα με τον TZO, τα 10bit ότι και αν προσφέρουν ελάχιστοι θα τα αξιοποιήσουν, ενώ ένα Ibis ακόμα και η κόρη μου αν της δώσω την μηχανή και τραβήξει βίντεο μπορεί να καταλάβει την χρησιμότητά του.
Gimbal μια φορά είχα πάρει πριν χρόνια και μια φορά το έβγαλα από το σπίτι και μετά πήγε για πούλημα.....ταλαιπωρία σκέτη το κουβάλημα του και η χρήση του. Πρέπει να κουβαλάς σάκο για να το βάζεις μέσα.
Οσοι μπορούν ας το κουβαλάνε μαζί τους.

Υ.Γ. Λογικά θα έχει digital σταθεροποίηση, εδώ έχει η μικρή Χ-Τ100...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Απάντηση: Fuji XT-3

Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά μεταξύ 8bit και 10bit αρχείου όσο η διαφορά jpeg - raw.
To raw είναι raw. Υπάρχει και στο βίντεο raw και η διαφορά από το 10μπιτο είναι μεγάλη.
Εγώ θα έλεγα ότι είναι κάτι ενδιάμεσο.
Αυτό που γράφεις για τα αρχεία h265 και το resolve, δοκίμασε να κατεβάσεις ένα αρχείο της x-t3 h265 10bit 400mb all-i και τα ξαναλέμε. :smile:
Σοβαρά τώρα, αν έχεις χρόνο δοκίμασε αυτό το αρχείο στο λινκ και πες μου πως παίζει στον υπολογιστή σου σε παρακαλώ.
Εγώ το δοκίμασα στα γνωστά NLEs, δεν δουλεύει καθόλου η gpu (gtx 1080) και σέρνoνται...
Ελπίζω να βγάλουν κάποια αναβάθμιση σύντομα για τα αρχεία της x-t3.
Εκτός κι αν έχω κάποιο θέμα με το hardware.



Σιγουρα κατι δε παει καλα στο συστημα σου...εμενα το παιζει νερο και στα windows 10 (MPC 64bit) kai sto Resolve.
Εκανα και βαρυ Grading , με LUT kai sharpening και το επαιζε ευκολα χωρις drop frames στο timeline.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Fuji XT-3

Υ.Γ. Λογικά θα έχει digital σταθεροποίηση, εδώ έχει η μικρή Χ-Τ100...

Κι όμως, δεν έχει.

EIS έχει μόνο η X-T100, αλλά η X-T100 περιορίζεται στα 15 καρέ στο 4Κ!

Ηλεκτρονική σταθεροποίηση προσφέρει η NX1 στο 4Κ από το 2014!
Απαραίτητη είναι όταν δεν υπάρχει IBIS.
Έστω στο HD να το προσφέρει η Fuji στην Χ-Τ3 με αναβάθμιση λογισμικού, αφού αδυνατεί να το εφαρμόσει στο 4Κ.

Στην X-T100 με τον 90/2:
https://www.youtube.com/watch?v=GHRux76HGhA
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Fuji XT-3

Κι όμως, δεν έχει.

EIS έχει μόνο η X-T100, αλλά η X-T100 περιορίζεται στα 15 καρέ στο 4Κ!

Ηλεκτρονική σταθεροποίηση προσφέρει η NX1 στο 4Κ από το 2014!
Απαραίτητη είναι όταν δεν υπάρχει IBIS.
Έστω στο HD να το προσφέρει η Fuji στην Χ-Τ3 με αναβάθμιση λογισμικού, αφού αδυνατεί να το εφαρμόσει στο 4Κ.

Στην X-T100 με τον 90/2:
https://www.youtube.com/watch?v=GHRux76HGhA

Σοβαρά??? ότι ναναι....
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Fuji XT-3

Αχ βρε παιδιά δεν με "πιάσατε".

Στα 120fps η σταθεροποίηση ΔΕΝ είναι τόσο απαραίτητη. Σε τόσο αργή κίνηση το πλάνο το κρατάς λίγο σε πραγματικό χρόνο, για "σφήνα", εκτός κι αν κάνεις πείραμα φυσικής! Μην ξαναγράφουμε για το Ibis, καλώς ή κακώς δεν έχει όπως δεν έχει και η GH5s, το είπαμε, θες επιλογή θες ανάγκη λόγω θερμότητας. Εϊναι ένας τίμιος συμβιβασμός.

Aν τα θες όλα υπάρχει η GH5.

Καμία καταστροφή τα 8bit όπως εμφατικά γράφτηκε, όπως καμία καταστροφή και το 1080 έναντι του 4K. Όπως και στην φωτογραφία υπάρχουν και τα έτοιμα προφίλ για τον μη - μερακλή ή εκείνον που δεν έχει χρόνο και θέλει το αποτέλεσμα έτοιμο και ωραίο να ξεμπερδεύει. Δεν είναι θέμα επαγγελματία ή όχι. Και οι επαγγελματίες αν καταφέρνουν να παίρνουν το αποτέλεσμα που θέλουν με μικρό 8μπιτο αρχείο, θα το κάνουν εννοείται!

Για πείτε μου όμως, 10μπιτες HDR τηλεοράσεις δεν αγοράζετε, κι ας μην υπάρχει ακόμα ικανό περιεχόμενο; Εγώ ας πούμε όχι, αρκούμαι στην παλιά μου Plasma. Δεν ψειρίζετε κάποιοι την ευκρίνεια σε αποσπασματικά καρέ βίντεο 4κ, που πάλι σιγά μην παρατηρήσει ο μέσος χρήστης τη διαφορά αν είναι από Canon Μ50 ή A7SII; Δες γράφετε αράδες για το χρώμα της κάθε κάμερας, slog, luts κλπ; Εξωτερικά καλιμπραρισμένα μονιτορ των 1000 ευρώ και δεν συμμαζεύεται; Κάποιοι δεν ζητούσατε και συζητούσατε log και lut profiles σελίδες post και οι ίδιοι αγνοείτε τα 10bit; Τι νόημα έχει αυτή η προσέγγιση;

Να δεχτώ μόνο για τον codec, μου φαίνεται αντιφατικό και παράλογο να τραβά μια κάμερα 10bit σε Η265 και να κάνει τη ζωή δύσκολη αφού υποτίθεται ότι το αρχείο θα περάσει έτσι κι αλλιώς από NLE και θα γίνει transcoding στον επιθυμητό codec.

Καταλαβαίνω ότι η Fuji έχει κυρίως φωτογραφικό κοινό και στο βίντεο πιθανόν να θέλει ευκολία πάνω από όλα. Όπως και η Olympus. Πόσοι όμως κατέκριναν και κατακρίνουν το βίντεο της Olympus, ότι είναι soft και δεν έχει δυναμικό εύρος; Δηλαδή συγνώμη, Canon - Nikon που διαφημίζουν το νέο atomos για 10μπιτο εξωτερικό στις κάμερές τους ακόμα και για 30p είναι οι πετυχημένες και η fuji η αποτυχημένη επειδή δεν έβαλε τα πάντα όλα σε σώμα 1500 ;
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Fuji XT-3

Δεν μίλησα για σταθεροποίηση στα 120.

Σχολιάζω την έλλειψη IBIS, και κατ' επέκταση και την έλλειψη EIS, που κανονικά θα έπρεπε να είχε.
Και η NX1 δεν είχε IBIS, αλλά φρόντισαν τότε να την εξοπλίσουν με DIS.

Eυπρόσδεκτα όλα, και το 10bit, το F-Log κτλ., αλλά αφήνουμε την απλό χρήστη και καταπιανόμαστε με εξειδικευμένες απαιτήσεις στο βίντεο.

Το "δεν έχει ibis, το είπαμε, μην το ξαναγράφουμε" δεν στέκει, από τη στιγμή που βλέπουμε μέλη να τους ανησυχεί το θέμα.
Μένει να δούμε αν μπορεί έστω εκ των υστέρων η Fuji να βάλει EIS με αναβάθμιση λογισμικού.