Βοήθεια για ένα παλιό VHS player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Γεια σε όλους!

Βρήκα ένα παλιό Panasonic NV-HD90 VCR, το οποίο δυστυχώς είναι χύμα χωρίς κανένα καλώδιο όπως και χωρίς τηλεκοντρόλ.
Δεν γνωρίζω καθόλου τεχνικά θέματα, απλά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε να με συμβουλέψετε που θα μπορούσα να αγοράσω κάποια universal (;) καλώδια που μπορεί να ταιριάζουν για να το δοκιμάσω, πιθανόν να είναι και χαλασμένο.

Είμαι Αθήνα. Να πάω προς Ομόνοια σε κανένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό μήπως και;

Αν λυθεί αυτό, γνωρίζετε αν υπάρχουν universal τηλεκοντρολς για VCR players;


Αν όλα πάνε καλά και είναι λειτουργικό, απώτερος σκοπός είναι να προσπαθήσω να μετατρέψω κάποιες παλιές βιντεοκασσέτες που έχω για να τις έχω ψηφιακά στο PC.
Ευχαριστώ!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
τι καλωδιο Θεs, γραψε.. εχω ενα τσουβαλι απο δαυτα.να σου στειλω με το ταχυδρομειο ή σε βρισκω καπου.
το βιντεο που ανεβασε ο Θεοφιλοs δεν μπορω να το δω, γιαυτο σου λεω γραψε ακριβωs τι καλωδιο Θεs..
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
τι καλωδιο Θεs, γραψε.. εχω ενα τσουβαλι απο δαυτα.να σου στειλω με το ταχυδρομειο ή σε βρισκω καπου.
το βιντεο που ανεβασε ο Θεοφιλοs δεν μπορω να το δω, γιαυτο σου λεω γραψε ακριβωs τι καλωδιο Θεs..

Μακάρι να ήξερα φίλε μου τι καλώδια χρειάζεται ακριβώς, γι'αυτο άνοιξα και το θέμα.
Το μοντέλο πάντως είναι το Panasonic NV-HD90 αν βοηθάει.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μηπως ειναι αυτο. ?
Αν ναι, εχει μια εξοδο scart ( πλακε) και μια εξοδο εικονας composite με τον ηχο να βγαινει σε δυο rca.

Το θεμα ειναι, πως για να κανεις επεξεργασια βιντεο και να το ψηφιοποιησεις, θα χρειαστεις μια καρτα video capture σε ενα pc.
e50e09fe8709ddddf8c51d51c4ed0365.jpg
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
takis
Aν αναφερεσαι σε εμενα, αυτη τη φωτο βρηκα στο ιντερνετ (και δεν ξερω και αν ειναι και το σωστο μοντελο)
Υποθετω ομως οτι το καλωδιο τροφοδοσιας αφου λειπει, πρεπει να ειναι το κλασικο αποσπωμενο διπολικο που ειχαν ολες αυτες οι συσκευες. (σαν το παρακατω)
large_20180903162937_powertech_cab_p001_kalodio_trofodosias_euro_ars_ochtaraki_thil_vde_0_3mm_1_5m.jpeg
Αν ο cyberdemon μπορεσει να ανεβασει μια φωτο απο την πλατη, ή καποιος αλλος βρει καποια εξτρα φωτο απο το ιντερνετ, παλι θα βοηθησει.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
χρειαζεσαι λοιπον το τυπικο καλωδιο ρευματος οπως αυτο που εβαλα πιο πανω σε φωτο.
Για την εικονα μπορεις να στραφεις ειτε σε scart, ειτε σε καλωδια rca για σημα composite.
(δες εικονα)

2488.jpg

Το θεμα ειναι τωρα ΠΩΣ θα ψηφιοποιησεις το αναλογικο σημα που θα παρεις.
Χρειαζεσαι ενα Pc με μια καρτα video capture και ενα προγραμμα editing. (που συνηθως μπορει να συνοδευει και την καρτα)
π.χ.
https://www.skroutz.gr/c/17/kartes-tileorashs-video-cards.html?from=catspan&keyphrase=video+capture

Και φυσικα αρκετη υπομονη, αφου η εγγραφη θα πρεπει να γινεται για οση ωρα θα παιζει αναλογικα η κασσετα.
(πολλες κασσετες, πολλες ωρες)
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Ευχαριστώ, τελικά βρήκα καλώδια από άλλες συσκευές και δουλεύει κανονικά.

Πρέπει να είχα μια κάρτα τηλεόρασης σε ένα παλιό PC. Γίνεται τίποτα με αυτό ή είναι τελείως άκυρο;
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Βοήθεια για ένα παλιό VHS player

takis
Aν αναφερεσαι σε εμενα, αυτη τη φωτο βρηκα στο ιντερνετ (και δεν ξερω και αν ειναι και το σωστο μοντελο)
Υποθετω ομως οτι το καλωδιο τροφοδοσιας αφου λειπει, πρεπει να ειναι το κλασικο αποσπωμενο διπολικο που ειχαν ολες αυτες οι συσκευες. (σαν το παρακατω)
large_20180903162937_powertech_cab_p001_kalodio_trofodosias_euro_ars_ochtaraki_thil_vde_0_3mm_1_5m.jpeg
Αν ο cyberdemon μπορεσει να ανεβασει μια φωτο απο την πλατη, ή καποιος αλλος βρει καποια εξτρα φωτο απο το ιντερνετ, παλι θα βοηθησει.

ναι εκανα λαθος και απαντησα σε εσενα αλλα το καλωδιο ειναι αυτο το 8αρακι που λεμε και υπαρχει παντου
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αν εννοεις να τη βγαλεις απο το παλιο Pc και να την βαλεις σε ενα συγχρονο, τσεκαρε πανω σε τι κουμπωνει, καθως και τι drivers εχει σαν καρτα αν ειναι πολυ παλια. Ενδεχεται π.χ. να εχει drivers για win xp αν ειναι πολυ παλια και να μην εχει drivers για win 7-10.

Kατα τα αλλα, αν δουλευει κανονικα, με καποιο δωρεαν capture προγραμμα, μπορεις να ξεκινησεις να κανεις τις εγγραφες σου.
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Η TV μου έχει θύρα για USB, υπάρχει περίπτωση να μπορεί να καταγραφεί αυτό που παίζει στο source του scart;

Δεν είναι smart όμως, είναι ή Samsung ue46eh5000.
 

Cyberdemon87

New member
26 December 2011
88
Βρήκα την παλιά TV κάρτα, είναι η Conexant vs-tv878rf:

tv01.jpg





tv02.jpg



Πιστεύετε πως έχει την δυνατότητα για αυτήν την δουλειά;