Samsung UE NU74xx series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnmak

New member
13 January 2010
5
γεια σε ολα τα μελη.
θα ηθελα να εκφρασω τον προβληματισμο μου σχετικα με την Samsung UE50NU7472 50.
μεχρι πριν απο λιγες ημερες ειχα για προβολη μια lg 43 μαζι με ηχεια Logitech Z533.
Προχωρισα λοιπον στην αγορα της samsung μαζι με αγορα ηχειων logitech z623.
και τωρα αρχιζουν οι προβληματισμοι.
καταρχην με το σετ lg-Z533 λειτουργουσαν ολα αψογα.
εξοδος ηχου σε εισοδο aux και χειρισμος ηχου απο το χειριστηριο της τηλεορασης.
Με το νεο σετ samsung-z623 καταρχην λογο ψηφιακης εξοδου επρεπε να παρω και ενα κιτακι
μετατροπης ψηφιακου σε αναλογικο.
το θεμα μου ειναι ομως αλλο.
εχεις 3 επιλογες ηχου.
1) μονο ηχεια τv
2) μονο ηχεια εξωτερικα (δεν αυξομειωνει ο ηχος απο το χειριστηριο της tv)
3) tv και εξωτερικα (αυξομειωνει μονο ο ηχος της tv απο το χειριστηριο, αλλα ΟΧΙ των εξωτερικων.)

Η ερωτηση ειναι λοιπον η εξης
υπαρχει τροπος να μπορω να αυξομειωνω τον ηχο απο το χειριστηριο συνολικα ?
γιατι νιωθω οπως το 70 που ημουν πιτσιρικος και σηκωνομουν να αλλαξω τα καναλια της τηλεορασης με το χερι
μεχρι να βγουν τα τηλεκοντρολια!!!


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UE55NU74xx:VA panel RGB vertical structure,Edge LED (bottom-global dimming) PFS LCD,50/60Hz + αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού,WCG (aka Dynamic Crystal Color),HDR10,HLG,HDR10+


HDMI input x3 (η μια έχει ARC)
USB x2
Analog Audio Out 3.5mm : -
Digital Optical Audio Out x1
Bluetooth : Yes
not support DTS passthrough
DivX codecs are not supported on Samsung 2018 TVs
Προηγμένη λειτουργία εγγραφής βίντεο PVR : Yes
Composite input (AV) / Component input (Y / Pb / Pr) : Yes / Yes(common use for Y component)
DVB-S2 x1
One remote


https://www.youtube.com/watch?v=FsyKFdzxOVQ
source video:[youtube.com - hdtelevizija.com]


Reviews - tests:

55"...[lcdtvthailand.com]...Samsung UA55NU7400 review...https://www.lcdtvthailand.com/revie...-จับต้องได้-ภาพดี-มีตัวช่วยภาพเคลื่อนไหว.html

μετάφραση google th to en

SS_55NU7400_SDR_Table.png





55"...[hdtvpolska.com]....Samsung UE55NU7472 test...https://hdtvpolska.com/samsung-ue55nu7472-test-najtanszy-tv-4k-z-szeroka-paleta-barw-i-hdr/

μετάφραση google pl to en


UE55NU7472:subpixel panel structure RGB - vertical stripe
NU7472-matryca.jpg
 
Last edited by a moderator:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Samsung UE50NU7472 50

Αν κατάλαβα καλα την ερώτηση... Η ψηφιακή έξοδος δεν αυξομειώνει. Δίνει ένα σταθερό σήμα.
 

johnmak

New member
13 January 2010
5
Re: Samsung UE50NU7472 50

ναι sat_guy... σταθερος ηχος χωρις δυνατοτητα αυξομειωσης απο το χειριστηριο.....
 

johnmak

New member
13 January 2010
5
Re: Samsung UE50NU7472 50

το θεμα ειναι αν θα αυξομειωνει ο ηχος με αυτο το γκατζετακι, η παλι δεν θα ακουει το χειριστηριο?
 

thomi25

New member
22 April 2012
22
Re: Samsung UE NU7472 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα και από εμένα.. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορούμε να κάνουμε εγκατάσταση ώστε να γίνεται αναπαραγωγή όλων των ειδών ταινιων;
 

thomi25

New member
22 April 2012
22
Re: Samsung UE NU7472 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

καλημέρα και πάλι. Επιστροφή της Samsung UE43NU7472 λόγω clouding. Ελπίζω στην δεύτερη να σταθώ τυχερός.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
509
Re: Samsung UE NU7472 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

καλημέρα και πάλι. Επιστροφή της Samsung UE43NU7472 λόγω clouding. Ελπίζω στην δεύτερη να σταθώ τυχερός.

καλο κουραγιο.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Samsung UE NU7472 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Στις 43" η Samsung διαθέτει μοντέλα με VA και με IPS πάνελ. Στο www.avforums.com αναφέρουν ότι αν το Version Number ξεκινά από 01 και 02 είναι VA ενώ από 03 και 04 IPS. Αν η δική σου τηλεόραση είχε έντονο clouding τότε πιθανόν να ήταν IPS.
 

chrisl7

Established Member
14 March 2010
215
Re: Samsung UE NU7472 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγώ πήρα την 43nu7402 από πλαίσιο και έχει ips το μοντέλο είναι το 02 αρα δεν είναι αντικειμενικό το νούμερο.αυριο θα τους πάρω τηλ να δω τι θα γινει.


----------------

Συνέχεια στην κατηγορία Service Βλάβες Επισκευές / Panel lottery Samsung UE43NU7402
 
Last edited by a moderator:

axidous

Established Member
26 April 2007
130
Τελικά πως μπορεί να παίξει η τηλεόραση Avi , mkv αρχεία ? παίζει μονο mp4
 

perelevas

New member
20 November 2010
32
HDMI UHD Color και ηχος

Πριν 15 μέρες περίπου πήρα την https://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-ue50nu7402uxxh-1212329.html?ref=samsunggr
Όταν ενεργοποιώ το HDMI UHD COLOR στην θύρα HDMI 1 που έχω συνδεμένο τον αποκωδικοποιητή της NOVA δεν μου δίνει ήχο ενώ όταν είναι απενεργοποιημένο το UHD COLOR έχω ήχο κανονικά.
Παίζει κάτι με την TV η´ή είναι θέμα ρύθμισης;
Ευχαριστώ.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: HDMI UHD COLOR και ηχος

Μήπως ο αποκωδικοποιητής της Nova δεν υποστηρίζει τη συγκεκριμένη λειτουργία αφού είναι HD;
 

perelevas

New member
20 November 2010
32
Τα εκανα ολα αυτα αλλα δεν αλλαξε τιποτα.Δεν ξερω τι ειναι το καλωδιο μου αλλα μηπως δεν ειναι HDMI 2.0 αλλα ειναι 1.4 και φταιει αυτο;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Το On το βάζεις αν συνδέσεις τη τηλεόρασή σου με αποκωδικοποιητή, media player, blueray, που είναι 4Κ. Αν η συσκευή που θέλεις να συνδέσεις είναι HD το βάζεις στο Off.
 

Σπύρος1

New member
27 May 2019
2
Ρυθμίσεις Samsung 50nu 7402

Καλησπέρα είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum . Αγόρασα πρόσφατα την 50nu 7402 και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από την οθόνη και τα χρώματα της. Την συγκρίνω με την ue 40 j6240 η οποία θεωρώ είχε καταπληκτική οθόνη. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την ρύθμιση της οθόνης?