Zeiss ZX1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
highres-zeiss-zx1-rear_1538072598.jpg


https://zx1.zeiss.com/
 
Last edited by a moderator:

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Που να δεις και την τιμή!!! όσο κανένα διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας!!!
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
επιτέλους, να και κάποιος που ασχολείται σοβαρά με το in-camera edit και με το instant sharing!

δεν ξέρω τι λέει η υλοποίηση, αλλά αξίζουν πολλά μπράβο στη zeiss που κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση...

ειδικά το "share your images while they're still fresh" με έπεισε!! :award::award::award:
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
σχήμα και όνομα μου θυμίζουν έντονα τον πρώτο μου υπολογιστή


https://en.wikipedia.org/wiki/ZX81



προφανώς θα είναι πολύ ακριβότερη από όσα θα ήθελα να ξοδέψω για φωτογραφική μηχανή,
αλλά καλό είναι να υπάρχουν φρέσκιες ιδέες και ανταγωνισμός


πάντως μου κάνει εντύπωση το τσουνάμι των ff που παρουσιάστηκαν ή ανακοινώθηκαν, μέχρι και η zenit ανακοίνωσε ff μηχανή

σε 1-2 χρόνια μου φαίνεται ότι τα σώματα ff θα είναι φθηνότερα από τα apsc
και μην πω το ίδιο και για τους φακούς, λόγω ανταγωνισμού
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
μονο για αντιπαλος της leica q μου φαινεται αλλα εχασε απο τ αποδυτηρια με τον 35αρη φακο.....
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Επιτέλους μεγάλη οθόνη.... και "touchbar"... να τα βλέπουν αυτά Canon Nikon Panasonic για το τι είναι το μέλλον στις φωτογραφικές σαν UI... έβγαλαν σούπερ αναλύσεις και φακούς και οθονες 3 ίντσες για preview... οι νέοι έχουν μεγαλώσει με κινητά 5 και 6 ίντσες, σε λίγα χρόνια θα τις βλέπουν όπως βλέπουμε εμείς τις μικροσκοπικές οθόνες των 1ων dslr!
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Καλά έκανες και ανέφερες την Galaxy NX, γιατί πολλοί αγνοούν ότι στις μεγάλες οθόνες στις φωτογραφικές η Samsung ήταν αυτή που πρωτοπόρησε.

Aκόμη και στην NX1 τη λειτουργία send to e-mail τη χρησιμοποίησα ουκ ολίγες φορές.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Σωστά, αν και android στην φωτογραφική δεν θα άντεχα με τίποτα, εδώ δεν αντέχω στο τηλέφωνο...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Τείνω να συμφωνήσω, ωραίο σχέδιο αλλά σίγουρα απέχει από το form follows function. Επιπλέον θέλω να σας δω παίδες να κάνετε επεξεργασία με το LR CC σε οθόνη 4,3" - εδώ στο mi note 3 με 5,5" μου βγαίνουν τα μάτια (με γυαλιά) και παλεύω με το μικρό δαχτυλάκι για υποτυπώδεις επεμβάσεις, μέχρι που "τα παίρνω" και τα παρατάω (ή τα στέλνω στην 10" ταμπλέτα)...



Υ.Σ. Όσο για το σχέδιο, πριν 40+ χρόνια οι designers της Braun μεγαλούργησαν, κι από τότε σχεδόν όλοι τους αντιγράφουν ασύστολα - στην περίπτωσή της Zeiss μέχρι και στα χρώματα:
 

Attachments

  • bn0032bkbkmhg_1_front.jpg
    bn0032bkbkmhg_1_front.jpg
    19.2 KB · Views: 160

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Τείνω να συμφωνήσω, ωραίο σχέδιο αλλά σίγουρα απέχει από το form follows function. Επιπλέον θέλω να σας δω παίδες να κάνετε επεξεργασία με το LR CC σε οθόνη 4,3" - εδώ στο mi note 3 με 5,5" μου βγαίνουν τα μάτια (με γυαλιά) και παλεύω με το μικρό δαχτυλάκι για υποτυπώδεις επεμβάσεις, μέχρι που "τα παίρνω" και τα παρατάω (ή τα στέλνω στην 10" ταμπλέτα)...



Υ.Σ. Όσο για το σχέδιο, πριν 40+ χρόνια οι designers της Braun μεγαλούργησαν, κι από τότε σχεδόν όλοι τους αντιγράφουν ασύστολα - στην περίπτωσή της Zeiss μέχρι και στα χρώματα:

Το μέλλον στο design είναι στο παρελθόν . Αξίζει να διαβάσετε το 10λογο του Dieter Rams για το design,το βιβλίο 'less but better' ,αλλά να δείτε και τα σχέδια του σε Braun και Vitsoe. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου και σε μία συνέντευξη του που έλεγε πάνω-κάτω ότι οι συσκευές διαφημίζονται και 'φωνάζουν' για τα πολλά χαρακτηριστικά τους ,αλλά υστερούν σε design και λειτουργικότητα .Δηλαδή , πρέπει να κινηθεί η τεχνολογία προς την αντίθετη κατεύθυνση ,την ευκολία χειρισμού,τη διαχρονικότητα,τη λειτουργικότητα και την αντοχή στο χρόνο.