Zenit M

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Το Φωτογραφικό chat

καλα, η zenit που ξεφύτρωσε?! υπάρχει ακομα? respect, η 122 ηταν πρώτη μου SLR με τον 50άρι helios! Δυστυχώς μου την κλέψανε πριν πολλά χρονια.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,341
Αθήνα
Παρουσιάστηκε προχθές στην Photokina 2018 η Zenit M, ουσιαστικά μια Leica M typ 240 με "κιτ" φακό έναν zenitar 35/f1.00 - που μάλλον είναι το μόνο ρώσικο τμήμα του πακέτου, μια και το σώμα θα συναρμολογείται στην Γερμανία.

ZenitMHandsOn-03.jpeg
(photo from dpreview)

Αν κάνετε όρεξη, θα σας κοπεί μόλις μάθετε την τιμούλα που αναμένεται στα 4-6.000 - καμία σχέση με την παλιά "SLR του λαού" δυστυχώς. Έτσι κι αλλιώς οι πληροφορίες λένε ότι θα βγεί σε 500 τεμάχια μόνο, άρα ίσως περισσέψουν μερικά για ολίγους κι εκλεκτούς πελάτες αφού πρώτα ψωνίσουν οι Ρώσοι "πτωχοί"... :bigcry::flipout:

περισσότερα εδώ: https://www.dpreview.com/news/9034303849/photokina-2018-hands-on-with-zenit-m
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
την εκαναν την παπαρια τους και οι ρωσοι... μαλλον η gfx 50r θα γινει ...viral:flipout:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,126
Εκεί ψηλά.....
Re: Το Φωτογραφικό chat

καλα, η zenit που ξεφύτρωσε?! υπάρχει ακομα? respect, η 122 ηταν πρώτη μου SLR με τον 50άρι helios! Δυστυχώς μου την κλέψανε πριν πολλά χρονια.

Θα με κανεις να ψαξω την μυστικιστικη μου ντουλαπα που και εγω δεν ξερω τι κρυβει μεσα.....για να βρω την πρωτη μου φωτογραφικη μηχανη μια Zenit E με φωτομετρο σεληνιου .
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Το Φωτογραφικό chat

Θα με κανεις να ψαξω την μυστικιστικη μου ντουλαπα που και εγω δεν ξερω τι κρυβει μεσα.....για να βρω την πρωτη μου φωτογραφικη μηχανη μια Zenit E με φωτομετρο σεληνιου .

και εγω θα ψαξω να βρω τις φωτο που ειχα με την Ζενιθιά! :D
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
και εγώ η πρώτη μηχανή, μία 12 αν θυμάμαι καλά,
υπάρχει ακόμη στο πατρικό μου

και έχω την εντύπωση ότι την είχα αγοράσει από πολωνούς που πουλούσανε διάφορα τα καλοκαίρια στα κάμπινγκ
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Παρουσιάστηκε προχθές στην Photokina 2018 η Zenit M, ουσιαστικά μια Leica M typ 240 με "κιτ" φακό έναν zenitar 35/f1.00 - που μάλλον είναι το μόνο ρώσικο τμήμα του πακέτου, μια και το σώμα θα συναρμολογείται στην Γερμανία.

View attachment 155328
(photo from dpreview)

Αν κάνετε όρεξη, θα σας κοπεί μόλις μάθετε την τιμούλα που αναμένεται στα 4-6.000 - καμία σχέση με την παλιά "SLR του λαού" δυστυχώς. Έτσι κι αλλιώς οι πληροφορίες λένε ότι θα βγεί σε 500 τεμάχια μόνο, άρα ίσως περισσέψουν μερικά για ολίγους κι εκλεκτούς πελάτες αφού πρώτα ψωνίσουν οι Ρώσοι "πτωχοί"... :bigcry::flipout:

περισσότερα εδώ: https://www.dpreview.com/news/9034303849/photokina-2018-hands-on-with-zenit-m

Α, μα η τιμή είναι "πολύ κοντά" στις 12.000 δρχ που είχα αγοράσει μία Zenit XP12 (την έχω ακόμα, αλλά νομίζω ότι έχει πρόβλημα) το 1990 κάπου στο Θησείο! Η πρώτη μου SLR (και ουσιαστικά η πρώτη κανονική φωτογραφική μηχανή μου). :Banane0::ADFADF1::HTEHETH63:
 

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528
Έχω κι εγώ μια 122 αν θυμάμαι καλα σαν καινούρια με έναν 44Μ. Αλλά ρε παιδιά τι πεντοχιλιαρα ακούω εδώ? Leica την είδαν, τι φάση?

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,341
Αθήνα
Πάντως μερικοί "το έχουν κάψει", αντί να κάνουν ένα deal να φτιάχνουν κάποιο μοντέλο στην Ρωσία με χαμηλό κόστος, το πήγαν ανάποδα. Σίγουρα θα βρεθούν 500 άτομα εξίσου "καμένα" να δώσουν τα ωραία τους λεφτά, αλλά θέλω να δω την συνέχεια...

Υ.Σ. Είναι σαν να βγεί ένα Lada Niva κόπια μιας mercedes G (ας πούμε), φτιαγμένο στην Γερμανία με τιμή +10/20% πάνω από την original. Α ξέχασα, ο φακός... ε εντάξει με μοτέρ TATRA V8 αερόψυκτο...